Nazaret

Miasta, krainy, rzeki wspomniane w Biblii: Jerozolima, Syjon, Izrael, Jordan

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wit

Nazaret

Post autor: wit »

Nazaret w czasach Chrystusa, był niewielkim miastem w Galilei. Stary Testament nie podaje o nim żadnych wzmianek. Miasteczko stało się znane dzięki Jezusowi, tu bowiem zamieszkiwali jego rodzice, Maria i Józef, i tu też anioł Gabriel zwiastował narodziny Syna Bożego. Jezus wychował się w Nazarecie i stąd też wyruszył, by rozpocząć swoją działalność publiczną. Chociaż Chrystus bywał w mieście sporadycznie, bowiem spotkał się z nieprzychylnością wśród miejscowych, lecz ze względu na pochodzenie, nazwany został "Nazarejczykiem".
Jak większość miast w Galilei, Nazaret leżał obok kilku ważnych szlaków handlowych. Dzięki temu miast miało bliższy kontakt ze światem hellenistycznym, niż wiele miast Judei owego czasu.

sylka

Post autor: sylka »

A w dzisiejszych czasach?
Co wiesz o Nazarecie z dzisiejszych czasów?

Paulina_____

Post autor: Paulina_____ »

Nestety, za czasów Jezusa Nazaret nie istniał. Żadne badnia archeologiczne tego nie potwierdziły. Pierwsze wzmianki o Nazarecie pochodzą dopierio z III - IV wieku.
Nazareth –The Town that Theology Built:
http://www.jesusneverexisted.com/nazareth.html

Nazaret "odkryła" dla chrześcijan cesarzowa Helena (matka Konstatnyna) w czasie swiej pilegrzymki do Ziemi Świętej, a było to w 325 roku więc w IV wieku.
HELENA - MATKA KONSTANTYNA WIELKIEGO:
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=271

Jakoś wcześniej prawie nikt do niego nie zaglądał, żaden z ojców apostolskich tam nie był, nie był tam ani Orygenes, ani Euzebiusz z Cezareii, pomimo ze mieszkali tak blisko.

Nie było tam do III wieku nawet synagogi w której podobno nauczał Jezus.

Mapka ogólna:
Obrazek

Plan miasta
Obrazek

Bazylika
http://freestockphotos.com/ISRAEL/Nazareth.jpg
Ogólny widoczek
http://www.seekthelord.com/Multimedia/i ... zareth.jpg
widok z Nazaretu na górę Tabor
http://www.jerusalemperspective.com/rot ... 011400.jpg

Mapka z drogą rzymską przebiegającą prze pobliskie Seforis
http://www.netours.com/2003/naz_files/M ... -Roll2.jpg

wyznawca_

Post autor: wyznawca_ »

Nestety, za czasów Jezusa Nazaret nie istniał. Żadne badnia archeologiczne tego nie potwierdziły. Pierwsze wzmianki o Nazarecie pochodzą dopierio z III - IV wieku.
wiekszej bzdury w zyciu nie slyszalem. czyli uwazasz paulina ze w ewangeliach pochodzacych z 1 wieku autorzy pisza o fikcyjnym miescie?

Łk 1,26; Mt 2,22-23; Łk 2,39.51; Mk 1,9; Mt 4,13; Łk 4,16-30; J 1,45-46

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

wit

Post autor: wit »

Paulina_____ pisze:Nestety, za czasów Jezusa Nazaret nie istniał. Żadne badnia archeologiczne tego nie potwierdziły. Pierwsze wzmianki o Nazarecie pochodzą dopierio z III - IV wieku.
Paulina
To jak wytłumaczysz fakt, że ewangelie, które powstały w I wieku n.e. wspominają o tym mieście? Nie sądzisz chyba, iż autorzy biblijni wymyślili sobie te miasto... Nawet jakby je wymyślili, to się okazało, że trafnie przewidzieli istnienie Nazaretu! :brawo:

sylka

Post autor: sylka »

Uczeni twierdzili ze Niniwa tez byla fikcyjnym miejscem, dopoki jakis archeolog jej nie odkryl ;-)

Jesli w Biblii jest napisane ze Jezus mieszkal w Nazarecie to mieszkal i tyle

Paulina_____

Post autor: Paulina_____ »

Jezus miał mieszkać w Nazarecie ponieważ podobno tak miał powiedzieć prorok:

Mateusza 2:23 Przybył do miasta, zwanego Nazaret, i tam osiadł. Tak miało się spełnić słowo Proroków: Nazwany będzie Nazarejczykiem.

