Narodzenie na nowo

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Narodzenie na nowo

Post autor: Yarpen Zirgin »

Skoro niektórzy twierdzą, że narodzenie na nowo nie dokonuje się to przez chrzest, to ja poproszę o wskazanie fragmentów Pisma Świętego, które podają inny sposób w jaki możemy narodzić się na nowo.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4139
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Świat stworzony jest na podstawie Słowa, nawet Bóg jest oparty na Słowie

J 1:1 eib "Na początku było Słowo; Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo."

Duch Święty rozpoczyna odnowę Świata przez gwarancję Świętości ze względu na owoc Słowa Bożego, o czym mówi Jezus gdy wspomina, że jedynie Syn Człowieczy wstąpił do Nieba zstępując z Niego. Mówi o tym gdy tłumaczy nowe narodzenie, narodzenie Syna Człowieczego w formie Owocu z Nieba

J 3:13 eib "(13) Nikt z ludzi nie przebywał w niebie; o niebie może mówić tylko Ten, który stamtąd przyszedł — Syn Człowieczy."

Tym niemniej można to nazwać swego rodzaju Chrztem, bo przecież po chrzcie Janowym Jezus mówi

Mar 10:38 eib "(38) Jezus odpowiedział: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić z kielicha, z którego Ja piję? I czy możecie zanurzyć się w chrzcie, w którym Mnie zanurzą?"
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Henryk
Posty: 11688
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Narodzenie na nowo

Post autor: Henryk »

Yarpen Zirgin pisze:Skoro niektórzy twierdzą, że narodzenie na nowo nie dokonuje się to przez chrzest, to ja poproszę o wskazanie fragmentów Pisma Świętego, które podają inny sposób w jaki możemy narodzić się na nowo.
Inny sposób... :xhehe:
Jakoby kropienie główki było narodzeniem się na nowo.
Mimo wszystko uważam, że zgrywasz się. Nie możesz być przecież aż tak naiwnym.
Aby narodzić się na nowo, stary człowiek musi umrzeć.
Nie ma innej kolejności!

2Kor 5:17-18 dos "Dlatego jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; to, co stare, przeminęło, oto nastało nowe. (18) A wszystko to jest z Boga, który nas pojednał z sobą przez Chrystusa i powierzył nam posługę pojednania,"
A teraz powiedz nam, co to jest "tym starym", co musi umrzeć?
Troszkę podpowiem: ;-)
Rz 6:6 bt4 "To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała dawny nasz człowiek został razem z Nim ukrzyżowany po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu."

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Ty mnie nie pytaj, tylko zacytuj fragment Pisma Świętego, w którym zapisano informację na temat tego, w jaki sposób człowiek rodzi się na nowo, skoro nie następuje to "z wody i Ducha".
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4139
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Narodzenie na nowo

Post autor: radek »

Henryk pisze:2Kor 5:17-18 dos "Dlatego jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; to, co stare, przeminęło, oto nastało nowe. (18) A wszystko to jest z Boga, który nas pojednał z sobą przez Chrystusa i powierzył nam posługę pojednania,"

A teraz powiedz nam, co to jest "tym starym", co musi umrzeć?
Tutaj chodzi o nadanie nowego pewniejszego znaczenia temu co minęło i co było słabe, Jezus często mówi o progresji w nominowaniu

Łk 11:31 eib "Królowa z Południa powstanie na sąd wraz z ludźmi tego pokolenia i uzna ich za winnych, gdyż z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tutaj jest coś więcej niż Salomon."

A że potrzeby umierania nie ma po przyjęciu chrztu z Ducha, o tym też wiemy od Jezusa, choć i po odrodzeniu należy zachowywać Prawo, tyle że jest to wtedy łatwiejsze ze względu na poznanie tajemnicy Duchowej

J 3:36 eib "Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne, kto natomiast odmawia Synowi posłuszeństwa, nie zazna życia, lecz ciąży na nim Boży gniew."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Henryk
Posty: 11688
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Yarpen Zirgin pisze:Ty mnie nie pytaj, tylko zacytuj fragment Pisma Świętego, w którym zapisano informację na temat tego, w jaki sposób człowiek rodzi się na nowo, skoro nie następuje to "z wody i Ducha".
Pytam, ponieważ nie wiem jak człowiek rodzi się na nowo z kilku kropel wody polanych po główce! :aaa:

A skoro zakazujesz się pytać, to oznacza, że i sam nie masz zielonego pojęcia, jak to odbywa się.

