Czy uznajesz listy Pawła za natchnione ?

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Czy uznajesz listy Pawła za natchnione ?

Tak
39
75%
Nie
5
10%
Nie wszystkie/Poszczególne
1
2%
Nie wiem
7
13%
 
Liczba głosów: 52

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Albertus pisze:
Pozostałe listy ś Pawła są niewątpliwie jego autorstwa a zarzuty co do ich autorstwa są mało poważne.
Skoro zarzuty podważające autorstwo Pawła są mało poważne, to Ty w poważny sposób udowodnij, że jednak Paweł jest autorem przypisywanych mu listów .
Możesz zacząć od pierwszego z brzegu, czyli listu do Rzymian.
Oczywiście chodzi o udowodnienie na podstawie Biblii, a nie jakiegoś chciejstwa, czy widzimisie innych osób, tradycji.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

RN pisze:
Albertus pisze:
Pozostałe listy ś Pawła są niewątpliwie jego autorstwa a zarzuty co do ich autorstwa są mało poważne.
Skoro zarzuty podważające autorstwo Pawła są mało poważne, to Ty w poważny sposób udowodnij, że jednak Paweł jest autorem przypisywanych mu listów .
Możesz zacząć od pierwszego z brzegu, czyli listu do Rzymian.
Oczywiście chodzi o udowodnienie na podstawie Biblii, a nie jakiegoś chciejstwa, czy widzimisie innych osób, tradycji.
Ciężar udowodnienia spoczywa na tym kto stawia zarzuty.

czy jak ci ktoś powie że jesteś wielbłądem to ty będziesz musiał udowodnić że nie jesteś czy to on wykazać że jesteś?

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Albertus pisze:
Ciężar udowodnienia spoczywa na tym kto stawia zarzuty.
LIST DO RZYMIAN 16. 22. BIZTB

Pozdrawiam was w Panu ja, Tercjusz, który ten list pisałem''

Teraz udowodnij, że autorem listu do Rzymian jest Paweł.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

RN pisze:
Albertus pisze:
Ciężar udowodnienia spoczywa na tym kto stawia zarzuty.
LIST DO RZYMIAN 16. 22. BIZTB

Pozdrawiam was w Panu ja, Tercjusz, który ten list pisałem''

Teraz udowodnij, że autorem listu do Rzymian jest Paweł.
Dowód - Rzymian 1:1 (BW); Paweł, sługa Jezusa Chrystusa, powołany na apostoła, wyznaczony do zwiastowania ewangelii Bożej,

Co zaś się tyczy Tercjusza, przecież to łatwo sprawdzić: Tercjusz

Dlaczego nie sprawdzasz? Przecież to nie jest trudne.

Dziś również ludzie na różnych stanowiskach mają sekretarki, które za nich piszą. Tu wiemy, kto dyktował, a kto trzymał pióro.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Znany jest jedynie skryba Listu ap. Pawła do Rzymian, a był nim Tercjusz (Rzym. 16:22). List do Filemona był pisany przez samego Pawła, co wynika to z formy tego Listu.
Cyt. z: http://www.nastrazy.pl/archiwum/1997_3_14.htm

Paweł od objawienia się jemu Jezusa w drodze do Damaszku,był upośledzony na wzroku,dlatego też często korzystał z pomocy skrybów do pisania swoich listów,-zwłaszcza w warunkach słabej widoczności np.w więzieniu.[URL=http://]http://www.nastrazy.pl/archiwum/1997_3_14.htm[/URL]
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

.Cyprian. pisze:Dowód - Rzymian 1:1 (BW); Paweł, sługa Jezusa Chrystusa, powołany na apostoła, wyznaczony do zwiastowania ewangelii Bożej,
Napisał Tercjusz o Pawle, a nie Paweł o sobie:?:

.Cyprian. pisze:Co zaś się tyczy Tercjusza, przecież to łatwo sprawdzić: Tercjusz
Tam jest napisane, że Tercjusz był sekretarzem Pawła.
Proszę o niedwuznaczny cytat biblijny, który to potwierdza.

