Niszczenie, palenie ksiąg przeciwników, heretyków itp?

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

kodak27 pisze:Tajemna ? Własnie tak tworzono "filozofie chrześcijaństwa", a Piotr w ogóle Rzymu na oczy nie widział.....
Akurat to, że Piotr (a także Paweł) przez jakiś okres swojej działalności przebywali w Rzymie jest bardzo prawdopodobne. Istnieje bardzo dużo źródeł na ten temat. Natomiast powątpiewam w to by Piotr przyjął tam jakikolwiek tytuł biskupa Rzymu.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

kmen112
Posty: 109
Rejestracja: 19 gru 2012, 2:13

Post autor: kmen112 »

ShadowLady86 pisze:Akurat to, że Piotr (a także Paweł) przez jakiś okres swojej działalności przebywali w Rzymie jest bardzo prawdopodobne. Istnieje bardzo dużo źródeł na ten temat. Natomiast powątpiewam w to by Piotr przyjął tam jakikolwiek tytuł biskupa Rzymu.
Mógł być biskupem, czemu nie. Biskupi istnieli w pierwszych wiekach Kościoła. Różnica jest taka, że my inaczej rozumiemy pojęcie biskup, niż wtedy.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6162
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

radek pisze:bo zazdrościł
zgadzam się z Tobą Obrazek
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6162
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Anowi pisze:wystarczy kamienne serce zwilżyć słoną wodą (łzami) i można pojąć wszelkie tajemnice
Heh ...
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

jakoś brak dowodów na palenie niewygodnych ksiąg
Ale dzięki temu wątkowi 8-) , ucichły na forum bezpodstawne teksty tego typu
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

HarryPotter
Posty: 349
Rejestracja: 06 lis 2013, 22:16

Post autor: HarryPotter »

Och, weźcie pod uwagę jedną sprawę. Otóż niszczenie ksiąg nie zawsze musi być ich paleniem. Pozwolę sobie rzucić kawałkiem cytatu, który znalazłem gdzieś w internetach:
Pergamin – Cienki materiał pisarski który w średniowieczu był wytwarzany ze skór zwierzęcych. Jego poprzednikiem był papirus a następcą papier. Pergamin często ze szkodą dla naszych czasów był wykorzystywany wielokrotnie, czyli starsze teksty zostawały usuwane a na ich miejsce nanoszono nowe.
(podkreślenie moje).
Czytałem kiedyś gdzieś, że jakiś student w bodajże Austrii, czy innej Szwajcarii potraktował jeden z takich papirusów promieniowaniem ultrafioletowym, czy czymś w ten deseń, w rezultacie czego zrobiono go profesorem w ekspresowym tempie. To, co mną wtedy wstrząsnęło, to jednak informacja, która mówiła o tym, że w muzeum, w którym ów student siedział, przebadano - nie pamiętam już dokładnie, czy jeden, czy trzy procent manuskryptów. W każdym razie coś koło tego. Mówiąc "przebadano" nie mam na myśli prześwietlania, lecz zwykłego przeczytania zakurzonych rupieci. Oczywiście ten prześwietlony przez tego studenta manuskrypt zawierał pod spodem jakieś dzieło, które do tej pory było uznawane za zaginione (inaczej nie byłoby szumu z tego powodu).
Dobra, ale do czego zmierzam?
Otóż zauważcie, ile nienawiści/strachu musiało być w zarządzeniach, nakazujących palić od czasu do czasu to i owo, tu i tam, skoro materiał, na którym to pisano, był zarówno cenny, jak i nadający się do wielokrotnego wykorzystania. O pewnych dziełach wiemy tylko z jadowitych kontr, które zawierały cytaty owych, zniszczonych pism - mam tu na myśli akurat "Contra Celsum".
O tym, co się zachowało z Celsusza w cytatach jego wroga

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Och, weźcie pod uwagę jedną sprawę. Otóż niszczenie ksiąg nie zawsze musi być ich paleniem.
Ciekawa uwaga - dzięki
ale mało znacząca jeśli chodzi o starożytność, bo wówczas na papirusie jednak pisano
Rozpowszechniony wcześniej papirus został skutecznie wyparty przez pergamin dopiero w V wieku n.e., chociaż oba materiały były jeszcze dość długo używane równolegle (np. kancelaria kurii papieskiej używała papirusu jeszcze w X wieku).
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

HarryPotter
Posty: 349
Rejestracja: 06 lis 2013, 22:16

Post autor: HarryPotter »

Na terenach, gdzie papirus był w powszechnym użyciu, rzadziej korzystano z materiału "z odzysku", gdyż papirus był stosunkowo tani. Niemniej zachowały się i palimpsesty papirusowe, a także wzmianki o nich w literaturze starożytnej - wiadomo, że takiego papirusu używano do podręcznych notatek i prób literackich, a także wydawano na nim tanie lub niezbyt cennej treści książki, o czym wspominają Katullus i Swetoniusz.

(Palimpsest (stgr. παλίμψηστον palimpseston, od πάλιν palin - "ponownie" i ψάω psao - "ścieram") – rękopis spisany na używanym już wcześniej materiale piśmiennym, z którego usunięto poprzedni tekst, najczęściej w celu zmniejszenia kosztów nowego materiału. Spotykanym równolegle terminem technicznym jest codex rescriptus (łac. kodeks zapisany na nowo). W sensie przenośnym słowo "palimpsest" oznacza również wypowiedź wieloznaczną, o wielowarstwowej semantyce.)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”