Droga

Miasta, krainy, rzeki wspomniane w Biblii: Jerozolima, Syjon, Izrael, Jordan

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Marius Bienius »

nesto pisze: To, że tam jechał również, bo Rzymianie nigdy nie robiliby takich głupot, aby zapisywać swoich poddanych w miejscu pochodzenia ich przodków. Jest to tak niewiarygodna głupota, że kładzie na dechy resztę. A przecież Rzymianie nie byli głupcami podatkowymi...
Nie wiem, czy to głupota czy nie, nie jestem ekspertem w sprawach spisów rzymskich.
Znany mi jest tylko jeden tekst, który mógłby potwierdzać, że takie podróże się odbywały.
Papirus londyński (104 r. n.e.):
„Gaius Vibius Maximus prefekt Egiptu: ponieważ zbliża się spis według miejsca pochodzenia, trzeba napomnieć wszystkich przebywających z jakiejkolwiek przyczyny poza swoim powiatem, aby wrócili do domów i zachowywali zwykły przy spisie porządek”.

Może ktoś z forumowiczów wie więcej na ten temat i się wypowie.
Chętnie się zapoznam z jakimiś rzetelnymi danymi na ten temat.
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Marius Bienius pisze:„Gaius Vibius Maximus prefekt Egiptu: ponieważ zbliża się spis według miejsca pochodzenia, trzeba napomnieć wszystkich przebywających z jakiejkolwiek przyczyny poza swoim powiatem, aby wrócili do domów i zachowywali zwykły przy spisie porządek”.
Tutaj jest napisane, aby "wrócili do domów" a nie, aby jechali tam, gdzie ich domów nie ma.
Głupotą jest sama myśl o tym, aby kazać podróżować ludziom do miast pochodzenia praprzodków.
Wiem, że próbujesz wytłumaczyć sobie w jakiś sposób tę bzdurną legendę, ale musisz stawić czoło prawdzie. Jezus przecież nie nauczał kłamstw. Jeśli bajki z Biblii kłamią, to nie jest to nauka Jezusa. Pomyśl o tym.


Tutaj masz sporo wiadomości:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Spis_Kwiryniusza

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Marius Bienius »

Nie nesto, to troszkę inaczej.
Nie mam w zwyczaju wyjaśniania sobie na siłę wszystkiego tak, by pasowało bez zarzutów.
Nie martw się, umiem przyznać się do tego, że czegoś nie wiem i że coś jest bzdurą :-)
Ale uważam, że jeżeli mamy uznać, że podróż Josefa i Miriam jest bajką i że rzymskie spisy wymagały powrotu do miejsca pochodzenia, to trzeba do takiego tematu podejść rzetelnie.
Wybacz, ale samo stwierdzenie, że "głupotą jest sama myśl o tym, aby kazać podróżować ludziom do miast pochodzenia praprzodków" jest osądem niczym nie podpartym i jest Twoim zdaniem, a to uchodzi za błąd logiczny.
Owszem, zgadzam się z Tobą, że zdanie z papirusu londyńskiego można rozumieć tak, jak napisałeś. Dlatego też napisałem, że "mógłby potwierdzać", bo ów zdanie nie jest zdaniem całkowicie jednoznacznym.

Temat, który zaczął borixon dotyczył trwania takiej podróży.
To bardzo ciekawe zagadnienie, gdyż ociera się o wiele tematów.
I nie da się ukryć, że głównym wątkiem będzie realność takiego spisu i związanych z nim podróży.
Sporo na ten temat już napisano, ale z tego co wiem wciąż są argumenty za i przeciw.
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Marius Bienius, no dobra, dobra... :-D ogólnie to ponoć ponad sto km.
Tak więc ok 4 dni drogi dla ciężarnej na osiołku ;-)

Steven

Post autor: Steven »

4 dni? :D

To tyle samo co pociąg z Lublina do Wrocławia lub kto jak woli Petersburg-Magnitorsk

Pustelnik

Post autor: Pustelnik »

