Wolna wola

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Wolna wola

Post autor: Krystian »

Kompletnie Cię tutaj nie rozumiem.
Ja decyduję o swoim wyborze w wielu kwestiach.
Mam Ci podać przykłady?
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wolna wola

Post autor: wuka »

nike
zamienisz się w SZCZURA
Powtarzasz się. Chyba od toma68 nauczyłaś się wklejać, gdzie popadnie swoje motto życiowe-ten post w całości już gdzieś wkleiłaś. Nie chce mi się szukać miejsca. :-/
Cytat o reinkarnacji w szczura przytoczyłam, aby ci uświadomić, że nie masz żadnego, ale to żadnego pojęcia o reinkarnacji, o świecie dusz i idei wcielania. Nie jesteś dla mnie żadnym partnerem do rozmowy. Cytować literę, cytować wersety, klepać Biblię ja też potrafię. Naprawdę. Przez 20 lat wbijano mi do głowy wersety i dziś doszłam do miejsca, że już nie mogę nawet patrzeć na LITERĘ, którą posługujecie się. Nauki PS mają inne znaczenie i ja się na tym skupiam. Nauki PS są tożsame z naukami wszystkich religii, z najważniejszymi Pismami świętymi świata, a co najważniejsze, są spójne z odkryciami fizyki, nauk biologii, psychologii a także z doświadczeniami życia miliardów ludzi.
Tak, że ja również ŻEGNAM. :ello:

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wolna wola

Post autor: wuka »

BoaDusiciel pisze:
18 wrz 2020, 22:02
wuka pisze:
18 wrz 2020, 20:51
BoaDusiciel pisze:
18 wrz 2020, 19:14


Masz nieszczelną lodówkę.
Może uszczelki na drzwiach są już stare.
Lód tworzy się z wilgoci powietrza dostającego się do lodówki.
Tak, to może być powód. Zauważyłam na dole drzwi poluzowaną gumę.
Bardzo ci dziękuję. Jak byś mi jeszcze podpowiedział, czy można tą całą gumę wymienić...to już nike nie musiałaby wersetu szukać :s_oczko:
Można.
Szukaj wg typu lodówki, a jeśli by nie było, to można zamówić na wymiar,
https://allegro.pl/oferta/uszczelka-do- ... 8721689791
Lodówka obrośnięta lodem zużywa znaczniej więcej prądu ;-)
Nawet nie wiesz, jaka ci jestem wdzięczna :cmok: To priorytet dla mnie na dziś. Było dokładnie tak, jak piszesz. Wielki rachunek za prąd. Nie wpadłam na to, że to lodówka może być przyczyną. Teraz jest rozmrożona i widzę, że mija kilka dni zaledwie, w zamrażarce nie ma nic, a lód rośnie. Już ja mu to ukrócę :hehe: :s_oczko:
Dziękuję Boa.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wolna wola

Post autor: wuka »

Marius Bienius pisze:
18 wrz 2020, 22:09
Wolna wola to iluzja.
Wydaje nam się, że podejmujemy jakieś decyzje, mamy na coś wpływ, decydujemy…
To wszystko jest ściśle związane z naszym wychowaniem w takiej a nie innej kulturze, w konkretnym czasie, w takim a nie innym miejscu.
Na nasze wybory i decyzje wpływa nasza przeszłość, nasze wcześniejsze wybory, nauka którą wyciągamy z życia.
Jesteśmy kształtowani i kształtujemy się przez przeogromną sieć zależności i przeróżnych doświadczeń.
A potem w jakimś konkretnym miejscu uznajemy, że to „nasza decyzja”, „nasza wola”…
W bardzo wąskiej perspektywie to rzeczywiście jest tzw. wolna wola :-)
Masz dużo racji i właśnie to, o czym piszesz, powodowało często mój własny bunt i niezgodę na ideę wolnej woli.
Zwróć proszę uwagę na mój pierwszy wpis w temacie. Potwierdza on nasze uwarunkowanie od miejsca urodzenia, od nauk przejętych od rodziców i wszelkich nauczycieli (świeckich i religijnych), ale porządek z tym można zrobić. Też piszę o tym. Należy przewartościować swoje myślenie i INDYWIDUALNIE poszukiwać odpowiedzi.
Jest to żmudne, ale naprawdę daje zadziwiające efekty, daje wzrost duchowy, lepszy, jaśniejszy ogląd spraw funkcjonowania świata. Mówiąc „świata” mam na myśli zarówno ten widzialny, materialny, jak i duchowy, a także na poziomie Kosmosu.
Wolna wola widziana z perspektywy wolnej od uwarunkowań na przykład religijnych ma inny wydźwięk. I wtedy dochodzimy do wniosku, że mamy wolę wyboru, wolność w poszukiwaniach własnych odpowiedzi, wolność do myślenia po swojemu, poszukiwań według własnego życzenia.
Mariusz, nas cały czas straszy się, że wolny wybór to jedynie dobro lub zło. Za dobro nagroda (kwestia – jaka i kiedy?), lub kara (tu już wiadomo – potępienie, piekło, diabły, kotły itd.itp.).
To kłamstwo i zniewolenie. Wolna wola to także wybieranie dróg rozwoju, decydowanie między pójściem ścieżką w lewo lub w prawo i obie drogi mogą być dla nas, dla duszy (tym jesteśmy0duszą żyjącą w ciałach) równie dobre, ale zaprowadzą w różne doświadczenia. Doświadczenia mogą być równie dobre dla naszego rozwoju i nade wszystko potrzebne dla nauki dla duszy.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Wolna wola

