Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Miasta, krainy, rzeki wspomniane w Biblii: Jerozolima, Syjon, Izrael, Jordan

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: Nieziem »

teska pisze:
18 maja 2021, 20:05
Obecnie trwa wojna Izraela z Palestyną.Giną niewinni ludzie z Palestyny.


Zniszczone trzy budynki mieszkalne i śmierć 42 osób, w tym ośmiorga dzieci - to, jak podaje ministerstwo zdrowia Strefy Gazy - skutek niedzielnych izraelskich nalotów na terytoria zamieszkiwane przez Palestyńczyków. - Chcemy, by Hamas zapłacił wysoką cenę, naloty jeszcze potrwają - przekazał premier Izraela Benjamin Netanjahu. Niedziela jest najkrwawszym dotąd dniem obecnego konfliktu.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/swiat/new ... ign=chrome
Piszesz, że Izrael prowadzi wojnę i giną niewinni ludzie w Palestynie. Jakże to przypomina Izraela z czasów ST.
Od jakiegoś czasu podejrzewałem, że to nie może być tak, że ten co inspirował rzezie starożytne, teraz nie działa. Dobrze to widać, że działa też teraz tam na Bliskim Wschodzie.
Wcześniej nie myślałem o tym wiele. Przecież nazwa Izrael nie może być przypadkowa, i postrzegałem to państwo jako kontynuację tamtego z czasów Mojżesza. To chyba tak jest.
Tyle, że zupełnie dotąd nie zastanawiałem się odnośnie tej drugiej nacji-Palestyńczyków. To ciekawe, dlaczego Izrealczycy ich tak nienawidzą. Dlaczego ich zabijają. Samo to, że zabijają świadczy, że realizują wolę tego, który lubuje się w śmierci i przelewaniu krwi.
Było 12 plemion, i stało się tak, że Juda odłączyła się od Izraela. Czyli był Izreal i była Juda.
Czy dzisiejsza Palestyna to pozostałość Judy?
Jak wiemy, Jezus pochodził z plemienia Judy. Wiemy, co Izraelici zrobili z Jezusem. Może w tym jest jakaś podpowiedź, kto jest kim w tym konflikcie.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: wuka »

Iz-Izyda Ra-Ra egipski bog El-Elohim

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: kesja »

Nie zastanawiałes sie i chyba nadal tego nie robisz widac po tym co naisałes
Juz samo to mieszanie kim sa palestynczycy i jak to Izrael ich nienawidzi i te rzezie :hehe:
dobrze było by chociaz odrobine zapoznac sie co biblia ma do owiedzenia ale wam najlepiej pluc na odległosc

a tu te wasze puile ciekawe skad u nich takie zammiłowanie do zabijania moze po tatusiu WEZU ?
https://www.google.com/search?q=hamas+d ... 66&bih=665

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: George »

chryzolit pisze:
06 mar 2021, 12:20
Bardzo proszę o wypowiadanie się,o ile to tylko możliwe w oparciu o podawanie zródeł informacji,aby to co piszemy miało potwierdzenie.
Czy to historii,czy też Biblii.
Dokąd daży Izrael?Jakie ma cele?
Czy przeszłość determinuje,wpływa na jego zachowanie.?
Zachęcasz i prosisz Chryzolicie, więc mnie namówiłeś.

Podzielę się więc o co tu właściwie chodzi, 'dokąd dąży Izrael?”, „jakie ma cele?”

Do tego aby zrozumieć dokąd dąży Izrael, i jakie ma cele, należy przyjąć do wiadomości że Światem rządzi nie Izrael - 'Światowa Rada Żydów' (z ponad czterema milionami ich członków w samej Polsce), choć im się tak wydaje,

ale całym Światem / Wszechświatem, nadal rządzi Bóg Stwórca, który jednak współpracuje z Szatanem (Oskarżycielem / Zwodzicielem / Niszczycielem), jak czytamy o tym w najstarszej księdze Biblii - Księdze Hioba.


STARY TESTAMENT
Księga Hioba
 
Rozdział 1.
CZĘŚĆ WSTĘPNA: HISTORIA CIERPIEŃ BOGOBOJNEGO HIOBA


Pierwsza rozmowa szatana z Bogiem

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=431

„6 Zdarzyło się pewnego dnia, gdy synowie Boży udawali się, by stanąć przed Panem, że i Szatan też poszedł z nimi.

7 I rzekł Bóg do Szatana: «Skąd przychodzisz?» Szatan odrzekł Panu: «Przemierzałem ziemię i wędrowałem po niej».

8 Mówi Pan do szatana: «A zwróciłeś uwagę na sługę mego, Hioba? Bo nie ma na całej ziemi drugiego, kto by tak był prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający grzechu jak on».

9 Szatan na to do Pana: «Czyż za darmo Hiob czci Boga?

10 Czyż Ty nie ogrodziłeś zewsząd jego samego, jego domu i całej majętności? Pracy jego rąk pobłogosławiłeś, jego dobytek na ziemi się mnoży.