Pytanie cisnie się na usta, który to prorok powiedział, że bedzię nazywany Nazarejczykiem i o kim mówił?

Faktycznie Jezus był nazywany Nazarejczykiem, ale takiego proroctwa w Biblii nie ma. Mateusz źle interpretuje jedyny możliwy fragment takstu ( o ile o ten chodzi) ze Starego Testamentu:

Izajasza 11:1 I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni.

Bo co ma odrośl która wyrośnie z pnia Jessego do Nazaretu ? Tu raczej jest mowa o pochodzeniu z krwi konkretnego przodka a nie o jakimś mejscu urodzenie.

Gdyby na dodatek przydomek Jezusa miał pochodzić od Nazaretu to poprawnie powinien się nazywać Nazaretańczykiem.

Jana 19:19 Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski.

O Pawle Dzieje Apostolskie mówią, żę:

Dzieje Apostolskie 24:5 Stwierdziliśmy, że człowiek ten jest przywódcą sekty nazarejczyków, szerzy zarazę i wzbudza niepokoje wśród wszystkich Żydów na świecie.

A wczesniej o Jezuse:

Dzieje Apostolskie 22:8 Kto jesteś, Panie? odpowiedziałem. Rzekł do mnie: Ja jestem Jezus Nazarejczyk, którego ty prześladujesz.

Kim byli nazarejczycy? Czy pochodzili z Nazaretu? Bo przeciez jesli Jeuzs był nazywany nazarejczykiem dlatego ze mieszkał w Nazarecie to i wszyscy pozostali nazarejczycy powinni według tej teorii pochodzić także z Nazaretu. Pochodzili ?

Skad się więc wzięła sekta nazarejczyków i co znaczyła ich nazwa ?
Może lektura tego tekstu pomoże zrozumieć kim byli nazarejczycy:
Zekhut Notzrim
http://www.bracia.dekalog.pl/odkrycie/k ... ekhut.html

Na koniec mała podpowiedz:

Treny 4:7 Czystsi byli Nazarejczycy jego nad śnieg, jaśniejsi nad mleko, rumieńsze ciała ich, niżeli drogie kamienie, jakoby z szafiru wyciosani byli;
8 Ale teraz wejrzenie ich czerniejsze jest niż czarność, nie mogą poznani być na ulicach; przyschła skóra ich do kości ich, wyschła jest jako drzewo.

Liczb 6:18 I ogoli Nazarejczyk przede drzwiami namiotu zgromadzenia głowę Nazarejstwa swego, a wziąwszy włosy z głowy Nazarejstwa swego, włoży je na ogień, który jest pod ofiarą spokojną.

Liczb 6:21 Toć jest prawo Nazarejczyka, któryby ślub uczynił, i ta ofiara jego Panu za Nazarejstwo jego, okrom tego, coby więcej uczynić mógł; według ślubu swego, który uczynił, tak uczyni według prawa Nazarejstwa swego.

Sędziów 13:5 Bo oto poczniesz i porodzisz syna, a brzytwa nie postoi na głowie jego, bo Nazarejczykiem Bożym będzie to dziecię zaraz z żywota; a on pocznie wybawiać Izraela z ręki Filistynów.

