Synaj

Miasta, krainy, rzeki wspomniane w Biblii: Jerozolima, Syjon, Izrael, Jordan

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agneess
Posty: 647
Rejestracja: 21 maja 2006, 21:16
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Synaj

Post autor: agneess »

:arrow: GÓRA Synaj prawdopodobnie kojarzy ci się z Mojżeszem. Dlaczego? Ponieważ na jednej z gór Półwyspu Synajskiego, Mojżesz otrzymał od Boga Prawo.W południowej części półwyspu, mniej więcej w połowie drogi między odnogami Morza Czerwonego, znajduje się pasmo wzgórz z dwoma szczytami. Ich położenie zgadza się z biblijnymi relacjami o Mojżeszu. Jeden wierzchołek nazywa się Gebel Musa, co znaczy „Góra Mojżesza”.Nazwę tę uzasadniają różne doniesienia biblijne. Czy pamiętasz, że gdy Mojżesz pasł stado Jetry, ukazał mu się anioł w płonącym krzaku? Gdzie to było? Biblia mówi, że przy ‘górze Bożej, Horebie’, nazywanej też górą Synaj (2 Mojżeszowa 3:1-10; 1 Królewska 19:8). Tutaj Mojżesz przywiódł lud Boży, po wyprowadzeniu go z Egiptu. W 2 Mojżeszowej 19:2-3 nadmieniono, iż „obozował Izrael naprzeciw góry. A Mojżesz wstąpił na górę do Boga, Pan zaś zawołał nań z góry”. Mojżesz wspiął się tam wtedy po raz pierwszy, lecz nie była to jedynie krótka wędrówka po zboczu, czytamy bowiem: „A gdy Pan zstąpił na górę Synaj, na szczyt góry, wezwał Pan Mojżesza na szczyt góry„ (2 Mojżeszowa 19:20).
Dzisiaj tysiące turystów zadaje sobie wiele trudu, by nocą dotrzeć na wierzchołek i zatrzymać się tam do wschodu słońca, a następnie około południa zejść na dół. Z Mojżeszem było inaczej. Bóg polecił mu: „Wstąp do mnie na górę i zostań tam, a dam ci tablice kamienne, zakon”. I „był Mojżesz na górze czterdzieści dni i czterdzieści nocy” (2 Mojżeszowa 24:12-18). :D

wit

Post autor: wit »

Z górą Synaj jest o tyle ciekawa sprawa, że nie ma najmniejszego dowodu na to, iż znajduje się ona na Półwyspie Synajskim. Wiele wskazuje na to, że góra na której Mojżesz otrzymał tablicę z dziesięcioma przykazaniami, znajduje sie na Półwyspie Arabskim. Na korzyść tej drugiej lokalizacji świadczy to, że Mojżesz gdy przebywał na ziemi Midianitów, która znajduje się na Półwyspie Arabskim na wschód od zatoki Akaba, w czasie wypasu owiec swego teścia, dotarł do góry Horeb (inna nazwa Synaju). Informuje nas o tym 2 Mojżeszowa 3:1. Tę wersję potwierdzałyby także słowa apostoła Pawła z Listu do Galacjan 4:25- "Synaj jest to góra w Arabii".

Mariusz

Post autor: Mariusz »

Co do lokalizacji góry=5Mojż 1,2:"Od Horebu jedenaście dni przez górę Seir do Kadesz-Barnea". Wpiszcie se w google:Potop-exodus. Tam jest trochę więcej ciekawostek :szczerbaty:

andrzej

Post autor: andrzej »

Góra Mojzesza to góra przy pustyni Szur ( Synaj) w pobliżu Refidim, a przed Kibrot Hattawa ,do którj Izraelici dotarli w trzecim miesiacu od wyjscia z Egiptu i po 9 etapach marszu ( obozowiskach)Ks. L.33. Nezaleznie jak długo obozowali - miedzy postojami nie byli w stanie pokonywac praktycznie wiekszego dystansu niż średnio do ok. 40 km/dobę ( tak maszeruje wojsko). Stąd od okolic PI RAMSES ,czy delty Nilu mogli oddalić się najwyzej do ok. 300-400km. Nie jest to raczej Gebel-Mussa, ale jakieś dośc harakterystyczne zapomniane wzniesienie na granicy pustyni i gór Synaju, już w poblizu granic Izraela. Jest to dystans mniej więcej pielgrzymki z Warszawy do Czestochowy. Nikt nie jest w stanie wędrować bez odpoczynku więcej niż dobę i to po wielodniowej regeneracji sił, a Izraelici nie mieli na to zbyt wiele czasu. Brak wody ogranicza i wyznacza trasę, mozliwy jest tylko dobowy zapas wody - wielbładów wtedy nie wykorzystywano, zaś wiekszego zapasu wody np. 10 l raczej by sami nie unieśli bo jak wędrowac z wiadrem wody? W tym upale normalne zapotrzebowanie to 2-5 l na dobę, a nie byli to tylko sprawni dorosli.