11 Pozwól mi wyciągnąć rękę i dotknąć jego majątku! Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył».

12 Rzekł Pan do Szatana: «Oto cały majątek jego w twej mocy. Tylko na niego samego nie wyciągaj ręki». I odszedł Szatan sprzed oblicza Pańskiego.”
—————
Hi 1, 6 - "Synowie Boży" - tzn. "aniołowie". "Szatan", tutaj - nazwa ogólna, oznaczająca przeciwnika - w tym wypadku - ludzi, nie Boga.

—————-

Mamy teraz obraz jak wygląda nasz świat, kto tu tak naprawdę rządzi, i kto w tych rządach pomaga.

Widzimy teraz kto kieruje dzisiejszym Izraelem, i za czyją zgodą. Kto dopuszcza cierpienia, kto powoduje cierpienia, i kto może nas uchronić - ogrodzić - od tych cierpień.

Możemy teraz łatwiej zrozumieć dążenia / działania Izraela, i jak to się wszystko zakończy.

Następnie napiszę o Przymierzu, a raczej o Przymierzach zawartych z Abrahamem, ponieważ było ich dwa, zupełnie odbiegające od siebie, jakby pochodzące od dwóch Bogów.

Wszystko to piszę aby odpowiedzieć na pytania Chryzolita.

Serdecznie Pozdrawiam

25 Lecz ja wiem: Wybawca mój żyje,
na ziemi wystąpi jako ostatni. ...
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: George »

Zerkniemy teraz na te dwa Błogosławieństwa udzielone Abrahamowi.


KSIĘGA RODZAJU
Rozdział 12

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO ABRAHAMA PRZEZ BOGA NAJWYŻSZEGO

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=12


„1 Pan rzekł do Abrama:

«Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej
i z domu twego ojca
do kraju, który ci ukażę.

2 Uczynię bowiem z ciebie wielki naród,

będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię:

staniesz się błogosławieństwem.

3 Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą,

a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i ja będę złorzeczył.

Przez ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo
ludy całej ziemi».



Było to bardzo proste BŁOGOSŁAWIEŃSTWO, gwarantujące wszystko co człowiekowi potrzeba.

Wiec po co było Abrahamowi dane to drugie 'błogosławieństwo', o którym czytamy w Rozdziale 18 ???

W Rozdziale 18 pisze że to 'Wszechmocny' Bóg udziela Abrahamowi tego drugiego 'błogosławieństwa'. Tak był w Księdze Hioba nazywany Bóg który 'wyciągał rękę' i karał Hioba - 'Bóg Wszechmocny'.


STARY TESTAMENT
Księga Rodzaju
 

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=17

Przymierze Boga z Abramem - Obrzezanie

Rozdział 17
„1 A gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał mu się Pan i rzekł do niego: «Jam jest Bóg Wszechmogący. Służ Mi i bądź nieskazitelny,

2 chcę bowiem zawrzeć moje przymierze pomiędzy Mną a tobą i dać ci niezmiernie liczne potomstwo».

3 Abram padł na oblicze, a Bóg tak do niego mówił:

4 «Oto moje przymierze z tobą: staniesz się ojcem mnóstwa narodów.

5 Nie będziesz więc odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham, bo uczynię ciebie ojcem mnóstwa narodów

6 Sprawię, że będziesz niezmiernie płodny, tak że staniesz się ojcem narodów i pochodzić będą od ciebie królowie.

7 Przymierze moje, które zawieram pomiędzy Mną a tobą oraz twoim potomstwem, będzie trwało z pokolenia w pokolenie jako przymierze wieczne, abym był Bogiem twoim, a potem twego potomstwa.

8 I oddaję tobie i twym przyszłym potomkom kraj, w którym przebywasz, cały kraj Kanaan, jako własność na wieki, i będę ich Bogiem».

9 Potem Bóg rzekł do Abrahama: «Ty zaś, a po tobie twoje potomstwo przez wszystkie pokolenia, zachowujcie przymierze ze Mną.

10 Przymierze, które będziecie zachowywali między Mną a wami, czyli twoim przyszłym potomstwem,

polega na tym: wszyscy wasi mężczyźni mają być obrzezani;

11 będziecie obrzezywali ciało napletka na znak przymierza waszego ze Mną.

12 Z pokolenia w pokolenie każde wasze dziecko płci męskiej, gdy będzie miało osiem dni, ma być obrzezane - sługa urodzony w waszym domu lub nabyty za pieniądze - każdy obcy, który nie jest potomkiem twoim -

13 ma być obrzezany; obrzezany ma być sługa urodzony w domu twoim lub nabyty za pieniądze. Przymierze moje, przymierze obrzezania, będzie przymierzem na zawsze.

14 Nieobrzezany, czyli mężczyzna, któremu nie obrzezano ciała jego napletka, taki człowiek niechaj będzie usunięty ze społeczności twojej; zerwał on bowiem przymierze ze Mną».


15 I mówił Bóg do Abrahama: «Żony twej nie będziesz nazywał imieniem Saraj, lecz imię jej będzie Sara4.

16 Błogosławiąc jej, dam ci i z niej syna, i będę jej nadal błogosławił, tak że stanie się ona matką ludów i królowie będą jej potomkami».

