Apokryf

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Nawet w Nowym Testamencie są dowody na płaskość ziemi co dostarcza Apokalipsa:
Potem ujrzałem czterech aniołów
stojących na czterech narożnikach ziemi,
powstrzymujących cztery wiatry ziemi,
aby wiatr nie wiał po ziemi
ani po morzu, ani na żadne drzewo Ap 7,1

Ziemię uważa za płaską, która ma swoje końce i na każdym tym końcu jest anioł. Nawet w Biblii Tysiąclecia jest przypis do tego cytaty: W pojęciu Hebrajczyków ziemia była płaską, czworokątną tarczą. Wiatry wiejące "z narożników" uważano za szkodliwe.

Czy to dla tych co przekładali Biblię i tworzyli ten przypis, było to czynnikiem dyskwalifikującym te Pismo? Nie. Chodzi o naukę i przesłanie Księgi, a nie czy zawsze odpowiada prawdom historycznym, fizycznym, astronomicznym, geograficznym.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Anowi pisze:
BLyy pisze:Błędy historyczne czy naukowe nie są wyznacznikiem natchnioności Pisma, co tutaj próbuje się robić z Tobiaszem, bo te same zasady można zastosować do innych Pism i też to nie będzie wyglądać ciekawie. Ważne jest przesłanie i nauka płynąca z Pisma a nie opis geograficzny, fizyczny, astronomiczny czy nawet historyczny.
osoba natchniona przez Boga napisze słowo Boga, a tylko od interpretatora zależy dalsze zrozumienie słów

zjedz zwój, czoło jak diament
Tyle, że przez Boga osoba natchniona nie pisze prawdy o świecie w 100%. Bo Bóg przekazał tylko naukę, a jak ktoś ją wyrazi to zupełnie co innego. Dlatego też są sprzeczności w Biblii i to całkiem dużo, co nie jest najważniejsze, tylko co chciał autor powiedzieć i nam przekazać, pisząc tak jak sam rozumiał świat wyjaśniając w ten sposób zalecenia Boga.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Potem ujrzałem czterech aniołów
stojących na czterech narożnikach ziemi,
widać w Niebie mają dokładną mapę naszej planety
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Anowi pisze:
Potem ujrzałem czterech aniołów
stojących na czterech narożnikach ziemi,
widać w Niebie mają dokładną mapę naszej planety
Tyle, że planety nie mają żadnych narożników.

Czyś w życiu rozkazał rankowi,
wyznaczył miejsce jutrzence
by objęła krańce ziemi,
usuwając z niej grzeszników? Hi 38,12-13
Nie jest to możliwe by na całym świecie był dzień, chyba, że jest właśnie płaska.

Wiele Pism zawiera błędy, ale nie są one powodem natchnioności. Hiob w dziele próbował wyjaśnić nauki Boga, a to, że przedstawiał je według swojej mentalności wiedzy to nic nie znaczy.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

BLyy pisze:Wiele Pism zawiera błędy, ale nie są one powodem natchnioności. Hiob w dziele próbował wyjaśnić nauki Boga, a to, że przedstawiał je według swojej mentalności wiedzy to nic nie znaczy.
Daniel gdy pisał swoje księgi nie zawsze wiedział co pisze

(Dn 12:8) Ja wprawdzie usłyszałem, lecz nie zrozumiałem; powiedziałem więc: Panie, jaki będzie ostateczny koniec tego? (9) On zaś odpowiedział: Idź, Danielu, bo słowa zostały ukryte i obłożone pieczęciami aż do końca czasu. (10) Wielu ulegnie oczyszczeniu, wybieleniu, wypróbowaniu, ale przewrotni będą postępować przewrotnie i żaden z przewrotnych nie zrozumie tego, lecz roztropni zrozumieją. (11) A od czasu, gdy zostanie zniesiona codzienna ofiara, zapanuje ohyda ziejąca pustką, upłynie tysiąc dwieście dziewięćdziesiąt dni. (12) Szczęśliwy ten, który wytrwa i doczeka tysiąca trzystu trzydziestu pięciu dni. (13) Ty zaś idź i zażywaj spoczynku, a powstaniesz, by otrzymać swój los przy końcu dni.
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

A skąd autorzy biblijni mogliby wiedzieć czy ona jest płaska czy kulista?
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

A skąd autorzy biblijni mogliby wiedzieć czy ona jest płaska czy kulista?
a czy dla Ciebie Iwonko, na co dzień, ma to jakieś znaczenie?

