kolejność spisania ksiąg nowego testamentu

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 5885
Rejestracja: 21 paź 2009, 14:52
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

kolejność spisania ksiąg nowego testamentu

Post autor: Hardi »

czy ktoś ma jakiegoś gotowca z podaną kolejnością spisania ksiąg nowego testamentu :?:
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

Ja mam. Mogę podać jeśli chcesz.
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 5885
Rejestracja: 21 paź 2009, 14:52
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Post autor: Hardi »

chcę, dlatego założyłem ten temat :-D
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

też chętnie skorzystam
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Hardi pisze:chcę, dlatego założyłem ten temat
Anowi pisze:też chętnie skorzystam
Na już to można poczytać trochę tu:
http://www.nastrazy.pl/drukuj.php?t=Na% ... mencie.htm
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

No to zestawię tutaj:
Listy św. Pawła:
a) najwcześniejsze:
- 1 List do Tesaloniczan - 51 rok (powstał jako pierwszy jeśli chodzi o księgi Nowego Testamentu)
- 2 List do Tesaloniczan - 51 rok lub lata 90
b) wielkie:
- List do Galatów - lata 54-57
- List do Filipian - lata 56-57
- 1 List do Koryntian - 57 rok
- 2 List do Koryntian - 57 rok
- List do Rzymian - 58 rok
c) więzienne:
- List do Filemona - lata 57-57 lub 61-63
- List do Kolosan - lata 61-63 (niektórzy uważają, że lata 70)
- List do Efezjan - 61-63 lub znacznie później
d) pasterskie:
- List do Tytusa - 65 lub lata 90
- 1 List do Tymoteusza- 65 lub lata 90
- 2 List do Tymoteusza - 66-67 lub lata 90

Jeśli chodzi o Listy św. Pawła to tylko w przypadku wczesnych listów jest możliwe precyzyjniejsze określenie dat. Powstanie pozostałych pism jest określane z dokładnością rzędu dziesięciu lat.

Ewangelie:
- św. Marka - lata 65-75
- św. Mateusza - lata 70
- św. Łukasza - lata 70
- św. Jana - lata 90

inne listy:
- 1 List św. Piotra 64 lub lata 70
- List św. Jakuba - 62 lub lata 70
- List św. Judy - lata 70-90
- Listy św. Jana - lata 90
- 2 List św Piotra - 80-90

Pozostałe:
- Dzieje Apostolskie - lata 70-80
- List do Hebrajczyków- lata 60 lub 70-80
- Apokalipsa - lato 90 (najmłodsza księga)

Uwzględniłam daty przyjmowane przez większość biblistów.
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Więc po co zatwierdzać je jeszcze w IV wieku skoro już w I wieku zostały spisane?

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

Kanon był zatwierdzany po spisaniu, jednakże nie tak szybko to nastąpiło. Czasem długo trwały rozważania na temat tego, czy dana księga natchniona jest czy nie. Na równi z tymi księgami powstawały księgi, które tylko podpisywały się imionami apostołów czy ich uczniów. Trzeba było oddzielić księgi rzeczywiście natchnione od tych drugich, ale wszystko ostrożnie się badało
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie

agent terenowy
Posty: 518
Rejestracja: 18 wrz 2006, 9:29
Lokalizacja: Trochę tu trochę tam :) Aktualnie Chorzów
Kontakt:

Post autor: agent terenowy »

Iwona19 pisze:No to zestawię tutaj:
Listy św. Pawła:
a) najwcześniejsze:
- 1 List do Tesaloniczan - 51 rok (powstał jako pierwszy jeśli chodzi o księgi Nowego Testamentu)
- 2 List do Tesaloniczan - 51 rok lub lata 90
b) wielkie:
- List do Galatów - lata 54-57
- List do Filipian - lata 56-57
- 1 List do Koryntian - 57 rok
- 2 List do Koryntian - 57 rok
- List do Rzymian - 58 rok
c) więzienne:
- List do Filemona - lata 57-57 lub 61-63
- List do Kolosan - lata 61-63 (niektórzy uważają, że lata 70)
- List do Efezjan - 61-63 lub znacznie później
d) pasterskie:
- List do Tytusa - 65 lub lata 90
- 1 List do Tymoteusza- 65 lub lata 90
- 2 List do Tymoteusza - 66-67 lub lata 90

Jeśli chodzi o Listy św. Pawła to tylko w przypadku wczesnych listów jest możliwe precyzyjniejsze określenie dat. Powstanie pozostałych pism jest określane z dokładnością rzędu dziesięciu lat.

