Ulubiona Księga Biblii

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Pietnas pisze:Może ktoś jeszcze? - "Twoja ulubiona księga Biblii" i dlaczego ta własnie.
Trudno jest wybrać z Biblii bo jest tam wiele ksiąg do których chętnie sięgam któe do mnie przemawiają.

Z NT bardzo lubię 1 list ś Jana apostoła. Bije z jego słów w tym liście wielka moc, i za pomocą kilku słów potrafi wyrazić istotę rzeczy.

Natomiast w ST bardzo lubię księgę Tobiasza.

Dlaczego? To historia dwojga ludzi którzy się modlili ale Bóg ich nie wysłuchał tylko odwrócił ich modlitwę ze śmierci wyprowadzając życie.

Polecam bo podejrzewam że niektórzy nie czytali ...

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

Kiedys lubiłam Pieśń nad Pieśniami.
Mówiąc krótko, księga ta to erotyczny poemat miłosny.
Przypomina egipską poezję miłosną i arabskie pieśni weselne wysławiające urok i piękno panny młodej.
Jej tradycyjna interpretacja, zarówno żydowska, jak i chrześcijańska, mówi, że ten miłosny poemat odzwierciedla miłość Boga do Izraela, ale to co najbardziej mi się podoba to fakt, ze wskazuje na szacunek Boga względem miłości kobiety i mężczyzny i ich seksualności.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Manna z nieba pisze:Kiedys lubiłam Pieśń nad Pieśniami.
Mówiąc krótko, księga ta to erotyczny poemat miłosny.
Przypomina egipską poezję miłosną i arabskie pieśni weselne wysławiające urok i piękno panny młodej.
Jej tradycyjna interpretacja, zarówno żydowska, jak i chrześcijańska, mówi, że ten miłosny poemat odzwierciedla miłość Boga do Izraela, ale to co najbardziej mi się podoba to fakt, ze wskazuje na szacunek Boga względem miłości kobiety i mężczyzny i ich seksualności.
Tak masz rację.

I jak wiele z tego dla nas wynika:

szacunek dla kobiety, monogamia


Poza tym co wspomniałaś to poemat ten przede wszystkim odzwierciedla miłość Chrystusa do Kościoła ale też miłość do nas samych, do każdej ludzkiej duszy indywidualnie

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

To ciekawe, bo z tego samego źródła pewien poligamista-gawędziarz wyciąga zupełnie odmienne wnioski.
Nie ma to jak uniwersalne źródło :lol:

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Pietnas pisze:Może ktoś jeszcze? - "Twoja ulubiona księga Biblii" i dlaczego ta własnie.
EMET:
Z Ksiąg Nowego Przymierza -- Dzieje Apostolskie, z greki: Dokonania Wysłanników [jak to i mamy w 'Interlinii Vocatio'], [Ewangelia] wg Łukasza oraz
  • Jakuba.
    Dzieje Apostolskie, gdyż opisują sytuację zboru/ów/ chrystiańsko-jezusowych; wg Łukasza - gdyż mamy tam bogactwo opisów [w świetnej grece], Jakuba - gdyż - poza wykładnią - dużo odniesień praktycznych do postaw ówczesnych chrystian.

    Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

BoaDusiciel pisze:To ciekawe, bo z tego samego źródła pewien poligamista-gawędziarz wyciąga zupełnie odmienne wnioski.
Nie ma to jak uniwersalne źródło :lol:
Jakie wnioski?? &#128578;
Niestety nie ma tam info czy to jedyna wybranka czy jedna z wielu &#128578;
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Manna z nieba pisze:
BoaDusiciel pisze:To ciekawe, bo z tego samego źródła pewien poligamista-gawędziarz wyciąga zupełnie odmienne wnioski.
Nie ma to jak uniwersalne źródło :lol:
Jakie wnioski?? &#128578;
Niestety nie ma tam info czy to jedyna wybranka czy jedna z wielu &#128578;
Czyż z całości poematu nie wynika ze chodzi o tę jedną jedyną?