To będzie bardzo łatwo sprawdzić, bo imię Tercjusz pojawia się w Biblii tylko jeden, jedyny raz, właśnie w liście do Rzymian, przy wzmiance o tym, że pisał owy list. :-)

Tak to wszystko wygląda.
Na podstawie jednego zdania ukuto historyjkę o sekretarzu itp., kiedy tak naprawdę nie ma na to żadnych dowodów
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

RN pisze:Tam jest napisane, że Tercjusz był sekretarzem Pawła.
Proszę o niedwuznaczny cytat biblijny, który to potwierdza.

To będzie bardzo łatwo sprawdzić, bo imię Tercjusz pojawia się w Biblii tylko jeden, jedyny raz, właśnie w liście do Rzymian, przy wzmiance o tym, że pisał owy list. :-)

Tak to wszystko wygląda.
Na podstawie jednego zdania ukuto historyjkę o sekretarzu itp., kiedy tak naprawdę nie ma na to żadnych dowodów
Przeczytaj pierwszy werset listu, a następnie poprzedzający werset ze wzmianką o Tercjuszu, i werset po tej wzmiance, czyli List do Rzymian 16:21 i 23. Paweł wymienia w wersecie 21 swojego współpracownika Tymoteusza razem z własnymi rodakami Lucjuszem, Jazonem i Sozypaterem, i następnie w wersecie 23 wymienia Gajusa, gospodarza zboru, Erasta, skarbnika miejskiego, i Kwartusa. W wersecie 22 wspomniany jest w osobie pierwszej Tercjusz, który jak sam przyznaje napisał list. To, że Tercjusz był redaktorem tego listu wyraźnie wynika z układu tekstu. Logiczny ciąg zdarzeń. Mam cichą nadzieję, że nie nie sprawdzi się tu maksyma Sofronowa, i więcej tłumaczyć nie trzeba. 8-)
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

RN pisze:
.Cyprian. pisze:Dowód - Rzymian 1:1 (BW); Paweł, sługa Jezusa Chrystusa, powołany na apostoła, wyznaczony do zwiastowania ewangelii Bożej,
Napisał Tercjusz o Pawle, a nie Paweł o sobie:?:

.Cyprian. pisze:Co zaś się tyczy Tercjusza, przecież to łatwo sprawdzić: Tercjusz
Tam jest napisane, że Tercjusz był sekretarzem Pawła.
Proszę o niedwuznaczny cytat biblijny, który to potwierdza.

To będzie bardzo łatwo sprawdzić, bo imię Tercjusz pojawia się w Biblii tylko jeden, jedyny raz, właśnie w liście do Rzymian, przy wzmiance o tym, że pisał owy list. :-)

Tak to wszystko wygląda.
Na podstawie jednego zdania ukuto historyjkę o sekretarzu itp., kiedy tak naprawdę nie ma na to żadnych dowodów
Podajesz werset z Rzymian 16:22 i mówisz: Tercjusz pisał, a nie Paweł i w domniemaniu powiadasz: Mam Was. Tercjusz pisał, ale właśnie jako sekretarz. Pomimo, że tak twierdzi większość badaczy, uczonych (Ty przecież uznajesz i lubisz naukę), to Ty jednak mówisz, że nie, bo wg Ciebie jest napisane, że Tercjusz i tyle. Podajesz dowód wewnętrzny z Rzymian 16:22. Ja Ci podaję również dowód wewnętrzny z Rzymian 1:1, ale Ty mówisz: ale to i tak Tercjusz pisał.

Zatem jak to jest według Ciebie? Tercjusz kłamał? A może to kolejna "sprzeczność biblijna", która mogłaby dołączyć do kolekcji w odpowiednim dziale?

A może rzeczywiście Tercjusz pisał, ale autorem jest Paweł? Zajrzałeś to tego, co podał Jachu? Ja przejrzałem.

