O największym Przykazaniu

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Jakie zapisy prawa odrzucił Jezus? Napisałem o tym chyba kilkaset postów. Ot chociażby zanegował prawo rozwodowe.

Natomiast co do Twojej odpowiedzi Tropicielu, to czy Ty zrozumiałeś o czym pisałem? Pisałem o tym, że Jezus nie identyfikuje się z tym duchem, którego miał niszczyciel Jozue, a także nie utożsamia się z ludźmi ściągajacymi ogień z nieba na niewinnych ludzi. Napisałem o rozróżnianiu duchów, powołując się na konkretny fragment Ewangelii.
To co z mojego postu powinno dotrzeć do Ciebie, sprowadza się do wniosku, że wyobrażenie niszczycielskiego JHWH, jakie mieli Izraelici w ST oraz Bóg Ojciec, objawiony przez Jezusa w NT, to dwa różne i nie pasujące do siebie wizerunki Boga. Nawet dziecko nie zbliża się do psa, który warczy i toczy pianę z pyska, ze względu na instynkt samozachowawczy. Tak więc nie każ nam wierzyć, że wyobrażenie Boga, jakie mieli Izraelici w ST i Bóg Ojciec, to ta sama istota.
Natomiast bardzo się cieszę z Twojej konkluzji, aby nie utożsamiać współczesnego państwa Izrael z narodem wybranym przez Boga. Pełna zgoda.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

RM pisze:Jakie zapisy prawa odrzucił Jezus? Napisałem o tym chyba kilkaset postów. Ot chociażby zanegował prawo rozwodowe.
Jezus nie negował żadnego prawa Bożego. Krytykował natomiast ludzkie praktyki wynikające z błędnej interpretacji słowa Boga.

RM, Bóg jest mądry i nieomylny. To ludzie często źle rozumieją i źle wypełniają Jego święte przykazania.


Wszystkie przykazania Jego są trwałe,

ustalone na wieki, na zawsze,

nadane ze słusznością i mocą. Ps.111,7-8

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Listek pisze: Bóg jest mądry i nieomylny. To ludzie często źle rozumieją i źle wypełniają Jego święte przykazania.
Tak jest i nie inaczej. Mam tylko cichą nadzieję, że pisząc o ludziach, którzy żle rozumieją i źle wypełniają Jego zalecenia, miałeś też na myśli Mojżesza.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

RM pisze: pisząc o ludziach, którzy żle rozumieją i źle wypełniają Jego zalecenia, miałeś też na myśli Mojżesza.
Oczywiście ,że prorok Mojżesz także się mylił jak każdy człowiek.
Chociażby wtedy gdy uderzył skałę, podczas gdy miał tylko przemówić.


Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Ok, :-) to jesteś już o krok od wniosku, że w prawie które spisał, nazywanym powszechnie Prawem Mojżeszowym są błędy nie pochodzące od Boga.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

w prawie które spisał, nazywanym powszechnie Prawem Mojżeszowym są błędy nie pochodzące od Boga.
Nie zgodzę się z tym gdyż Bóg nakazał Mojżeszowi spisać Swoje słowa.

Ap . Paweł pisze o Tanachu, że:

2Tm 3:16 bug "Całe Pismo [jest] natchnione przez Boga i pożyteczne do nauki, do strofowania, do poprawiania, do wychowywania w sprawiedliwości;

Oczywiście my wierzymy,że Ewangelie i listy apostolskie też są natchnione.


Nieprawidłowości należy poszukiwać w błędnych tłumaczeniach Biblii i celowych fałszerstwach.

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Listek pisze:Nie zgodzę się z tym gdyż Bóg nakazał Mojżeszowi spisać Swoje słowa.
Nie masz możliwości, aby się z tym nie zgodzić, bo zapis o rozwodach znajduje się w PM. To, że ten zapis tam istniał i istnieje jest wynikiem błędu Mojżesza. Zapis ten nigdy nie był zamysłem Najwyższego. Tak rozumował Jezus, co zostało zapisane w Mt 19. Więc odpada teza, jakoby PM było doskonałym prawem Boga, bo zawiera co najmniej jeden błąd.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

W sprawie listu rozwodowego,danego jako zabezpieczenie ochrony kobietom, oraz ze względu na zatwardziałość serca, Jezus przywołuje oryginalny Boży standard zawarty w Torze , mówiący o nierozerwalności małżeństwa poza jednym wyjątkiem:

Każdy kto opuszcza żonę swoją wyjąwszy powód wszeteczeństwa prowadzi ja do cudzołóstwa, a kto by opuszczoną poślubił cudzołoży.

Bardzo ważne są stwierdzenia Jezusa dotyczące pism Mojżesza

J 5:47 pau "Jeśli zaś nie wierzycie jego [Mojzesza] pismom, jak uwierzycie mojemu nauczaniu?"


