Czy Ew Łukasza jest natchniona?

Od Księgi Rodzaju do Apokalipsy, informacje o datach i miejscach powstania poszczególnych ksiąg i ich autorach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mirek96
Posty: 28
Rejestracja: 27 lis 2013, 10:11
Lokalizacja: Kraków

Czy Ew Łukasza jest natchniona?

Post autor: Mirek96 »

Witam,zdecydowałem się że podejmę ważny temat,niektórzy pewnie mnie wyśmieją i zwyzywają ale cóż muszę przedstawić swoje przemyślenia i podyskutować o tym na szerszym forum.
Otóż istnieją przesłanki że Ewangelia Łukasza nie jest księgą natchnioną.
Dlaczego nie jest natchniona?
Postaram się dać jasną odpowiedz poniżej,przedstawiając wszystko w miarę sensownie aby niczego nie zagmatwać!
Zacznijmy od autorstwa,autorem jest Łukasz,to chyba jasne,uczeń Pawła który z kolei nie był uczniem Chrystusa.Jak ślepy ślepego prowadzi,obaj w dół wpadną,nie zapominajmy o tym!
Lukasz pisał swoją ewangelię w oparciu o to co się dowiedział od naocznych świadków gdyż w przeciwieństwie do innych ewangelistów nie był on naocznym świadkiem.Pisał w oparciu o naocznych świadków,dziwne że nie wskazał konkretów,w ten sposób ja mogę powiedzieć swemu bratu,że usłyszałem coś na jego temat od pana iksińskiego,jaka będzie wiarygodność?
Zerowa!
Teraz możesz wskażmy jakie nauki/wydarzenie stoją w opozycji do trzech natchnionych pism.
Pierwszą jaką bym wskazał jest łotr na krzyżu,Łukasz piszę że jeden z nich się nawrócił,podczas gdy Mateusz,świadek autentyczny mówi że obaj mu urągali(Mt 27:44)
Sytuacja z łotrem mówi że po śmierci idzie się do nieba od razu,co wiadome że jest nieprawdą,bo oddane będzie każdemu wg uczynków jego przy powtórnym przyjściu Chrystusa.Co sytuacja z łotrem jeszcze uzmysławia? Ano to że daje zielone światło do grzechu,nagle łotr się nawrócił nie znając Chrystusa i prosi go o wspomnienie gdy ten wejdzie do swojego królestwa,pięknie,ładnie tylko gdzie był łotr jak Chrystus głosił K.B?Miał widocznie inne zajęcia,czyli grabił i kradł!
Łukasz jak nic promuje nauki Pawła! Bo nawrócenie się łotra to nauka Pawła,podczas gdy Jezus wskazuje że: Każdy będzie sądzony z uczynków,złoczyńca miał czas,dokładnie ponad 3 lata aby słuchać nauk zbawiciela.
Co jeszcze występuje w jego ewangelii czego nie ma w innych?
Przypowieść o bogaczu i łazarzu która wskazuje że po śmierci już odbieramy chwałę lub potępienie,nauka też uczy o katolickim piekle.Przypominam że tej przypowieści nie ma u innych ewangelistów,to jest już bardzo podejrzane i daje do myślenia!!!
A tekst czy syn człowieczy znajdzie wiarę na ziemi,też pochodzi od Łukasza!
To co jest u Łukasza a nie ma w innych to np: Łotr nawrócony,o synu marnotrawnym,o bogaczu i łazarzu,tyle na razie dostrzegłem nie jest błędem wysnuć przypuszczenie że jest ich więcej!