Może dwa wersety rozjaśnią tę sprawę:

BT
Galatów 6:11 - Przypatrzcie się, jak wielkie litery własnoręcznie stawiam ze względu na was.

2 Tes 3:17 - Pozdrowienie ręką moją - Pawła. Ten znak jest w każdym liście: Tak piszę.

Według mnie te wersety świadczą o tym, że Paweł często korzystał z sekretarza i potrzebował tego. I jednym z nich był Tercjusz.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

wit pisze:Oczywiście, że był biblistą.
Ok.
wit pisze:Jan Prezbiter jak najbardziej może być tożsamy z Janem Apostołem.
Tyle że w Starożytności odróżniano te dwie osoby. I uważano, że Jan Ewangelista spisał czwartą Ewangelię i Pierwszy List, zaś 2 i 3 List oraz apokalipsę spisał Jan Prezbiter.

Pisze o tym między innymi Euzebiusz powołując się na Papiasza (I w.).

Przy tej sposobności warto podkreślić, że Papiasz dwukrotnie wymienia imię Jana. Po raz pierwszy wylicza je razem z Piotrem, Jakubem i Mateuszem i wszystkimi innymi apostołami; tym samym wyraźnie oznacza Ewangelistę. Drugiego natomiast Jana wymienia zupełnie gdzie indziej, wśród mężów, poza liczbą apostołów, stawia go po Arystionie i jak najwyraźniej zowie go Prezbiterem. Tem samemu byłoby zgodne z prawdą przypuszczenie, że w Azji istniało dwóch mężów tego samego imienia. [[Hisotria Kościoła. Księga III. 39:]



Również Decretum Gelasianum rozróżnia tych dwóch Janów - Ewangelistę oraz autora 1 Listu, autora czwartej Ewangelii i Prezbitera z Efezu, autora 2 i 3 Listu. Tłumaczenie Dekretu na język polski podał Blyy w TYM poście.

[...]Apostoła Jana - Jeden list
Innego Jana zwanego Starszym - Dwa listy

wit pisze:Jeżeli autor napisał, że w chwili otrzymywania objawienia świątynia istniała i przepowiadał jej bliskie spustoszenie, nie widzę podstaw, aby je podważać.
Cała Apokalipsa jest jednym wielkim dziełem symbolicznym. Praktycznie każda wizja to symbol czegoś innego.
wit pisze:Prawdą jest, że prześladowania chrześcijan za Domicjana były na szczeblu lokalnym, i wątpliwe, aby szczególnie dotykały one ówczesny teren Palestyny.
A czemu musiały dotykać?
Henryk pisze:Co do wypowiadania proroctw, nie twierdzę inaczej.
Właśnie, słowo klucz to "wypowiadać", czego nie można robić, gdy się milczy ;-)
Henryk pisze:Z apostołkami rzecz ma się tak, że tylko Wulgata podaję w Rz.16:7 kobietę- Junię.
Tak więc nie może to być absolutnym pewnikiem. :-P
Junia jest kobietą w każdym tekście. "Problem" polega na tym, że w manuskryptach nie ma "akcentów" nad literami, tym samym nie da się stwierdzić, czy forma imienia Junias po grecku w bierniku jest w formie żeńskiej czy męskiej. Oczywiście opierając się tylko na deklinacji. Prawda jest jednak taka, że było to imię wyłącznie żeńskie, a wczesny Kościół wypowiadał się o tej postaci jako o kobiecie i apostole. W Kościele Prawosławnym jest nawet Świętą. Więcej na temat tej postaci napisałam w TYM poście, jeśli jesteś zainteresowany.
Albertus pisze:Pozostałe listy ś Pawła są niewątpliwie jego autorstwa a zarzuty co do ich autorstwa są mało poważne.
Raczej odwrotnie. W świetle współczesnej biblistyki, przeważający jest pogląd, że Listów Pasterskich nie napisał Paweł.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

