Wolna wola

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Wolna wola

Post autor: wuka »

Napiszę o moim zrozumieniu wolnej woli.
Dano nam/Bóg dał wolność wyboru.Co to znaczy? Dla wielu oznacza to jedynie wybór między dobrem (pochodzącym na pewno od Boga), a złem (pochodzącym od Złego). Czy to cała prawda? Nie sądzę, bo Biblia również mówi, że Bóg daje dobro i zło. Nie chodzi o to, aby Boga "obwiniać" o dawanie zła, ale uważam, że właśnie to wymaga zastanowienia.
A zatem, dano nam wolność wyboru i wykorzystywania wolnej woli do poszukiwania ssensu naszego życia, naszego pobytu na Ziemi; dano ją, aby poznawać Boga, życie, samą Ziemię i całe stworzenie dzielące nasz los ziemski.
Na drodze życia musimy przyjąć odpowiedzialność za wszystkie nasze decyzje. Odpowiedzialność jest tu kluczowym słowem, bo z tych decyzji, wyborów będziemy zdawać sprawę.
Nie wolno nam obarczać innych ludzi winą za nasze życiowe wybory, za niepowodzenia czy nieszczęścia, wszak oni mają także własną odpowiedzialność z której się będą tłumaczyć po życiu ziemskim.
Wiąże się to z rozwojem duchowym. Nasze duchowe postrzeganie musi wynikać z indywidualnych poszukiwań, z indywidualnych, a nie narzuconych (przez społeczeństwo, religie, narodowość, i wiele innych czynników), bo inaczej nie ma to żadnego sesu, a jedynie daje stagnecję i kręcenie się za własnym ogonem.
Tak więc dla mnie sprawa wolnej woli dotyczy wolności wyborów w każdej sytuacji napotykanej na drodze życia, bo tylko z tego będziemy rozliczani. A naszym zadaniem jest wzrost, nauka, zbieranie doświadczeń dobrych i złych. Wszak nawet z błędnych wyborów możemy dobrą naukę wynieść.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Wolna wola

Post autor: nike »

Proszę o tekst biblijny, który mówi,że Bóg zsyła ZŁO

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Wolna wola

Post autor: BoaDusiciel »

Czy jeże mają wolną wolę ?
Bo w mojej okolicy sporo jeży ginie na drogach, a przecież nikt im nie każe wyłazić na drogi.
Czyli chyba robią to z własnej woli ...
Gdyby ktoś twierdził, że jeże nie mają wolnej woli, bo nie są w stanie ocenić zagrożenia, to informuję, że Adam i Ewa też nie byli w stanie ocenić zagrożenia.
No bo Bóg ich ostrzegał, że umrą po zjedzeniu zakazanego owocu, ale skąd mieli wiedzieć co to znaczy że umrą, skoro śmierć pojawiła się dopiero w wyniku ich postępku ?
Sądzicie, że gdyby powiedzieć jeżom, że zginą na drodze, to już nie będą tam wychodzić ?
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wolna wola

Post autor: wuka »

nike pisze:
18 wrz 2020, 13:00
Proszę o tekst biblijny, który mówi,że Bóg zsyła ZŁO
Nie zrozumialaś.
Nie napisałam nigdzie , że ZSYŁA zło, ale że jest TWÓRCĄ zarówno dobra jak i zła.
Poza tym zupełnie odbiegasz od tematu.
Temat to wolna wola człowieka i to, z nią robi człowiek. Ludzka odpowiedzialność wyborów.
W tej chwili nie ma znaczenia jakikolwiek cytat.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wolna wola

Post autor: wuka »

Boa
No bo Bóg ich ostrzegał, że umrą po zjedzeniu zakazanego owocu, ale skąd mieli wiedzieć co to znaczy że umrą, skoro śmierć pojawiła się dopiero w wyniku ich postępku ?
To prawda. Wąż (raczej nie Boa ;-) ) powiedział:"Wtedy rzekł wąż do niewiasty: «Na pewno nie umrzecie! 5 Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło»."
BT Rdz.3,4
Czyli jasne jest, że Bóg zna dobro i zło, ale skąd mają o tym wiedzieć Adam i Ewa?
Albo jeże? Szkoda tych fajnych stworzonek. :cry:

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Wolna wola

Post autor: nike »

Do wuki----
Rodz. 3:4-----Na to rzekł wąż do kobiety: Na pewno nie umrzecie,

Prosiłam o tekst, że Bóg zsyła ZŁO,

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wolna wola

Post autor: wuka »

nike pisze:
18 wrz 2020, 15:11
Do wuki----
Rodz. 3:4-----Na to rzekł wąż do kobiety: Na pewno nie umrzecie,

Prosiłam o tekst, że Bóg zsyła ZŁO,

Czytasz kogoś innego oprócz siebie?
Moja odpowiedź była jasna i na temat.

Czy odróżniasz kwestie: zsyła od tworzy?
To może ja cię poproszę o cytat, dlaczego mój zamrażalnik tak szybko obrasta lodem, chociaż jest pusty (osioł jeden).