Aby narodzić się na nowo, to „stary człowiek” wraz ze swymi cielesnymi skłonnościami musi umrzeć!
Rz 6:6 bw "Wiedząc to, że nasz stary człowiek został wespół z nim ukrzyżowany, aby grzeszne ciało zostało unicestwione, byśmy już nadal nie służyli grzechowi;"
Kol 2:12 bw "Wraz z nim zostaliście pogrzebani w chrzcie, w którym też zostaliście wespół wzbudzeni przez wiarę w moc Boga, który go wzbudził z martwych."
A gdy już rzeczywiście i całkowicie wyzbyliśmy się uczynków ciała:
Rz 13:12 bg "Noc przeminęła, a dzień się przybliżył; odrzućmyż tedy uczynki ciemności, a obleczmy się w zbroję światłości."
A uczynki ciemności to:
Ga 5:19-20 br "Wiadomo przecież powszechnie, jakie to uczynki wywodzą się z pożądliwości ciała: nierząd, nieczystość, wszelkie wyuzdanie, (20) bałwochwalstwo i czary, nienawiść jednych do drugich, spory, zawiści, brak opanowania, pycha, niezgoda, rozłamy,"

Następnym etapem jest nasza prośba o ducha świętego, Bożego, aby On kierował naszymi krokami, myślami, chęciami...
Abyśmy dostąpili spłodzenia z tego ducha do Nowej Natury.
2Kor 5:17 bw "Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło; oto wszystko stało się nowe."

Wodą, która oczyszcza, jest Słowo Boże, którego słuchamy, które stosujemy w naszym życiu.
J 4:10, 14 br "A Jezus rzekł na to: Gdybyś ty wiedziała, co to jest dar Boży i kim jest Ten, który mówi do ciebie: Daj mi pić! - sama prosiłabyś Go natychmiast, a On dałby ci wody żywej. (14) Lecz kto będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nigdy już nie będzie pragnął. Woda, którą ode Mnie otrzyma, stanie się w nim źródłem wody płynącej ku życiu wiecznemu."

Piszę to, nie z nadzieją, że TY cokolwiek zrozumiesz, ale z nadzieją że ktoś inny być może wyciągnie z mej pisaniny jakieś wnioski.
Narodzenie „z wody (Prawdy) i ducha (Bożego)”, to długotrwały proces dojrzałego człowieka. Świadomego człowieka.


Oczywiście znacznie prościej jest zapłacić księdzu... Ale, czy to jest narodzenie się na nowo? :roll:

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Narodzenie na nowo

Post autor: booris »

Yarpen Zirgin pisze:Skoro niektórzy twierdzą, że narodzenie na nowo nie dokonuje się to przez chrzest, to ja poproszę o wskazanie fragmentów Pisma Świętego, które podają inny sposób w jaki możemy narodzić się na nowo.
(3) W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwo Bożego.
(4) Nikodem powiedział do Niego: Jakżeż może się człowiek narodzić będąc starcem? Czyż może powtórnie wejść do łona swej matki i narodzić się?
(5) Jezus odpowiedział: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego.
(6) To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem.
(7) Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie narodzić.
(8) Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha.
Ew. Jana 3:3-14, BT

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Henryk pisze:(...)
I dalej nie ma informacji w jaki sposób człowiek ma się narodzić na nowo. Przytoczone przez Ciebie wersy, nie dotyczą tego, w jako sposób mamy narodzić się na nowo, więc, niestety, są... nie na temat.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Henryk
Posty: 11688
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Yarpen Zirgin pisze:I dalej nie ma informacji w jaki sposób człowiek ma się narodzić na nowo. Przytoczone przez Ciebie wersy, nie dotyczą tego, w jako sposób mamy narodzić się na nowo, więc, niestety, są... nie na temat.
Powtarzam:
Piszę to, nie z nadzieją, że TY cokolwiek zrozumiesz...

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

A ja powtórzę to:

Skoro niektórzy twierdzą, że narodzenie na nowo nie dokonuje się to przez chrzest, to ja poproszę o wskazanie fragmentów Pisma Świętego, które podają inny sposób w jaki możemy narodzić się na nowo.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4139
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Yarpen Zirgin pisze:I dalej nie ma informacji w jaki sposób człowiek ma się narodzić na nowo.
Poprzez wiarę, że jesteśmy w stanie to uczynić, a wiara wiąże się ze znajomością drogi prowadzącej do celu zawartej w Prawie Bożym utwierdzonym przez Jego Miłość

Mar 11:24 eib "(24) Dlatego mówię wam: Wierzcie, że otrzymaliście już to wszystko, o co modlicie się i prosicie, a spełni się wam."

