Apokryf

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

co jakiś czas przeczytaj swoją "stópkę"
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Anowi pisze:co jakiś czas przeczytaj swoją "stópkę"
A jeśli katolik, prawosławny czy kopt, którzy mają różne kanony na to samo Ci odpowiedzą? I gdzie w tej stópce jest mowa o faktach historycznych, przyrodniczych czy astronomicznych? Jeśli coś oceniasz na podstawie błędów księgi, które uznaje inny kościół niż Twój; wymaga to tak samego obiektywnego spojrzenia na księgi które sama uznajesz, z tej samej perspektywy; a nie ignorowania ich a patrzenia tylko na cudze. To, że jakiś pasterz czy rolnik, a nawet uczony tamtych czasów; to nie pisząc swoje księgi nie pisał pod dyktando tylko nauki boże pisał według mentalności w jakiej się wychował i jaką rozumuje przeciętny obywatel; a to że wtedy myśleli błędnie to nie ma to znaczenia; ważna jest treść i co chciał przez to powiedziec.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

BLyy pisze:
Anowi pisze:co jakiś czas przeczytaj swoją "stópkę"
A jeśli katolik, prawosławny czy kopt, którzy mają różne kanony na to samo Ci odpowiedzą? I gdzie w tej stópce jest mowa o faktach historycznych, przyrodniczych czy astronomicznych? Jeśli coś oceniasz na podstawie błędów księgi, które uznaje inny kościół niż Twój; wymaga to tak samego obiektywnego spojrzenia na księgi które sama uznajesz, z tej samej perspektywy; a nie ignorowania ich a patrzenia tylko na cudze. To, że jakiś pasterz czy rolnik, a nawet uczony tamtych czasów; to nie pisząc swoje księgi nie pisał pod dyktando tylko nauki boże pisał według mentalności w jakiej się wychował i jaką rozumuje przeciętny obywatel; a to że wtedy myśleli błędnie to nie ma to znaczenia; ważna jest treść i co chciał przez to powiedziec.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta być nie może" Ewangelia Tomasza 5
"idź leniwcze do mrówki" - po co? po wiedzę

staram się zrozumieć co piszesz, ... na jakiej podstawie twierdzisz, że prorok, który spisywał Słowo Boga np Jeremiasz - pisał "trzy po trzy" przeciętnego prostego człowieka a nie Słowo Boga, które było tak kontrowersyjne, że głoszenie Go groziło śmiercią?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Anowi pisze:
BLyy pisze:
Anowi pisze:co jakiś czas przeczytaj swoją "stópkę"
A jeśli katolik, prawosławny czy kopt, którzy mają różne kanony na to samo Ci odpowiedzą? I gdzie w tej stópce jest mowa o faktach historycznych, przyrodniczych czy astronomicznych? Jeśli coś oceniasz na podstawie błędów księgi, które uznaje inny kościół niż Twój; wymaga to tak samego obiektywnego spojrzenia na księgi które sama uznajesz, z tej samej perspektywy; a nie ignorowania ich a patrzenia tylko na cudze. To, że jakiś pasterz czy rolnik, a nawet uczony tamtych czasów; to nie pisząc swoje księgi nie pisał pod dyktando tylko nauki boże pisał według mentalności w jakiej się wychował i jaką rozumuje przeciętny obywatel; a to że wtedy myśleli błędnie to nie ma to znaczenia; ważna jest treść i co chciał przez to powiedziec.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta być nie może" Ewangelia Tomasza 5
"idź leniwcze do mrówki" - po co? po wiedzę

staram się zrozumieć co piszesz, ... na jakiej podstawie twierdzisz, że prorok, który spisywał Słowo Boga np Jeremiasz - pisał "trzy po trzy" przeciętnego prostego człowieka a nie Słowo Boga, które było tak kontrowersyjne, że głoszenie Go groziło śmiercią?
Tyle, że wiedze ludzką czy boską? Pisanie trzy po trzy to pisanie bylejak i bez zaangażowania, a żaden prorok nie pisał bylejak, tylko pisał tak jak rozumiał ówczesny otaczający go świat, z wiedzą o świecie jaka wtedy była. I Ci co pisali te księgi nie pisali niczego tak kontrowersyjnego czego ówczesna społeczność semicka mentalnie nie mogłaby przyjąć, bo tego nie robił.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

prorok nie pisał byle jak, tylko pisał tak jak rozumiał ówczesny otaczający go świat, z wiedzą o świecie jaka wtedy była. I Ci co pisali te księgi nie pisali niczego tak kontrowersyjnego czego ówczesna społeczność semicka mentalnie nie mogłaby przyjąć, bo tego nie robił.
(1 Kl 19:10) A on odpowiedział: Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Pana, Boga Zastępów, gdyż Izraelici opuścili Twoje przymierze, rozwalili Twoje ołtarze i Twoich proroków zabili mieczem. Tak że ja sam tylko zostałem, a oni godzą jeszcze i na moje życie.

jak widzisz - prorocy mieli odwagę głosić niewygodne rzeczy dla ówczesnych sobie.
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Anowi pisze:
prorok nie pisał byle jak, tylko pisał tak jak rozumiał ówczesny otaczający go świat, z wiedzą o świecie jaka wtedy była. I Ci co pisali te księgi nie pisali niczego tak kontrowersyjnego czego ówczesna społeczność semicka mentalnie nie mogłaby przyjąć, bo tego nie robił.
(1 Kl 19:10) A on odpowiedział: Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Pana, Boga Zastępów, gdyż Izraelici opuścili Twoje przymierze, rozwalili Twoje ołtarze i Twoich proroków zabili mieczem. Tak że ja sam tylko zostałem, a oni godzą jeszcze i na moje życie.

jak widzisz - prorocy mieli odwagę głosić niewygodne rzeczy dla ówczesnych sobie.
To nie mówi prorok do zwykłego ludu, tylko opis rozmowy proroka z Bogiem, a to duża różnica. I jak ma się to do, rzekomej wiedzy ludzkiej? Przecież to wiedza boża, a więc nie ludzka a więc gdzie tam o płaskości ziemi, świeceniu księżyca, ziemi na filarach, mającej narożnikach.