17 Abraham, upadłszy na twarz, roześmiał się5; pomyślał sobie bowiem: «Czyż człowiekowi stuletniemu może się urodzić syn? Albo czy dziewięćdziesięcioletnia Sara może zostać matką?»

18 Rzekł zatem do Boga: «Oby przynajmniej Izmael żył pod Twoją opieką!»

19 A Bóg mu na to: «Ależ nie! Żona twoja, Sara, urodzi ci syna, któremu dasz imię Izaak. Z nim też zawrę przymierze, przymierze wieczne z jego potomstwem, które po nim przyjdzie.

20 Co do Izmaela, wysłucham cię: Oto pobłogosławię mu, żeby był płodny, i dam mu niezmiernie liczne potomstwo; on będzie ojcem dwunastu książąt, narodem wielkim go uczynię.

21 Moje zaś przymierze zawrę z Izaakiem, którego urodzi ci Sara za rok o tej porze».

22 Wypowiedziawszy te słowa, Bóg oddalił się od Abrahama. ...”


——————

Mamy tu więc dwa Przymierza, zawarte przez dwóch Bogów.

Jeden Bóg to Bóg Najwyższy, dający Błogosławieństwo.

Drugi Bóg to Bóg wymagający krwawej ofiary, narazie tylko z napletka, z czasem wymagania krwawych ofiar tego Boga wzrosną, i obejmą od niczego niewinnych zwierząt do nienarodzonych dzieci w jeszcze łonach ich matek lub w czasie porodu.

Jak na razie nie ma tu nic o Błogosławieństwach Jakuba / Izraela, ponieważ o Izraelitach czy Żydach nikt nie słyszał przez ponad następne 150 lat.

O błogosławieństwach Jakuba / Izraela, i o jego nowym Bogu, czytamy w Księdze Rodzaju 32, 33 i 35. Ale to już w następnym poście.

Pozdrawiam
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: chryzolit »

George.
Tak już wymienialiśmy poglądy,i Twoje znam,ponieważ namietnie powtażasz ciagle to samo,często przyklejasz te same posty.
Posługujesz sie kombinacja i zniekształcaniem zapisów,nie reagujesz na argumenty.
Co również inni uzytkownicy ci to zarzucaja,dlatego rozmowa w takiej sytuacji jest trudna i bezowocna,poniewaz wymyślić możemy sobie różne rzeczy,każdy ma swoje prawa.
Powodzenia życzę
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: George »

chryzolit pisze:
20 maja 2021, 8:33
George.
Tak już wymienialiśmy poglądy,i Twoje znam,ponieważ namietnie powtażasz ciagle to samo,często przyklejasz te same posty.
Posługujesz sie kombinacja i zniekształcaniem zapisów,nie reagujesz na argumenty.
Co również inni uzytkownicy ci to zarzucaja,dlatego rozmowa w takiej sytuacji jest trudna i bezowocna,poniewaz wymyślić możemy sobie różne rzeczy,każdy ma swoje prawa.
Powodzenia życzę
Pozdrawiam.
No cóż Chryzolicie, niekiedy trzeba powtórzyć Prawdę kilka razy zanim dotrze ona do czytającego. Zauważ że nawet w Biblii, czasem w krótkim rozdziale ta sama informacja powtarzane jest trzy razy, np. w Księdze Rodzaju 36 trzy razy czytamy że Ezaw to Edom. Czyżby narrator historii biblijnej cierpiał na amnezję, czy może ta powtarzana informacja ma bardzo duże znaczenie, i dlatego jest powtarzana.
Zapamiętaj więc przy okazji Chryzolicie to imię: Ezaw / Edom / Góra Ezawa, a czasem określenie - Seir.

I jeszcze jedno Chryzolicie, skoncentruj się może na tym co piszę, a nie na mojej osobie, i jeśli oskarżasz, to podawaj konkretne przykłady a nie uogólniaj. Pamiętaj że jedno z imion Szatana to oskarżyciel.

Wróćmy do jednak do twojego tematu:

„Dokąd daży Izrael?

Jakie ma cele?

Czy przeszłość determinuje, wpływa na jego zachowanie.?”

Aby na te pytania odpowiedzieć musimy wpierw zrozumieć skąd się wziął Izrael, jakie były jego początki, i jego relacja do Przymierza jakie Bóg Najwyższy zawarł z Abrahamem; czy faktycznie istniała jakakolwiek relacja do tego 'Przymierza'.

'Przymierza' jakie Bóg zawierał z Patryjarchami, i związane z takim Przymierzami Błogosławieństwa, były zazwyczaj początkiem religii.

Po Adamie i przed Potopem Bóg Najwyższy zawarł Przymierze z Enochem, synem Jareda.

Przymierze jakie Bóg zawarł po Potopie, z Noem, dało początek religii Noahickiej, i przenoszone było one poprzez Hama, pierworodnego syna Noego, i pierworodnych synów z jego lini.

