Rewizja tekstu Biblii Hebrajskiej

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Rewizja tekstu Biblii Hebrajskiej

Post autor: EMET »

EMET:

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/izraels ... omosc.html

Od siebie --
Przed laty czytałem o projekcie takim, który nazwano by Editio Critica Maior, ale w odniesieniu do tekstu krytycznego Biblii Hebrajskiej, ale...
Mieli wydać, lecz 'czas biegnie', lecz...

Co do greckiego "NT", to - takim sumptem - wydano jedynie tzw. "Listy Katolickie" w "zeszytach": niebawem mają wydać zestawione w całość [nie w osobnych "zeszytach"] - w Oficynie stuttgarckiej: Deutsche Bibelgesellschaft Stuttgart.
vide:
http://www.scholarly-bibles.com/product ... -BHQ3.html
Najlepiej szukać poprzez opcję All Products

Właśnie edycja E.C.M. z uwzględnieniem WSZYSTKICH lectiones variantes jest najcenniejsza.

Mimo, że bodajże już w roku 2001 wydano - opracowane w realiach języka angielskiego - komplet odkryć z Qumran, to jednak po polsku jakoś nie dostrzegłem, żeby opracowano w odniesieniu chociażby do tego, co dotyczy Biblii Hebrajskiej czy ogólniej: biblistyki. :-/


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
maciek
Posty: 76
Rejestracja: 04 lut 2009, 0:55
Kontakt:

Re: Rewizja tekstu Biblii Hebrajskiej

Post autor: maciek »

No właśnie, czytałem to na Onecie. Tylko zastanawiam się, przecież to co ten Cohen robi, od lat jest wydawane jako Biblia Hebraica Stuttgartensia. Chyba, że jego opracowanie będzie uwzględniać wszystkie warianty.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Rewizja tekstu Biblii Hebrajskiej

Post autor: EMET »

maciek pisze:
No właśnie, czytałem to na Onecie. Tylko zastanawiam się, przecież to co ten Cohen robi, od lat jest wydawane jako Biblia Hebraica Stuttgartensia. Chyba, że jego opracowanie będzie uwzględniać wszystkie warianty.

EMET:
Tutaj mamy wyjaśnienie sedna --
Nad naukową edycją Biblii hebrajskiej prowadzone są prace w ramach Biblijnego Projektu Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Wersja opracowana przez Cohena przeznaczona jest dla szerokiego odbiorcy, ponieważ nie zawiera aparatu krytycznego.

Dlatego Rafael Zer, koordynator wydania przygotowanego przez Cohena nazywa je "quasi-naukowym". Uważa, że chociaż Cohen udostępnia odbiorcy dokładny tekst biblijny, "dzieje się to kosztem absolutnej dokładności i wymagań stawianych wydaniu absolutnie naukowemu".
Zapodałem istotny fragment z tejże strony www.

Gwoli --
Ukazuje się edycja Biblia Hebraica Quinta w Oficynie D.B.S.; edycja wielotomowa przewidziana aż do roku... 2020 [wcześniej do r. 2015].
vide: http://en.wikipedia.org/wiki/Biblia_Hebraica_Quinta

Jednak, mimo, że pomieszczono w owej edycji BHQ: 'Masora Magna', 'Masora Parva' oraz odkrycia w Qumran [w notach krytycznych: czy to LXX, czy to Targumy, czy to inne 'materiały' dla tłumaczy] - NIE JEST to edycja pełna na wzór Editio Critica Maior - tej z 'Listami Katolickimi' z D.B.S.
Ale, ale...
Ukazała się już też --
http://www.scholarly-bibles.com/product ... kopen.html

Pomieszcza w ramach tekstów paralelnych Ewangelii [z Jana jest też trochę ;-) ] wszystkie lectiones variantes: w ramach jedynie tekstów paralelnych, powtarzam.

W tym jeszcze roku [bodajże już we wrześniu?] mają wydać 28 edycję krytyczną greckiego tekstu rezultatywnego "NT". Tzw. edycja Nestle-Aland. Oraz, jak już pisałem: scalone w jedno tzw. 'Listy Katolickie' - Editio Critica Maior.
Trzeba śledzić, czy i kiedy się ukaże/ą/... ;-)


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
maciek
Posty: 76
Rejestracja: 04 lut 2009, 0:55
Kontakt:

Post autor: maciek »

No tak, to wiele wyjaśnia. Dziękuję za pomoc.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”