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

Poczytaj poczatek 16 rozdzialu - przypowiesc o nieprawym szafarzu ;-)
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Mirek96
Posty: 28
Rejestracja: 27 lis 2013, 10:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Mirek96 »

Czytałem wiele razy ;-)

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Mrek96 pisze:Łukasz jak nic promuje nauki Pawła! Bo nawrócenie się łotra to nauka Pawła,podczas gdy Jezus wskazuje że: Każdy będzie sądzony z uczynków,złoczyńca miał czas,dokładnie ponad 3 lata aby słuchać nauk zbawiciela.
Jest pewna bardzo kontrowersyjna koncepcja, że Ewangelia Łukasza to tak naprawdę.... Ewangelia Marcjona. Marcjon uznawał za natchnione tylko Listy Pawła i był ich gorącym zwolennikiem. Według ojców kościoła przerobił on Ewangelię Łukasza by jeszcze bardziej pasowała do nauk Pawła. Jednak... rękopisy Ewangelii Marcjona jakie posiadamy (papirus 69) są starsze niż rękopisy Ewangelii Łukasza w naszym posiadaniu. Istnieje mało popularna koncepcja, że to właśnie Macjon stworzył ową Ewangelię, a po jego potępieniu ortodoksi ją przysposobili.

Ewangelie miały różnych autorów i nie zawsze są oni ze sobą zgodni. Niektórzy starają się na siłę ujednolicić dane, ale osobiście nie jestem zwolenniczką takich zabiegów na siłę. To że jedna Ewangelia/ List nie zawsze zgadza się z drugim nie znaczy, że jedno trzeba odrzucić.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Ja uważam,ze natchnionymi byli tylko Apostołowie pisali sami, lub przez swoich pomocników sekretarzy.
Marek pisał pod dyktando Piotra
Łukasz był sekretarzem ap.Pawła i też pisał pod dyktando Pawła, a nie swoje.
Jeżeli chodzi o łotrów to nie ma żadnej sprzeczności Mateusz przedstawił bardziej szczegółowo sytuację łotrów, a Łukasz mniej, ale wszystkie Ewangelie się na wzajem uzupełniają.
Po co byłyby 4 Ewangelie, jeżeli wszystko byłoby w nich identyczne? Wystarczyła by jedna prawda.
Każda Ewangelia jest napisana z innego punktu widzenia.

Mirek96
Posty: 28
Rejestracja: 27 lis 2013, 10:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Mirek96 »

Można odrzucić,a nawet trzeba!
Koncepcja dość ciekawa,zresztą widać że Ewangelia Łukasza jest przesiąknięta naukami Pawła które uważam za podejrzane,muszę to wszystko sobie przebadać,porównać,skonsultować z kimś.
Nie podejrzane że w tej ewangelii jest przesłanka o tym że od razu po śmierci idzie się do nieba?
Dla mnie nawet bardzo,gdyż nie jest to nauka którą głosił Jezus,on głosił że każdemu oddane będzie przy zmartwychwstaniu.
Dla mnie tą ewangelie można śmiało odrzucić,nic nie wprowadza ciekawego a tylko może zwieść gdy kłóci się z pozostałą częścią pisma.
Poszukałem w sieci i okazuje się że wiele ludzi podziela taki pogląd.
Poruszają ta kwestię na forum zbawienie.com/fora.
Dlaczego odrzucano inne apokryfy w przeszłości?
Dlatego że kolidowały z resztą.
Dobry przykład dają księgi machabejskie w których widać niezgodność.
Pzdr

Mirek96
Posty: 28
Rejestracja: 27 lis 2013, 10:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Mirek96 »

Łukasz był sekretarzem ap.Pawła i też pisał pod dyktando Pawła, a nie swoje.
No właśnie tylko czy aby faktycznie Paweł jest apostołem?
Miejsce Judasza zastąpił Maciej.
Z biblii wynika niejako że apostołów jest tylko dwunastu.
Paweł zatem musiałby być trzynastym.
Mamy przestrzegać tego co Chrystus zostawił nam w spadku
Mat 28:20 Ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem.
Z łotrem jest tak że w tym fragmencie jest promowana doktryna Pawła o zbawieniu z wiary.
Każdy będzie sądzony z uczynków.Miał swoje szanse na słuchanie nauk Pana podczas gdy ten je głosił przez ponad 3 lata!
Dobrym pytaniem jest gdzie wtedy był łotr? kradł i grabił a Paweł i Łukasz gdzie byli w tym czasie?

