Czy uznajesz listy Pawła za natchnione ?

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ

Czy uznajesz listy Pawła za natchnione ?

Tak
39
75%
Nie
5
10%
Nie wszystkie/Poszczególne
1
2%
Nie wiem
7
13%
 
Liczba głosów: 52

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

wuka pisze:Nauki w sprawie kobiet. Myślę, że to Pawłowi w dużej mierze można "podziękować" za palenie czarownic tak zwanych, za zerowy status kobiety (chodzi mi o traktowanie prze krk na przyklad). Nauki Pawła róznią się od tych, które przekazują np.Piotr, Jan. Ale on przecież podkreśla,że głosi 'swoją ewangelię". Jako żyd z krwi i kości z natury niejako był źle nastawiony do pogan, którym niejako musiał głosić. Kto to wie, co ontam głosił poganom? ;-) :-P
Samo jego nawrócenie, o którym pisze, budzi kontrowersje. Wszak zupełnie inaczej opowiada za każdym razem.
:aaa: wuko droga - 6 post na tym antybiblijnym forum, a ty JUŻ herezje głosisz :xhehe:
.... a ostrzegałem jak ono na ludzi działa :evil:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Dezerter pisze:
wuka pisze:Nauki w sprawie kobiet. Myślę, że to Pawłowi w dużej mierze można "podziękować" za palenie czarownic tak zwanych, za zerowy status kobiety (chodzi mi o traktowanie prze krk na przyklad). Nauki Pawła róznią się od tych, które przekazują np.Piotr, Jan. Ale on przecież podkreśla,że głosi 'swoją ewangelię". Jako żyd z krwi i kości z natury niejako był źle nastawiony do pogan, którym niejako musiał głosić. Kto to wie, co ontam głosił poganom? ;-) :-P
Samo jego nawrócenie, o którym pisze, budzi kontrowersje. Wszak zupełnie inaczej opowiada za każdym razem.
:aaa: wuko droga - 6 post na tym antybiblijnym forum, a ty JUŻ herezje głosisz :xhehe:
.... a ostrzegałem jak ono na ludzi działa :evil:
:xhehe: Całkiem niedawno to samo pisałam na tamtym (wiadomo o co chodzi ;-) forum. A tego jeszcze nie zdążyłam poznać i nie ma na mnie żadnego wpływu.
Myślę, że nie ja jedna ani nie od dziś mam różne pytania i wątpliwości.
Są one jednak tłumione i spychane głęboko (do podświadomości?) :animrumru: , no i czasami coś się posypie, gdy już za bardzo ta podświadomość jest tłamszona.
Ale bardzo dziękuję za twoją troskę. Cenię cię i wiesz o tym :-D

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

wuka pisze:Nauki w sprawie kobiet.
Akurat tam, gdzie mamy negatywne teksty o kobietach, czyli w 1 Kor 14: 34-35, mamy do czynienia z popawłową interpolacją tekstu. A listy pasterskie nie są w ogóle pawłowego autorstwa. Sam Paweł wypowiadał się o kobietach pozytywnie - miał sporo współpracownic, pozdrawiaj je, dziękował diakonisie Febie, wypowiadał się dobrze a apostołce Juni. Myślę więc, że nie ma co za te teksty obwiniać Pawła, a późniejszych autorów.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2016, 13:25 przez ShadowLady86, łącznie zmieniany 1 raz.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

1 Kor 4: 34-35
W mojej biblii tego nie ma....

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Błąd. Ma być 1 Kor 14: 34-35. Poprawione.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

ShadowLady86 pisze: Ma być 1 Kor 14: 34-35.
Powiedzcie Panie: czy takie apostolskie zalecenie naprawdę Wam aż tak mocno uwłacza? :aaa:
1Co 14:35-36 kow A jeżeli chcą pouczyć się o jakiejś sprawie, niech się w domu zapytają swoich mężów. Bo nie przystoi niewieście przemawiać na zebraniu. (36) Czy słowo Boże od was wyszło? Albo czy do was tylko doszło?"

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

ShadowLady86 pisze:
wuka pisze:Nauki w sprawie kobiet.
Akurat tam, gdzie mamy negatywne teksty o kobietach, czyli w 1 Kor 14: 34-35, mamy do czynienia z popawłową interpolacją tekstu. A listy pasterskie nie są w ogóle pawłowego autorstwa. Sam Paweł wypowiadał się o kobietach pozytywnie - miał sporo współpracownic, pozdrawiaj je, dziękował diakonisie Febie, wypowiadał się dobrze a apostołce Juni. Myślę więc, że nie ma co za te teksty obwiniać Pawła, a późniejszych autorów.
To jedna sprawa i zgoda z Lady- ja też kiedyś zrobiłem sobie analizę "listów Pawła" i wyszło mi, że Pawła raczej na pewno nie jest 5 listów.
a druga to to, że w społeczności chrześcijan pozycja kobiet była dużo lepsza niż w społeczności żydowskiej, w judaizmie. Była to epokowa zmiana, a ty wuko patrzysz i oceniasz z dzisiejszej (ahistorycznej) pozycji
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Piotr Pawlak
Posty: 201
Rejestracja: 10 lip 2016, 14:52

Post autor: Piotr Pawlak »

Przepraszam patrzę czy mogę pisać .

