Sodoma

Miasta, krainy, rzeki wspomniane w Biblii: Jerozolima, Syjon, Izrael, Jordan

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wyznawca_

Sodoma

Post autor: wyznawca_ »

Miasto, w którym osiedlił się Lot, słynące z niemoralnego postępowania jego mieszkańców. Wraz z Gomorą uległo gwałtownemu zniszczeniu. Lot został ostrzeżony przed zbliżającym się nieszczęściem i uratował się, opuszczając Sodomę. Obecnie miasto jest prawdopodobnie zatopione wodami Morza Martwego u jego południowego krańca.
Rdz 13,8-13; 14; 19

(material pochodzi z programu Theophilos)

Tantii

Post autor: Tantii »

wyznawca_ pisze: Wraz z Gomorą uległo gwałtownemu zniszczeniu. Lot został ostrzeżony przed zbliżającym się nieszczęściem i uratował się, opuszczając Sodomę.
Kto ostrzegł Lota?Gwałtowne zniszczenie..... 8-) Kto zniszczył Sodome i Gomore?

wyznawca_

Post autor: wyznawca_ »

tego wszystkiego tantii dowiesz sie jak poczytasz biblie... byc moze specjalnie to nie zostalo powiedziane dokladnie zeby ciekawosc zapedzila ludzi do biblii

tantii

Post autor: tantii »

Wyznawco, myślałam po prostu, że tego nie wiesz ;-)

diakonos

Post autor: diakonos »

Na Sodomę powołują się również pisarze Chrześcijańskich Pisma Greckich (tzw. NT), np.:
- Objawienie 11:8: „A ich zwłoki będą na szerokiej ulicy wielkiego miasta, które w sensie duchowym jest nazywane Sodomą i Egiptem, gdzie również ich Pan zawisł na palu”
- 2 Piotra 2:6: „i przez to, że w Popiół obrócił miasta Sodomę i Gomorę, potępił je, dając ludziom bezbożnym wzór tego, co ma nadejść”
- Judy 7: „Tak też Sodoma i Gomora oraz miasta wokół nich, gdy już w ten sam sposób jak tamci bez umiaru pogrążyły się w rozpuście i poszły za ciałem ku pożyciu sprzecznemu z naturą, stanowią dany nam ostrzegawczy przykład przez to, że ponoszą sądową karę ognia wiecznego.”
Także sam Jezus mówi o Sodomie: „Zaprawdę wam mówię: "W Dniu Sądu znośniej będzie ziemi Sodomy i gomory niż owemu miastu.” (Mat 10:15, wszystkie z PNŚ)
Mowa również o niej w Pismah Hebrajskich.

kato

Post autor: kato »

W Pwt pisze, że z Sodomą i Gomorą zniszczono jeszcze 3 miasta: Adma, Seboim. Niestety nie pamiętam nazwy trzeciego miasta.
Dowiadywałem się trochę i okazuje się, że tych pięć miast (Pentapolis) prowadziło wyniszczająca wojne z tzw. Związkiem Zachodnim (o ile pamiętam). Był to związek dziesięciu miast położonych w okolicach Morza Martwego.
Po co interwencja sił boskich? Ludize są wystarczająco pomysłowi!

wit

Post autor: wit »

kato pisze:W Pwt pisze, że z Sodomą i Gomorą zniszczono jeszcze 3 miasta: Adma, Seboim. Niestety nie pamiętam nazwy trzeciego miasta.
Dowiadywałem się trochę i okazuje się, że tych pięć miast (Pentapolis) prowadziło wyniszczająca wojne z tzw. Związkiem Zachodnim (o ile pamiętam). Był to związek dziesięciu miast położonych w okolicach Morza Martwego.
Przecież o tym wspomina 1 Mojżesza rozdz. 14.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miejsca”