Ewangelia Filipa

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Ewangelię Filipa wraz z komentarzami można przeczytać tutaj

Ewangelia Filipa

Ciekawe, że są różne poglądy na to, o którego Filipa chodzi. Czy o Filipa wchodzącego w skład pierwszej Dwunastki Apostołów, czy może o Filipa występującego w Dziejach Apostolskich i nazywanego Ewangelistą :mysli:
bartek212701 pisze:Czy ktoś z Was przeczytał Ewangelie Filipa w całości i może powiedziec,że jest zgodna z resztą Pisma ? :-) Może jednak jest tam coś co ją dyskredytuje
Jest to dość trudna Ewangelia, dość mistyczna. Z tego co się z pewnością nie zgadza z 4 Ewangeliami to to, że ta Ewangelia mówi iż Józef spłodził Jezusa i że Maria nie poczęła z Ducha.
17. Niektórzy mówili, że Maria poczęła z Ducha Świętego. Oni są w błędzie. Tego co mówią nie pojmują. Czy bywało kiedyś, aby kobieta poczęła z kobiety? Maria to zarazem czystość, która nie była skalana przemocą.
oraz
91. To ja, apostoł Filip, powiadam: Józef-cieśla zasadził ogród, gdyż potrzebował drewna dla swego rzemiosła. To on jest tym, który zrobił krzyż z drzew, które sam zasadził. Dziecię nasienia jego zostało zawieszone na tym, co on zasadził.
Za to moim zdaniem dość ciekawie wypowiada się o Eucharystii oraz Zmartwychwstaniu. Widać w niej gnostycki charakter, więc nie każdemu może to odpowiadać.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

ShadowLady86, W takim razie ja jej nie przyjmuje bo mam zachowywać to co szlachetne a reszte odrzucać :-) dzięki
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Jeżeli to co teraz czytałam jest Ewangelia to ja już dalej nie czytam.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

nike, i słusznie :-) ja doszedłem do 3 wersetu
Ci zaś, Którzy dziedziczą Nieprzemijające, Sami są nieprzemijający.
Dziekuje :-) za te głupoty
71. Kiedy Ewa była w Adamie, nie było śmierci. Kiedy oddzieliła się od niego, wówczas pojawiła się śmierć. Jeśli zaś ona wejdzie do niego ponownie, on zaś ją przyjmie, to śmierci znów nie będzie.
nono :-)
99. Ten świat pojawił się (prawdopodobnie) przez pomyłkę. Ten bowiem, kto go stwarzał, chciał go stworzyć niezachwianym i nieśmiertelnym. Umarł jednak (widocznie) nie osiągając swego. Nie nastąpiła bowiem trwałość tego świata, jak i tego, kto go stwarzał.
Ale z Niego bluźnierca :-) ja nie moge hehe
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

To co czytałam to kupy się nie trzyma. Szkoda czasu.
To nawet komentować nie można, bo nie wiadomo od czego zacząć.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Tak jak wspomniałam, Ewangelia ma charakter gnostycki. Dlatego też opisy są bardziej mistyczne i trzeba trochę przysiąść, by je zrozumieć. Oczywiście nikogo do niczego nie zmuszam ani nie namawiam.

Zaintrygował mnie fakt nazwania Filipa Ewangelistą. Bo tak jak mówię, nie wiadomo, co to słowo dokładnie oznacza. Jeśli oznaczałoby np. kogoś kto przekazałam Dobrą Nowinę pisemnie to znaczy, że ta Ewangelia mogła istnieć już w czasach opisywanych w Dziejach Apostolskich.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Ew.Filipa potwierdza prawdę,że ojcem Jezusa był Józef.Podobnie pisze w Ewangelii Dwunastu i w To jest Moje Słowo....Coś podobnego w ST pisze o nasieniu Dawida,które wyjdzie z jego wnętrzności i z niego narodzi się Jezus.

Ciekawe są wersety 28 i 55

28. Człowiek Niebios — liczniejsi są Jego Synowie, niż u człowieka ziemskiego. Jeżeli synowie Adama są liczni, chociaż umierają, o ile liczniejsi są Synowie Człowieka Doskonałego, Ci, Którzy nie umierają i rodzą się wciąż na nowo!

Mówi on prawdę o śmiertelnym człowieku ziemskim i nieśmiertelnym niebiańskim,który inkarnuje się wiele razy na Ziemi w fizycznym ciele.Podobnie pisze w NT.

55. Kobieta, która nie rodziła własnych dzieci, może okazać się matką aniołów. Taką była towarzyszka Syna — Maria Magdalena. Pan kochał Marię bardziej niż wszystkich innych uczniów i często całował ją w usta. Pozostali uczniowie widząc, że kocha Marię, powiedzieli Mu: „Dlaczego Ty kochasz ją bardziej niż nas wszystkich?” Odpowiadając im rzekł: „Dlaczego nie kocham was jak ją?”

