Gdzie znajdował się EDEN

Miasta, krainy, rzeki wspomniane w Biblii: Jerozolima, Syjon, Izrael, Jordan

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
17 lip 2023, 13:38
Sorry, nie kupuję takiego bełkotu, jaki Nieziem próbuje nam sprzedać.
Twoja ocena może być słuszna biorąc za probierz Żydów, którzy odnieśli się do tych swoich rodaków, którzy uwierzyli w Dobrą Nowinę o Panu Jezusie:
Czy kto z przełożonych lub z faryzeuszów uwierzył w niego? Tylko ten motłoch, który nie zna zakonu, jest przeklęty.
Pogardliwość w stosunku do człowieka inaczej wierzącego i branie treści jego wiary za bełkot. Nic nowego pod słońcem. Ja nadal zachęcam by przyjąć postaw mniej konfrontacyjną, a bardziej dyskusyjną. Uważam, że człowiek zacny odnosi się i do adwersarzy z szacunkiem.
Bo jeślibyście miłowali tylko tych, którzy was miłują, jakąż macie zapłatę? Czyż i celnicy tego nie czynią?

To wracając do głównego tematu, i metodą małych kroków, może zacznijmy od tych rzek edenskich. Okolice dzisiejszych Tygrysu i Eufratu są raczej dostępne, i myślę, że zbadane gruntownie, aby wiedzieć, czy interesujący nas Ogród tam obecnie się znajduje.
Pytanie 1: Czy Ogród, z którego Adam został wygnany, istnieje obecnie, i w tym samym miejscu?
Pytanie 2: Ogród wspomniany w Apokalipsie to ten sam Ogród, czy też jest to "replika"?
(Pytam o to, czy Ogród raz przez Boga zasadzony w Edenie trwa niezmiennie, czy też tamten przestał istnieć (czy to przez potop, czy inaczej, nie istotne w tym momencie), a ten z Apokalipsy jest Ogrodem nowym?)
Pytanie 3: Czy Pan Bóg chodził po tym ziemskim padole?
...
usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie, w porze kiedy był powiew wiatru...


A gdzieś indziej Pismo stwierdza, że świat nie jest w stanie Boga pomieścić. Ja stąd wnioskuję, że ten Boży spacer nie miał miejsca w tym wymiarze, ale mógł mieć miejsce w przestrzeni duchowej, którą następnie człowiek opuścił.
Ja o tym pisałem, i napisze jeszcze raz dla jasności. Człowiek będąc w Ogrodzie, był jednocześnie na Ziemi, pośród zwierząt i roślin tego świata. Bez zrozumienia, że istnieją inne możliwości opisania rzeczywistości i na nią spojrzenia (kwantowo), można tego nie pojmować, i odbierać jako bełkot.
Więc, Bóg "poruszał się" w Niebie, i w Ogrodzie, nie na Ziemi.
Człowiek "poruszał się" po Ziemi i po Ogrodzie, nie w Niebie.
Widać z tego wyraźnie, czym był Ogród. To przestrzeń (pojmowana duchowo), w której człowiek miał bezpośredni dostęp do Boga.
Skutki Eksmisji z Edenu są tym, z czym trudził się Pan Jezus, i okazał się w tym dziele skuteczny.
Jam jest droga, prawda i życie.
Ja jestem drzwiami dla owiec.

Ja nie potrafię widzieć Pana Jezusa jako Drogi i Drzwi do Ogrodu ziemskiego. Widzę za to wyraźnie Ogród nie-ziemski.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4147
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: radek »

Nieziem pisze:
18 lip 2023, 11:45
Pytanie 1: Czy Ogród, z którego Adam został wygnany, istnieje obecnie, i w tym samym miejscu?
Istnieje w tym samym miejscu, a ludzie nadal mają względem niego obowiązki

Tak więc, jak przez przestępstwo jednego na wszystkich ludzi spadł wyrok ku potępieniu, tak też przez sprawiedliwość jednego na wszystkich ludzi spłynął dar ku usprawiedliwieniu dającemu życie.
Rzymian 5:18 UBG
https://bible.com/pl/bible/138/rom.5.18.UBG
Nieziem pisze:
18 lip 2023, 11:45
Pytanie 2: Ogród wspomniany w Apokalipsie to ten sam Ogród, czy też jest to "replika"?
(Pytam o to, czy Ogród raz przez Boga zasadzony w Edenie trwa niezmiennie, czy też tamten przestał istnieć (czy to przez potop, czy inaczej, nie istotne w tym momencie), a ten z Apokalipsy jest Ogrodem nowym?)
Ten sam

Tak wygnał człowieka i postawił na wschód od ogrodu Eden cherubinów i płomienisty miecz obracający się we wszystkie strony, aby strzegły drogi do drzewa życia.
Rodzaju 3:24 UBG
https://bible.com/pl/bible/138/gen.3.24.UBG

Kto ma uszy, niech słucha, co Duch mówi do kościołów: Temu, kto zwycięży, dam jeść z drzewa życia, które jest pośrodku raju Boga.
Objawienie 2:7 UBG
https://bible.com/pl/bible/138/rev.2.7.UBG
Nieziem pisze:
18 lip 2023, 11:45
Pytanie 3: Czy Pan Bóg chodził po tym ziemskim padole?
...
usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie, w porze kiedy był powiew wiatru...
Bóg ukształtował podstawę Ziemi, więc ja osobiście nieczuję się kompetentny, by decydować, czy może On spacerować po Ziemi

Gdzie byłeś, kiedy zakładałem fundamenty ziemi? Powiedz, jeśli masz tę wiedzę.
Hioba 38:4 UBG
https://bible.com/pl/bible/138/job.38.4.UBG
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: Bobo »

Nieziem, Jezus, powołując się na jego słowa, to jest drogą do Ojca a nie do raju. O tym czy ktoś będzie w raju na ziemi czy w niebie, zadecyduje Ojciec Jezusa. Ty teraz tworzysz jakieś trzecie miejsce.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6317
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: Queza »

Raj Boga to ogród, Nowe Jeruzalem to miasto, a Królestwo dopiero nadejdzie.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
18 lip 2023, 19:55
Jezus, powołując się na jego słowa, to jest drogą do Ojca a nie do raju. O tym czy ktoś będzie w raju na ziemi czy w niebie, zadecyduje Ojciec Jezusa. Ty teraz tworzysz jakieś trzecie miejsce.
Nie tworzę, a opisuję.

Misja Pana Jezusa polegała na zjednoczeniu ludzi (jedna owczarnia), i jak ktoś teraz głosi jakieś kolejne rodzielenie, to nie jest to nauka po myśli Bożej.

To ten raj na Ziemi będzie, czy już jest?
Jeśli idąc za Jezusem dochodzi się do Ojca, to jak się dochodzi do raju? Z tego co napisałeś wynika, że z tych, którzy podążają za Jezusem i dojdą do Ojca w Niebie, jedni tam zamieszkają, a inni zostaną wysłani z powrotem na Ziemię, do raju. Jak źle odczytuję, to napisz jak rozumieć to, co napisałeś.

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: BoaDusiciel »

Nieziem pisze:
20 lip 2023, 23:02


Misja Pana Jezusa polegała na zjednoczeniu ludzi (jedna owczarnia),
Udała mu się ta misja?
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: DonCicio »

Queza pisze:
19 lip 2023, 15:43
Raj Boga to ogród, Nowe Jeruzalem to miasto, a Królestwo dopiero nadejdzie.
Zgadza się, "raj to ogród" i to w tym ogrodzie zrodził się grzech i w konsekwencji śmierć (Rzym 5:12). Jeżeli zatem raj odnosi się do ziemi, to do czego odnoszą się słowa z Objawienia 21:3,4? Do nieba czy ziemi?:

"Wtedy usłyszałem donośny głos dobiegający od tronu: „Popatrz! Przybytek Boży jest pośród ludzi. I Bóg będzie przebywał z nimi, a oni będą Jego ludem. Będzie z nimi sam Bóg. I Bóg otrze z ich oczu wszystkie łzy. Nie będzie już śmierci, smutku, krzyku ani bólu. To, co było kiedyś, przeminęło" (Obj 21:3,4)

Gdzie nie ma być już więcej bólu, krzyku, smutku i śmierci ... które zaistniały w rajskim ogrodzie? W Niebie? Nie! To oczywiste, że na ziemi. Przecież w niebie nigdy nie było tych okropności!

"Nowe Jeruzalem to miasto" - zgadza się, ale nie ma ono już nic wspólnego z ziemską Jerozolimą. Wystarczy zobaczyć werset 2-gi, żeby dostrzec gdzie to miasto jest: "Zobaczyłem też święte miasto — Nową Jerozolimę, która zstępowała z nieba od Boga i była przygotowana niczym panna młoda przystrojona dla swojego przyszłego męża".

Ta Jerozolima jest nazwana "górną":

"Hagar oznacza Synaj, górę w Arabii, i odpowiada dzisiejszej Jerozolimie, bo ona jest ze swoimi dziećmi w niewoli. Natomiast Jerozolima górna jest wolna i to ona jest naszą matką" (Gal 4:25,26).

Na to, żeby "górna Jerozolima" zstąpiła z nieba, przyjdzie nam jeszcze poczekać ... jakieś 1000 lat.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6317
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: Queza »

DonCicio pisze:
17 gru 2023, 12:56
Na to, żeby "górna Jerozolima" zstąpiła z nieba, przyjdzie nam jeszcze poczekać ... jakieś 1000 lat.
Troszeczkę jesteś do tyłu, mimo swojej wiedzy Biblijnej.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: DonCicio »

Queza pisze:
23 gru 2023, 19:42
DonCicio pisze:
17 gru 2023, 12:56
Na to, żeby "górna Jerozolima" zstąpiła z nieba, przyjdzie nam jeszcze poczekać ... jakieś 1000 lat.
Troszeczkę jesteś do tyłu, mimo swojej wiedzy Biblijnej.
Zatem Queza, oświeć mnie. Kiedy ktoś pisze do mnie: "mylisz się", dobrze jest przedstawić swój punkt widzenia. Ja przedstawię Tobie logiczne wyjaśnienie, dlaczego dopiero za 1000 lat ludzkość będzie świadkiem symbolicznego zstąpienia "górnej Jerozolimy" na ziemię.

Sprawozdanie biblijne z Księgi Objawienia mówi:

"I zobaczyłem nowe niebo i nową ziemię. Bo poprzednie niebo i poprzednia ziemia przeminęłymorza już nie było. "Zobaczyłem też święte miasto — Nową Jerozolimę", która zstępowała z nieba od Boga i była przygotowana niczym panna młoda przystrojona dla swojego przyszłego męża. Wtedy usłyszałem donośny głos dobiegający od tronu: „Popatrz! Przybytek Boży jest pośród ludzi. I Bóg będzie przebywał z nimi, a oni będą Jego ludem. Będzie z nimi sam Bóg. I Bóg otrze z ich oczu wszystkie łzy. Nie będzie już śmierci, smutku, krzyku ani bólu. To, co było kiedyś, przeminęło"

Odpowiedz proszę, czy ...

Pytanie 1. Czy "poprzednie niebo i poprzednia ziemia przeminęły"?
Pytanie 2. Czy "morze" jeszcze jest, czy już przeminęło?
Pytanie 3. Czy "święte miasto — Nowa Jerozolima" jest już widoczna?
Pytanie 4. Czy "Bóg otarł już z oczu ludzi wszystkie łzy"?
Pytanie 5. Czy "śmierci już nie ma"?
Pytanie 6. Czy "przeminęło już to, co kiedyś było ... smutek, krzyk i ból"?

To są podstawowe warunki, żeby "święte miasto — Nowa Jerozolima" zstąpiła z nieba. Rodzą się kolejne pytania:

Czym jest "święte miasto - Nowa Jerozolima"?
Czym jest "nowe niebo i nowa ziemia"?
Czym jest "morze", którego ma już nie być?

A dlaczego w pełni nastąpi to dopiero za 1000 lat? Muszą się wpierw spełnić dwa proroctwa:

1 proroctwo, które niedługo się spełni: "Potem zobaczyłem anioła, który zstępował z nieba i miał w ręce klucz od otchłani i wielki łańcuch. Anioł schwytał smoka, pradawnego węża, którym jest Diabeł i Szatan, i związał go na 1000 lat. Następnie wrzucił go do otchłani, zamknął ją i opieczętował, żeby smok już nie zwodził narodów, dopóki się nie skończy 1000 lat. Potem ma być wypuszczony na krótki czas" (Obj 20:1-3)

2 proroctwo, które spełni się tysiąc lat po 1-szym: "A gdy tylko się skończy 1000 lat, Szatan zostanie wypuszczony ze swojego więzienia. I wyjdzie, żeby zwieść narody na czterech krańcach ziemi — Goga i Magoga — żeby je zgromadzić na wojnę. Będzie ich tak dużo jak piasku morskiego. I przystąpią do ofensywy na całej ziemi, i okrążą obóz świętych i ukochane miasto. Ale z nieba zstąpi ogień i ich pochłonie. A Diabeł, który ich zwodził, zostanie wrzucony do jeziora ognia i siarki, gdzie już będzie zarówno bestia, jak i fałszywy prorok. Będą oni męczeni dzień i noc po wieczne czasy" (Obj 20:7-10)

Szatan wciąż rządzi tym światem i dopóki nie zostanie zniszczony (a na końcu śmierć), nie zstąpi z nieba nowa "górna Jerozolima".

Ciekaw jestem Twojej opinii Queza i Twojego punktu widzenia w tej kwestii. Pozdrawiam ...

Dla Oblubieńca jest to bardzo szczęśliwy okres, czas rozpoczęcia chwalebnego tysiącletniego panowania wraz ze swą oblubienicą. Otóż ludzie mieszkający wówczas na ziemi będą żyli przeżywszy bitwę Armagedonu, ale nie będą jeszcze doskonali. Słowa „zstępująca z nieba od Boga” oznaczają, że Bóg posługuje się Nową Jerozolimą, żeby mieć wpływ na to, co będzie działo się na ziemi po Armagedonie. Wyrażenie to wskazuje na związek między Nową Jerozolimą a Królestwem Bożym. Za pośrednictwem tego rządu Bóg sprawi, że Jego wola będzie się działa „jak w niebie, tak i na ziemi”. Właśnie w ten sposób się to wszystko dokona! Bóg, wielkie Źródło życia, nie zamieszka osobiście między ludźmi na ziemi, a mówiąc językiem symbolicznym, nie ustawi wśród nich swego namiotu, aby z nimi obcować w bezpośrednim kontakcie. W trakcie dokonywania się tego ich "pojednania" z Bogiem mieszka On między nimi jedynie przez swe przedstawicielstwo i tak będzie aż do zakończenia tysiąca lat milenijnego panowania. Wówczas już wszyscy posłuszni na ziemi będą przyjęci do rodziny Oblubieńca, Baranka Bożego, który gładzi grzech świata i zostaną im do tego czasu zaszczepione jego sprawiedliwe przymioty. Wtedy, ponownie wszyscy staną się doskonałymi Synami Bożymi i ta doskonałość sprawi, że Jehowa będzie znowu Ojcem wszystkich ludzi ... On ich usynowi (Ef 1:5,6),
(Rzym 8:23). Wtedy dopiero Jezus odda władzę Bogu i nie będzie już potrzebny "pośrednik" między ludźmi a Bogiem (1 Kor 15:24,25)
.
.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6317
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: Queza »

Apokalipsa nie jest napisana po kolei, na przykład na początku w drugim rozdziale Apokalipsy mamy napisane: że Zwycięzcy dana będzie gwiazda poranna 2,28, na końcu Apokalipsy napisane jest, że tą gwiazdą poranną jest sam Chrystus 22,16, a wcześniej opisany jest ślub Jezusa z Oblubienicą 21,9. Ja jestem zarówno Oblubienica jak i gwiazda poranna. Jakbym tego nie wiedziała nie rozumiałabym kto, co. To co dotyczy mnie rozumiem. Diabeł przyszedł na ziemię w prawie tym samym czasie co światło, Raj został przywrócony przez Boga lepszy niż ten, w którym przebywał Adam z Ewą, ale pewne rzeczy się nie zmieniły: jest w Raju diabeł.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: DonCicio »

Queza pisze:
25 gru 2023, 19:25
Diabeł przyszedł na ziemię w prawie tym samym czasie co światło,
A tak plus, minus kiedy?
Queza pisze:
25 gru 2023, 19:25
Raj został przywrócony przez Boga lepszy niż ten, w którym przebywał Adam z Ewą, ale pewne rzeczy się nie zmieniły: jest w Raju diabeł.
Kiedy został przywrócony raj? Czy "łotr" już tam jest, zgodnie z obietnicą Jezusa? (Łuk 23:43)
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: Bobo »

A tu poglądowa mapa z zaznaczeniem, gdzie mógł się znajdować ogród Eden.
https://www.jw.org/pl/biblioteka/ksi%C4 ... -biblijne/
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6317
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: Queza »

DonCicio pisze:
26 gru 2023, 8:46
Queza pisze:
25 gru 2023, 19:25
Diabeł przyszedł na ziemię w prawie tym samym czasie co światło,
A tak plus, minus kiedy?
W 2006 roku, Carl Johan Calleman przewidział powrót Chrystusa na rok 2007, według ewolucyjnej piramidy Majów. Powrócił diabeł jak i Jezus.
DonCicio pisze:
26 gru 2023, 8:46

Kiedy został przywrócony raj? Czy "łotr" już tam jest, zgodnie z obietnicą Jezusa? (Łuk 23:43)
Jezus miał na myśli raj w Niebie, a ja mieszkam w Raju na Ziemi.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: DonCicio »

Queza pisze:
26 gru 2023, 11:47
Jezus miał na myśli raj w Niebie, a ja mieszkam w Raju na Ziemi.
Pozostaje Ci tylko wykazać, na podstawie Biblii, że Jezus miał na myśli raj w niebie, a nie na ziemi.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6317
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Gdzie znajdował się EDEN

Post autor: Queza »

DonCicio pisze:
26 gru 2023, 12:06
Queza pisze:
26 gru 2023, 11:47
Jezus miał na myśli raj w Niebie, a ja mieszkam w Raju na Ziemi.
Pozostaje Ci tylko wykazać, na podstawie Biblii, że Jezus miał na myśli raj w niebie, a nie na ziemi.
Jezus zaraz po tych słowach umarł: Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: "Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego. Po tych słowach wyzionął ducha". Łukasza 23.46. Raj, o którym mówił łotrowi to Niebiański Raj. To jest dla mnie oczywiste.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miejsca”