Eliasz z "ognistego rydwanu" to na pewno zobaczył
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Anowi pisze:
BLyy pisze:Wiele Pism zawiera błędy, ale nie są one powodem natchnioności. Hiob w dziele próbował wyjaśnić nauki Boga, a to, że przedstawiał je według swojej mentalności wiedzy to nic nie znaczy.
Daniel gdy pisał swoje księgi nie zawsze wiedział co pisze

(Dn 12:8) Ja wprawdzie usłyszałem, lecz nie zrozumiałem; powiedziałem więc: Panie, jaki będzie ostateczny koniec tego? (9) On zaś odpowiedział: Idź, Danielu, bo słowa zostały ukryte i obłożone pieczęciami aż do końca czasu. (10) Wielu ulegnie oczyszczeniu, wybieleniu, wypróbowaniu, ale przewrotni będą postępować przewrotnie i żaden z przewrotnych nie zrozumie tego, lecz roztropni zrozumieją. (11) A od czasu, gdy zostanie zniesiona codzienna ofiara, zapanuje ohyda ziejąca pustką, upłynie tysiąc dwieście dziewięćdziesiąt dni. (12) Szczęśliwy ten, który wytrwa i doczeka tysiąca trzystu trzydziestu pięciu dni. (13) Ty zaś idź i zażywaj spoczynku, a powstaniesz, by otrzymać swój los przy końcu dni.
Tyle, że nijak ma się to do tego co przedstawił w jednym miejscu.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

jestem zmęczona - nie rozumiem
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Anowi pisze:jestem zmęczona - nie rozumiem
Bóg mu nie dyktował w słowo w słowo jak miał wyrażać swe myśli, tylko pisał jak umiał. A jak czegoś nie rozumiał, nie jest to cytat na którym mozna by się podeprzeć w cytacie jaki ja podałem.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

BLyy pisze:Tyle, że planety nie mają żadnych narożników.
jak to nie ? :-) sami je wyznaczyliśmy,niech będą nimi bieguny[północny i południowy] Masz już 2,możesz sobie dorobić kolejne 2[wierzę,że potrafisz]
BLyy pisze:Ziemię uważa za płaską, która ma swoje końce i na każdym tym końcu jest anioł. Nawet w Biblii Tysiąclecia jest przypis do tego cytaty: W pojęciu Hebrajczyków ziemia była płaską, czworokątną tarczą. Wiatry wiejące "z narożników" uważano za szkodliwe.
Czy przypis w Biblii Tysiąclecia ma być źródłem tego co jest w Biblii ? Może większośc tak uważała,ale jak wiesz wiekszośc nie zawsze ma rację,może własnie ta większosc nie znała bożych czynów,bo jakos niektórzy pisali w Biblii o kulistości i grawitacji.

To ja podam fragmenty,które mam zaznaczone w tym temacie[kiedyś mnie to ciekawiło]
Ijob. 22:14
14.
Obłoki są skrytością jego, iż nie widzi, a po okręgu niebieskim przechadza się.
(BG)

Izajasza księga już była przytaczana to przejdę do...
Przyp. 8:27
27.
Gdy gotował niebiosa, tamem była; gdy rozmierzał okrągłość nad przepaściami;
(BG)

Bardzo ciekawym,nadzwyczajnym jak na tamte czasy jest świadomość istnienia jądra ziemi!
Job. 28:5
5.
Z ziemi pochodzi chleb, lecz w głębi jest ona rozgrzebana jakby przez ogień,
(BW)

To mógł przekazać tylko Bóg,kto w tamtych czasach wiedział o jądrze ziemi ? :-)
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

jak to nie ? :-) sami je wyznaczyliśmy,niech będą nimi bieguny[północny i południowy] Masz już 2,możesz sobie dorobić kolejne 2[wierzę,że potrafisz]
To są bieguny, a nie narożniki. Narożników planeta nie ma gdyż ma kształt podobny do kuli.
To ja podam fragmenty,które mam zaznaczone w tym temacie[kiedyś mnie to ciekawiło]
Ijob. 22:14
14. Obłoki są skrytością jego, iż nie widzi, a po okręgu niebieskim przechadza się.
(BG)

Izajasza księga już była przytaczana to przejdę do...
Przyp. 8:27
27. Gdy gotował niebiosa, tamem była; gdy rozmierzał okrągłość nad przepaściami;
(BG)
Tyle, że Bartku, może to oznaczać jako kula, jak i zwykły płaski okrąg; a więc niczego nie dowodzą te cytaty; bo nimi może się posłużyć zarówno przeciwnik, jak i zwolennik płaskości Ziemi na Biblie.
Bardzo ciekawym,nadzwyczajnym jak na tamte czasy jest świadomość istnienia jądra ziemi!
Job. 28:5
5. Z ziemi pochodzi chleb, lecz w głębi jest ona rozgrzebana jakby przez ogień,
(BW)