Zawalił Nimrod, który przeciwstawił się Bogu Najwyższemu. Zawarł więc Bóg Najwyższy Przymierze z Abrahamem, z lini Szema, ale i jednocześnie z Jafetem, ponieważ jak czytamy w Ks. Rodzaju w obietnicy danej Noemu, potomkowie Szema mieli się połączyć z potomkami Jafeta.

Przymierze jakie Bóg Najwyższy zawarł z Abrahamem przenoszone było jak zwykle przez synów pierworodnych, z wyjątkiem Izaaka, który był synem pierworodnym zrodzonym jednak z pierwszej żony Abrahama - Sary.

Dalej 'Przymierze' i związane z nim 'Błogosławieństwo' przeszło na pierworodnego syna Izaaka - Ezawa / Edoma, i na jego pierworodnego - Elifaza, którego znamy bardzo dobrze z Księgi Hioba.


Skąd więc się wzięła idea o zawarciu przez Boga 'Przymierza' z Jakubem / Izraelem, to co dało początek ich żydowskiej religii? Zaraz zobaczymy.

Ano z bijatyki w jaką wdał się nawiewający od swego wuja, prawie 100 letni bezbożny (ateista) i poligamista Jakubcio, zwany później Patryjarchą Izraela.

Czytamy o tym wydarzeniu (wymuszonym Błogosławieństwie) w Rozdziale 32 Księgi Rodzaju.

STARY TESTAMENT
Księga Rodzaju

Walka Jakuba z aniołem

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=32
„25 Gdy zaś wrócił i został sam jeden,
ktoś

zmagał się z nim aż do wschodu jutrzenki

26 a widząc, że nie może go pokonać, dotknął jego stawu biodrowego i wywichnął Jakubowi ten staw podczas zmagania się z nim.

27 A wreszcie rzekł: «Puść mnie, bo już wschodzi zorza!»

Jakub odpowiedział: «Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz

28 Wtedy
[tamten]
go zapytał: «Jakie masz imię?» On zaś rzekł: «Jakub».

29 Powiedział: «Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi, i zwyciężyłeś».

30 Potem Jakub rzekł: «Powiedz mi, proszę, jakie jest Twe imię?»
Ale on odpowiedział: «Czemu pytasz mnie o imię?»

- i pobłogosławił go
na owym miejscu.

31 Jakub dał temu miejscu nazwę Penuel, mówiąc: «Mimo że widziałem Boga twarzą w twarz, jednak ocaliłem me życie». ...”
Od czasu tej bijatyki Jakub - teraz już IZRAEL, nie jest już ateistą lecz wierzącym.
On, razem z jego ludem - całym Izraelem, mają swojego nowego Boga, czy 'anioła', czy 'tamtego' - sam ten rozdział różnie Go określa. Z pewnością była to istota która wędrowała w nocy po Ziemi, aby od jej widoku nikt nie umarł, jak nam to Jakub daje do zrozumienia mówiąc:

„Mimo że widziałem Boga twarzą w twarz, jednak ocaliłem me życie”.

W następnym rozdziale - Księga Rodzaju 33, Jakub / Izrael przypieczętowuje swoje ‘Przymierze' ze swoim bogiem - Bogiem Izraela, stawiając mu ołtarz.
Jakub w Sychem

„18 Wreszcie Jakub po powrocie z Paddan-Aram dotarł szczęśliwie do Sychem1 w Kanaanie. Obrawszy sobie miejsce w pobliżu tego miasta, 19 nabył od synów Chamora, ojca Sychema, za sto kesitów2 kawał pola, na którym rozbił swe namioty.

20 Tam też ustawił ołtarz i nazwał go imieniem Boga, Boga Izraela.
Już w następnym rozdziale - Księga Rodzaju 34, czytamy jak to potomkowie Jakuba - Izraelici, pod przywództwem ich Boga - 'Boga Izraela' (NIE Abrahama) , potraktowali ludzi którzy użyczyli im gościny. (Polacy nie są ich pierwszymi ofiarami)
STARY TESTAMENT
Księga Rodzaju 34
...
24 I usłuchali Chamora oraz jego syna Sychema wszyscy, którzy przechodzili3 przez bramę swego miasta. Każdy zatem mężczyzna, który był tam, poddał się obrzezaniu.

25 A gdy na trzeci dzień doznawali wielkiego bólu, dwaj synowie Jakuba, Symeon i Lewi, bracia Diny, porwawszy za miecze, wtargnęli do miasta, które niczego nie podejrzewało, i wymordowali wszystkich mężczyzn.

26 Zabili mieczem również Chamora i jego syna Sychema i odeszli.

27 Wtedy [pozostali] synowie Jakuba przyszli do pomordowanych i obrabowali miasto za to, że zhańbiono ich siostrę.

28 Zabrali trzody, bydło i osły - wszystko, co było w mieście i na polu.

29 Całe ich mienie, wszystkie dzieci i kobiety uprowadzili w niewolę, zrabowawszy wszystko, co znaleźli w domach. ...
O dalszych losach Przymierza zawartego przez Boga Izraela z Jakubem i jego narodem możecie sobie przeczytać sami w następnym rozdziale - Księgi Rodzaju - 35.

Nie moja religia, nie mój bóg, nie mój problem.