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Dezerter pisze:
ShadowLady86 pisze:
wuka pisze:Nauki w sprawie kobiet.
Akurat tam, gdzie mamy negatywne teksty o kobietach, czyli w 1 Kor 14: 34-35, mamy do czynienia z popawłową interpolacją tekstu. A listy pasterskie nie są w ogóle pawłowego autorstwa. Sam Paweł wypowiadał się o kobietach pozytywnie - miał sporo współpracownic, pozdrawiaj je, dziękował diakonisie Febie, wypowiadał się dobrze a apostołce Juni. Myślę więc, że nie ma co za te teksty obwiniać Pawła, a późniejszych autorów.
To jedna sprawa i zgoda z Lady- ja też kiedyś zrobiłem sobie analizę "listów Pawła" i wyszło mi, że Pawła raczej na pewno nie jest 5 listów.
a druga to to, że w społeczności chrześcijan pozycja kobiet była dużo lepsza niż w społeczności żydowskiej, w judaizmie. Była to epokowa zmiana, a ty wuko patrzysz i oceniasz z dzisiejszej (ahistorycznej) pozycji
po pierwsze głeboko wątpię w to że św Paweł nie jest autorem 5 swoich listów a poza tym nie ma to aż takiego jak to się niektórym zdaje.

List do Hebrajczyków zapewne nie jest autorstwa św Pawła i nie ma to żadnego znaczenia co do jego natchnienia.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Albertus pisze:
Dezerter pisze:
ShadowLady86 pisze:
wuka pisze:Nauki w sprawie kobiet.
Akurat tam, gdzie mamy negatywne teksty o kobietach, czyli w 1 Kor 14: 34-35, mamy do czynienia z popawłową interpolacją tekstu. A listy pasterskie nie są w ogóle pawłowego autorstwa. Sam Paweł wypowiadał się o kobietach pozytywnie - miał sporo współpracownic, pozdrawiaj je, dziękował diakonisie Febie, wypowiadał się dobrze a apostołce Juni. Myślę więc, że nie ma co za te teksty obwiniać Pawła, a późniejszych autorów.
To jedna sprawa i zgoda z Lady- ja też kiedyś zrobiłem sobie analizę "listów Pawła" i wyszło mi, że Pawła raczej na pewno nie jest 5 listów.
a druga to to, że w społeczności chrześcijan pozycja kobiet była dużo lepsza niż w społeczności żydowskiej, w judaizmie. Była to epokowa zmiana, a ty wuko patrzysz i oceniasz z dzisiejszej (ahistorycznej) pozycji
po pierwsze głeboko wątpię w to że św Paweł nie jest autorem 5 swoich listów a poza tym nie ma to aż takiego jak to się niektórym zdaje.

List do Hebrajczyków zapewne nie jest autorstwa św Pawła i nie ma to żadnego znaczenia co do jego natchnienia.
Wytłuszczenie moje - Albertusie drogi zobacz , że sam ze sobą dyskutujesz
raz głęboko wątpisz, by zaraz uznać, że zapewne nie jest :-?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Piotr Pawlak pisze:Przepraszam patrzę czy mogę pisać .
Możesz pisać.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

by zaraz uznać, że zapewne nie jest
Bo św Paweł nie podpisał się jako autor listu do Hebrajczyków.

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Albertus pisze:List do Hebrajczyków zapewne nie jest autorstwa św Pawła i [...]
Ciekawym poznać argumenty inne niż: „nie, bo nie”.
List do Żydów, lub jak kto woli do Hebrajczyków napisał z całą pewnością wybitny znawca Prawa.
Używane tam sformułowania, słownictwo, nawiązujące do teologii Starego Testamentu, wskazuje nam na kogoś doskonale wykształconego w Prawie.
„List ten nie zawiera podpisu, ani jego autor w żaden sposób nie identyfikuje się, jak tylko za pomocą stylu, logiki rozumowania, głębokości prowadzanej analizy przedmiotu oraz szerokiej znajomości Boskiego Planu.”
Wszystkie te cechy wskazują na Pawła.
Dz 22:3 bw "Jestem Żydem urodzonym w Tarsie w Cylicji, lecz wychowanym w tym mieście u stóp Gamaliela, starannie wykształconym w zakonie ojczystym, pełnym gorliwości dla Boga, jak i wy dziś wszyscy jesteście."
Flp 3:5 bw "obrzezany dnia ósmego, z rodu izraelskiego, z pokolenia Beniaminowego, Hebrajczyk z Hebrajczyków, co do zakonu faryzeusz,"
Inne listy w swej treści także nie zawierają podpisu autora.
Poza chyba jednym:
Ga 6:11 "Popatrzcie, jak wielkimi literami własnoręcznie napisałem do was."
Pamiętajmy, ze Paweł borykał się do samej śmierci z pewną słabością ciała- słabym wzrokiem.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Henryk pisze: Inne listy w swej treści także nie zawierają podpisu autora.
Poza chyba jednym:
Ga 6:11 "Popatrzcie, jak wielkimi literami własnoręcznie napisałem do was."
Pamiętajmy, ze Paweł borykał się do samej śmierci z pewną słabością ciała- słabym wzrokiem.
LIST DO RZYMIAN 16. 22. BIZTB

Pozdrawiam was w Panu ja, Tercjusz, który ten list pisałem''
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Właśnie potwierdziłeś moje słowa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”