J 10:35 bw " Pismo nie może być naruszone,"- powiedział Jezus.


Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

RM
To co z mojego postu powinno dotrzeć do Ciebie, sprowadza się do wniosku, że wyobrażenie niszczycielskiego JHWH, jakie mieli Izraelici w ST oraz Bóg Ojciec, objawiony przez Jezusa w NT, to dwa różne i nie pasujące do siebie wizerunki Boga.
W takim razie reprezentujesz typową heretycką doktrynę Marcjona ! To poważne nieporozumienie. Bóg się NIE ZMIENIA - Mal. 3 : 6. Jego Prawo jest też NIEZMIENNE - przeczytaj sobie dokładnie list do Hebrajczyków 10 : 26 - 31. Zasada jaka obowiązywała w dniach Jozuego, obowiązuje również dzisiaj z tą różnicą, że wtedy istniało państwo teokratyczne Izrael, a obecnie dobiero do takiego państwa czyli Królestwa Bożego zmierzamy i wyrok na nieprawych dopiero nastąpi w Harmagedonie. Tym razem Egzekutotrem będzie Jezus i jego aniołowie - Ap. 19 : 13 - 21..
Nawet dziecko nie zbliża się do psa, który warczy i toczy pianę z pyska, ze względu na instynkt samozachowawczy. Tak więc nie każ nam wierzyć, że wyobrażenie Boga, jakie mieli Izraelici w ST i Bóg Ojciec, to ta sama istota.
Taki pogląd wynika z nieznajomości Biblii. A gdzie jest napisane, że Bóg cokolwiek musi robić, na zawolanie człowieka, albo dlatego, że człowiek tak chce lub sobie w taki właśnie sposób coś wyobraża ? Przeczytaj dokładnie list do Rzymian 9 : 14 - 29 i jeśli masz pokorę w sercu, to zrozumiesz.
___________________________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: O największym Przykazaniu

Post autor: radek »

Ludzie twierdzący, że znają wolę Bożą idą jedynie za przypuszczeniem. Jeśli usprawiedliwiam swoją przemoc zasłaniając się wolą Bożą popełniam błąd. Nie mam co do tego wątpliwości

Oz 6:6 EIB "Gdyż miłosierdzia chcę, nie ofiary, waszego poznania Boga bardziej niż całopaleń."

Koran 1:1
W imię Boga Miłosiernego i Litościwego*!
Obrazek

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: O największym Przykazaniu

Post autor: chryzolit »

Witam.
radek.
Do przemyślenia-cytat.
Według Pana Jezusa najważniejsze dwa przykazania Prawa nie znajdowały się w Dekalogu.

Mat. 22:36-39
36 Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? 37 A Jezus mu odpowiedział:
.
(pierwsze najważniejsze przykazanie Prawa): Będziesz miłował Pana, swego Boga, całym swym sercem, całą swą duszą i całym swym umysłem. 38 To jest pierwsze i największe przykazanie.
.
referując do 5 Mojż. 6:5 Będziesz miłował Jahwe, swego Boga, całym swym sercem, całą swą duszą i z całej swej siły;
.
(drugie najważniejsze przykazanie Prawa) 39 A drugie jest do niego podobne: Będziesz miłował swego bliźniego jak samego siebie.
.
referując do 3 Mojż. 19:18 będziesz miłował swego bliźniego jak samego siebie.

Następnie wskazał na definicję Prawa. Spytany o Prawo odpowiedział, że jest to Prawo (Pięcioksiąg Mojżesza) i Prorocy (pozostałe Księgi Starego Testamentu)

40 Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: O największym Przykazaniu

Post autor: radek »

Ludzie nieraz pochopnie uważają, że Słowa Boże mają nie tą samą wartość, tymczasem nie powinniśmy ich osądzać, lecz się nimi posilać. Ludzie nie są w stanie stwierdzić, że dane Słowo Boże jest ważniejsze od innego Słowa Bożego. Przecież Duch Boży jest Święty, więc całe Jego Prawo powinno być ochoczo pojmowane i wypełniane

Mat 4:4 EIB "Jezus odpowiedział: Jest napisane: Człowiekowi do życia potrzebny jest nie tylko chleb, ma on się też posilać każdym słowem pochodzącym z ust Boga."

Mat 22:37 EIB "A On mu odpowiedział: Masz kochać Pana, swojego Boga, całym swoim sercem, z całej swojej duszy i każdą swoją myślą."