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

Albertus pisze:
Manna z nieba pisze:
BoaDusiciel pisze:To ciekawe, bo z tego samego źródła pewien poligamista-gawędziarz wyciąga zupełnie odmienne wnioski.
Nie ma to jak uniwersalne źródło :lol:
Jakie wnioski?? &#128578;
Niestety nie ma tam info czy to jedyna wybranka czy jedna z wielu &#128578;
Czyż z całości poematu nie wynika ze chodzi o tę jedną jedyną?[/quote
W tym momencie chodzi o jedną &#128515;
Dawid albo Salomon tez byli romantyczni, zapewne dla każdej swojej kobiety&#128578;
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Manna z nieba pisze:
Albertus pisze:
Manna z nieba pisze:
BoaDusiciel pisze:To ciekawe, bo z tego samego źródła pewien poligamista-gawędziarz wyciąga zupełnie odmienne wnioski.
Nie ma to jak uniwersalne źródło :lol:
Jakie wnioski?? &#128578;
Niestety nie ma tam info czy to jedyna wybranka czy jedna z wielu &#128578;
Czyż z całości poematu nie wynika ze chodzi o tę jedną jedyną?[/quote
W tym momencie chodzi o jedną &#128515;
Dawid albo Salomon tez byli romantyczni, zapewne dla każdej swojej kobiety&#128578;
No tak. Rzeczywiście. Nie ma literalnie nic o tym że chodziło o związek monogamiczny.

To tylko takie moje wewnętrzne odczucie i przeświadczenie po przeczytaniu tego poematu.

8-)

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Ulubiona Księga Biblii

Post autor: radek »

Patryk pisze:
09 wrz 2012, 9:23
Która Księga Biblii jest dla Ciebie najciekawsza?
Obj 20:12 BT5 "(...)która jest księgą życia(...)"
Obrazek

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Ulubiona Księga Biblii

Post autor: Queza »

radek pisze:
28 lis 2021, 14:40
Patryk pisze:
09 wrz 2012, 9:23
Która Księga Biblii jest dla Ciebie najciekawsza?
Obj 20:12 BT5 "(...)która jest księgą życia(...)"
Ambitnie.Ta sama księga nazwana jest również Księgą Żywota Baranka, ponieważ zawiera imiona tych, którzy zostali odkupieni krwią Pana Jezusa {Obj.13,8, 21,27}. Masz pewność Radek, że jesteś zbawiony?
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Ulubiona Księga Biblii

Post autor: EMET »

EMET:
Moją ulubioną Księgą Biblii jest Ks. Hioba [w hebrajskim - Ijjow].
Nadto jeszcze Pieśń nad pieśniami; Dzieje Apostolskie [Dokonania Wysłanników] oraz List Jakuba.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Ulubiona Księga Biblii

Post autor: radek »

Queza pisze:
08 lis 2023, 15:56
Masz pewność Radek, że jesteś zbawiony?
Droga wiary uwzględnia szacunek dla Najwyższego, więc pycha w wypowiedziach nie jest wskazana. Wiara mi wystarczy

‭‭Ewangelia według św. Łukasza 18:10-14 BW1975‬‬
[10] Dwóch ludzi weszło do świątyni, aby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. [11] Faryzeusz stanął i tak się w duchu modlił: Boże, dziękuję ci, że nie jestem jak inni ludzie, rabusie, oszuści, cudzołożnicy albo też jak ten oto celnik. [12] Poszczę dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę z całego mego dorobku. [13] A celnik stanął z daleka i nie śmiał nawet oczu podnieść ku niebu, lecz bił się w pierś swoją, mówiąc: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu. [14] Powiadam wam: Ten poszedł usprawiedliwiony do domu swego, tamten zaś nie; bo każdy, kto siebie wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

https://bible.com/bible/3490/luk.18.10.BW1975
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”