Nazaret

Miasta, krainy, rzeki wspomniane w Biblii: Jerozolima, Syjon, Izrael, Jordan

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Paulina_____

Post autor: Paulina_____ »

Co do Papiasza tp jegp dzieła nie zachowały się, mamy tylko z niego cytaty u Euzebiusza i Ireneusza.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Papiasz

zacytuje fragment:
"Euzebiusz z Cezarei w Historii Kościoła wypowiada się zaś o Papiaszu w tonie lekceważącym, jako o człowieku ograniczonym, który dosłownie interpretował figuratywny język tradycji apostolskiej i był zwolennikiem chiliazmu. Jednocześnie powątpiewał w jego związek ze św. Janem, gdyż sam Papiasz pisał o sobie jako słuchaczu "prezbitera Jana" oraz Aristiona, nieco wcześniej wymieniając prawdopodobnie innego Jana jako jednego z Apostołów i odróżniając go od "prezbiterów", którzy uczą o słowach Apostołów. Opierając się na wypowiedzi Papiasza, niektórzy sądzą, że wymieniony przez niego Jan Prezbiter, to Jan Starszy, jeden z ostatnich uczniów Jezusa, uważany przez tych badaczy za rzeczywistego autora Listów Jana oraz Apokalipsy."

Jesli chcesz porozmawiać o świadectwie Papiasza to ja posiadam Historię
Euzebiusza i służę wszystkimi cytatami.

Paulina_____

Post autor: Paulina_____ »

Co do datacji manuskryptów, to mamy troche tutaj:

http://scriptorium.lib.duke.edu/papyrus ... ripts.html

wyznawca_

Post autor: wyznawca_ »

paulinko,
dzieki za kolejny dowod na to ze oryginale ewangelie byly napisane w 1 stuleciu... nie wiem czy czytalas dokladnie link ktory mi dalas... ja ci tu z niego przytocze pewien krociutki fragmencik:

" For about sixty years now a tiny papyrus fragment of the Gospel of John has been the oldest "manuscript" of the New Testament. This manuscript (P52) has generally been dated to ca. A.D. 125. This fact alone proved that the original Gospel of John was written earlier, viz. in the first century A.D., as had always been upheld by conservative scholars."

dla nieznajacych angielskiego pozwole sobie go przetlumaczyc na polski:

"Przez ostatnie okolo 60 lat maly kawalek papirusu Ewangelii Jana jest najstarszym manuskrtyptem Nowego Testamentu. Manuskrypt (P52) jest ogolnie datowany na 125 rok naszej ery. Juz sam ten fakt udowodnil ze oryginalna Ewangelia Jana byla napisana wczesniej w przedziale 1 stulecia naszej ery, tak jak zawsze uwazali konserwatywni biblisci."

jeszcze raz dziekuje paulinko za kolejny dowod Very Happy

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

Paulina_____

Post autor: Paulina_____ »

wyznawca_ pisze:paulinko,
dzieki za kolejny dowod na to ze oryginale ewangelie byly napisane w 1 stuleciu... nie wiem czy czytalas dokladnie link ktory mi dalas... ja ci tu z niego przytocze pewien krociutki fragmencik:

"Przez ostatnie okolo 60 lat maly kawalek papirusu Ewangelii Jana jest najstarszym manuskrtyptem Nowego Testamentu. Manuskrypt (P52) jest ogolnie datowany na 125 rok naszej ery. Juz sam ten fakt udowodnil ze oryginalna Ewangelia Jana byla napisana wczesniej w przedziale 1 stulecia naszej ery, tak jak zawsze uwazali konserwatywni biblisci."
wyznawca_
Mój drogi wyznawco po raz 3 rozmawiamy (przynajmniej ja) o tym samym fragmencie. Ale wydaje mi się ze ty nie za bardzo wiesz o czym mówimy. Ten fragment to juz przez ciebie wspominany PAPIRUS RYLANDSA, fragment jak juz wspomniałam niewielki , zawiera zaledwie nascie słów i ma wymiary 6cmx8 cm.