Lach
Posty: 266
Rejestracja: 21 lip 2006, 15:59

Post autor: Lach »

osobiście najbardziej trafiła mi do przekonania propozycja utożsamienia Hobrebu z najwyższą góra w Arabii mianowicie Jebel El Lawz. Polecam stronę Wayatta

A co do wędrówki to warto zwrócić uwag ę na to, że wędrowali wiosną, gdy dni nie są jeszcze aż tak długie i dokuczliwe. Ponadto wędrowali również w nocy, bo słup obłoku wędrujący przed nimi stanowił dla nich oświetlenie w ciemnościach. Działy sie również dziwne rzeczy, które nie sposób wyjaśnić racjonalnie. Po wieloletniej wędrówce ich sandały sie nie zdarły! Czyżby jednak przenosił ich Bóg "na skrzydłach orlich"?....
"Co się może zepsuć na pewno się zepsuje - wcześniej czy później" - prawo Murphiego

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Lach pisze:osobiście najbardziej trafiła mi do przekonania propozycja utożsamienia Hobrebu z najwyższą góra w Arabii mianowicie Jebel El Lawz.
Dokładnie tak samo myślę. Ta lokalizacja wydaje się bardzo prawdopodobna.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Lach pisze:Działy sie również dziwne rzeczy, które nie sposób wyjaśnić racjonalnie. Po wieloletniej wędrówce ich sandały sie nie zdarły!
Skąd wytrzasnąłeś tą informację?
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Lach
Posty: 266
Rejestracja: 21 lip 2006, 15:59

Post autor: Lach »

Yarpen Zirgin pisze:Skąd wytrzasnąłeś tą informację?
Mojżesz ją sobie wytrzasnął:
Pwt 29:5 NS "'Gdy czterdzieści lat prowadziłem was po pustkowiu, wasze szaty się na was nie zużyły i twój sandał nie zdarł się na twojej stopie."
"Co się może zepsuć na pewno się zepsuje - wcześniej czy później" - prawo Murphiego

Miłujący prawdę
Posty: 1123
Rejestracja: 28 cze 2006, 5:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Miłujący prawdę »

„Góra w Arabii” (Gal 4:25), najwyraźniej określana też nazwą Horeb (por. Wj 3:1, 12; 19:1, 2, 10, 11).
W jej pobliżu Izraelici obo­zowali niemal przez rok, a z nimi „ogromna mie­szana społeczność oraz liczne trzody i stada (Wj 12:37, 38; 19:1; Lb 10:11, 12).
Istniejące w okoli­cy warunki umożliwiały funkcjonowanie obozu, w którym mieszkało najprawdopodobniej przeszło trzy miliony ludzi. Poza tym wystarczało poży­wienia i wody dla zwierząt domowych, a z gó­ry spływał co najmniej jeden potok (Pwt 9:21). Jak wynika ze sprawozdania, teren u stóp góry pomieścił Izraelitów, którzy zgromadzili się, by obserwować niezwykłe zjawiska dziejące się na szczycie.
Co więcej, mogli się wycofać i stanąć w oddali. Szczyt góry Synaj był widoczny na­wet z samego obozu (Wj 19:17, 18; 20:18; 24:17; por. Pwt 5:30).
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

A tutaj odgrzebuję temat dotyczący Góry Synaj. zapraszam do dyskusji, może być piękną i niezmiernie pożyteczną. Skłaniam się ja do wypowiedzi Wita. Porozważajmy :-D

Servant
Posty: 90
Rejestracja: 16 gru 2007, 12:37
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: Servant »

Servant

Elmer22
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2013, 23:18

Post autor: Elmer22 »

Słyszałem o tej górze,faktycznie dookoła tej góry jest wszystko to co opisuje Biblia:)
Przejechałbym się tam ale do Arabii Saudyjskiej chyba na zaproszenie się jedzie..
Tak było kiedyś,ale i tak by trzeba trochę tamtejsze prawo nagiąć żeby się dostać w pobliże góry,jest ogrodzona i strzeżona przez wojsko,w końcu to kraj islamu więc góra jest niewygodnym dla nich dowodem na prawdziwość Biblii. Tu jest filmik z kilku wypraw:
http://www.youtube.com/watch?v=8tDtYKuEMso
Trochę źle obliczyli miejsce przejścia przez morze ale ogólnie filmik daje do myślenia.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
janwisniewski68
Posty: 2044
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:54
Lokalizacja: w - wa
Kontakt:

Post autor: janwisniewski68 »

A jednak ten świat zbudowany jest z samych kłamstw Rzymu !!!
[video]https://www.youtube.com/watch?v=hdcRLPZb6qo[/video]
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
lidiana
Posty: 6
Rejestracja: 07 maja 2016, 18:11
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Post autor: lidiana »

wit pisze:
Lach pisze:osobiście najbardziej trafiła mi do przekonania propozycja utożsamienia Hobrebu z najwyższą góra w Arabii mianowicie Jebel El Lawz.
Dokładnie tak samo myślę. Ta lokalizacja wydaje się bardzo prawdopodobna.
Mnie również wydaje się prawdopodobna, chyba najbardziej ze wszystkich.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miejsca”