To mógł przekazać tylko Bóg,kto w tamtych czasach wiedział o jądrze ziemi ? :-)
Każdy kto schodził głęboko pod ziemię wiedział jaka temperatura jest jak sie schodzi coraz to niżej. Czy to jak przeczesywał jaskinie czy pracował jako górnik. Zaświaty często też utożsamiano zarówno z niebem, jak i ziemią; niebo dla dobrych a ziemia dla niedobrych gdzie przeważnie był ogień; nie w każdych kulturach tak było, inaczej było w starożytnej Grecji gdzie podziemia były ciemne i chłodne - zwłaszcza dla ludzi niegodziwych. Chociaż nawet jak domyślał się, że istnieje coś takiego jak ogień podgrzewający ziemie, nic to nie mówi o płaskości czy też kulistości. Czy warto Pisma odrzucać z powodu błędów historycznych, naukowych czy po sprzecznościach liczbowych? Bo tego ostatniego nie da się w Biblii podważyć, że takowe występują; na temat naukowości to samo twierdzi się o płaskość ziemi czy, że księżyc świeci. Argumentem przeciw lub za powinny być właśnie kwestie teologiczne, a nie naukowe i historyczne, a nawet sprzecznościowe liczbowo. Dlatego też niezbyt lubie używanie argumentów przeciw jakiemuś pismo, bo nie zgadza się z historią czy nauką. To można zastosować do wielu pism. Często robią tak muzułmanie, którzy dyskredytują całą Biblię, podczas gdy nie zauważają, że w swoim Koranie mają za muzułmanina Aleksandra Wielkiego, a Samarytan za równych czasowo Mojżeszowi, Trójce Koran przedstawia jako Ojca, Jezusa i Marię; również wynikają sprzeczności opisu stworzenia świata jak również w Biblii. Dobra, owszem Biblia ma takowe błędy, ale czy jest sens podważać coś wytykając te błędy, a w swoim Piśmie tego nie zauważać? Czy argumenty nie powinny podać ze strony teologicznej i szukania pierwotnej wiary? Bo wiele pism to literatura bardziej mądrościowa, która jakiś morał ma nieść ze sobą czy naukę, czy przesłanie.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

BLyy pisze:To są bieguny, a nie narożniki. Narożników planeta nie ma gdyż ma kształt podobny do kuli.
to nic,ale tak można je potraktować.W kuli możemy wyznaczyć 4 główne linie ją przecinajace przecież .[kąty 90,180,270,360 stopni]
BLyy pisze: Każdy kto schodził głęboko pod ziemię wiedział jaka temperatura jest jak sie schodzi coraz to niżej. Czy to jak przeczesywał jaskinie czy pracował jako górnik.
nie przesadzajmy,bo doniczek zabraknie ;-)
BLyy pisze:niebo dla dobrych a ziemia dla niedobrych gdzie przeważnie był ogień
nie dostrzegasz tam słowa JAKBY ? :-)
BLyy pisze:Argumentem przeciw lub za powinny być właśnie kwestie teologiczne, a nie naukowe i historyczne, a nawet sprzecznościowe liczbowo.
a tu sie w 100% zgadzam.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Argumentem przeciw lub za powinny być właśnie kwestie teologiczne, a nie naukowe i historyczne, a nawet sprzecznościowe liczbowo.
nie zgadzam się, bo jak uwierzyć w niebiosa skoro na ziemi rolnikowi nic się nie zgadza z tym co napisane w owym podobno świętym piśmie?

(Am 9:13) Oto nadejdą dni - wyrocznia Pana - gdy będzie postępował żniwiarz [zaraz] za oraczem, a depczący winogrona za siejącym ziarno;

siejącym ziarno był Chrystus - gdy to dotrze do świadomości człowiek jest w stanie zrozumieć dlaczego jesienią jest Abib
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Anowi pisze:
Argumentem przeciw lub za powinny być właśnie kwestie teologiczne, a nie naukowe i historyczne, a nawet sprzecznościowe liczbowo.
nie zgadzam się, bo jak uwierzyć w niebiosa skoro na ziemi rolnikowi nic się nie zgadza z tym co napisane w owym podobno świętym piśmie?

(Am 9:13) Oto nadejdą dni - wyrocznia Pana - gdy będzie postępował żniwiarz [zaraz] za oraczem, a depczący winogrona za siejącym ziarno;

siejącym ziarno był Chrystus - gdy to dotrze do świadomości człowiek jest w stanie zrozumieć dlaczego jesienią jest Abib
No to jak nie treści teologiczne a inne, to również to trzeba również wyrzucić niektóre kanoniczne księgi. Obok Tobiasz ląduje Daniel czy Hiob. Sprzeczności liczbowych w Biblii jest mnóstwo. Sprzeczności same wewnętrz jak stworzenie świata. Sprzeczności z nauka również są bo nauczają o płaskości Ziemi i, że księżyc świeci. Do prostego rolnika ma docierać przede wszystkim treść, jakie niesie ze sobą przesłanie i ma to mieć wartość religijną; a nie naukowo o astronomii, fizyce czy przyrodnictwie. To jak się z czymś nie zgadasz to tylko i wyłącznie Twoje widzimisie, bo kanon masz swój jaki uznajesz bo tak wierzysz, a nie, że Ci go podał Bóg. Ktoś wierzy inaczej i ma swój kanon i tyle; i niczym się od niego nie różnisz. A jak komuś w jego księgach wytyka się błędy, trzeba też spojrzeć na błędy w swoich księgach których równiez nie brakuje.
Ostatnio zmieniony 25 gru 2012, 21:20 przez BLyy, łącznie zmieniany 2 razy.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”