Liczb 6:19 Przytem weźmie kapłan łopatkę warzoną baranią, i jeden placek przaśny z kosza, i jeden krepel niekwaszony, a da w ręce Nazarejczykowe po ogoleniu Nazarejstwa jego;

Amosa 2:11 Nadto wzbudzałem z synów waszych proroków, a z młodzieńców waszych Nazarejczyków; izali nie tak jest, o synowie Izraelowi? mówi Pan.

wit

Post autor: wit »

Paulina_____ pisze:Jezus miał mieszkać w Nazarecie ponieważ podobno tak miał powiedzieć prorok:
Mateusza 2:23 Przybył do miasta, zwanego Nazaret, i tam osiadł. Tak miało się spełnić słowo Proroków: Nazwany będzie Nazarejczykiem.
Pytanie cisnie się na usta, który to prorok powiedział, że bedzię nazywany Nazarejczykiem i o kim mówił?
Nazaret leżał w Galilei. W czasach Nowego Testamentu Galilea bywała określana jako "Galilea pogan" z tego względu, że z trzech stron sąsiadowała z innymi narodami i w dużej mierze uległa ich wpływom. Wiadomo natomiast, iż Jezus wychował się w Nazarecie. Do tego nawiązuje Izajasz w swojej księdze.
W Księdze Izajasza 8:23-9:1,5,6 czytamy:
"Lecz nie będzie zaćmione to, co znosi ucisk. Jak w przeszłości sprowadził Pan hańbę na ziemię Zebulona i na ziemię Naftalego, tak w przyszłości okryje chwałą drogę morską, Zajordanie i okręg pogan. Lud, który chodzi w ciemności, ujrzy światło wielkie, nad mieszkańcami krainy mroków zabłyśnie światłość (...) Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju. Potężna będzie władza i pokój bez końca na tronie Dawida i w jego królestwie, gdyż utrwali ją i oprze na prawie i sprawiedliwości, odtąd aż na wieki. Dokona tego żarliwość Pana Zastępów".
Natomiast osoby, które składały śluby powstrzymywania się przez pewien okres od picia wina i strzyżenia włosów nazywano Nazirejczykami.

Paulina_____

Post autor: Paulina_____ »

"Lecz nie będzie zaćmione to, co znosi ucisk. Jak w przeszłości sprowadził Pan hańbę na ziemię Zebulona i na ziemię Naftalego, tak w przyszłości okryje chwałą drogę morską, Zajordanie i okręg pogan. Lud, który chodzi w ciemności, ujrzy światło wielkie, nad mieszkańcami krainy mroków zabłyśnie światłość (...)
I to w tym "okręg pogan" dopatrzyłeś się ze mówa jest o Nazarecie i ze "będzie nazywany Nazarejczykiem" ????
Natomiast osoby, które składały śluby powstrzymywania się przez pewien okres od picia wina i strzyżenia włosów nazywano Nazirejczykami.
Ja cytowałam wyżej Biblie i to kilka razy, ale chyba na próżno skoro dla ciebie nazarejczyk/nazirejczyk to taki który składa ślubi powstrzymaywania się od picia i strzyżenia włosów. :(

To było duzo więcej, to było życie dla Boga, poswięcenia mu się, czasami na zawsze, czasami na określony czas. I mysle ze poświecenie się Bogu az do śmierci, jak wcześniej zrobił to już choćby Samson, bardzo pasuje do Jezusa i zycia który wiódł, a powstrzymywanie się od strzyżenia włosów było doprawdy w tym kontekscię rzeczą drugorzędną, a nie jak mylnie myslisz celem samym w sobie.
[/u]

Paulina_____

Post autor: Paulina_____ »

Do wyznawcy

Nie mamy żadnej ewangelii, która by pochodziła z I w. Zachował się jedynie skromny fragment z II w i reszta z III i pózniejszych.

Nikt nie wie czy w I wieku istniały jakieś ewnagelie, a jesli nawet, to nie wiemy co zawierały. Te które posiadamy wykazują liczne redakcje, czyli przeróbki, poprawki i dodatki, co można sprawdzić porówując istniejące dokumenty.

Ja mówiłam tylko o znanych nam faktach a nie o tym w co wierzą chrześcijanie. Niestety nie posiadamy z I i II wieku danych, które by potwierdziły, że Nazaret był miasteczkiem i to na tyle sporym, że znajdowała się w nim synagoga, której śladów nie znaleziono. Natomiast znaleziono synagoge zbudwaną w III wieku ne.

