Nowe Jeruzalem

Miasta, krainy, rzeki wspomniane w Biblii: Jerozolima, Syjon, Izrael, Jordan

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: Wiedźmin123 »

Co do kwestii "ponownego przyjścia", to dotyczy ona syna Jehowy Boga, Jezusa Chrystusa (Łuk 1:32), lecz On nie jest "Stworzycielem", ale 'Stworzeniem' ... został przez Boga stworzony (Kol 1:15 / Obj 3:14).
Jezus Chrystus jest Synem Boga i został zrodzony a nie stworzony a to jest zasadnicza różnica, ludzie są stworzenie Jezus nie.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: Bobo »

A jaka jest praktyczna różnica w tym, że Bóg kogoś stworzył a zrodził?
Oszołomstwu mówię NIE!

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: Wiedźmin123 »

Zasadnicza , podczas zrodzenia została z Ojca na Syna przelana pełnia bóstwa przymioty i atrybuty boskie, Jezus posiada tą samą istotę boskości co jego Ojciec. Ludzie nie posiadają w sobie boskości są ludźmi a nie Bogami.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: Queza »

wuka pisze:
01 maja 2023, 9:13
Queza pisze:
01 maja 2023, 6:38
Mój ojciec to Niemiec.
A mój pelikan. :crazy:

Prześladuje mnie.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: Queza »

Wiedźmin123 pisze:
01 maja 2023, 10:09
Co do kwestii "ponownego przyjścia", to dotyczy ona syna Jehowy Boga, Jezusa Chrystusa (Łuk 1:32), lecz On nie jest "Stworzycielem", ale 'Stworzeniem' ... został przez Boga stworzony (Kol 1:15 / Obj 3:14).
Jezus Chrystus jest Synem Boga i został zrodzony a nie stworzony a to jest zasadnicza różnica, ludzie są stworzenie Jezus nie.
Odwrotnie. Jezus stworzony, ludzie zrodzeni.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: wuka »

Wiedźmin123 pisze:
01 maja 2023, 11:35
Zasadnicza , podczas zrodzenia została z Ojca na Syna przelana pełnia bóstwa przymioty i atrybuty boskie, Jezus posiada tą samą istotę boskości co jego Ojciec. Ludzie nie posiadają w sobie boskości są ludźmi a nie Bogami.
Trafnie ująłeś.
Jednak bym dodała, że również człowiek ma w sobie boski pierwiastek, gdyż jest stworzony "na podobieństwo boże". Pan Jezus, gdy wcielił się w człowiecze ciało niejako potwierdził uświęcenie tego bożego stworzenia. Nie chcę być źle zrozumiana. Jeśli nieprecyzyjnie się wyraziłam to pytajcie. Postaram się ująć trafniej.
Nie chodzi mi na pewno o coś w stylu newadge "bogami jesteście".

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: Bobo »

Wciąż nie mam logicznego wyjaśnienia. Dlaczego, gdy Bóg stwarza swojego Syna w dziedzinie duchowej to nie może mu przekazać pełni boskości?
Oszołomstwu mówię NIE!

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: Wiedźmin123 »

Trafnie ująłeś.
Jednak bym dodała, że również człowiek ma w sobie boski pierwiastek, gdyż jest stworzony "na podobieństwo boże". Pan Jezus, gdy wcielił się w człowiecze ciało niejako potwierdził uświęcenie tego bożego stworzenia. Nie chcę być źle zrozumiana. Jeśli nieprecyzyjnie się wyraziłam to pytajcie. Postaram się ująć trafniej.
Nie chodzi mi na pewno o coś w stylu newadge "bogami jesteście".
Stworzony na podobieństwo Boże to znaczy ,że tak jak Bóg człowiek jest nieśmiertelny, bo posiada nieśmiertelną duszę.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: wuka »

Wiedźmin123 pisze:
01 maja 2023, 12:32
Trafnie ująłeś.
Jednak bym dodała, że również człowiek ma w sobie boski pierwiastek, gdyż jest stworzony "na podobieństwo boże". Pan Jezus, gdy wcielił się w człowiecze ciało niejako potwierdził uświęcenie tego bożego stworzenia. Nie chcę być źle zrozumiana. Jeśli nieprecyzyjnie się wyraziłam to pytajcie. Postaram się ująć trafniej.
Nie chodzi mi na pewno o coś w stylu newadge "bogami jesteście".
Stworzony na podobieństwo Boże to znaczy ,że tak jak Bóg człowiek jest nieśmiertelny, bo posiada nieśmiertelną duszę.
Oczywiście, ale są i inne cechy.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
01 maja 2023, 12:20
Wciąż nie mam logicznego wyjaśnienia. Dlaczego, gdy Bóg stwarza swojego Syna w dziedzinie duchowej to nie może mu przekazać pełni boskości?
Co rozumiesz przez "w dziedzinie duchowej"?
Bóg, duchowa Istota tworzy Syna niejako "z Siebie". Tożsamy. Bóg także ma moc stwarzania istot żywych oraz moc tworzenia materii. Nie wiem, jak to ująć.
Obawiasz się, że to już krok od uznania Jedynego Boga w Trójcy? ;-)

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: Wiedźmin123 »

Oczywiście, ale są i inne cechy.
Jakie, wymień ?