Maria i Józef mogli udać się do Betlejem dużo wcześniej niż w 9 miesiącu ciąży Marii.Zresztą dawniej ciąża trwał trochę krócej--ale to szczegół.
Będąc w Betlejem mieszkali u rodziny Józefa.Jezus urodził się prawdopodobnie w Święto Namiotów.Mogło być tak,że gdy dali się spisać pozostali w rodzinie Józefa na święto.Gdy wracali z Jerozolimy po uroczystościach na Marię przyszły bóle porodowe.Nie zdążyli wrócić do domu więc porodziła w stajnie przy jakiejś gospodzie.Miejsca nie było gdyż na to święto--Święto Namiotów--do Jerozolimy przybywało mnóstwo pielgrzymów.Duża ich część mieszkała np.w Betlejem.Ot i cała zagadka.
Po urodzeniu Jezusa w stajni powrócili do rodzinnego domu Józefa i tam za kilka miesięcy gościli Magów/Mędrców ze Wschodu.Po czym na rozkaz anioła udali się do Egiptu gdzie przebywali do śmierci Heroda.Jezus narodził się jesienią a Herod umarł w roku następnym na wiosnę tuż przed Paschą.Zatem w Egipcie mogli przebywać kilka dni dlatego Łukasz pomija to milczeniem.Chyba tyle.

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Są dwie miejscowości o nazwie Betlejem.
Zatem pytanie jest podchwytliwe.
;-)
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Pustelnik

Post autor: Pustelnik »

Coś ty...aleś nas zdruzgotał...ojeju...buhahahah.... ;-)

W tym przypadku każdy wie o jakie Betlejem chodzi.Nie szukaj dziury w całym...

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

"Każdy" wie o jakie chodzi w sensie co tam miało się stać.
Tylko nie ma dowodów, że Jezus akurat był w tym.
Nie szukam, przypomniał mi się jedynie niedawny artykuł, wg którego nie można mieć pewności gdzie leży to Betlejem o które chodzi.
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiat ... 82053.html
http://wiadomosci.onet.pl/religia/betle ... zusa/ftbbh
http://www.niedziela.pl/artykul/80982/n ... e-Betlejem
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Pustelnik

Post autor: Pustelnik »

Jakie dowody chcesz?Metryka urodzenia w tamtejszym szpitalu?Nie bądź śmieszny kolego.Jakie dowody?Tutaj jest forum religijne nie naukowe.Nie wygłupiaj się bo jeśli wszyscy ateiści to takie ... to szkoda w ogóle wchodzić w dysputy.Nie kompromituj się.No i nie czytaj takich rzeczy bo to jeszcze bardziej czyni Cię śmiesznym.Naprawdę.Onet to źródło prawdy które cytujesz? :crazy:
Napiszę jeszcze raz:To jest forum religijne nie naukowe. :-)

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Marius Bienius »

artur74 pisze: Napiszę jeszcze raz:To jest forum religijne nie naukowe. :-)
Wielce interesujące zdanie. Czyżby na forum religijnym nie można było poruszać wątków naukowych?
Czyżby religia gardziła nauką?
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

Pustelnik

Post autor: Pustelnik »

Marius Bienius pisze:
artur74 pisze: Napiszę jeszcze raz:To jest forum religijne nie naukowe. :-)
Wielce interesujące zdanie. Czyżby na forum religijnym nie można było poruszać wątków naukowych?
Czyżby religia gardziła nauką?
I po co ta ironia i cynizm?Widzę,że nie bardzo wiesz co napisałem.Cóż.Nie wkładaj mi w usta tego czego nie powiedziałem.
Jeśli nie rozumiesz zapytaj a nie imputuj mi.Zresztą nie pojmujesz to się doucz ja nie mam czasu uczyć tych,którzy niedouczeni.

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Marius Bienius »

Nie ma się co gorączkować. Wyjaśnij miast się denerwować :-)
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

Pustelnik

Post autor: Pustelnik »

Nie mam zamiaru dyskutować z cynikiem i prześmiewcą.Koniec dyskusji.Jak co to na PW bo ja nie chcę robić offtopu.

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Marius Bienius »

Masz rację, koniec dyskusji.
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miejsca”