Tak jak nie znaleziono żadnego stoku góry z którego moznaby kogokolwiek strącić.

Łukasza 4:28 Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem.
Łukasza 4:29 Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić.

Albwiem Nazaret, ten który znamy nie został nigdy zbudowany na stoku, żadnej góry, lecz w depresji i znajduje sie do dziś poniżej poziomu morza, co mozna dokładnie zobaczyć odwiedzajac miasteczko, bądz ogladając jego zdjęcia. Ergo ewangeliści nie znali geografii Nazaretu, nigdy w nim nie byli bo nie wiedzieli jak wygląda, albo rodzinne miasto Jezusa nie jest tym które dziś tak licznie odwiedzają pielgrzymki i lezy sobie gdzieś na stoku jakiejś góry i czeka na odkrywców.

wyznawca_

Post autor: wyznawca_ »

Paulinko,
Twoja logika i argumenty sa dla mnie conajmniej dziwne... ale ok.. sprobuje naswietlic ta sprawe (nazaretu) z mojego punktu widzenia.
Zacznijmy od tego ze twierdzisz ze nie ma takiego proroctwa w biblii ("Mateusza 2:23 Przybył do miasta, zwanego Nazaret, i tam osiadł. Tak miało się spełnić słowo Proroków: Nazwany będzie Nazarejczykiem.). Czy zauwazylas gdzies paulinko zeby mateusz napisal cos o jakims pisanym slowie? Gdyby tak bylo toby raczej napisal "tak jak jest napisane" albo cos w tym stylu tak jak jest w innych wypadkach w podobnej sytuacji gdy Jezus albo apostolowie cytuja wersety z pism. Chodzi tu raczej o USTNE proroctwo ktore bylo znane ludziom w tamtych czasach ale nie spisane. Co do sprawy datowania ewangelii to musimy zaczac od tego ze KAZDY z ewangelistow wymienil miasto nazaret jako miejsce zamieszkania Jezusa. Musielibysmy wiec miec do czynienia z masowa konspiracja (nie wiadomo w jakim celu skoro zadne proroctwo pisemne nie mowi o tym miescie) albo z grupowym tworem wyobrazni. Wracamy teraz do dat ewangelii. Jak ci zapewne wiadomo Paulinko ewangelie powstaly w nastepujacych latach:
Marka - rok 50-55 n.e. , Lukasza - rok okolo 60 n.e. , Mateusza - rok okolo 70 n.e. oraz Jana rok okolo 85-90 n.e.
Sa to Paulinko FAKTY powszechnie znane teologom i uczonym calego swiata i szkoda teraz czasu na detaliczne zapoznawanie sie tutaj na forum z tymi oczywistymi faktami. Coz wiec powiemy? czyzbys twierdzila ze w 2 wieku ktos pozmienial ewangelie ktore krazyly wsrod chrzescijan od dziesiecioleci? Tylko taka szanse mialaby twoja teoria ale musialabys Paulinko udowodnic ze rzeczywiscie te ewangelie zostaly pozmieniane i WLASNIE WTEDY w 2 stuleciu zostalo dopisane miasto Nazaret do nich. Ale tak jak zawsze policja badajac zbrodnie pyta: jaki byl jej motyw tak ja ciebie Paulinko pytam: JAKI bylby motyw dodania przez apostolow miasta Nazaret (ktore jak mowisz rzekomo nie bylo w zadnym proroctwie) ? Paulinko, nastepnym twoim argumentem ktorego by ci nie uznal zaden sad swiata jest argument ze NIGDZIE o tym miescie nie pisze. Czyz brak pisma swiadczy o tym ze czegos nie ma? Jezeli tak to od kiedy? Teraz rzecz najwazniejsza... prawdziwa naukowa historia poswiadczona wykopaliskami i badaniami. Niestety Paulinko nie moge ci dac tego po polsku wiec dam to tu po angielsku
Jack Finegan writes about the archaeology of Nazareth:
The oldest known human life in the region of Nazareth is attested by the skull found in 1934 by R. Neuville in a cave about one and one-half miles southeast of the city, a skull which may be older than that of Neandertal man. In Nazareth itself a complex of burial caves was found in the upper city in 1963, in which there was pottery of the first part of the Middle Bronze Age (Revue Biblique 70 [1963], p. 563; 72 [1965], p. 547). Down in the area of the Latin Church of the Annunciation there was certainly an ancient village of long continuance. Archeological investigation in and around this church was conducted by Benedict Vlaminck in 1892, by Prosper Viaud in 1889 and 1907-1909 and by Bellarimo Bagatti in 1955 and thereafter when the previously standing eighteenth-century (1730) church was demolished to make way for the new and larger Basilica of the Annunciation (No. 49). The area under