To nie jest częste w Biblii. Religia gdy powstaje jest dopasowana do mentalności danej społeczności, a nie odwrotnie, że mentalność dopasowuje się do nowopowstałej religii powstałej wewnętrz; dlatego większości nie sprawia problemów by ją przyjąć.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

prorok mówi Bogu, że mordują Jego sług za głoszenie Prawdy
BLyy pisze: Ci co pisali te księgi nie pisali niczego tak kontrowersyjnego czego ówczesna społeczność semicka mentalnie nie mogłaby przyjąć, bo tego nie robił.
zastanów się za głoszenie jakich prawd ginęli posłańcy - jakie to były te niewygodne prawdy, których nie mogliby przyjąć słuchacze?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Anowi pisze:prorok mówi Bogu, że mordują Jego sług za głoszenie Prawdy
BLyy pisze: Ci co pisali te księgi nie pisali niczego tak kontrowersyjnego czego ówczesna społeczność semicka mentalnie nie mogłaby przyjąć, bo tego nie robił.
zastanów się za głoszenie jakich prawd ginęli posłańcy - jakie to były te niewygodne prawdy, których nie mogliby przyjąć słuchacze?
Podaj może konkretne przykłady. Wiele z tego to decyzje polityczne, a w mniejszości są sprawy, które ingerują w naszą mentalność i w sposób bycia na codzień.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

przykład pierwszy z brzegu:

(Jer 34:8) Słowo, które Pan skierował do Jeremiasza po zawarciu przez króla Sedecjasza z całym ludem jerozolimskim umowy głoszącej powszechną wolność. (9) Każdy miał obdarzyć wolnością swego niewolnika Hebrajczyka i niewolnicę Hebrajkę. Nikomu nie wolno było trzymać u siebie brata swego Judejczyka jako niewolnika. (10) Wszyscy dostojnicy i ludzie, którzy zawarli umowę, zgodzili się wypuścić na wolność każdy swego niewolnika lub niewolnicę i nie zmuszać ich więcej do służby u siebie. Wyraziwszy zgodę, wypuścili ich na wolność. (11) Potem jednak zmienili zdanie i sprowadzili niewolników i niewolnice, których obdarzyli wolnością, zmuszając, by się stali znów niewolnikami i niewolnicami. (12) Wtedy skierował Pan do Jeremiasza następujące słowo: (13) To mówi Pan, Bóg Izraela: Z waszymi przodkami, gdy wyprowadziłem ich z ziemi egipskiej, z domu niewoli, zawarłem przymierze, które mówiło: (14) Po upływie siedmiu lat wypuścicie na wolność każdy brata swego, Hebrajczyka, który zaprzedał się tobie w niewolę i służył przez sześć lat; wypuścisz go od siebie jako człowieka wolnego! Przodkowie wasi jednak nie usłuchali Mnieani nie nakłonili swego uch (15) Wy zaś nawróciliście się dzisiaj i uczyniliście to, co jest słuszne wobec Mnie, ogłaszając powszechne uwolnienie. Zawarliście umowę wobec Mnie w domu, nad którym wzywano mojego Imienia. (16) Zmieniliście jednak zdanie i znieważyliście moje Imię. Sprowadziliście każdy swego niewolnika i swoją niewolnicę, których obdarzyliście wolnością według ich uznania, następnie zaś zmusiliście ich, by byli u was niewolnikami i niewolnicami. (17) Dlatego to mówi Pan: Nie usłuchaliście Mnie, by ogłosić wolność każdy bratu i współziomkowi swemu; oto puszczam was wolno - na miecz, zarazę i głód. Uczynię z was nadto przedmiot budzący przerażenie u wszystkich królestw ziemi. (18) A z ludźmi, którzy przekroczyli umowę ze Mną, którzy nie wypełnili warunków umowy zawartej wobec Mnie, postąpię jak z cielcem, którego oni przecięli na dwie części, by przejść między nimi. (19) Przywódców judzkich, dostojników jerozolimskich, dworzan, kapłanów i cały lud kraju, co przechodził między częściami cielęcia ofiarnego, (20) wydam w ręce ich nieprzyjaciół i w ręce tych, co nastają na ich życie. Zwłoki ich staną się żerem dla ptaków powietrznych i zwierząt lądowych. (21) Sedecjasza zaś, króla judzkiego, i jego przywódców wydam w ręce ich nieprzyjaciół, w ręce tych, co nastają na ich życie, w ręce wojska króla babilońskiego, które teraz odeszło od was. (22) Oto wydam rozkaz - wyrocznia Pana - sprowadzę ich znów przeciw temu miastu. Będą walczyć przeciw niemu, zdobędą je i spalą ogniem; miasta zaś judzkie uczynię bezludnym pustkowiem.
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”