Tu też już o tym pisałeś... Ja natomias w jednym z moich pierwszych postów. Papirus Rylandsa nosi numer P52 wiec łatwo zrozumieć o który chodzi, oczywiście jesli się wie....
jeszcze raz dziekuje paulinko za kolejny dowod :D
To nie zaden kolejny dowód. Szkoda ze nie wiesz ze wałkujemy ciagle ten sam skrawek po raz enty. I to skrawek datowany w najlepszym wypadku na rok 125 ne wiec na II wiek. A to że w II wieku już ewnagelie były spisane ja nie niegowałam nigdy. Sceptycy jednak datują go nawet na rok 150 czyli na połowę II wieku.

A to czy istniały ewangelie już w I wieku jest nadal domysłem opartym na dowodach pośrednich. Tak jak dowodem pośrednim moze byc hipoteza ze oryginał ewangelii jana został spisany w roku 115 bądz 120.

wyznawca_

Post autor: wyznawca_ »

paulina napisala:
Mój drogi wyznawco po raz 3 rozmawiamy (przynajmniej ja) o tym samym fragmencie. Ale wydaje mi się ze ty nie za bardzo wiesz o czym mówimy. Ten fragment to juz przez ciebie wspominany PAPIRUS RYLANDSA, fragment jak juz wspomniałam niewielki , zawiera zaledwie nascie słów i ma wymiary 6cmx8 cm.

Tu też już o tym pisałeś... Ja natomias w jednym z moich pierwszych postów. Papirus Rylandsa nosi numer P52 wiec łatwo zrozumieć o który chodzi, oczywiście jesli się wie....
hehe paulinko, i co to za roznica JAK DUZY jest dowod? wazne ze jest .. wiedzialem od poczatku o czym mowimy z tym ze ja za "kolejny dowod" uznalem nie sam PAPIRUS w tym przypadku tylko SLOWA CZLOWIEKA MOWIACEGO O TYM PAPIRUSIE ktorego ty podalas jako dowod na poparcie twojej hipotezy :D
To nie zaden kolejny dowód. Szkoda ze nie wiesz ze wałkujemy ciagle ten sam skrawek po raz enty. I to skrawek datowany w najlepszym wypadku na rok 125 ne wiec na II wiek.
moja odpowiedz na to jest taka sama jalk ta wyzej :D
A to że w II wieku już ewnagelie były spisane ja nie niegowałam nigdy.

ooooo... hehehe.. to cos nowego paulinko... w takim razie o czym my dyskutujemy? :D nie wiem czy pamietasz o czym ta dyskusja jest od poczatku... mianowicie ty twierdzilas ze nie ma wzmianki NIGDZIE o miescie nazaret przed 3 wiekiem... a jednak teraz twierdzisz ze w ewangelie KTORE WSPOMINAJA MIASTO NAZARET (wszystkie cztery) istnialy juz w 2 wieku. :D przeanalizuje swoja logike paulinko bo zdaje mi sie ze sie troche pogubilas :D
Sceptycy jednak datują go nawet na rok 150 czyli na połowę II wieku.
nawet jezeli bylaby to polowa 2 wieku to i tak byloby to PRZED III wiekiem a wiec o NAZARET pisalo przed 3 wiekiem.. jak wiec moglo nazaret powstac dopiero w III wieku? gdzie tu logika? :D
A to czy istniały ewangelie już w I wieku jest nadal domysłem opartym na dowodach pośrednich. Tak jak dowodem pośrednim moze byc hipoteza ze oryginał ewangelii jana został spisany w roku 115 bądz 120.
do naszej dyskusji w tej chwili nie ma zadnego znaczenia czy ewangelie powstaly w I czy w II wieku paulinko ....w takim czy innym przypadku istnialy PRZED III WIEKIEM czyli i Nazaret musial istniec przed III wiekiem. Taki byl temat tej rozmowy i dzis sama udowodnilas ze mam racje.