Post autor: Bobo »

Czytając Ciebie, jakoś wciąż przywołuję na myśl werset, który przepowiada taką postawę:

Obiecują im wolność, a tymczasem sami są niewolnikami zepsucia. (2 Piotra 2:19)

Mylisz wolną wolę, z akceptacją jej w każdym przypadku decyzji, przez Boga.
Czy Bóg nie podpowiada, aby nie zrobić złego użytku z wolnej woli?
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wolna wola

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
19 wrz 2020, 11:52
Czytając Ciebie, jakoś wciąż przywołuję na myśl werset, który przepowiada taką postawę:

Obiecują im wolność, a tymczasem sami są niewolnikami zepsucia. (2 Piotra 2:19)

Mylisz wolną wolę, z akceptacją jej w każdym przypadku decyzji, przez Boga.
Czy Bóg nie podpowiada, aby nie zrobić złego użytku z wolnej woli?
Niesprawiedliwie oceniasz :-/
Jaki to "zły użytek" może być jeśli wybierasz dobro i tylko dobro. Jednak dopuszczasz (bo tak w życiu jest), że możesz się mylić.
Jednak zawsze jest to nauka dla człowieka, dla duszy. Uczymy się także na błędach, prawda?

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Wolna wola

Post autor: Krystian »

BoaDusiciel pisze:
18 wrz 2020, 19:12
Bobo pisze:
18 wrz 2020, 16:03
No bo Bóg ich ostrzegał, że umrą po zjedzeniu zakazanego owocu, ale skąd mieli wiedzieć co to znaczy że umrą, skoro śmierć pojawiła się dopiero w wyniku ich postępku ?
Bóg nie tylko powiedział, że umrą, ale sprecyzował co to znaczy: z prochu powstałeś i w proch się obrócisz.
To chyba łatwo zrozumieć.
Patrząc na zwierzęta, łatwo też było pojąć co to śmierć.
Skąd wiesz, że w raju zwierzęta nie umierały?
Nie wiem czy zwierzęta nie umierały.
Nie napisano, że umierały, a napisano, że śmierć pojawiła się wskutek grzechu, więc chyba każda śmierć.
To zresztą nie ma wielkiego znaczenia, bo ludzie na pewno nie umierali, tak więc A i E mogli nie zrozumieć co znaczy "umrzecie".
Wężu pomyśl logicznie.
Jak mogły zwierzęta w raju nie umierać, skoro Stwórca Adama i Ewę, ich owinął w skóry
po drugie, gdyby zwierzęta nie umierały w Eden, to by pierwsi ludzie nie wiedzieli - co to śmierć
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wolna wola

Post autor: wuka »

gdyby zwierzęta nie umierały w Eden, to by pierwsi ludzie nie wiedzieli - co to śmierć
W takim razie upada idea i nauka, że karą za grzech jest śmierć.
Jaki grzech popełniły zwierzęta w Edenie?

Proszę wrócić do tematu wolnej woli.

BoaDusiciel
Posty: 6937
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Wolna wola

Post autor: BoaDusiciel »

Krystian pisze:
19 wrz 2020, 12:52

Jak mogły zwierzęta w raju nie umierać, skoro Stwórca Adama i Ewę, ich owinął w skóry
po drugie, gdyby zwierzęta nie umierały w Eden, to by pierwsi ludzie nie wiedzieli - co to śmierć
W skóry owinął ich po zgrzeszeniu, a zgrzeszenie było przyczyną pojawienia się śmierci.
W Biblii nie ma nic na temat tego, jakoby wcześniej zwierzęta umierały.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

BoaDusiciel
Posty: 6937
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Wolna wola

Post autor: BoaDusiciel »

wuka pisze:
19 wrz 2020, 13:02

Proszę wrócić do tematu wolnej woli.
Wracam :-)
Moje rozumowanie jest takie: jeśli A i E nie wiedzieli co to śmierć, to nie byli w stanie podjąć racjonalnej decyzji.
Bo nie da się podjąć racjonalnej decyzji, jeśli się nie wie jakie są skutki podejmowanej decyzji.
To jest tak, jakbym zapytał: chcesz zjeść to co mam w pudełku ?
Na takie pytanie nie da się racjonalnie odpowiedzieć, jeśli osoba zapytana nie wie co jest w pudełku.
W warunkach uniemożliwiających podjęcie racjonalnej decyzji w ogóle nie można mówić o istnieniu wolnej woli.
Bo co to za wolna wola, jeśli nie wiem co wybieram i jakie będą konsekwencje wyboru ?
Moim zdaniem Bóg uniemożliwił A i E podjęcie racjonalnej decyzji, wskutek tego, że nie zaznajomił ich skutecznie z konsekwencjami.
Wnioskuję z tego, że Bóg nie chciał aby ludzie mieli wolną wolę.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Wolna wola

