Stary Testament.

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

arkadiusz
Posty: 103
Rejestracja: 31 lip 2012, 19:41
Lokalizacja: --

Post autor: arkadiusz »

nike pisze:
BLyy pisze:Tylko czemu chrześcijanom tak łatwo oceniać Allaha, Zeusa, Baala, Horusa i innych? Bardziej rozumiem chrześcijan, którzy nie wypowiadają się o żadnym źle, czyli w ogóle się nie wypowiadają.
Allah ---to dokładnie znaczy Bóg, Zeus-- występuje w mitologii greckiej, postać wymyślona.Baal, w mitologi ugaryckiej, Horus--egipski bóg nieba.
Allah uważam jest Bogiem prawdziwym JHWH ci inni to legenda.
powiem ci że JHWH to wcale nie jest legenda :-)

Pustelnik

Post autor: Pustelnik »

arkadiusz napisał:
powiem szczerze że ogół ludzi na ziemi nie wieży że Pismo Święte jest natchnione przez Boga, ja natomiast wierzę że Bóg natchnął proroków by spisali zwoje Biblii po to by dzisiejsi ludzie wiedzieli jak żyć zgodnie z zasadami , miernikami Bożymi :-)
Arku,ogół to ile według Ciebie?
Z tego,co ja wiem Biblia jest uważana za Świętą Księgę przez wyznawców Judaizmu,Islamu no i oczywiście przez Chrześcijan.Co prawda Judaizm nie uznaje tzw.Nowego Testamentu to ST jest dla nich Świętą Księgą.Islam również wierzy w to,że Biblia jest Słowem Boga tyle,że uznają,że część treści jest zmieniona i dlatego nowe objawienie jakie przyniósł Gabriel Mahometowi.
Chrześcijan na świecie obecnie jest około dwóch miliardów.
Być może chodzi Tobie o to,że wielu nie żyje zgodnie z tym co nakazuje Bóg poprzez swoje Słowo jakim jest Biblia?A to jest różnica.
Pozdrawiam serdecznie.

arkadiusz
Posty: 103
Rejestracja: 31 lip 2012, 19:41
Lokalizacja: --

Post autor: arkadiusz »

itp.itd.etc. pisze:arkadiusz napisał:
powiem szczerze że ogół ludzi na ziemi nie wieży że Pismo Święte jest natchnione przez Boga, ja natomiast wierzę że Bóg natchnął proroków by spisali zwoje Biblii po to by dzisiejsi ludzie wiedzieli jak żyć zgodnie z zasadami , miernikami Bożymi :-)
Arku,ogół to ile według Ciebie?
Z tego,co ja wiem Biblia jest uważana za Świętą Księgę przez wyznawców Judaizmu,Islamu no i oczywiście przez Chrześcijan.Co prawda Judaizm nie uznaje tzw.Nowego Testamentu to ST jest dla nich Świętą Księgą.Islam również wierzy w to,że Biblia jest Słowem Boga tyle,że uznają,że część treści jest zmieniona i dlatego nowe objawienie jakie przyniósł Gabriel Mahometowi.
Chrześcijan na świecie obecnie jest około dwóch miliardów.
Być może chodzi Tobie o to,że wielu nie żyje zgodnie z tym co nakazuje Bóg poprzez swoje Słowo jakim jest Biblia?A to jest różnica.
Pozdrawiam serdecznie.
właśnie trafiłeś w sedno sprawy :-)

Awatar użytkownika
arturolczykowski
Posty: 401
Rejestracja: 24 kwie 2009, 15:47
Lokalizacja: Farnham, UK
Kontakt:

Post autor: arturolczykowski »

