Ulubiona Księga Biblii

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Rethel

Re: Ulubiona Księga Biblii

Post autor: Rethel »

EMET pisze:EMET: Podzielam opinię co do fascynacji Księgą Ijjow.
A po polsku to nie umiesz pisać? :roll:
Uważaj, bo za judaizację można
zostać wykluczonym ze zbioru... :-D

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Ulubiona Księga Biblii

Post autor: EMET »

Rethel pisze:
EMET pisze:EMET: Podzielam opinię co do fascynacji Księgą Ijjow.
A po polsku to nie umiesz pisać? :roll:
Uważaj, bo za judaizację można
zostać wykluczonym ze zbioru... :-D
EMET:
Dobrze, że tekst opatrzono emotionkami... :-/

Jak wiadomo, mamy różne nazwy Księgi od imienia bohatera [już z w. 1].
"Hiob, Job, Ijob". Budny [w XVI wieku] pisał: "Ks. Jowowa".
Osobiście, jak to mam w zwyczaju: ściśle wg zapisu --
Ijjobh = Ijjow

&#1488;&#1460;&#1497;&#1468;&#1493;&#1465;&#1489; -- < `ijjôbh > = < `ijjôw >
Widać wyraźnie podwojenie litery j[odh] /"kropka" w literze/ oraz b[eth] bez "kropki", co daje w[eth].

Dokładnie - przykładowo - mamy np. Newuchadneccar, nie zaś... :->

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Rethel

Post autor: Rethel »

To było Emecie pytanie retoryczne. Rozumiem, iż chciałeś się pochwalić, że znasz współczesną
hebrajską wersję imienia, ale nie sądziłem, że chcesz się jeszcze rozwleklej chwalić aż drugim
postem... Takie sztuczne mędrkowanie jest na poziomie dyletanta, który koniecznie zabłysnąć
chce tym, że wie - coś - choć nie bardzo wie co - a wytłuszczanie - daj spokój, przedszkole. :-D

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Rethel pisze:To było Emecie pytanie retoryczne. Rozumiem, iż chciałeś się pochwalić, że znasz współczesną
hebrajską wersję imienia, ale nie sądziłem, że chcesz się jeszcze rozwleklej chwalić aż drugim
postem... Takie sztuczne mędrkowanie jest na poziomie dyletanta, który koniecznie zabłysnąć
chce tym, że wie - coś - choć nie bardzo wie co - a wytłuszczanie - daj spokój, przedszkole. :-D
EMET:
Miałbym chwalić się [?] tym, co jest wiedzą elementarną co do nauki jeż. hebrajskiego?

Po prostu: zwróciłem uwagę, jak ma być w wymowie ściśle wobec rozmaitych istniejących form, o czym też nadmieniłem, wszak.

Jednak skoro User 'Rethel' odbiera to jako moje 'chwalenie się', to... 'Rethela' sprawa: mnie nic do tego.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Rethel

Post autor: Rethel »

Dobre, dobra, teraz ci łyso i cwaniakujesz :-D
Gdybyś nie chciał się dziecinnie pochwalić,
byś napisał: podzielam fascynację Księgą
Hioba - po ludzku i bez wytłuszczania :-D

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Rethel pisze:Dobre, dobra, teraz ci łyso i cwaniakujesz :-D
Gdybyś nie chciał się dziecinnie pochwalić,
byś napisał: podzielam fascynację Księgą
Hioba - po ludzku i bez wytłuszczania :-D
EMET:
Mój styl jest wszak znany na tym Forum; niczego nie muszę nadto zaznaczać, bo jest to wiadome. Wystarczy poczytać moje posty, jednak. :->

Nie mam jednak wpływu na Kogoś osobisty odbiór mojego stylu.
To tak, jak z gustami...

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Rethel

Post autor: Rethel »

Dobra, nie tłumacz się, bo pogarszasz sprawę :-P

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Faktycznie Rethel ma zakodowane aby innym dopiec. Za cokolwiek. Może jednak chodzi o to, że ktoś może wiedzieć więcej niż Rethel - a to już zniewaga. :-D

Rethel

Post autor: Rethel »

Wnikliwy pisze:Faktycznie Rethel ma zakodowane aby innym dopiec. Za cokolwiek. Może jednak chodzi o to, że ktoś może wiedzieć więcej niż Rethel - a to już zniewaga. :-D
Tobie to nie grozi, nie martw się... Obrazek

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Gdzież bym śmiał pląsać blisko takiego pawia ;-)

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

Wnikliwy pisze:Faktycznie Rethel ma zakodowane aby innym dopiec. Za cokolwiek. Może jednak chodzi o to, że ktoś może wiedzieć więcej niż Rethel - a to już zniewaga. :-D
Już jednak wolę 100 Wnikliwych, z rokiem 1914 na czele i naukami prosto z kanału oraz zgryźliwymi uwagami o życiu towarzyskim Manny niż 1 wiecznie przemądrzałego Rethela :mrgreen: :-P :-D
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

Rethel

Post autor: Rethel »

Manna z nieba pisze:Już jednak wolę 100 Wnikliwych, z rokiem 1914 na czele i naukami prosto z kanału oraz zgryźliwymi uwagami o życiu towarzyskim Manny niż 1 wiecznie przemądrzałego Rethela :mrgreen: :-P :-D
No ta, lepiej na złość babci odmrozić sobie uszy... :roll:

Awatar użytkownika
Pietnas
Posty: 201
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:21

Post autor: Pietnas »

Trochę zakopał się ten świetny temat. Może jeszcze ktoś napisze, chętnie bym tu poczytał: kto jakie lubi księgi.
Biblię napisali lidzie którzy spotkali Boga. Pisali dla swojego pokolenia wprawdzie, ale my współcześni korzystamy z tego Słowa, zwłaszcza chrześcijanie.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Pastor pisze:Kiedys odkrylem ze z pomoca Ducha Swietego wystarczy w obojetnie ktorym miejscu otworzyc Biblie i znajdziemy werset ktory w danym momencie jest nam potrzebny.
też tak mam
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Pietnas
Posty: 201
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:21

Post autor: Pietnas »

Może ktoś jeszcze? - "Twoja ulubiona księga Biblii" i dlaczego ta własnie.
Biblię napisali lidzie którzy spotkali Boga. Pisali dla swojego pokolenia wprawdzie, ale my współcześni korzystamy z tego Słowa, zwłaszcza chrześcijanie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”