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

Paulina_____

Post autor: Paulina_____ »

Wiec jeszcze raz zacytuję to co już cytowałam:

Łukasza 4:29 Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić.

I teraz proszę o odpowiedz nanastepujące pytania:
1. Na stoku której góry zostało zbudowane miasto Nazaret?
2. Gdzie obecnie znajduje się ta góra?
4. W którym miejcu znajduje się synagoga z I w ne?
5. Z którego miejsca Nazaretańczycy chcieli strącić Jezusa?

Dla ułatwienie podaje dodaje rzuty miasta z lotu ptaka
ObrazekObrazek

Paulina_____

Post autor: Paulina_____ »

wyznawca_ pisze: hehe paulinko, i co to za roznica JAK DUZY jest dowod? wazne ze jest .. wiedzialem od poczatku o czym mowimy z tym ze ja za "kolejny dowod" uznalem nie sam PAPIRUS w tym przypadku tylko SLOWA CZLOWIEKA MOWIACEGO O TYM PAPIRUSIE ktorego ty podalas jako dowod na poparcie twojej hipotezy :D
Problem w tym ze papirus Rylansa nie cytuje Nazaretu.
mianowicie ty twierdzilas ze nie ma wzmianki NIGDZIE o miescie nazaret przed 3 wiekiem... a jednak teraz twierdzisz ze w ewangelie KTORE WSPOMINAJA MIASTO NAZARET (wszystkie cztery) istnialy juz w 2 wieku. :D przeanalizuje swoja logike paulinko bo zdaje mi sie ze sie troche pogubilas :D
To nia ja sie pogubiłam, tylko ty wyciagadz pochopnie wnioski.
Jak zauważyłes z cytowanego przez ciebie tekstu, wszystkie pozostałe manuskrypty sa datowana najwyzej na rok 200 czyli poczatek III wieku.
A Rylands Nazaretu nie wymienia. Czyli jak do tej pory to co ja twierdze pokrywa sie z danymi jakie posiadamy :)

Nie mamy żadnej ewangelii która by cytowała Nazaret w I czy II w.
do naszej dyskusji w tej chwili nie ma zadnego znaczenia czy ewangelie powstaly w I czy w II wieku paulinko ....w takim czy innym przypadku istnialy PRZED III WIEKIEM czyli i Nazaret musial istniec przed III wiekiem. Taki byl temat tej rozmowy i dzis sama udowodnilas ze mam racje.
_
Nie nie masz racji. Przyznając ze ewangelie istniały przed III wiekiem nie zmienia faktu, że cytaty które posiadamy o Nazarecie nadal nie są starsze niż z III wieku, bo starszych nie mamy.

Co mogły zawierac dokumenty, których nie znamy i nigdy nie widzieliśmy, trudno powiedziec. Ewangelie to kompilacje składające się z kilku warstw redakcyjnych starszych i młodszych. W którym momencie opowieśc o pochodzeniu Jezusa z Nazaretu została dodana trudno powiedziec bez zadnych dokumnetów w ręku.

Rozwiazaniu tego dylematu nie pomagają w zadnym stopniu listy Pawła, uznawane za starsze od ewangelii, jako ze w nich o dziecinstwie Jezusa i Nazarecie wcale nie wspomina.

Można uznać ze do póznych lat 60 I wieku taka tradycja nie występuje. (biorąc pod uwagę ze Paweł umarł gdzieś w 63/64). Innych żródeł nie mamy.

Filon z Aleksandrii, który duzo pisała ani Jezusa ani Nazaretu nie wymienia.
Józef Flawiusz o Nazarecie nic nie napisał pomimo, że opisuje Galileję i wymienia 45 miast i wiosek z tego terenu. Gdyby istniało miasto Nazaret, jaki by miał powód Józef aby go przemilczeć?

To samo pisarze rzymscy: Plinusz, Tacyt i pozostali. Nikt o żadnym Nazarecie nie słyszał.

Datowany na około 100 rok list Klemensa Rzymskiego też o Nazarecie nie wspomina.