and around the church, as well as at the Church of St. Joseph not far away, was plainly that of an agricultural village. There were numerous grottoes, silos for grain, cisterns for water and oil; presses for raisins and olives, and millstones. While the silos are of a type found at Tell Abu Matar as early as the Chacolithic Age (Israel Exploration Journal 5 [1955], p. 23) the earliest pottery found in them here at Nazareth is of Iron II (900-600 B.C.). Vardaman calls attention to the characteristic large jar with a small "funnel" beside the mouth; this appendage, though designed like a funnel, is simply attached to the shoulder, and does not actually pierce the wall of the jar (for an illustration of this jar, see Bagatti in DB Supplément VI, col. 323, Fig. 601). Other pottery of the site comprises a little of the Hellenistic period, more of the Roman, and most of all of the Byzantine period. Of the numerous grottoes at least several had served for domestic use and had even been modified architecturally for this purpose. One of these, where walls were built against a grotto to make a habitation, under the convent adjoining the Church of the Annunciation. Twenty-three tombs have also been found, most of them at a distance of something like 250 to 750 yards from Church of the Annunciation to the north, the west, and the south. Since these must have been outside of the village proper, their placement gives some idea of the limits of the settlement. Eighteen of the tombs are of the kokim type, which was known in Palestine from about 200 B.C., and became virtually the standard type of Jewish tomb. Two of the tombs, one (PEFQS 1923, p. 90) only 60 yards from the other (QDAP 1 [1932], pp. 53-55) 450 yards southwest of the Church of the Annunciation, still contained objects such as pottery lamps and vases and glass vessels, and these date probably from the first to the third or fourth centuries of the Christian era. Four of the tombs were sealed with rolling stones, a type of closure typical of the late Jewish period up to A.D. 70. From the tombs, therefore, it can be concluded that Nazareth was a strongly Jewish settlement in the Roman period. (The Archaeology of the New Testament, Princeton University Press: Princeton, 1992: pages 44-46)
Richard Carrier further comments: "See: 'Nazareth,' Avraham Negev & Shimon Gibson, eds., Archaeological Encyclopedia of the Holy Land, new ed. (2001); and B. Bagatti, Excavations in Nazareth, vol. 1 (1969), esp. pp. 233-34, which discusses four calcite column bases, which were reused in a later structure, but are themselves dated before the War by their stylistic similarity to synagogues and Roman structures throughout 1st century Judaea, and by the fact that they contain Nabataean lettering (which suggests construction before Jewish priests migrated to Nazareth after the war), as well as their cheap material (cancite instead of marble); pp. 170-71 discusses Aramaic-inscribed marble fragments paleographically dated around the end of the 1st century or early 2nd century, demonstrating that Nazareth had marble structures near the time the Gospels were written (even if not before)."[1]
Accordingly, there is some evidence that Nazareth was a Jewish settlement both before and after the First Jewish Revolt in AD 70.
The New Bible Dictionary (p.819) says that “the earliest Jewish reference to it is in a Hebrew inscription excavated at Caesarea in 1962, which mentions it as one of the places in Galilee to which members of the twenty-four priestly courses emigrated after the foundation of Aelia Capitolina [the Roman colony Hadrian set up over a ruined Jerusalem] in AD 135.”
Teraz sprawa nazarejczykow i twojego Paulinko pomowienia ze On niby do nich nalezal. Szkoda naprawde ze tak latwo ludzie osadzaja cos nie majac o pewnych rzeczach pojecia. Otorz wiadomy jest fakt ze nazarejczykom NIE WOLNO BYLO PIC WINA a ewangelie wspominaja ze Jezus wino pil (przykladem jest Lukasza 7:34). Moim zdaniem wiecej mowic nie trzeba.