Bardzo podobnie pisze w Ewangelii Magdaleny i szczególną rolę Magdaleny potwierdza Chrystus w To jest Moje Słowo.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Post autor: kesja »

ratao pisze:Ew.Filipa potwierdza prawdę,że ojcem Jezusa był Józef.Podobnie pisze w Ewangelii Dwunastu i w To jest Moje Słowo....Coś podobnego w ST pisze o nasieniu Dawida,które wyjdzie z jego wnętrzności i z niego narodzi się Jezus.
Czyja prawde potwierdza jaka ?
Tak podobnie pisze w "To jest moje słowo" , ale czyje słowo ?
Ktos sobie przypomniał ze po 2 tys lat trzeba przyjsć i POPRAWIAC SŁOWA SAMEGO
JESZUAH HAMASZIACH ?

Ciekawe są wersety 28 i 55

28.
Człowiek Niebios — liczniejsi są Jego Synowie, niż u człowieka ziemskiego. Jeżeli synowie Adama są liczni, chociaż umierają, o ile liczniejsi są Synowie Człowieka Doskonałego, Ci, Którzy nie umierają i rodzą się wciąż na nowo!

Mówi on prawdę o śmiertelnym człowieku ziemskim i nieśmiertelnym niebiańskim,który inkarnuje się wiele razy na Ziemi w fizycznym ciele.Podobnie pisze w NT.

BZDURA NONSENS i co tam jeszcze ...?-

JEGO CIAŁO Z NIEBA JEST NIEŚMIERTELNE, CO POKAZUJE ZMARTWYCH WSTANIE CIAŁA -OSOBY ...Jeszuah HaMasziach..

55. Kobieta, która nie rodziła własnych dzieci, może okazać się matką aniołów. Taką była towarzyszka Syna — Maria Magdalena. Pan kochał Marię bardziej niż wszystkich innych uczniów i często całował ją w usta. Pozostali uczniowie widząc, że kocha Marię, powiedzieli Mu: „Dlaczego Ty kochasz ją bardziej niż nas wszystkich?” Odpowiadając im rzekł: „Dlaczego nie kocham was jak ją?”

skąd oni wiedzą ze CAŁOWAŁ W USTA ?
Bardzo podobnie pisze w Ewangelii Magdaleny i szczególną rolę Magdaleny potwierdza Chrystus w To jest Moje Słowo.

Jaka to role ?

judejahu
Posty: 309
Rejestracja: 24 cze 2012, 15:54
Lokalizacja: wszechświat
Kontakt:

Post autor: judejahu »

dużo mądrych zdań w tej księdze jest... a greckie teksty skąd można pobrać by sprawdzić czy są zgodne z polskim tłumaczeniem?

np.
56 Ślepy z widzącym przebywając w ciemnościach, nie różnią się od siebie. Kiedy nastaje światłość,
wówczas widzący ujrzy światłość, ślepiec pozostanie w ciemności.
Wszyscy jesteśmy współtwórcami każdego napotkanego życia.

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.

Awatar użytkownika
Parmenides
Posty: 2011
Rejestracja: 10 sie 2011, 14:53
Kontakt:

Post autor: Parmenides »

judejahu pisze:a greckie teksty skąd można pobrać by sprawdzić czy są zgodne z polskim tłumaczeniem?
Obawiam się, że będziesz musiał je sam odkopać, bo dotychczas ich nie znaleziono. :mrgreen:

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Właśnie miałam to napisać :) Niestety, mimo iż uważa się, że językiem oryginalnego manuskryptu mogła być Greka Koine, to obecnie zachował się jedynie manuskrypt w języku koptyjskim.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

judejahu
Posty: 309
Rejestracja: 24 cze 2012, 15:54
Lokalizacja: wszechświat
Kontakt:

Post autor: judejahu »

mimo wszystko...

wszędzie są porozrzucane ziarna prawdy...

ci, co miłują się w Mądrości, odnajdują ją mimo wielu trudności, które na codzień ich spotykają...

może to ewangelia filipa, może nie .. jakoś mało ma to wspólnego z ewangelią. bo Dobra Nowina o Chrystusie nie jest tam zawarta. . .

coś tam napomknął ale nie nadałbym temu pismu nazwy EWANGELIA.. bardziej "nauki Filipa"
Wszyscy jesteśmy współtwórcami każdego napotkanego życia.

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Post autor: kesja »

judejahu pisze:dużo mądrych zdań w tej księdze jest... a greckie teksty skąd można pobrać by sprawdzić czy są zgodne z polskim tłumaczeniem?

np.
56 Ślepy z widzącym przebywając w ciemnościach, nie różnią się od siebie.
Kiedy nastaje światłość,
wówczas widzący ujrzy światłość, ślepiec pozostanie w ciemności.
Nie chodzi o ilość mądrych zdań w 'tej księdze" ,odniosłam sie konkretnie do cytatu.

judejahu
Posty: 309
Rejestracja: 24 cze 2012, 15:54
Lokalizacja: wszechświat
Kontakt:

Post autor: judejahu »

w każdym razie, Kesja,
nie jest to tak istotne jak ewangelia Jehoszujah Meszijah :)
Wszyscy jesteśmy współtwórcami każdego napotkanego życia.

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Post autor: kesja »

Proponuje Ewangelie PRAWDY - też GNOZA

A w tej komus zalezało żeby Jeszuah uczynić człowiekiem z prochu Ziemi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”