Didache idem nic o Nazarecie nie wie jej autor.

tessa

Post autor: tessa »

Paulina_____ pisze:Jezus miał mieszkać w Nazarecie ponieważ podobno tak miał powiedzieć prorok:

Mateusza 2:23 Przybył do miasta, zwanego Nazaret, i tam osiadł. Tak miało się spełnić słowo Proroków: Nazwany będzie Nazarejczykiem.

Pytanie cisnie się na usta, który to prorok powiedział, że bedzię nazywany Nazarejczykiem i o kim mówił?

Faktycznie Jezus był nazywany Nazarejczykiem, ale takiego proroctwa w Biblii nie ma. Mateusz źle interpretuje jedyny możliwy fragment takstu ( o ile o ten chodzi) ze Starego Testamentu:

Izajasza 11:1 I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni.

Bo co ma odrośl która wyrośnie z pnia Jessego do Nazaretu ?
Jezus wychowywał się w niewielkiej miejscowości Nazaret, której nazwa prawdopodobnie znaczy „miasto-latorośl”.
Nawiązując do wypowiedzi z Izajasza 11:1, apostoł Mateusz wskazał, że nazywanie Jezusa Nazarejczykiem (przypuszczalnie od hebr. nécer: „latorośl”) było spełnieniem zawartego tam proroctwa (Mt 2:23).

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Słownik Biblijny opracowany przez W.R.F. Browning dla Oxford Uniwersity Press a wydany w Polsce przez Wyborczą w 2009
Pod hasłem Nazaret czytam
"wykopaliska z 1955 roku ujawniły, że miasto było zamieszkałe w czasach przedchrześcijańskich, a w 1961 odkryto w Cezarei inskrypcje wymieniającą Nazaret. Był satelickim miastem Sepphoris, oddalonym o 6,5 km. zamieszkiwało go w czasach Jezusa ok. 500 osób"

Jak dla mnie wystarczy, a dla Ciebie Paulino?

witam wszystkich forumowiczów w moim pierwszym poście na tym bardzo profesjonalnym i ciekawym forum, postaram się nie zaniżać poziomu
zdrowia życzę
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Witaj na pewno niczego nie zaniżysz są tu różni uczestnicy
i nie zawsze piszemy /ja też na wysokim poziomie/
ale się staramy -widzę ,że i Ty tak chcesz
pozdrawiam

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Dezerter pisze:Słownik Biblijny opracowany przez W.R.F. Browning dla Oxford Uniwersity Press a wydany w Polsce przez Wyborczą w 2009
Pod hasłem Nazaret czytam
"wykopaliska z 1955 roku ujawniły, że miasto było zamieszkałe w czasach przedchrześcijańskich, a w 1961 odkryto w Cezarei inskrypcje wymieniającą Nazaret. Był satelickim miastem Sepphoris, oddalonym o 6,5 km. zamieszkiwało go w czasach Jezusa ok. 500 osób"

Jak dla mnie wystarczy, a dla Ciebie Paulino?

witam wszystkich forumowiczów w moim pierwszym poście na tym bardzo profesjonalnym i ciekawym forum, postaram się nie zaniżać poziomu
zdrowia życzę
szalom

EMET:
Ileż to miejscowości - wymienionych w tekście Biblii - miało nie być, zanim owe jakoś udokumentowano.
Ileż postaci - wymienionych w Biblii - miało być wymyślonymi, zanim...
Ileż opisów miało być fikcyjnych - ...
Po odkryciu i udokumentowaniu - tryumfalizm negacji zamilknął.

A jeśli nie będzie potwierdzenia poprzez jakieś odkrycie, powiedzmy, to komu damy wiarę, że tak powiem: tekstowi Biblii czy tzw. uczonym sceptykom?
Wszystkiego dokumentnie 'toczka w toczkę' nie da się potwierdzić odkryciami i co wtedy?