wasz sluga w Jezusie Chrystusie
wyznawca_

wit

Post autor: wit »

Paulina_____ pisze: I to w tym "okręg pogan" dopatrzyłeś się ze mówa jest o Nazarecie i ze "będzie nazywany Nazarejczykiem" ????
Oczywiście, że tak, bo czytam Biblię między wierszami. :wink: :D
Dla mnie okręg pogan=Galilea. Zresztą nie myśl, że proroctwa zawierają dokładną datę, miejsce itp. itd. bo nie na tym to polega. 8)
Ja cytowałam wyżej Biblie i to kilka razy, ale chyba na próżno skoro dla ciebie nazarejczyk/nazirejczyk to taki który składa ślubi powstrzymaywania się od picia i strzyżenia włosów. :(
Podałaś przykłady cytatów, gdzie wszędzie występowało słowo NAZAREJCZYK, chociaż najnowsze przekłady Pisma Świętego stosują wyrażenie NAZIREJCZYK lub NAZYREJCZYK i nie wiem jakim przekładem Biblii się posłużyłaś. Bo Nazirejczyk to ten co składał ślub Nazireatu na czas określony lub dozgonnie, a Nazarejczykiem nazwano Jezusa, lub Żydzi tak nazywali pierwszych chrześcijan.
Pozdrawiam.

Paulina_____

Post autor: Paulina_____ »

wyznawco

Istnienie nekropoli zydowskiej jest argumentem przecie istnieniu miasteczka a nie za. Wcale nie zaprzeczam ze takowa istniała, wręcz potwierdzam i dobrze ze to przytoczyłeś. Ale Żydzi to nie chrzescjianie i nie mieszkają między kosciołem a cmentarzem. Żyd który dotykał zmarłego był uznawany za nieczystego i musiał sie oczyszczać.

Liczb 19:11 Kto się dotknie zmarłego, jakiegokolwiek trupa ludzkiego, będzie nieczysty przez siedem dni.

Żyd przy zdrowych zmysłach nie zbudowałby domu w pobliżu grobów. Dlatego nekropolie leżały zawsze poza obrębem miasta.

Znalezisko z Cezarei jest datowane na około III wiek i prawda jest ze ta tablica powstała z pewnością po roku 135 ne, czyli na co najmniej 100 lat po śmierci Jezusa. Z czym wcale nie mam zamiaru polemizować. To był pierwszy krok do powstania późniejszego miasta.
[/url]

Paulina_____

Post autor: Paulina_____ »

wit

Chrzescijanie sie nie przyznawali do nazarejczyków, uznawali ich za odstepczą sekte. To wypada wiedziec. W koncu nawet ich wykleli. Nazarejczykom i z Żydami nie poszło im duzo lepiej, choć sie trzymali Zakonu.

wit

Post autor: wit »

W I wieku n.e. Nazarejczykami nazywano wyznawców Jezusa z Nazaretu. Tę nazwę stosowano głównie na terenie dzisiejszego Izraela. Natomiast Nazirejczykami określano wspólnotę judeochrześcijan, która odróżniała się od innych chrześcijan wiernością wobec Prawa Mojżeszowego. Jej nazwa nie wywodzi się od Nazaretu, lecz od hebrajskiego słowa neser tłumaczone jako oddzielać, poświęcać (podobne znaczenie ma słowo "święty") i wydaje się, że byli to protoplaści dzisiejszych Żydów Mesjańskich.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miejsca”