„Jakub w Betel i w Marme

1 Rzekł Bóg do Jakuba: «Idź do Betel i tam zamieszkaj. Wznieś też tam ołtarz Bogu, który ci się ukazał, gdy uciekałeś przed twym bratem Ezawem».

2 Rzekł więc Jakub do swych domowników i do wszystkich, którzy z nim byli: «Usuńcie spośród was [wizerunki] obcych bogów1, jakie macie; oczyśćcie się i zmieńcie szaty.

3 Pójdziemy bowiem do Betel i tam zbuduję ołtarz Bogu, który wysłuchał mnie w czasie mej niedoli i wspomagał mnie, gdziekolwiek byłem».

4 Oddali więc Jakubowi wszystkie [wizerunki] obcych bogów, jakie posiadali, oraz kolczyki, które nosili w uszach, i Jakub zakopał je pod terebintem w pobliżu Sychem.

5 A gdy wyruszyli w drogę, padł wielki strach2 na okoliczne miasta, tak że nikt nie ścigał synów Jakuba.

6 Jakub, przybywszy wraz ze wszystkimi swymi ludźmi do Luz w Kanaanie, czyli do Betel.

7 zbudował tam ołtarz i nazwał to miejsce El-Betel3. - Tu bowiem ukazał mu się Bóg, kiedy uciekał przed swym bratem.


8 Wtedy to zmarła Debora, piastunka Rebeki, i pochowano ją w pobliżu Betel pod terebintem, który dlatego otrzymał nazwę Terebint Płaczu.


9 Bóg ukazał się jeszcze Jakubowi po jego powrocie z Paddan-Aram i błogosławiąc mu 10 powiedział do niego:


«Imię twe jest Jakub,
ale odtąd nie będą cię zwać Jakubem,
lecz będziesz miał imię Izrael»4.
I tak otrzymał imię Izrael.

11 Po czym Bóg rzekł do niego:
«Ja jestem Bóg wszechmocny.
Bądź płodny i rozmnażaj się.
Niechaj powstanie z ciebie naród i wiele narodów,
i niechaj królowie zrodzą się z ciebie.


12 Kraj, który dałem Abrahamowi i Izaakowi, daję tobie;
i twemu przyszłemu potomstwu dam ten kraj».


13 Potem Bóg oddalił się od niego z tego miejsca, na którym do niego przemawiał.

14 A Jakub ustawił stelę na tym miejscu, gdzie Bóg do niego mówił, stelę kamienną. I składając ofiarę płynną wylał na nią oliwę.

15 Jakub dał więc temu miejscu, na którym przemawiał do niego Bóg, nazwę Betel.

16 A gdy wyruszyli z Betel i mieli jeszcze w drodze przed sobą pewną przestrzeń, aby dojść do Efrata, Rachela zaczęła rodzić; poród jednak był ciężki. 17 I kiedy urodziła w wielkich bólach, rzekła do niej położna: «Już nie lękaj się, bo oto masz syna!» 18 Ona jednak, gdy życie z niej uchodziło, bo konała, nazwała swego syna Benoni; lecz ojciec dał mu imię Beniamin5. 19 A Rachela umarła i została pochowana przy drodze do Efrata, czyli Betlejem. 20 Jakub ustawił stelę na jej grobie. - Kamień tan stoi na grobie Racheli po dziś dzień.
21 Izrael wyruszył w drogę i rozbił namioty poza Migdal-Eder. 22 A gdy przebywał w tej okolicy, Ruben zbliżył się do Bilhy, drugorzędnej żony ojca swego, i obcował z nią; Izrael dowiedział się o tym.
Synów Jakuba było dwunastu:
23 Synowie Lei: pierworodny syn Jakuba Ruben, Symeon, Lewi, Juda, Issachar i Zabulon. 24 Synowie Racheli: Józef i Beniamin. 25 Synowie Bilhy, niewolnicy Racheli: Dan i Neftali, 26 oraz synowie Zilpy, niewolnicy Lei: Gad i Aser. Są to synowie Jakuba, którzy mu się urodzili w Paddan-Aram.
27 A potem Jakub przybył do ojca swego, Izaaka, do Mamre, do Kiriat-Arba, czyli do Hebronu, gdzie niegdyś mieszkał Abraham, a potem i Izaak. 28 Izaak miał wtedy sto osiemdziesiąt lat.
29 Izaak, doszedłszy do kresu swego życia, zmarł w późnej starości. I pochowali go jego synowie Ezaw i Jakub.
Pozdrawiam
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: chryzolit »

Witam.
Często widzimy różne komentarze na temat Izraela,wiele razy bywa tak że ile głów to tyle myśli.
Aby uporządkowac sobie ten problem,potrzebujemy przebadać [przemysleć] historie starożytnego Izraela i Judy na podstawie St.Przymierza [St.Testamentu] a pózniej zobaczyć jak Apostołowie i pisarze No.Przymierza odnosza się do wielu zapisów,często proroczych - autorów St.Przymierza.Jak Oni ją rozumią będąc pod wpływem ducha św.
Ta ich ocena jest podyktowana zmianą przymierzy.
Dlatego jest dla nas istotna.
Rzym.9-8w czytamy.
To znaczy że nie dzieci cielesne są dziećmi Bożymi,lecz dzieci obietnicy liczą się za potomstwo.