Powyższe polecenie odpowiada poleceniom danym Mojżeszowi przed wspomnieniem o Szabacie

Wj 20:2-7 EIB "Ja jestem PAN, twój Bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie oddawaj czci innym bogom obok Mnie. (4) Nie rzeźb sobie bóstw ani nie czyń żadnych wyobrażeń czegokolwiek, co jest wysoko na niebie albo nisko na ziemi, albo głęboko w wodzie. (5) Nie składaj temu pokłonów ani nie oddawaj czci, ponieważ Ja, PAN, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym. Dochodzę winy ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy Mnie odrzucają, (6) a okazuję łaskę tysięcznym pokoleniom tych, którzy Mnie kochają i przestrzegają moich przykazań. (7) Nie używaj imienia PANA, twojego Boga, nadaremnie, gdyż PAN nie pozostawi bez kary tego, kto używa Jego imienia nadaremnie."

Mat 22:39 EIB "Drugie zaś, podobne temu, brzmi: Masz kochać swojego bliźniego tak, jak samego siebie."

Drugie nawiązuje podobnie o miłości, lecz oddawanej bliźniemu; od szanowania rodziców, po wyrzeczenie przywiązania się do rzeczy materialnych, mogących być bliźniemu przydatnymi. Czyli

Wj 20:12-17 EIB "Szanuj swojego ojca i matkę, by dzięki temu długo żyć na ziemi, którą PAN, twój Bóg, ci daje. (13) Nie morduj. (14) Nie cudzołóż. (15) Nie kradnij. (16) Nie poświadczaj nieprawdy przeciw swojemu bliźniemu. (17) Nie pożądaj domu swojego bliźniego ani żony swojego bliźniego, ani jego sługi, ani jego służącej, ani jego bydlęcia, ani jego osła, ani czegokolwiek, co do niego należy."
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: O największym Przykazaniu

Post autor: radek »

Pierwszym poleceniem dla ludzi jest polecenie płodności, a płodność opiera się na Miłości. To dlatego Jezus odpowiadając na pytanie o najważniejszą część Prawa powiedział o Miłości

Rdz 1:28 EIB "Potem błogosławił im Bóg i tak do nich powiedział: Rozradzajcie się i rozmnażajcie! Napełniajcie ziemię i podporządkowujcie ją sobie. Panujcie nad rybami w morzach, nad tym, co lata pod niebem, oraz nad wszelkim zwierzęciem, które pełza po ziemi!"
Obrazek

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: O największym Przykazaniu

Post autor: RN »

radek pisze:
28 mar 2021, 22:08
Pierwszym poleceniem dla ludzi jest polecenie płodności, a płodność opiera się na Miłości. To dlatego Jezus odpowiadając na pytanie o najważniejszą część Prawa powiedział o Miłości

Rdz 1:28 EIB "Potem błogosławił im Bóg i tak do nich powiedział: Rozradzajcie się i rozmnażajcie! Napełniajcie ziemię i podporządkowujcie ją sobie. Panujcie nad rybami w morzach, nad tym, co lata pod niebem, oraz nad wszelkim zwierzęciem, które pełza po ziemi!"
No, ale przez mówieniu o miłości nie zachęcał do odbywania stosunków płciowych w celach prokreacyjnych, czy jedynie dla przyjemności - na to nie ma dowodów.
Biblijny Jezus nie zachęcał, ani tez nie zabraniał, sam był raczej obojętny seksualnie. Możliwe, że na takie zachowanie miała wpływ misja jaką miał do spełnienia. Biblijny Jezus to człowiek misji, który przez swą ideowość i nieprzekupność stanowił doskonały materiał do zadań specjalnych.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: O największym Przykazaniu

Post autor: radek »

RN pisze:
28 mar 2021, 23:41
radek pisze:
28 mar 2021, 22:08
Pierwszym poleceniem dla ludzi jest polecenie płodności, a płodność opiera się na Miłości. To dlatego Jezus odpowiadając na pytanie o najważniejszą część Prawa powiedział o Miłości

Rdz 1:28 EIB "Potem błogosławił im Bóg i tak do nich powiedział: Rozradzajcie się i rozmnażajcie! Napełniajcie ziemię i podporządkowujcie ją sobie. Panujcie nad rybami w morzach, nad tym, co lata pod niebem, oraz nad wszelkim zwierzęciem, które pełza po ziemi!"
No, ale przez mówienie o miłości nie zachęcał do odbywania stosunków płciowych w celach prokreacyjnych, czy jedynie dla przyjemności - na to nie ma dowodów.
Rozmawiając z jednym z nauczycieli Izraela potwierdził to co napisałem o płodności

J 3:5 EIB "Jezus odpowiedział: Ręczę i zapewniam, że kto się nie narodzi z wody i Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego."

Poza tym czytamy też w innych miejscach Jego słowa o płodności i Miłości

Mat 11:11 EIB "Zapewniam was: Spośród tych, którzy wyszli z łona kobiet, nie było większego niż Jan Chrzciciel, ale najmniejszy w Królestwie Niebios jest większy niż on."

Mat 9:15 EIB "Jezus im odpowiedział: Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki jest z nimi pan młody? Przyjdzie jednak czas, gdy Pan młody zostanie im zabrany — i wtedy będą pościć."
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”