Każdy wierzący będzie bronił stanowiska miłosiernego i sprawiedliwego Boga gdyż wierzy w tego Boga i podświadome ma całkowity zakaz oceniać go źle. Gdyby w Starym Testamencie w danych fragmentach zamiast Jahwe byłby wpisany Zeus, to byliby oburzeni, że Bóg Greków jest zły. A tak to każdy wierzący broni swego Boga jak może; robią to samo muzułmanie czy wyznawcy Kriszny; natomiast łatwiej im idzie oceniać innych Bogów ale swojego nie ruszą; to samo jest z chrześcijaństwem i Bogiem Starego Testamentu; ich Bóg to nie wolno; natomiast patrząc z Bogu nie będąc chrześcijaninem można bez problemu.
Dokladnie tak jest. Przeprowadzono nawet kiedys taki test na grupie dzieci ze szkolki niedzielnej i przecztano im historie o Jerycho i Jozue, a nastepnie zadano pytanie o ocene moralna tego wydarzenia, nie pamietam danych ale okolo 80% bylo za tym, ze Jozue zrobil dobrze niszczac Jerycho a tylko 20% ze nie. Kiedy ta sama historie przeczytano zmieniajac nazwy i wstawiajac np. Mahometa i nazwe jakiegos miasta (nie pamietam szczegolow kogo podano) proporcje oceny tego czynu byly odwrotne!!!

Takze dzisiaj kiedy czytamy o czystkach etnicznych w Afryce, czy np w dawnej Jugoslawi nie mamy watpliwosci jak to nazwac i mowimy o ludobujstwie, a sprawcow nazywamy mordercami - kiedy jednak czytamy o takich samych wydarzeniach w Biblii, od razu znajdujemy tysiace argumentow na to, ze "nalezalo im sie", "ze byli to zwyrodlnialcy", itp...

Naprawde? Czy te "bezrozumne zwierzeta" jak okresla je Pismo tez byly zwyrodniale i zaslugiwaly na wyrzniecie? Czy dzieci dopiero co odstawione od piersi zaslugiwaly, aby je rozciac mieczem na pol?

Jak czytam takie argumenty, to sadze, ze cos naprawde jest w slowach "religia to opium dla ludu", kto tak mowi, jest chyba nacpany. Jak na Boga mozna usprawiedliwiac morderstwa, niewolnictwo, kamieniowanie za zbieranie chrustu w sabat, czy wyrzniecie czyjejs calej rodziny, a nia sama zostawienie sobie na naloznice?

Powiem cytatem z jednego filmu: "THIS IS MADNESS"!!!

Awatar użytkownika
Berian
Posty: 679
Rejestracja: 04 maja 2011, 22:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: Berian »

Rzym. 9:13-24
13. Jak napisano: Jakuba umiłowałem, a Ezawem wzgardziłem.
14. Cóż tedy powiemy? Czy Bóg jest niesprawiedliwy? Bynajmniej.
15. Mówi bowiem do Mojżesza: Zmiłuję się, nad kim się zmiłuję, a zlituję się, nad kim się zlituję.
16. A zatem nie zależy to od woli człowieka ani od jego zabiegów, lecz od zmiłowania Bożego.
17. Mówi bowiem Pismo do faraona: Na to cię wzbudziłem, aby okazać moc swoją na tobie i aby rozsławiono imię moje po całej ziemi.
18. Zaiste więc, nad kim chce, okazuje zmiłowanie, a kogo chce, przywodzi do zatwardziałości.
19. A zatem, powiesz mi: Czemu jeszcze obwinia? Bo któż może przeciwstawić się jego woli?
20. O człowiecze! Kimże ty jesteś, że wdajesz się w spór z Bogiem? Czy powie twór do twórcy: Czemuś mnie takim uczynił?
21. Albo czy garncarz nie ma władzy nad gliną, żeby z tej samej bryły ulepić jedno naczynie kosztowne, a drugie pospolite?
22. A cóż, jeśli Bóg, chcąc okazać gniew i objawić moc swoją, znosił w wielkiej cierpliwości naczynia gniewu przeznaczone na zagładę,
23. A uczynił tak, aby objawić bogactwo chwały swojej nad naczyniami zmiłowania, które uprzednio przygotował ku chwale,
24. Takimi naczyniami jesteśmy i my, których powołał, nie tylko z Żydów, ale i z pogan,
(BW)
Mat. 5:44
44. A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
(BW)
[you] miłujesz nieprzyjaciół?