Ewangelie:
- św. Marka - lata 65-75
- św. Mateusza - lata 70
- św. Łukasza - lata 70
- św. Jana - lata 90

inne listy:
- 1 List św. Piotra 64 lub lata 70
- List św. Jakuba - 62 lub lata 70
- List św. Judy - lata 70-90
- Listy św. Jana - lata 90
- 2 List św Piotra - 80-90

Pozostałe:
- Dzieje Apostolskie - lata 70-80
- List do Hebrajczyków- lata 60 lub 70-80
- Apokalipsa - lato 90 (najmłodsza księga)

Uwzględniłam daty przyjmowane przez większość biblistów.
W Qumran znaleziono fragment papirusu zidentyfikowany jako fragment ewangelii Marka, więc Marek musiał być starszy niż 68 r.n.e.
("Jezusowy papirus",wyd. Amber)
13 Wiele mógłbym ci napisać,
ale nie chcę użyć atramentu i pióra.
14 Mam bowiem nadzieję,
że zobaczę cię wkrótce,
i wtedy osobiście porozmawiamy.(3Jana)

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

Chodzi ci o tekst 7Q5? Jeszcze trwają nad nim badania i analizy. Jest to tekst z Ewangelii według św. Marka 6,52-53 prawdopodobnie. Na 100% nie jest to tak pewne bowiem pewnych liter nie można jeszcze odczytać. Udało się odczytać jak dotąd 19 liter. Z tego co wiem to chyba 8 liter jakoś nie pasują do tej Ewangelii, więc odczytanie proste nie jest. Potrzeba jeszcze pewnie dość sporej pracy nad tym fragmentem.

Poza tym te daty, które podałam to w większości są tylko prawdopodobne, ale nie są na 100 % pewne (poza tymi niektórymi listami św. Pawła bo w ich przypadku daty dały się dobrze wyznaczyć jakoś)
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie

Wiesław
Posty: 243
Rejestracja: 15 kwie 2013, 18:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Wiesław »

Iwona19 pisze:Chodzi ci o tekst 7Q5? Jeszcze trwają nad nim badania i analizy. Jest to tekst z Ewangelii według św. Marka 6,52-53 prawdopodobnie. Na 100% nie jest to tak pewne bowiem pewnych liter nie można jeszcze odczytać. Udało się odczytać jak dotąd 19 liter. Z tego co wiem to chyba 8 liter jakoś nie pasują do tej Ewangelii, więc odczytanie proste nie jest. Potrzeba jeszcze pewnie dość sporej pracy nad tym fragmentem.

Poza tym te daty, które podałam to w większości są tylko prawdopodobne, ale nie są na 100 % pewne (poza tymi niektórymi listami św. Pawła bo w ich przypadku daty dały się dobrze wyznaczyć jakoś)
Nic podobnego Iwonka... Skoro datuje się jakiś list Pawła,-nie ważne w tej chwili jaki, na rok 70 n.e. to wszystkie inne tracą wiarygodność. Dlaczego? Otóż dlatego, że wszystko wskazuje, że podczas ostatniego uwięzienia apostoła, co miało miejsce w roku 65 n.e. właśnie w tym roku został on stracony. Więc jak mógł napisać cokolwiek w roku choćby 66 n.e. w czasie, kiedy nastąpiło pierwsze oblężenie Jerozolimy przez wojska Rzymskie, nie mówiąc już o 70 roku kiedy została zburzona Jerozolima. Gdyby żył w tamtym czasie, to zapewne też by coś na temat tych istotnych wydarzeń coś nadmienił, jak to miał w zwyczaju. Ale jego już po prostu nie było.