ShadowLady86 pisze:Junia jest kobietą w każdym tekście. "Problem" polega na tym, że w manuskryptach nie ma "akcentów" nad literami, tym samym nie da się stwierdzić, czy forma imienia Junias po grecku w bierniku jest w formie żeńskiej czy męskiej. Oczywiście opierając się tylko na deklinacji.
Nie w każdym.
Wszystkie wydania Tysiąclatki widzą tam mężczyznę
Rom 16:7 bt5 "Pozdrówcie Andronika i Juniasa, moich rodaków i współtowarzyszy więzienia, którzy się wyróżniają między apostołami, a którzy przede mną przystali do Chrystusa."
Podobnie gdańska, nowa gdańska, warszawska, warszawsko-praska, Romaniuka…
To te, dostępne dla mnie...
Komentarze tzw. Ojców Kościoła nie są dla mnie wiążące.
To już odstępczy Kościół, wraz ze swymi błędnymi naukami.
Jest jeszcze jedna sprawa godna zastanowienia:
Andronik i Junas byli wspólnie z Pawłem w więzieniu.
Nie myślę, aby ówczesne cele były koedukacyjne.
No i czy w ogóle w I wieku więziono kobiety za przekonania religijne.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

ShadowLady86 napisał/a:
W świetle współczesnej biblistyki, przeważający jest pogląd, że Listów Pasterskich nie napisał Paweł.
a jaką wagą ważyłaś że ci przeważyło?

Ważyłaś ilościowo czy jakościowo?

8-) :roll: :xhehe:

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Henryk pisze:Nie w każdym.
Wszystkie wydania Tysiąclatki widzą tam mężczyznę
Chodziło mi oczywiście o tekst grecki. Stąd dalsza mowa o akcentach i greckiej odmianie.
Henryk pisze:Komentarze tzw. Ojców Kościoła nie są dla mnie wiążące.
Dlaczego zdanie osób, dla których Greka była językiem ojczystym, nie są dla Ciebie ważne? Oraz to, że do XIII w. uważano Junię wyłącznie za kobietę?

Robienie z Junii mężczyznę, to tak naprawdę pomysł bardzo późny. Jeśli chodzi o wydania Biblii, to jest to pomysł z XIX/ XX w.

Obrazek

Tabelka pochodzi z książki Eldona Jay Epp'a Junia. The First Women Apostle.

Junia to imię, które jest wyłącznie damskie. Czytałeś tekst, który podlinkowałam?
Henryk pisze:Andronik i Junas byli wspólnie z Pawłem w więzieniu.
Nie myślę, aby ówczesne cele były koedukacyjne.
No i czy w ogóle w I wieku więziono kobiety za przekonania religijne.
Gdzie Paweł pisze, że wszyscy siedzieli w jednej celi? Skoro była apostołem, to nauczała publicznie. Nie była więc aresztowana za własne przekonania religijne, ale prześladowana za głoszoną naukę.
Albertus pisze:a jaką wagą ważyłaś że ci przeważyło?

Ważyłaś ilościowo czy jakościowo?

8-) :roll: :xhehe:
Czytam opracowania naukowe, zamiast ironizować. Aktualna teoria to taka, że są to działa napisane pod pseudonimem.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Aktualna teoria to taka, że są to działa napisane pod pseudonimem.

:shock:

Kto ustanawia że jakaś teoria jest aktualna ?

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

ShadowLady86 pisze:Tyle że w Starożytności odróżniano te dwie osoby. I uważano, że Jan Ewangelista spisał czwartą Ewangelię i Pierwszy List, zaś 2 i 3 List oraz apokalipsę spisał Jan Prezbiter.

Pisze o tym między innymi Euzebiusz powołując się na Papiasza (I w.).