Nie dzieci cielesne,fizyczny Izrael są dziecmi Bozymi...
Kto jest dzieckiem/dziecmi Bożymi i potomstwem obietnicy?
Gal.3-26.
Albowiem wszyscy jesteście synami Bozymi,przez wiarę w Jezusa Chrystusa.Bo wszyscy,którzy zostaliście w Chrystusie ochrzczeni,przyoblekliście sie w Chrystusa.
29w.
A jesli jesteście Chrystusowi,tedy jesteście potomkami Abrahama,dziedzicami według obietnicy.

Majac tedy takie wyjaśnienia,widzimy,kto jest potomstwem Abrahama i tym samym kto jest spadkobiercą,dziedzicem według obietnicy.
I tak problem sie nam rozwiązuje.
Fizyczny Juda [Izrael] nie ma udziału w bycia spadkobiercą obietnic Abrahama.Ale stają sie nimy wszyscy niezależnie od narodowości,[ w tym z Izraela] ,którzy wierzą w Jezusa.
Pozdrawiam.

kris0069
Posty: 67
Rejestracja: 28 wrz 2015, 0:25

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: kris0069 »

Raczej niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Izrael istnieje dzięki szatanowi, ale co ciekawe nawet ortodoksyjni żydzi tak uważają. Jest to przemilczane przez media, ale tysiące religijnych żydów, mimo że nie uznaje proroctw Jana to jednak zdecydowanie twierdzą, że Izrael jest narzędziem szatana. Czy z tego powodu niektórzy godzą się z tym faktem i oddają cześć szatanowi? Na pewno znajdzie się taka grupka, ale z pewności nie przyznają się do tego publicznie, bo stawiałoby to ich w złym świetle, ale każdy, kto pochwala działanie Izraela pośrednio składa hołd szatanowi.

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: chryzolit »

Witam.
kris0069-Czy możesz,o ile masz chęc wyjaśnić troche bliżej swoje zrozumienie tego tematu.?
Pozdrawiam.

Henryk
Posty: 11716
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: Henryk »

chryzolit pisze:
27 lip 2021, 15:59
Rzym.9-8w czytamy.
To znaczy że nie dzieci cielesne są dziećmi Bożymi,lecz dzieci obietnicy liczą się za potomstwo.

Nie dzieci cielesne,fizyczny Izrael są dziecmi Bozymi...
Czy w związku z tym, wszyscy potomkowie Abrahama- cieleśni potomkowie- nadaremno oczekują spełnienia się obietnic danych przez Boga za pośrednictwem proroków?
Żadna z obietnic dana Jakubowi, Dawidowi, nie spełni się? :cry:
Nawet po zapowiedzianym okresie karania? To wszystko, łącznie z holokaustem było niepotrzebne?
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: wybrana »

Henryk pisze:
27 lip 2021, 18:23
chryzolit pisze:
27 lip 2021, 15:59
Rzym.9-8w czytamy.
To znaczy że nie dzieci cielesne są dziećmi Bożymi,lecz dzieci obietnicy liczą się za potomstwo.

Nie dzieci cielesne,fizyczny Izrael są dziecmi Bozymi...
Czy w związku z tym, wszyscy potomkowie Abrahama- cieleśni potomkowie- nadaremno oczekują spełnienia się obietnic danych przez Boga za pośrednictwem proroków?
Żadna z obietnic dana Jakubowi, Dawidowi, nie spełni się? :cry:
Nawet po zapowiedzianym okresie karania? To wszystko, łącznie z holokaustem było niepotrzebne?
Uważasz, że holokaust, to karanie Boga 🙄
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: wybrana »

kris0069 pisze:
27 lip 2021, 17:22
Raczej niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Izrael istnieje dzięki szatanowi, ale co ciekawe nawet ortodoksyjni żydzi tak uważają. Jest to przemilczane przez media, ale tysiące religijnych żydów, mimo że nie uznaje proroctw Jana to jednak zdecydowanie twierdzą, że Izrael jest narzędziem szatana. Czy z tego powodu niektórzy godzą się z tym faktem i oddają cześć szatanowi? Na pewno znajdzie się taka grupka, ale z pewności nie przyznają się do tego publicznie, bo stawiałoby to ich w złym świetle, ale każdy, kto pochwala działanie Izraela pośrednio składa hołd szatanowi.
Pełna racja.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: chryzolit »