Quran 2:2-9
2. To jest Księga - nie ma co do tego żadnej wątpliwości - droga prosta dla bogobojnych; 3. Dla tych którzy wierzą w to co skryte, którzy odprawiają modlitwę i rozdają z tego, w co ich zaopatrzyliśmy; 4. i dla tych, którzy wierzą w to, co tobie zesłaliśmy, i w to, co zostało zesłane przed tobą; oni wierzą mocno w życie ostateczne. 5. Tacy są na drodze prostej, danej im od ich Pana, i oni będą szczęśliwi. 6. Zaprawdę, tym, którzy nie wierzą, jest wszystko jedno, czy ty ich ostrzegasz, czy nie ostrzegasz, oni i tak nie uwierzą. 7. Bóg nałożył pieczęć na ich serca i na ich słuch, a na ich oczach położył zasłonę. Dla nich kara będzie straszna. 8. Wśród nich są tacy, którzy mówią: "Wierzymy w Boga i w Dzień Ostatni!" Lecz oni wcale nie są wierzącymi. 9. Oni usiłują oszukać Boga i tych, którzy wierzą, lecz oszukują tylko siebie samych; oni tego nie pojmują.

Miłość rządzi się swoimi Prawami, nie da się Jej nauczyć od innych w zupełności, trzeba się o Nią starać i nie poddawać się. Trzeba też oczywiście Miłować

Ap 22:17 eib "(17) A Duch i Panna Młoda mówią: Przyjdź! Kto słyszy, niech powie: Przyjdź! Każdy, kto jest spragniony, niech przychodzi. Kto chce, niech się napije wody życia — za darmo."

Mat 5:48 eib "Wy bądźcie doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec w niebie."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Yarpen Zirgin pisze:A ja powtórzę to:

Skoro niektórzy twierdzą, że narodzenie na nowo nie dokonuje się to przez chrzest, to ja poproszę o wskazanie fragmentów Pisma Świętego, które podają inny sposób w jaki możemy narodzić się na nowo.
Kompletnie źle stawiasz problem. Zastanów się, co może w życiu człowieka odmienić, że głowę mu pokropią? Efekty widać w życiu. Nic.
Trzeba być dorosłym człowiekiem i pragnąć zmiany, widząc swój zły stan, swoją błędną drogę, swoją kondycję jako grzesznego człowieka i dopiero wtedy można to zmienić. Czyli narodzić się na nowo z pomocą Ducha św.
Jak można tego nie rozumiec?

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Bo mnie interesuje nauczanie Chrystusa i Apostołów, a nie pomysły ludzi, którzy postanowili zanegować nauczanie, iż narodzenie na nowo dokonuje się z "wody i Ducha". Chcesz twierdzić, że jest inny sposób? Zacytuj fragment Biblii, w którym zapisano jak to się dokonuje.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Henryk
Posty: 11688
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

wuka pisze:Jak można tego nie rozumiec?
A jednak można. :-(

Mk 4:11-12 bw "I odpowiedział im: Powierzono wam tajemnicę Królestwa Bożego; tym zaś, którzy są zewnątrz, wszystko podaje się w podobieństwach, (12) Aby patrząc, widzieli, a nie ujrzeli; i słuchając słyszeli, a nie rozumieli, żeby się czasem nie nawrócili i nie dostąpili odpuszczenia."

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Yarpen Zirgin pisze:Bo mnie interesuje nauczanie Chrystusa i Apostołów, a nie pomysły ludzi, którzy postanowili zanegować nauczanie, iż narodzenie na nowo dokonuje się z "wody i Ducha". Chcesz twierdzić, że jest inny sposób? Zacytuj fragment Biblii, w którym zapisano jak to się dokonuje.
Przecież cytowano ci! Czy Jezus mówi do Nikodema: idź się ochrzcić? Co to daje, jak mały, niczego nieświadomy maluszek zostaje pokropiony? No któryś raz mówię: nic.
Trzeba być świadomym, aby móc coś zmienić. O tym przecież mówi Jezus. I nie gadaj, że nie o tym. Myślę, że nauki katechizmu i tradycyjne myślenie, wykonywanie tych czynności i obserwacja w rodzinie, u znajomych nie pozwala ci spojrzeć inaczej niż ci wbito do głowy. Ale nie ma podstaw do takiego postępowania. Przecież właśnie Jezus i Apostołowie pokazują i mówią co i ja.
Gdzie pisze choćby w domysle, aby natychmiast (jak najszybciej) po urodzeniu kropić dzieci i jako chrzest to uznawać. Nie ma nawet sugestii. Bo trzeba uwierzyć, a potem się ochrzcić. Zatopić się w Jezusie, w śmierci, aby się odrodzić-urodzić na nowo.
Nauki ludzi zaćmiły katolickie umysły :bardzo_smutny:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”