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

arkadiusz pisze:
nike pisze:
BLyy pisze:Tylko czemu chrześcijanom tak łatwo oceniać Allaha, Zeusa, Baala, Horusa i innych? Bardziej rozumiem chrześcijan, którzy nie wypowiadają się o żadnym źle, czyli w ogóle się nie wypowiadają.
Allah ---to dokładnie znaczy Bóg, Zeus-- występuje w mitologii greckiej, postać wymyślona.Baal, w mitologi ugaryckiej, Horus--egipski bóg nieba.
Allah uważam jest Bogiem prawdziwym JHWH ci inni to legenda.
powiem ci że JHWH to wcale nie jest legenda :-)
Wierzę, że tak wierzysz i szanuję to. Ale jak to samo odpowie wyznawca Kriszny czy Allaha; to każdy ma taki sam argument.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

arturolczykowski pisze:
Każdy wierzący będzie bronił stanowiska miłosiernego i sprawiedliwego Boga gdyż wierzy w tego Boga i podświadome ma całkowity zakaz oceniać go źle. Gdyby w Starym Testamencie w danych fragmentach zamiast Jahwe byłby wpisany Zeus, to byliby oburzeni, że Bóg Greków jest zły. A tak to każdy wierzący broni swego Boga jak może; robią to samo muzułmanie czy wyznawcy Kriszny; natomiast łatwiej im idzie oceniać innych Bogów ale swojego nie ruszą; to samo jest z chrześcijaństwem i Bogiem Starego Testamentu; ich Bóg to nie wolno; natomiast patrząc z Bogu nie będąc chrześcijaninem można bez problemu.
Dokladnie tak jest. Przeprowadzono nawet kiedys taki test na grupie dzieci ze szkolki niedzielnej i przecztano im historie o Jerycho i Jozue, a nastepnie zadano pytanie o ocene moralna tego wydarzenia, nie pamietam danych ale okolo 80% bylo za tym, ze Jozue zrobil dobrze niszczac Jerycho a tylko 20% ze nie. Kiedy ta sama historie przeczytano zmieniajac nazwy i wstawiajac np. Mahometa i nazwe jakiegos miasta (nie pamietam szczegolow kogo podano) proporcje oceny tego czynu byly odwrotne!!!

Takze dzisiaj kiedy czytamy o czystkach etnicznych w Afryce, czy np w dawnej Jugoslawi nie mamy watpliwosci jak to nazwac i mowimy o ludobujstwie, a sprawcow nazywamy mordercami - kiedy jednak czytamy o takich samych wydarzeniach w Biblii, od razu znajdujemy tysiace argumentow na to, ze "nalezalo im sie", "ze byli to zwyrodlnialcy", itp...

Naprawde? Czy te "bezrozumne zwierzeta" jak okresla je Pismo tez byly zwyrodniale i zaslugiwaly na wyrzniecie? Czy dzieci dopiero co odstawione od piersi zaslugiwaly, aby je rozciac mieczem na pol?

Jak czytam takie argumenty, to sadze, ze cos naprawde jest w slowach "religia to opium dla ludu", kto tak mowi, jest chyba nacpany. Jak na Boga mozna usprawiedliwiac morderstwa, niewolnictwo, kamieniowanie za zbieranie chrustu w sabat, czy wyrzniecie czyjejs calej rodziny, a nia sama zostawienie sobie na naloznice?

Powiem cytatem z jednego filmu: "THIS IS MADNESS"!!!
Pasuje tutaj trochę cytat pana Kaczyńskiego(oczywiście nie kpię z niego tylko uznałem, że jego słowa pasują do tej sytuacji) który powiedział przejęzyczając się, że nie da sobie wmówić, że czarne jest czarne.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
arturolczykowski
Posty: 401
Rejestracja: 24 kwie 2009, 15:47
Lokalizacja: Farnham, UK
Kontakt:

Post autor: arturolczykowski »

Berian, oczywiscie wystarczy przytoczyc jakis cytat z Biblii o tym, ze nie mamy prawa dyskutowac z Bogiem, zatkac uszy i zamknac oczy i problem odejdzie.....