Henryk.
Ja cytuje Ap.Pawła,nic więcej.
Pytasz.
Czy w związku z tym, wszyscy potomkowie Abrahama- cieleśni potomkowie- nadaremno oczekują spełnienia się obietnic danych przez Boga za pośrednictwem proroków?
.Większość obietnic danych przez proroków dotyczy przyjścia Mesjasza,i one w Nim sie spełniają.
Dlatego ci fizyczni potomkowie nadaremno czekają na spełnienie się tych proroctw,które dotyczą Mesjasza,ponieważ On przyszedł,a oni nie tylko że nie zauważyli tego,to jeszcze,przyczynili się do Jego ukrzyżowania,również mieli ambicje fizycznego wyeliminowania uczni Jezusa.
Tylko nie udało im sie to ze względu na Boże działanie,Jego plan.
Ale tylko resztka z Nich,która przyjęła Jezusa,jako Mesjasza,jak Apostołowie,czy ich uczniowie,Należą do grona ludu wiary w Jezusa i tym samym stają się uczestnikami obietnicy danej Abrahamowi,ale tylko w Chrystusie.Inni nie mają udziału w obietnicy bycia ludem Bożym w Jezusie,to był ich dowolny wybór.Opowiedzieli się po stronie przeciwników Jezusa.
Czym było motywowane takie działanie?
Czy w tym zachowaniu reprezentowali Boga Stwórcę.?
Dalej,pytasz?
Żadna z obietnic dana Jakubowi, Dawidowi, nie spełni się? :cry:
Nawet po zapowiedzianym okresie karania? To wszystko, łącznie z holokaustem było niepotrzebne?
Nic w historii nie jest niepotrzebne,tylko ma okreslony cel,również holokaust,to jest dramat i wielkie cierpienie,ale dlaczego,tak?
Po co są oni tak cięzko doświadczani?
I po co jest tak doświadczana cała ludzkość w różnych miejscach historii?
Czasem z powodu własnych błędów,złego zachowania,a czasem Jak Job-dla doświadczenia.

Dlatego Bóg przewidział czas naprawienia wszystkich rzeczy,dla wszystkich.Dz.Ap.3-19
A Pan Jezus obiecał powszechne zmartwychwstanie.
To są te obietnice,które też są skierowane do wszystkich,bez względu na narodowośc,również do przyszłości.
Ale Ci którzy teraz wybierają droge buntu przeciw Bogu i wybiorą taka w przyszłości,również na takich samych warunkach sądzeni będą.
I też to nie moje słowo.
Od czasu Jezusa nie ma wyborów ze względu na narodowość,tylko uniwersalne przesłanie w Jezusie,przez wiarę.
Rzym.10-12.
Nie masz bowiem różnicy między Zydem a Grekiem,gdyż jeden jest Pan wszystkich,bogaty dla wszystkich,którzy Go wzywają.
Pozdrawiam.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: nike »