Niejednokrotnie jest ufność wobec jakichś piśmienniczych przekazów pozabiblijnych, ale w stosunku do Biblii jakiś jakby z góry założony sceptycyzm...
A często wręcz niemożliwa jest weryfikacja, bo pozostaje jedynie poleganie na relacji; i co wtedy?


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Xboxx
Posty: 265
Rejestracja: 21 paź 2009, 8:35
Kontakt:

Post autor: Xboxx »

Witam

Cała sprawa z Nazaretem trochę się rozmywa, ponieważ nie mamy jako takich danych historycznych jakoby takie miasto istniało w czasach Jezusa. Otóż dzisiejsze miasto, które obecnie wskazuje się jako Nazaret powstało około 350 r. Datuje się je od czasów, gdy po soborze w Nicei (325r.) Cesarzowa Helena popadła w manię religijną, na skutek czego Patriarchowie powołali specjalną komisję, która miała ustalić lokalizację miejscowości biblijnych. Wówczas nie mogąc tego uczynić po prostu nadano wielu miejscowościom nazwy występujące w Nowym Testamencie.... Musimy zdać sobie sprawę, że Jezus nie tyle pochodził z Nazaretu co był Nazareńczykiem. A zatem musimy brać pod uwagę coś w rodzaju osady ludzi zwanych Nazarejczykami, ale nie wiadomo z jakich względów tak czyniono. Oczywiście niektórzy już wcześniej zauważyli, że najprawdopodobniej chodziło o pewna starożytną tradycje wywodząca się już z czasów Samsona. Tak więc sekty nazarejczyków istniały jeszcze przed narodzinami Jezusa i wspomina o nich Stary Testament. Nazarejczykiem był np. Samson (por. Sędziów 13,7), który nie pozwalał ścinać swoich włosów i nie pił wina, z czego można wywnioskować, że był ascetą. Nazarejskim ascetą i prorokiem był również Jan Chrzciciel. Żydowski historyk, Józef Flawiusz, opisał go jako "zacnego męża, który zachęcał Judejczyków, by kształcili w sobie cnotę i by do chrztu przystępowali, zachowując sprawiedliwość w stosunkach wzajemnych i gorliwie czcząc Boga". Tak wiec nazarejczykami nazywano przede wszystkim ludzi praktykujących ascetyzm. To właśnie od skupiska tych ludzi może pochodzić nazwa słynnej osady Nazaret, ale jest to sprawa wysoce dyskusyjna ponieważ nazwa ta po raz pierwszy pojawia się kilka stuleci po śmierci Jezusa. Holger Kersten, sławny badacz początków chrześcijaństwa twierdził, że nazarejczyk to "strażnik", lub ktoś, kto celebruje "tajemne rytuały". W ten sposób w Talmudzie nazywano członków tajemnych stowarzyszeń inicjacyjnych, praktykujących magię, wiodących ascetyczne, oddane wspólnocie życie wypełnione duchem boskich cnót. Biorąc więc pod uwagę geografie ideową ówczesnej Palestyny, Nazarejczycy rzeczywiście mogli tworzyć wówczas obok gminy esseńczyków liczne wspólnoty, ewentualnie stanowili elitarną grupę wśród mandaitów, bo i tam występuję określenie "Nazarejczyk" w odniesieniu do kapłanów tej sekty. Jeżeli etymologia słowa "Nazarejczyk" przedstawiona przez Kerstena jest słuszna to oznacza on strażnika, tego który zachowuje prawdziwe nauki i strzeże pewnych tajemnic nie wyjawiając ich nikomu. Wszystko to oczywiście sugeruje różne stopnie wtajemniczenia, gdzie na drodze kolejnych inicjacji adept ostatecznie staje się Chrystusem tj. - najwyższym wtajemniczonym. Nie bez znaczenia jest tez znajdujące się nieopodal osady greckie miasto Sepphoris które z pewnością odwiedzał Jezus, co tylko świadczy o postępującej hellenizacji ówczesnej Palestyny.....