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Wolna wola

Post autor: Bobo »

No bo Bóg ich ostrzegał, że umrą po zjedzeniu zakazanego owocu, ale skąd mieli wiedzieć co to znaczy że umrą, skoro śmierć pojawiła się dopiero w wyniku ich postępku ?
Bóg nie tylko powiedział, że umrą, ale sprecyzował co to znaczy: z prochu powstałeś i w proch się obrócisz.
To chyba łatwo zrozumieć.
Patrząc na zwierzęta, łatwo też było pojąć co to śmierć.
Skąd wiesz, że w raju zwierzęta nie umierały?
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Wolna wola

Post autor: Bobo »

wuka pisze:dlaczego mój zamrażalnik tak szybko obrasta lodem, chociaż jest pusty (osioł jeden).
Domyślam się w czym problem. Traktujesz lodówkę jak osła! TRaktuj lodówkę jak... lodówkę :-D
Oszołomstwu mówię NIE!

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Wolna wola

Post autor: BoaDusiciel »

Bobo pisze:
18 wrz 2020, 16:03
No bo Bóg ich ostrzegał, że umrą po zjedzeniu zakazanego owocu, ale skąd mieli wiedzieć co to znaczy że umrą, skoro śmierć pojawiła się dopiero w wyniku ich postępku ?
Bóg nie tylko powiedział, że umrą, ale sprecyzował co to znaczy: z prochu powstałeś i w proch się obrócisz.
To chyba łatwo zrozumieć.
Patrząc na zwierzęta, łatwo też było pojąć co to śmierć.
Skąd wiesz, że w raju zwierzęta nie umierały?
Nie wiem czy zwierzęta nie umierały.
Nie napisano, że umierały, a napisano, że śmierć pojawiła się wskutek grzechu, więc chyba każda śmierć.
To zresztą nie ma wielkiego znaczenia, bo ludzie na pewno nie umierali, tak więc A i E mogli nie zrozumieć co znaczy "umrzecie".
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Wolna wola

Post autor: BoaDusiciel »

wuka pisze:
18 wrz 2020, 15:18

To może ja cię poproszę o cytat, dlaczego mój zamrażalnik tak szybko obrasta lodem, chociaż jest pusty (osioł jeden).
Masz nieszczelną lodówkę.
Może uszczelki na drzwiach są już stare.
Lód tworzy się z wilgoci powietrza dostającego się do lodówki.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Wolna wola

Post autor: wuka »

BoaDusiciel pisze:
18 wrz 2020, 19:14
wuka pisze:
18 wrz 2020, 15:18

To może ja cię poproszę o cytat, dlaczego mój zamrażalnik tak szybko obrasta lodem, chociaż jest pusty (osioł jeden).
Masz nieszczelną lodówkę.
Może uszczelki na drzwiach są już stare.
Lód tworzy się z wilgoci powietrza dostającego się do lodówki.
Tak, to może być powód. Zauważyłam na dole drzwi poluzowaną gumę.
Bardzo ci dziękuję. Jak byś mi jeszcze podpowiedział, czy można tą całą gumę wymienić...to już nike nie musiałaby wersetu szukać :s_oczko:

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Wolna wola

Post autor: nike »

Do wuki-----
Nie potrafiłaś znaleźć tekstu o który prosiłam, zresztą tak jest za każdym razem, tylko potrafisz poniżać i to czynisz od kiedy wznowiłam na forum pisanie, dlaczego to robisz? Czego się boisz? Jak tak będziesz dalej robić, to w następnej reinkarnacji w którą wierzysz, zamienisz się w SZCZURA, A WTEDY TO NA PEWNO OSIĄGNIESZ ZBAWIENIE.
A teraz dalszy ciąg o gwoździach w głupiej głowie.

Mózg nie pracuje
główka się
słabo czuje
gwoździe wystają ,
młotka szukają.
młotek sie znalazł
dawaj kopyto
powbijam gwoździe
będzie fenito

MILO CI I??????????/ ŻEGNAM.

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Wolna wola

Post autor: BoaDusiciel »

wuka pisze:
18 wrz 2020, 20:51
BoaDusiciel pisze:
18 wrz 2020, 19:14
wuka pisze:
18 wrz 2020, 15:18

To może ja cię poproszę o cytat, dlaczego mój zamrażalnik tak szybko obrasta lodem, chociaż jest pusty (osioł jeden).
Masz nieszczelną lodówkę.
Może uszczelki na drzwiach są już stare.
Lód tworzy się z wilgoci powietrza dostającego się do lodówki.
Tak, to może być powód. Zauważyłam na dole drzwi poluzowaną gumę.
Bardzo ci dziękuję. Jak byś mi jeszcze podpowiedział, czy można tą całą gumę wymienić...to już nike nie musiałaby wersetu szukać :s_oczko:
Można.
Szukaj wg typu lodówki, a jeśli by nie było, to można zamówić na wymiar,
https://allegro.pl/oferta/uszczelka-do- ... 8721689791
Lodówka obrośnięta lodem zużywa znaczniej więcej prądu ;-)
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Wolna wola

Post autor: Marius Bienius »

Wolna wola to iluzja.
Wydaje nam się, że podejmujemy jakieś decyzje, mamy na coś wpływ, decydujemy…
To wszystko jest ściśle związane z naszym wychowaniem w takiej a nie innej kulturze, w konkretnym czasie, w takim a nie innym miejscu.
Na nasze wybory i decyzje wpływa nasza przeszłość, nasze wcześniejsze wybory, nauka którą wyciągamy z życia.
Jesteśmy kształtowani i kształtujemy się przez przeogromną sieć zależności i przeróżnych doświadczeń.
A potem w jakimś konkretnym miejscu uznajemy, że to „nasza decyzja”, „nasza wola”…
W bardzo wąskiej perspektywie to rzeczywiście jest tzw. wolna wola :-)
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”