Post autor: Krystian »

BoaDusiciel pisze:
19 wrz 2020, 13:24
Krystian pisze:
19 wrz 2020, 12:52

Jak mogły zwierzęta w raju nie umierać, skoro Stwórca Adama i Ewę, ich owinął w skóry
po drugie, gdyby zwierzęta nie umierały w Eden, to by pierwsi ludzie nie wiedzieli - co to śmierć
W skóry owinął ich po zgrzeszeniu, a zgrzeszenie było przyczyną pojawienia się śmierci.
W Biblii nie ma nic na temat tego, jakoby wcześniej zwierzęta umierały.
I co nagle wężu Boa, naraz Bóg te skóry, stworzył?
Czy raczej zwierzęta umierały i te skóry były.
Pierwsi ludzie wiedzieli, co to śmierć na własnych oczach jak umierają zwierzęta.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wolna wola

Post autor: wuka »

BoaDusiciel pisze:
19 wrz 2020, 13:24
Krystian pisze:
19 wrz 2020, 12:52

Jak mogły zwierzęta w raju nie umierać, skoro Stwórca Adama i Ewę, ich owinął w skóry
po drugie, gdyby zwierzęta nie umierały w Eden, to by pierwsi ludzie nie wiedzieli - co to śmierć
W skóry owinął ich po zgrzeszeniu, a zgrzeszenie było przyczyną pojawienia się śmierci.
W Biblii nie ma nic na temat tego, jakoby wcześniej zwierzęta umierały.
Dokładnie taka jest kolejność nam przekazana.
Stąd zasadne jest pytanie: czym zgrzeszyły zwierzęta w Edenie, że umierały, skoro, jak twierdzi Pismo: "karą za GRZECH jest śmierć"? Prawda? :mysli:

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wolna wola

Post autor: wuka »

BoaDusiciel pisze:
19 wrz 2020, 13:35
wuka pisze:
19 wrz 2020, 13:02

Proszę wrócić do tematu wolnej woli.
Wracam :-)
Moje rozumowanie jest takie: jeśli A i E nie wiedzieli co to śmierć, to nie byli w stanie podjąć racjonalnej decyzji.
Bo nie da się podjąć racjonalnej decyzji, jeśli się nie wie jakie są skutki podejmowanej decyzji.
To jest tak, jakbym zapytał: chcesz zjeść to co mam w pudełku ?
Na takie pytanie nie da się racjonalnie odpowiedzieć, jeśli osoba zapytana nie wie co jest w pudełku.
W warunkach uniemożliwiających podjęcie racjonalnej decyzji w ogóle nie można mówić o istnieniu wolnej woli.
Bo co to za wolna wola, jeśli nie wiem co wybieram i jakie będą konsekwencje wyboru ?
Moim zdaniem Bóg uniemożliwił A i E podjęcie racjonalnej decyzji, wskutek tego, że nie zaznajomił ich skutecznie z konsekwencjami.
Wnioskuję z tego, że Bóg nie chciał aby ludzie mieli wolną wolę.
Twoje rozumowanie jest zasadne, jak najbardziej.
Dlatego uważam, że wolna wola "służy" do innych spraw niż nam się wbija do głów.
Uważam, że mamy wolną wolę i mamy PRAWO do popełniania błędów. I nie nie ma kary za pomyłki. Rozliczani jesteśmy z tego, czego się na Ziemi, w cielesnych powłokach nauczyliśmy. :-D

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Wolna wola

Post autor: Krystian »

Grzech nie dotyczy zwierząt, tylko człowieka.
Cała Biblia jest kierowana do nas, nie do zwierząt.
Wuka, zwierzęta nie pisate, :xhehe: więc Bóg się posłużył ludźmi, do spisania Jego Słowa.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wolna wola

Post autor: wuka »

Krystian pisze:
19 wrz 2020, 16:18
Grzech nie dotyczy zwierząt, tylko człowieka.
Cała Biblia jest kierowana do nas, nie do zwierząt.
Wuka, zwierzęta nie pisate, :xhehe: więc Bóg się posłużył ludźmi, do spisania Jego Słowa.
Bzdury gadasz i nie łapiesz sedna problemu.
Karą za grzech jest śmierć.
Zanim ludzie zgrzeszyli ponoć zwierzęta umierały. Za karę? Czym zawiniły?
Takie wnioski z waszego rozumowania wynikają.
Ja nie pytam czy zwierzę ta pisały biblię, skąd w ogóle taki tok myślenia. :roll:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”