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Xboxx pisze:Witam

Cała sprawa z Nazaretem trochę się rozmywa, ponieważ nie mamy jako takich danych historycznych jakoby takie miasto istniało w czasach Jezusa. Otóż dzisiejsze miasto, które obecnie wskazuje się jako Nazaret powstało około 350 r. Datuje się je od czasów, gdy po soborze w Nicei (325r.)
Ech ta mityczna Nicea :roll: ;-)
a mój post czytałeś?
tak na szybko dwa cytaty ze stron , które trudno posądzić o tendencyjność:
http://www.travel4u.pl/miasta-opis.php?id=166
Powstanie miejscowości datowane przez niektórych archeologów na VII w. p.n.e. Wykopaliska przeprowadzone w Nazarecie (o. Bellarmino Bagatti ofm) wydobyły na światło dzienne pozostałości osady z czasów rzymskich. Można je zobaczyć w znajdującym się obok bazyliki klasztorze franciszkanów. W 1962 roku w Cezarei Nadmorskiej znaleziono inskrypcję mówiącą, że kapłani z porządku Elkalira uczynili Nazaret swoim domem. Populacja niewielkiej miejscowości w I w. szacowana na 400-2000 osób.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nazaret
Franciszkanin i archeolog Bellarmino Bagatti, który prowadził dalsze wykopaliska, odkrył rzymskie i bizantyjskie artefakty, które pozwoliły jednoznacznie stwierdzić istnienie osadnictwa od II wieku[9]. Również na podstawie grobów odkrytych w pobliżu wioski możemy wywnioskować, że Nazaret było żydowską osadą w okresie rzymskim [10]; pierwsze groby tego typu prawdopodobnie pojawiły się w Galileli w połowie I wieku naszej ery. W dwóch grobach znaleziono lampy gliniane, szklane naczynia i wazy z pierwszego, trzeciego i czwartego wieku[11].

Należy przypuszczać, że pierwsi mieszkańcy Nazaretu byli Kananejczykami, brak jednak na to potwierdzeń archeologicznych[12]. Wczesne żydowskie źródła milczą o Nazarecie, ale może to wynikać z niskiej pozycji Galilei wśród Żydów żyjących w Judei[13]. Nie wzmiankuje o nim Stary Testament, Talmud ani Józef Flawiusz. Miasteczko pojawia się dopiero w czasach Jezusa Chrystusa. Ocenia się, że Nazaret liczyło wówczas około 480 mieszkańców[14][15]. W 1962 roku w Cezarei Nadmorskiej odkryto listę w języku aramejskim zawierającą spis rodzin kapłańskich, rozesłanych do różnych miejscowości z powodu upadku Jerozolimy i zniszczenia świątyni, z których jedna zamieszkała w Nazarecie; według inskrypcji " kapłani z porządku Elkalira uczynili Nazaret swoim domem" [16].
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Przesłanka, która w pewnym stopniu może świadczyć, że Nazaret jednak istniał w czasach Jezusa.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

wit pisze:Przesłanka, która w pewnym stopniu może świadczyć, że Nazaret jednak istniał w czasach Jezusa.

EMET:
Właściwie, to sam Bóg Najwyższy zadbał o takie realia, żeby Jego Syn wychowywał się w ubogiej rodzinie, na uboczu, z dala od jakichś większych miejscowości. Po prostu; miał się bezpiecznie wychować do 30 roku życia.

Ciekawe co do owego Nazaretu, skoro mamy reakcję z wg Jana 1:45, 46. Takoż nie zaprzeczano zamieszkaniu Jezusa w Galilei w wg Jana 7:41, 42, 52. Ba, nawet Talmud żydowski nie kryguje się na termin 'sekta nazarejczyków'.

Właśnie taka nieznana mieścina - może nawet o nie najlepszej reputacji, powiedzmy - była najlepsza.
Istotny jest też szczegół z wg Mateusza 2:22, 23. Poniekąd to Bóg zadbał, by Józef z Marią i malutkim Jezusem zamieszkali w Galilei, nie w Judei.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miejsca”