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

arturolczykowski pisze:Naprawde? Czy te "bezrozumne zwierzeta" jak okresla je Pismo tez byly zwyrodniale i zaslugiwaly na wyrzniecie? Czy dzieci dopiero co odstawione od piersi zaslugiwaly, aby je rozciac mieczem na pol?
Może Bóg wiedział,że z tych dzieci nic już dobrego nie będzie,zniszczył je i da im szanse w Tysiącleciu ? Wzbudzi je z martwych i w dogodnych warunkach pozwoli żyć ? Tak sobie tłumaczę np, sytuację w Sodomie i Gomorze.Dzieci nie miały szans na normalne zycie w tamtych miastach i dlatego zabite zostały też one.Zostaną wzbudzone w Tysiącleciu,momencie lepszych mozliwości.
Jeśli rzeczywiście tak jest,to nie jest to kara dla tych dzieci,a nagroda :-) Zostały zabrane z miejsca zła i są w pamięci Bożej,teraz tylko czekają by sie obudzić i dać świadectwo,jesli oczywiście zechcą.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
arturolczykowski
Posty: 401
Rejestracja: 24 kwie 2009, 15:47
Lokalizacja: Farnham, UK
Kontakt:

Post autor: arturolczykowski »

Lepiej wiec aby od razu urodzily sie w Tysiacleciu..... Ciekawa proba wybrniecia z problemu, ale mnie nie przekonuje.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

arturolczykowski pisze:Lepiej wiec aby od razu urodzily sie w Tysiacleciu
Powiedz to Sodomczykom,bo to Oni robili sobie zawody w sexie :-) i plenili się jak króliki.Poza tym nie wiesz chyba,że w Tysiącleciu znajdą się tylko Ci co żyli już na ziemi :-)
arturolczykowski pisze:Ciekawa proba wybrniecia z problemu, ale mnie nie przekonuje.
Najwazniejsze,że mnie przekonuje i nie robię z Boga Barbarzyńcy :-)
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Powiedz to Sodomczykom,bo to Oni robili sobie zawody w sexie i plenili się jak króliki.Poza tym nie wiesz chyba,że w Tysiącleciu znajdą się tylko Ci co żyli już na ziemi
Czyli zaprzeczasz wolnej woli? Są ludzie ktorzy jej nie uznają. Dosyć bardzo uproszczone byłoby jakby 100% ludzi Sodomy i Gomory zawsze będzie taka sama.
Najwazniejsze,że mnie przekonuje i nie robię z Boga Barbarzyńcy
A czemu by nie przyjać, że Bóg jest barbarzyńcą? Czy to odbiera mu boskość i powód by go nie czcić? Czy Allah jest barbarzyńcą? Kriszna, Zeus? A może Moloch kazał dane dzieci składać w ofierze by ratować ich duże gdyż wiadome byłoby, że byłyby potępione przez swe postepowanie jak dorosłyby?
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

bartek212701 pisze:Poza tym nie wiesz chyba,że w Tysiącleciu znajdą się tylko Ci co żyli już na ziemi :-)
Chyba nie do końca... przecież w Tysiącleciu będą się rodziły dzieci, czyli pojawią się ludzie, którzy wcześniej, na ziemi przez Millenium, nie żyli.
Izajasza 65 rozdział.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Bobo, Chodzi mi o to,że Bóg nie stworzy na nowo ludzi,których nie było na ziemi,by umieścić ich w czasie Tysiąclecia.Tam znajdą się tylko Ci co juz żyli[to,że się ktoś urodzi w czasie Tysiąclecia to żaden problem]
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

bartek212701 pisze:Bobo, Chodzi mi o to,że Bóg nie stworzy na nowo ludzi,których nie było na ziemi,by umieścić ich w czasie Tysiąclecia.Tam znajdą się tylko Ci co juz żyli[to,że się ktoś urodzi w czasie Tysiąclecia to żaden problem]

EMET:
Z wypowiedzi 'Bobo' --
'Bobo' pisze:będą się rodziły dzieci, czyli pojawią się ludzie, którzy wcześniej, na ziemi przez Millenium, nie żyli.


Owi 'ludzie, którzy wcześniej na ziemi nie żyli', to potomstwo tych,...

Kiedy żył mój prapradziadek, to mnie jeszcze na świecie nie było.
Gwoli dokładności, to --
Pamiętam jedynie obydwoje rodziców mojej mamy oraz matkę mojego ojca. Głębiej nie sięgam...

Stąd też mamy pewne zobrazowanie w do Hebrajczyków 7:10. ;-)

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”