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Mirek96 pisze:Łukasz był sekretarzem ap.Pawła i też pisał pod dyktando Pawła, a nie swoje.
No właśnie tylko czy aby faktycznie Paweł jest apostołem?
Miejsce Judasza zastąpił Maciej.
Z biblii wynika niejako że apostołów jest tylko dwunastu.
Paweł zatem musiałby być trzynastym.
Mamy przestrzegać tego co Chrystus zostawił nam w spadku
Mat 28:20 Ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem.
Z łotrem jest tak że w tym fragmencie jest promowana doktryna Pawła o zbawieniu z wiary.
Każdy będzie sądzony z uczynków.Miał swoje szanse na słuchanie nauk Pana podczas gdy ten je głosił przez ponad 3 lata!
Dobrym pytaniem jest gdzie wtedy był łotr? kradł i grabił a Paweł i Łukasz gdzie byli w tym czasie?
Siedemdziesięciu dwóch, a nie trzynastu.
Łotr robił to, co robią wszystkie łotry.
Paweł był faryzeuszem.
Łukasz był lekarzem.

Mirek96
Posty: 28
Rejestracja: 27 lis 2013, 10:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Mirek96 »

Apostołów Baranka było 12, jest nawet o tym wzmianka w objawieniu Jana(21:14)
Rozesłanie 72 jest tylko i wyłącznie w pismach Łukasza.Także nie widzę powodu byś się na to powoływał.
Paweł był faryzeuszem,masz rację,a wiesz co o takich mówił nasz Pan?
Jak nie pamiętasz lub nie chcesz pamiętać to Ci przypomnę.
Przeczytaj 23 rozdział w Ewangelii Mateusza.
Polecam w szczególności werset 33,tam pada bardzo dobitne stwierdzenie.
Druga sprawa,Jezus powoływał swoich apostołów jawnie a nie w ukryciu!
Łukasz nie był naocznym świadkiem opisywanych wydarzeń także go to całkowicie dyskredytuje.
Także myślę że jest dość dużo nieścisłości w tym,pisma Łukasza traktuje jako apokryf,dość długo dojrzewałem do tej decyzji ale w końcu mogę to odrzucić.
Poza tym Paweł nie spełnia definicji co do tego kto może być apostołem Dz 1:21

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Ja rozumiem Twoją logikę, ale muszę powiedzieć, że pierwszy raz spotykam chrześcijanina, który odrzuca jedną ewangelię :-D
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Mirek96
Posty: 28
Rejestracja: 27 lis 2013, 10:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Mirek96 »

Wiele ludzi tak myśli.
Odrzucam właśnie na podstawie tego że widzisz że przedstawiam argumenty i coś mi po prostu w tej ewangelii nie pasuje.
Dla mnie NT to 3 ewangelie,objawienie i listy APOSTOŁÓW prawdziwych.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Czyli Paweł jest niewiarygodny.
Mnie się wydaje, że całkowicie listy Pawła nie musisz odrzucać. Możesz je czytać, ale bez jakiegoś dogmatycznego nastawienia. Możesz czytać i np. porównywać z innymi tekstami biblijnymi, a najlepiej konfrontuj to z tym, czego sam doświadczasz.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Mirek96
Posty: 28
Rejestracja: 27 lis 2013, 10:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Mirek96 »

No czytać można tylko w tym celu by udowodnić że to jedna wielka herezja,zakony wiary,nieważność zakonu.Przecież Chrystus mówił że nie przyszedł znieść zakonu.

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

Dla mnie NT to 3 ewangelie,objawienie i listy APOSTOŁÓW prawdziwych.
Mirku, nie dla Ciebie, tylko dla tych od których to usłyszałeś. Sam - w wieku 17 lat, na to byś nie wpadł, bo nie masz aż takiej wiedzy.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Czyli Paweł głosił zupełnie coś odwrotnego niż Jezus.
To dlaczego jest napisane, że Pawłowi objawił się Jezus i rzekomo od tego czasu ten się nawrócił i zaczął głosić naukę Jego.
Może Jezus zmienił zdanie? Czy może Pawłowi się tylko wydawało, że Jezus Go nawrócił?
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgi”