Kierowanie się dobrem...

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Kierowanie się dobrem...

Post autor: radek »

Aby umieć wybierać Dobro trzeba działać zgodnie ze swym przeznaczeniem i wiedzieć, że inne rzeczy, w tym Zło są w porównaniu z tym drobne i przy użyciu miłosierdzia, cierpliwości i wiedzy można udowodnić urodę sprawiedliwości

Koran 3:133-134
I na wyścigi spieszcie ku przebaczeniu od waszego Pana i ku
Ogrodowi - którego rozległość jest jak niebiosa i ziemia -
przygotowanemu dla ludzi bogobojnych;
dla tych, którzy rozdają, i w radości, i w utrapieniu; dla tych,
którzy powstrzymują gniew i przebaczają ludziom; - a Bóg kocha ludzi
czyniących dobro -
Obrazek

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Kierowanie się dobrem...

Post autor: Ketjow-oko »

Nie ulega wątpliwości, że współcześnie w świecie istnieje całe mnóstwo niebezpieczeństw, które na każdym kroku czyhają na niewinnego człowieka. Coraz mniej jest ludzi, którzy potrafią bez reszty poświecić się dla dobra drugiego człowieka, często ich własne problemy przysłaniają możliwość pomocy bardziej potrzebującym. Na szczęście jednak nie wszyscy utracili chęć pomocy bliźnim.

Jasne jest dla każdego, że od zarania dziejów dobru towarzyszyło zło. Nasz los jest uwikłany w ścieranie się tych dwóch pojęć, które względem siebie pozostają antagonistyczne. Jak zauważyliśmy nie może dobro istnieć bez zła.
Jednak to nie zmienia faktu, że nadal marzymy o idealnym życiu, w którym chwile złe pozostają tylko złudzeniem. Ale tak naprawdę poprzez obecność zła możemy poznać prawdziwy smak oraz urok dobra, jak również jego wyjątkowość.
Zastanawiające jest to, co człowiek powinien robić, aby doświadczał zła w jak najmniejszym stopniu, aby jego obecność przypominała jedynie prawdziwy skarb jakim jest ludzkie dobro.
''Naprawdę posiadamy tylko to, co mamy w sobie''
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Kierowanie się dobrem...

Post autor: wybrana »

Ketjow-oko pisze:
14 kwie 2021, 16:10
Nie ulega wątpliwości, że współcześnie w świecie istnieje całe mnóstwo niebezpieczeństw, które na każdym kroku czyhają na niewinnego człowieka. Coraz mniej jest ludzi, którzy potrafią bez reszty poświecić się dla dobra drugiego człowieka, często ich własne problemy przysłaniają możliwość pomocy bardziej potrzebującym. Na szczęście jednak nie wszyscy utracili chęć pomocy bliźnim.

Jasne jest dla każdego, że od zarania dziejów dobru towarzyszyło zło. Nasz los jest uwikłany w ścieranie się tych dwóch pojęć, które względem siebie pozostają antagonistyczne. Jak zauważyliśmy nie może dobro istnieć bez zła.
Jednak to nie zmienia faktu, że nadal marzymy o idealnym życiu, w którym chwile złe pozostają tylko złudzeniem. Ale tak naprawdę poprzez obecność zła możemy poznać prawdziwy smak oraz urok dobra, jak również jego wyjątkowość.
Zastanawiające jest to, co człowiek powinien robić, aby doświadczał zła w jak najmniejszym stopniu, aby jego obecność przypominała jedynie prawdziwy skarb jakim jest ludzkie dobro.
''Naprawdę posiadamy tylko to, co mamy w sobie''
O nie, nie, nie. Nie potrzebnie gloryfikujesz zło jakoby bez niego dobro było by niewidzialne. Zlo to przeciwieństwo dobra, które podstępem wkradło się w dobro. Nie w planie stworzenia było zaistnienie zła. Bóg jest twórcą dobra i ze stworzeniem zła nie ma nic wspólnego. Zlo powstało poprzez sprzeciwienie się Bogu i stoi w opozycji do Boga. Bóg pragnął, by istniało tylko dobro. Wszystko co stworzył było dobre.,
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Kierowanie się dobrem...

Post autor: Ketjow-oko »

WYBRANA: Ja nie gloryfikuję zła, moją wypowiedź odebrałaś w innym wymiarze myśli
Dobro jest pojęciem bardzo trudnym do wytłumaczenia. Jeśli jednak to zagadnienie mamy brać pod uwagę z perspektywy religijnej, dobro będzie przeciwieństwem zła. W największych religiach monoteistycznych (islam, judaizm, chrześcijaństwo) utożsamieniem dobra jest Bóg - stworzyciel świata oraz ludzi i wszystkiego, co istnieje. W religiach dharmicznych jest to cząstka boska przebywająca w duszy każdego człowieka. Ta cząstka określana jest jako atman.
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

Nieziem
Posty: 872
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Kierowanie się dobrem...

Post autor: Nieziem »

Ketjow-oko pisze:
14 kwie 2021, 16:10

(...)
Jasne jest dla każdego, że od zarania dziejów dobru towarzyszyło zło. Nasz los jest uwikłany w ścieranie się tych dwóch pojęć, które względem siebie pozostają antagonistyczne. Jak zauważyliśmy nie może dobro istnieć bez zła.
Jednak to nie zmienia faktu, że nadal marzymy o idealnym życiu, w którym chwile złe pozostają tylko złudzeniem. Ale tak naprawdę poprzez obecność zła możemy poznać prawdziwy smak oraz urok dobra, jak również jego wyjątkowość.
(...)
Jak powyżej wskazała wybrana, na początku Bóg stworzył wszystko dobre, a nic nie stworzył złe. To znaczy, że dobro może istnieć bez zła.
Obecność zła nigdy nie była wskazana, i do docenienia dobra nie jest konieczna. W chwilach szczęścia nigdy mi się nie zdarza myśleć retrospektywnie: 'jestem teraz szczęśliwy, jak to dobrze, że nie jest źle jak mi było kiedyś'.

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Kierowanie się dobrem...

Post autor: Ketjow-oko »

NIEZIEM: Twój cytat postu: '...dobro może istnieć bez zła ...' zauważ jeżeli Bóg ostrzegł w Edenie człowieka nasuwa się wniosek, że w niebiosach gdzie przebywa Bóg już w tym miejscu istniał buntownik wobec samego Boga, co tam wyprawiał nie wiemy - gdyż PS nie podaje takich wiadomości czyni natomiast wzmiankę w dalszym okresie ' ...Synów Boga...'( Rodz.6:1,2 BT)
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: Kierowanie się dobrem...

Post autor: RN »

Kolega ketjow - oko ma rację.
Sukces po porażce wyjątkowo dobrze smakuje.
Natomiast jak robić, aby zła doświadczać w jak najmniejszym stopniu :?:
Z racji tego, że jako ludzie jesteśmy bardzo różni, oraz ze względu na to, że moim zdaniem sprawa całkowicie wolnej woli człowieka nie jest wcale sprawą tak oczywistą, powinniśmy dążyć do zrozumienia swojego ''miejsca w szeregu'. Do wszystkiego należy podchodzić z pokorą, bo często dzieje się tak, że z pozoru 'błache ( w naszym mniemaniu) sprawy stają się niezwykle trudne do załatwienia, a te na pierwszy rzut oka trudne, nieoczekiwanie potrafią rozwiązywać się same.
Niech nasze oczekiwania nie przerastają naszych możliwości. Wielkim pozytywem jest zachowanie w dzisiejszych czasach, postawy cieszenia się z małych rzeczy.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Kierowanie się dobrem...

Post autor: radek »

Czy wybierając religię ludzie podążają za Dobrem zalecanym przez Boga, czy też podejmują decyzję nie znając swojego przeznaczenia? Zauważyłem ostatnio w internecie pytanie o definicję najlepszego Muzułmanina. Ja odpowiedziałbym, że najlepszym Muzułmaninem jest osoba decydująca się na służbę dla Boga nawet po spłaceniu swoich długów. Swoją drogą jest to wypełnienie przymierza Boga z Abrahamem

Koran 57:11
A kto da Bogu piękną pożyczkę, On mu ją odda w dwójnasób, i będzie
miał nagrodę szlachetną


Mat 5:23-24 EIB "Dlatego jeślibyś składał swój dar na ołtarzu i tam by ci się przypomniało, że twój brat ma coś przeciwko tobie, (24) zostaw swój dar przed ołtarzem, pojednaj się najpierw z bratem, a potem wróć i dokończ ofiarowania."

Rdz 17:1 EIB "Gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał mu się PAN i powiedział do niego: Ja jestem Bogiem Wszechmocnym, żyj blisko Mnie i bądź nienaganny.".
Obrazek

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Kierowanie się dobrem...

Post autor: Ketjow-oko »

''Największą sztuką jest przejść przez piekło i nie stać się diabłem''
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Kierowanie się dobrem...

Post autor: radek »

Śmiało można powiedzieć, że niektórzy ludzie patrząc na innych nie dostrzegają powodu, dla którego mieliby okazywać im przychylność. Poprzez takie podejście wymyślono pieniądz, za który ludzie postanowili kupować nawet miłość. Gdyby ludzie wiedzieli, do jakiej Miłości namawia ich Bóg, to znając jej nieskazitelność decydowaliby aby oddalić moment Jej realizacji ze względu na uznanie siebie niegodnymi dla takiej łaski. I z pewnością skrupulatnie poprawialiby nawet najdrobniejsze swoje grzeszki, żeby uczestniczyć w owej wieczności

1Kor 2:7-9 BT5 "Lecz głosimy tajemnicę mądrości Bożej, mądrość ukrytą, tę, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej, (8) tę, której nie pojął żaden z władców tego świata; gdyby ją bowiem pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały; (9) lecz właśnie [nauczamy], jak zostało napisane: Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują."

Wj 20:19 BT5 "I mówili do Mojżesza: Rozmawiaj ty z nami, a my będziemy cię słuchać! Ale Bóg niech nie rozmawia z nami, abyśmy nie pomarli!"
Obrazek

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Kierowanie się dobrem...

Post autor: BoaDusiciel »

Tak, Radku, pieniądz to zło ...
Już chyba kiedyś podawałem ci nr konta, na które możesz wpłacić, by pozbyć się zła ?
Jest to moje konto, przypadkiem :->
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Kierowanie się dobrem...

Post autor: radek »

BoaDusiciel pisze:
19 wrz 2021, 17:13
Tak, Radku, pieniądz to zło ...
Już chyba kiedyś podawałem ci nr konta, na które możesz wpłacić, by pozbyć się zła ?
Jest to moje konto, przypadkiem :->
Ja nigdy nie kierowałem się pieniądzem. Rentę mam ponieważ rodzice na to nalegali. BoaDusicielu, jeśli chcesz mieć pieniądze, o które prokurator nie będzie pytał, to możesz np. zaobserwować jakąś powszechną czynność z którą ludzie sobie nie radzą i zoptymalizować jej wykonywanie tak, aby nie była już dla ludzi uciążliwa. Pierwszy lepszy przykład - możesz uwolnić ludzkość od zadłużenia finansowego doprowadzając do pokoju na Świecie poprzez wzięcie na siebie całego zadłużenia ludzkości i przekonanie wszystkich do umorzenia tego długu, oczywiście najprawdopodobniej musiałbyś trochę pogłówkować zanim wszystkim to odpowiednio uargumentujesz, ale z Twoim pomyślunkiem problem globalnego zadłużenia mógłbyś rozwiązać. To taki przykład, ale oczywiście możesz wymyślić inny plan, który również będzie pożyteczny
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”