Przy tej sposobności warto podkreślić, że Papiasz dwukrotnie wymienia imię Jana. Po raz pierwszy wylicza je razem z Piotrem, Jakubem i Mateuszem i wszystkimi innymi apostołami; tym samym wyraźnie oznacza Ewangelistę. Drugiego natomiast Jana wymienia zupełnie gdzie indziej, wśród mężów, poza liczbą apostołów, stawia go po Arystionie i jak najwyraźniej zowie go Prezbiterem. Tem samemu byłoby zgodne z prawdą przypuszczenie, że w Azji istniało dwóch mężów tego samego imienia. [[Hisotria Kościoła. Księga III. 39:]



Również Decretum Gelasianum rozróżnia tych dwóch Janów - Ewangelistę oraz autora 1 Listu, autora czwartej Ewangelii i Prezbitera z Efezu, autora 2 i 3 Listu. Tłumaczenie Dekretu na język polski podał Blyy w TYM poście.

[...]Apostoła Jana - Jeden list
Innego Jana zwanego Starszym - Dwa listy
Euzebiusz mógł różne rzeczy pisać. Zależy jak traktujemy jego wypowiedzi, czy jako jednoznaczne dowody, czy jako przesłanki. Papiasz urodził się około 70/80 roku n.e. i jeżeli przyjmiemy wariant o wczesnym powstaniu Apokalipsy, czyli pod koniec lat 60, i krótko po tym wydarzeniu mógł Jan umrzeć, więc mało wątpliwe, aby żył on jeszcze w latach 90. W takim układzie Papiasz nie mógłby być naocznym świadkiem życia i działalności Jana. Bynajmniej bezpośrednich dowodów na to brak, a więc mamy do czynienia z sytuacją, że Euzebiusz w swych pismach opierał się jedynie na przesłankach.
Cała Apokalipsa jest jednym wielkim dziełem symbolicznym. Praktycznie każda wizja to symbol czegoś innego.
O ile wizje z Apokalipsy mogły być symbolami, jednak przynajmniej część z nich posiadała literalne wypełnienie, czego przykładem były prześladowania wierzących, a także zagłada narodu żydowskiego. Jak realne były prześladowania, a także literalny naród żydowski, a co za tym idzie cesarz rzymski jako apokaliptyczna bestia, czyli człowiek zatracenia, tak też realne i literalne musiały być Jerozolima i świątynia w których nastały apokaliptyczne wydarzenia.
A czemu musiały dotykać?
Ponieważ cała akcja z Księgi Objawienia rozgrywa się na terenach zamieszkanych w większości przez Żydów z centrum religijnym w Jerozolimie; patrz Objawienie 11:8. W tamtym czasie na tych terenach miały miejsce największe prześladowania chrześcijan i powiązana z nimi zagłada narodu żydowskiego. O prześladowaniach chrześcijan i wytracaniu Żydów na terenie Palestyny za czasów panowania Domicjana nic mi nie wiadomo.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

.Cyprian. pisze:




Zatem jak to jest według Ciebie? Tercjusz kłamał?
Może kłamał, a może nie.
Jedno jest pewne. Jeśli mielibyśmy pokusić się o wytypowanie autora listu do Rzymian, to bezsprzecznie z jego treści wynika, że był nim Tercjusz.
Jaki jest dowód na podważanie autorstwa Tercjusza :?:
Jedynym jest tylko to, że Tercjusz mógł kłamać. Jeśli nie kłamał, to list jest podpisany i sprawa jest zamknięta.



.Cyprian. pisze:
2 Tes 3:17 - Pozdrowienie ręką moją - Pawła. Ten znak jest w każdym liście: Tak piszę.

Według mnie te wersety świadczą o tym, że Paweł często korzystał z sekretarza i potrzebował tego. I jednym z nich był Tercjusz.
Po 1. Gdzie jest ten znak pozdrowień Pawła w liście do Rzymian. Gdzie jest wymienione, że to Paweł pozdrawia.

Po 2. Piszesz, że jednym z sekretarzy Pawła był Tercjusz.
W takim razie ponawiam pytanie, gdzie jest w Biblii napisane, że tak było.
Jednocześnie podpowiadam, że imię Tercjusz jest tylko raz wymienione w całej Biblii :-)
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”