Pocieszajcie mój lud
„I objawi się chwała Pańska, i ujrzy to wszelkie ciało pospołu” – Izaj. 40:5. – IZAJ. 40:1-10 -
Cielesne nasienie Abrahama zawsze było buntowniczym narodem. Mimo to, Bóg zobowiązał się, że będzie im nadal udzielał swoich cudownych łask i użyje ich w celu błogosławienia innych. Szczególne błogosławieństwo spłynie za pośrednictwem duchowego Izraela (Chrystusa i Jego „Maluczkiego Stadka”) na reprezentantów cielesnego nasienia, którzy w tym czasie będą znów w łasce i bardziej niż inni okażą gotowość przyjęcia błogosławieństw oraz warunków Nowego Przymierza, które zostanie wtedy udostępnione całej ludzkości. Przyjmując łaskę jako pierwsi, staną się rzecznikami i pomocnikami w udostępnianiu błogosławieństwa Nowego Przymierza pozostałym ludziom.
Cielesny Izrael był przez wieki spustoszony i pozbawiony Bożej łaski. Zaczęło się to od odrzucenia Mesjasza, który następnie wypowiedział słowa: „Oto wam dom wasz pusty zostanie” [Mat. 23:38]. W poprzednim okresie cieszyli się oni łaską. Nawet jeśli sporo cierpieli, to jednak Bóg troszczył się o nich i gdy tylko usłyszał ich pokutne wołanie, przywracał ich z powrotem do ziemi obietnicy. Takie karanie pod łaską trwało od śmierci Jakuba, kiedy to rozpoczęła się historia narodu izraelskiego, przez 1845 lat, aż do 33 r. n.e., gdy Pan wypowiedział powyższy wyrok. Zaś z lektury Izaj. 40:1-2, w połączeniu z innymi proroctwami, dowiadujemy się, że gdy przeminie okres kolejnych 1845 lat karania bez łaski, Izrael znów odzyska szczególne Boże względy.
Punktem wyjściowym rozważanego zapisu Proroctwa Izajasza jest rok 1878, w którym zakończył się wspomniany okres 1845 lat niełaski, trwający od 33 r. n.e. Słowa proroka brzmią następująco:
. Izaj. 40:1-2: „Cieszcie, cieszcie lud mój! mówi Bóg wasz. Mówcie [wy, członkowie Oblubienicy] do serca Jerusalemu [nasienia według ciała], ogłaszajcie mu, że się już dopełnił czas postanowiony jego, że jest odpuszczona nieprawość jego i że wziął z ręki Pańskiej w dwójnasób [w dosłownym znaczeniu: drugą połowę] za wszystkie grzechy swoje”.
Dokładny punkt zwrotny w sprawie łaski dla Izraela został dobitnie określony przez Pismo Święte. Według zapisu Zach. 9:9-12 dokładnie do tego dnia, którego nasz Pan wjechał na osiołku do Jerozolimy i oświadczył: „Oto wam dom wasz pusty zostanie”, odnoszą się również słowa proroka: „Nadto dziś ogłaszam: W dwójnasób [hebr. miszneh, drugą porcję, powtórkę] ci oddam” (Zach. 9:12 NB).
Prorokował o tym również Jeremiasz, opisując ten okres jako czas wyłącznej niełaski, który bez wątpienia rozpoczął się w chwili odrzucenia Mesjasza. Stwierdza on: „Dlatego też wyrzucę was z tej ziemi do ziemi, której nie znaliście ANI WY, ANI WASI OJCOWIE [do Europy; ich ojcowie byli w Egipcie i Babilonie, ale nigdy w Europie], i tam będziecie służyć cudzym bogom [władcom] dniem i nocą, ponieważ nie okażę wam zmiłowania” (Jer. 16:13 [KJV „gdzie nie okażę wam łaski”]). Zapisy kolejnych czterech wersetów [Jer. 16:14-20] dowodzą, że nie mieli oni pozostać w stanie odrzucenia na zawsze. Mieli być ponownie zgromadzeni i otrzymać błogosławieństwo. Jednak towarzyszy temu stwierdzenie: „I oddam im pierwej w dwójnasób za nieprawości ich” (Jer. 16:18).
W takiej to sytuacji prorok Izajasz, patrząc z perspektywy końca „czasu postanowionego”, stwierdza: „Cieszcie, cieszcie lud mój! mówi Bóg wasz. Mówcie do serca Jerusalemu, ogłaszajcie mu, że się już dopełnił czas postanowiony jego, że jest odpuszczona nieprawość jego i że wziął z ręki Pańskiej w dwójnasób [zakończyła się druga część związana z karaniem] za wszystkie grzechy swoje” (Izaj. 40:1-2).
Tak oto widzimy Jeremiasza zapowiadającego z perspektywy przeszłości „postanowiony czas” karania i obiecane wybawienie po jego zakończeniu. Zachariasz wskazuje znów na dokładny dzień, w którym miał się ten okres zacząć. Natomiast Izajasz ogłasza poselstwo pociechy, które miało zostać udzielone po jego zakończeniu.
Któż jednak miał przekazać to pocieszające poselstwo? Werset 3 wskazuje, że był to ktoś podobny do Jana Chrzciciela oraz Eliasza: „Głos wołającego na puszczy” (Izaj. 40:3). To, że Jan Chrzciciel, który wołał na pustyni judejskiej, był jedynie częściowym wypełnieniem tego proroctwa, jasno wynika z odpowiedzi naszego Pana na często zadawane wtedy pytanie, czy Jan był owym Eliaszem, mającym przybyć przed wielkim i strasznym dniem Pańskim [Mal. 4:5 BG lub Mal. 3:23 NB], czy też nie. Jezus powiedział: „Jeżeli zaś chcecie to przyjąć, on jest Eliaszem [tym, który miał przyjść w duchu i mocy Eliasza zgodnie z Łuk. 1:17], który miał przyjść” (Mat. 11:14). Jednak Izrael nie uznał Jana Chrzciciela za Eliasza ani też nie przyjął zwiastowanego przez Jana Mesjasza, ofiarującego się im w roli ich króla. Dlatego też nieuznany i odrzucony przez nich król odszedł, a ich dom „został pusty [spustoszony]” do momentu, w którym Mesjasz miał powrócić w mocy i chwale. Jego obecność ponownie miała zostać ogłoszona przez kogoś innego, kto znów miał przyjść w duchu i w mocy Eliasza, przez inny „głos wołającego na puszczy”: „Gotujcie drogę Pańską, prostą czyńcie na pustyni ścieżkę Boga naszego”.
Głos ten woła na wszystkich, którzy go słyszą, by przygotowali w sercach i w życiu miejsce na nowy porządek rzeczy, który ma zostać ustanowiony w Królestwie Bożym. Opisują to następujące słowa:
Izaj. 40:4: „Każda dolina [to, co skromne i pokorne] niech podniesiona będzie, a każda góra i pagórek [to, co obecnie uznawane za wielkie na ziemi] niech poniżony będzie; co jest krzywego [wypaczone nawyki rządzące obecnym porządkiem], niech się wyprostuje, a miejsca nierówne [błędy, niespójności, fałszywe nauki i przeszkody przewrotnych nastrojów publicznych] niech będą równiną”.
Izaj. 40:5: „Bo się objawi [wtedy] chwała Pańska [chwała Jego sprawiedliwego charakteru oraz Jego rządów i władz pełnych mądrości i miłości], a ujrzy [doceni] wszelkie ciało społem, iż usta Pańskie mówiły”. Wspaniałe poselstwo! Niechaj wszyscy, którzy je słyszą, udzielają się w dalszym jego rozgłaszaniu, ponieważ nadszedł na to czas.

Z wykładu Pastora Russella rok 27 MARCA 1892.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miejsca”