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: wuka »

Wiedźmin123 pisze:
01 maja 2023, 13:02
Oczywiście, ale są i inne cechy.
Jakie, wymień ?
Całe mnóstwo cech; choćby samoświadomość, świadomość, możliwość myślenia abstrakcyjnego, możliwość rozmowy (także z Bogiem), możliwość wyboru - wolna wola (uważam, że nie mamy całkowicie wolnej, ale to inny temat), moralność, możliwości tworzenia i stwarzania (pisząc np.teksty, tworząc obrazy, muzykę), podejmowanie decyzji, przewidywanie skutków swoich działań itd.
Tego wszystkiego nie posiadają np.rośliny czy zwierzęta..

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: Wiedźmin123 »

Wymieniam tutaj tylko kilka z wielu atrybutów Boga:

transcendencja, wolność
Bóg jest całkowicie niezależny od swojego stworzenia, jest ponad nim, przebywa w zupełnie innej sferze, poza jakimkolwiek systemem praw przyczyny i skutku, zależności. Bóg nie ma wobec nas żadnych zobowiązań, dopóki Sam, z własnej inicjatywy, ich nie podejmie. Bóg jest odmiennej natury, niż cała reszta stworzenia. Nic Go nie ogranicza. Jak to ujął Tozer: „Nie wolno nam myśleć o Bogu, jako o najwyższym ogniwie w łańcuchu życia, rozpoczynającym się od najmniejszej komórki, przechodzącym przez pośrednie ogniwa ryby, ptaka, zwierzęcia człowieka, anioła, cherubina aż do wieńczącego wszystko Boga (…) Bóg na wieki trzyma się z osobna, w niedostępnym świetle. On jest równie wysoko nad archaniołami jak nad pijawką (…) Pijawka i archanioł, mimo iż tak odlegli od siebie w skali stworzenia, są jednak istotami stworzonymi – oboje należą do kategorii „tego, co nie jest Bogiem” i są oddaleni od Boga o Jego nieskończoność.”
Jednocześnie Bóg jest immanentny, czyli obecny pośród swego stworzenia.
wieczność
Upływ czasu w żadnym stopniu nie oddziaływuje na Boga, On trzyma czas w Swym ręku, On zna zarówno początek, jak i koniec wszelkiej rzeczy i sprawy. Bóg nie ma początku, nigdy też nie nastąpi Jego koniec. Będąc ponad czasem, Bóg jest jednocześnie zaangażowany w wydarzenia dziejące się w czasie.
niezmienność
Bóg się nie zmienia i nie jest podatny na zmiany. Nigdy nie wzrasta, nigdy się nie rozwija. Nigdy nie musiał niczego się uczyć. Nigdy nie działa pod wpływem jakichś nieracjonalnych impulsów, nigdy nie traci nad sobą kontroli. Jest niezmienny w obietnicach, przykazaniach, zasadach i objawieniu zapisanym w Jego Słowie. Jest niezmienny w swojej istocie i atrybutach.
Z tego wynika Jego kolejny atrybut – wierność. 5 Mjż 32: 4.
A co z przypadkami kiedy Bóg zmienia zdanie? (np.Niniwa)
Zmiana zdania oznacza po prostu realizację niezmiennych zasada Bożego postępowania: jeśli grzesznik pod wpływem karcenia nawraca się, zapowiadana kara zostaje cofnięta.
samoistność, samowystarczalność
Bóg nie ma pochodzenia, początku. Po prostu zawsze był – Sam z Siebie. On jest źródłem i przyczyną wszelkiego bytu, sam pozostając od nikogo niezależny. On niczego od nikogo nie potrzebuje, sam w sobie jest pełny, doskonały. Czerpie tylko od siebie i z siebie; jedynie On jest w stanie sam siebie zaspokoić.
wszechmoc – 1 M 17: 1, Hbr 1: 3
Bóg może uczynić wszystko, co sobie postanowi i co jest zgodne z Jego naturą. Wszechświat funkcjonuje dzięki temu, że Pan wciąż podtrzymuje jego funkcjonowanie swoją mocą, niejako bezustannie go „zasila”.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: wuka »

No i co w związku z tym? Przecież to oczywista wiedza o Bogu. Myślałam, że nie zgadza ci się mój wpis, a ty zaczynasz z innej beczki.
Tak, czy inaczej chyba rozmawiamy nie na temat.

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Nowe Jeruzalem

Post autor: Wiedźmin123 »

W związku z tym jest to, że człowiek nie posiada żadnego z wielu boskich atrybutów.
Ostatnio zmieniony 01 maja 2023, 14:14 przez Wiedźmin123, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miejsca”