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

To są daty wszystkie przybliżone. Dokładnej datacji nie będziemy w stanie określić. Te pierwsze daty zaraz po nazwie listu czy księgi to są takie najbardziej prawdopodobne, przyjmowane przez większość biblistów. Trochę się tym interesuję i czytam o tym. Wiele rzeczy notuję sobie, później badam. Interesuje mnie to. Nie wszyscy jednak taką datację listów przyjmują. Podam przykład: "2 List do Tesaloniczan - 51 rok lub lata 90" Rok 51 to taki najbardziej prawdopodobny uznawany przez większość, ale pewna część badających przypisuje autorstwo uczniom Pawła. Ja uważam osobiście, że te daty wcześniejsze są bardziej prawdopodobne i dla mnie, ale również chciałam podkreślić i tamte wskazujące datacje. Tu przykład 2 Listu do Tesaloniczan to jest taki jeden z trzech listów zwanych deuterpaulinami, gdzie właśnie przez niektórych kwestionowane jest autorstwo pawłowe. Niektórzy też uważają, że pewne listy są pseudoepigrafami. To się porównuje język, styl wypowiedzi, używaną terminologię no i takie tezy wychodzą, ale ja się tym nie zajmuję tak głębiej bo bym musiała starożytną grekę znać i te zapisy z najstarszych nowotestamentowych manuskryptów
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Wiesław pisze: Nic podobnego Iwonka... Skoro datuje się jakiś list Pawła,-nie ważne w tej chwili jaki, na rok 70 n.e. to wszystkie inne tracą wiarygodność. Dlaczego? Otóż dlatego, że wszystko wskazuje, że podczas ostatniego uwięzienia apostoła, co miało miejsce w roku 65 n.e. właśnie w tym roku został on stracony. Więc jak mógł napisać cokolwiek w roku choćby 66 n.e. w czasie, kiedy nastąpiło pierwsze oblężenie Jerozolimy przez wojska Rzymskie, nie mówiąc już o 70 roku kiedy została zburzona Jerozolima. Gdyby żył w tamtym czasie, to zapewne też by coś na temat tych istotnych wydarzeń coś nadmienił, jak to miał w zwyczaju. Ale jego już po prostu nie było.
Powinieneś wiedzieć, że historycy i bibliści są pewni autorstwa Pawła tylko 7 listów - pozostałe 7 jest mniej lub bardziej niepewne. A nawet jeśli nie są to listy Pawła to są "pawłowe" czyli napisane w duchu, nauczaniu i wierze Pawła - prawdopodobnie przez jego uczniów, towarzyszy podróży/apostołów.
Kiedyś zbadałem temat i wyszło mi z badań opinii specjalistów coś takiego - w nawiasach rok powstania :

Do Rzymian (60), Koryntiam 1 i 2, Galacjan (54), Filipian, Tesaloniczan 1 (50), Filemona - Pawła
Tesaloniczan 2, Tytusa - prawdopodobnie Pawła
Kolosan, Tymoteusza 1 i 2 , do Hebrajczyków (przed 67)- raczej nie Pawła
Podobnie :
II Piotra - raczej nie jest Piotra
III Jana - raczej nie jest Jana
Ale to tylko moje ustalenia i nikomu w nie nie karze wierzyć
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

Dobrze to przedstawiłeś Dezerterze. Właśnie o takie coś mi chodziło
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie

Wiesław
Posty: 243
Rejestracja: 15 kwie 2013, 18:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Wiesław »

Nie wiem z jakich źródeł korzystacie oboje, Ty Dezerter, i Ty Iwona19. Ale nie poprawiaj mnie, tym bardziej, że głupoty wypisujesz. Krótko mówiąc...Taka mądrość jakie źródło. Kolosan, Tymoteusza 1 i 2 , do Hebrajczyków (przed 67)- raczej nie Pawła , Tak? Postawię zatem pytanie, a ty śledź dokładnie odpowiedź, i przestudiuj list do Kolosan, abyś miał sam lepszy obraz by móc ocenić chłam i odróżnić od zaciemnianej rzeczywistości. A zatem: Czego dowiadujemy się z Listu do Kolosan o tym, gdzie i kiedy powstał oraz kto go napisał? Odp."List ten napisał apostoł Paweł, o czym sam wspomina we wstępnych i końcowych słowach (1:1; 4:18). Z zakończenia wynika też, że był w tym czasie w więzieniu. Musi tu chodzić o pierwsze uwięzienie Pawła w Rzymie, w latach 59-61, kiedy to napisał szereg pokrzepiających listów. List do Kolosan został wysłany razem z Listem do Filemona (Kol. 4:7-9; Filem. 10, 23). Można też przypuszczać, że powstał jednocześnie z Listem do Efezjan, gdyż zawiera wiele takich samych myśli i zwrotów". To jest jeden przykład, ale pokazuje, że nie masz praktycznej wiedzy, ani pojęcia o temacie który tu komentujesz. Przykłady mogę ci mnożyć. Powodzenia w zdobywaniu wiedzy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”