Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: .Cyprian. »

Henryk pisze:
15 sty 2022, 19:11
.Cyprian. pisze:
15 sty 2022, 14:57
Jedynie co można zbadać, to koncentrację określonych izotopów. Dopiero na tej podstawie określa się datowanie, czyli na podstawie przyjętego modelu. Modelu, który zdaniem naukowców-kreacjonistów (tak, są tacy) ma wiele luk i błędnych założeń.
Nie całkiem tak Cyprianie…
Bada się okres półrozpadu skoncentrowanych już za życia danej materii ożywionej- izotopów. Mówimy o węglu.
A ten, w stałych warunkach jest powtarzalny.
(Ciężkie pierwiastki, o okresie połowicznego rozpadu liczonego w setkach tysięcy, czy milionów lat to inny temat.)
Problem jest chyba ten, że przed potopem i dużo wcześniej warunki, czyli skład atmosfery, wilgotność, temperatury, ciśnienie, etc., niekoniecznie (a raczej na pewno) były takie, jakie dziś.
Ogólnie bada się koncentrację określonych izotopów. Nie wchodziłem w szczegóły, że są produkty rozpadu, że jest połowiczny czas rozpadu, itd. Jedyne co badasz to koncentracja interesujących Cię izotopów. Wynikiem Twojego badania jest to, ile ich masz w próbce. Czy określasz bezpośrednio w wyniku tego badania datę? Nie, musisz przyjąć określony model, w ramach którego z ilości określonych izotopów i produktów ich rozpadu określasz datę. Model zawiera wiele założeń, które kreacjoniści krytykują. Dlatego, jak C-14 naukowcy znajdują w ... diamentach, to muszą różne wytrychy stosować, żeby jakoś wyjść z tej sytuacji.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: wuka »

.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2022, 20:51 przez wuka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: .Cyprian. »

wuka pisze:
15 sty 2022, 19:58
Diamenty są pochodnymi roślin.
https://zywaplaneta.pl/diament/
Żadnych wytrychów nie trzeba stosować, aby określić wiek materii.
Tak? To poczytaj ile diamenty mają lat według współczesnej nauki:
Most natural diamonds have ages between 1 billion and 3.5 billion years.

Tł.: Większość naturalnych diamentów ma wiek między 1 miliard a 3.5 miliarda lat.
źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Diamond

A jaki jest czas połowicznego rozpadu węgla C-14?
Czas połowicznego rozpadu wynosi 5730 ±40 lat
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99giel-14

Znalezienie C-14 w diamentach powinno być rzeczą niemożliwą, tylko, że ten izotop w diamentach jest znajdowany.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: wuka »

.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2022, 20:51 przez wuka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: .Cyprian. »

wuka pisze:
15 sty 2022, 20:07
Są różne dziwy na tym świecie.
Pięknie z tego wybrnęłaś. :mrgreen: :-D
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: Henryk »

.Cyprian. pisze:
15 sty 2022, 20:06
Tak? To poczytaj ile diamenty mają lat według współczesnej nauki:
He, he...
A Ile lat mają diamenty na tarczy szlifierskiej?
A diamenty "wyrzucone" przez erupcje wulkaniczne?
Chyba nic nie jest pewnego, jedynie mniej lub bardziej prawdopodobne.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: .Cyprian. »

Henryk pisze:
15 sty 2022, 20:15
.Cyprian. pisze:
15 sty 2022, 20:06
Tak? To poczytaj ile diamenty mają lat według współczesnej nauki:
He, he...
A Ile lat mają diamenty na tarczy szlifierskiej?
A diamenty "wyrzucone" przez erupcje wulkaniczne?
Chyba nic nie jest pewnego, jedynie mniej lub bardziej prawdopodobne.
A te na tarczy szlifierskiej to chyba w laboratorium są robione - tak myślę, bo szkoda byłoby prawdziwych diamentów kruszyć i tarcze tworzyć ;-)

Trochę to wszystko od tematu odeszło, bo to nie temat kreacjonistyczny, chociaż ... dotyczy tego przecież, co wydarzyło się w Edenie.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: wuka »

.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2022, 20:51 przez wuka, łącznie zmieniany 1 raz.

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: Nieziem »

wybrana pisze:
16 sie 2021, 22:36
Przecież duch człowieka, to jego intelekt, jego świadomość, jego wyrażana prawda, jego cele i dążenia.
Trudno równać duchowość prymitywnego w swej świadomości człowieka z człowiekiem o rozwiniętej świadomości swojego życia. Jeżeli żyjesz w średniowieczu, to masz tego okresu świadomość, a jeżeli żyjesz w oświeceniu, to masz z tego okresu oświecenie.
Mam takie spontaniczne przemyślenia, odnośnie powyższych słów:
Tak się zastanawiam nad człowiekiem prymitywnym, oraz człowiekiem rozwiniętym, i dochodzę do wniosku, obserwując na własne oczy dzisiejszy świat, że nie musi wcale być między nimi dużej różnicy w możliwościach duchowego rozeznania. Prymitywny człowiek kojarzy się bardziej z małpą, a przecież to tak samo wartościowy i pełny człowiek, jak ten dzisiejszy, niby bardziej oświecony. Nie znajduję uzasadnienia dla przekonania, że człowiek współczesny ma jakąś przewagę nad tym sprzed wieków. Nie wydaje mi się, by rozwój technogiczny miał tu jakiekolwiek znaczenie. Jeśli już to odwrotnie: technologia dystansuje dzisiejszego człowieka od Boga, rozwój społeczno-gospodarczy dzisiejszych czasów jest bardziej degradacją znaczenia człowieka, współczesna ekopolityka stanowi, że nie człowiek panuje nad wszystkim co na Ziemi, ale to człowiek jest podległy Naturze, człowiek jest przedmiotem zamiast podmiotem. Globalnie rzecz ujmując, skłaniam się do myślenia, że aktualnie może być człowiek mniej uduchowiony niż np. był w średniowieczu.
Ludzie mogli się różnić świadomością na przestrzeni dziejów, ale dla Boga każdy człowiek w każdym okresie historycznym był tak samo wartościowy, bo człowiek to nie eksperyment, testowany przez wieki, aż na końcu będzie optymalny, i tylko ten trafi do nieba.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: wybrana »

Nieziem pisze:
17 sty 2022, 0:03
wybrana pisze:
16 sie 2021, 22:36
Przecież duch człowieka, to jego intelekt, jego świadomość, jego wyrażana prawda, jego cele i dążenia.
Trudno równać duchowość prymitywnego w swej świadomości człowieka z człowiekiem o rozwiniętej świadomości swojego życia. Jeżeli żyjesz w średniowieczu, to masz tego okresu świadomość, a jeżeli żyjesz w oświeceniu, to masz z tego okresu oświecenie.
Mam takie spontaniczne przemyślenia, odnośnie powyższych słów:
Tak się zastanawiam nad człowiekiem prymitywnym, oraz człowiekiem rozwiniętym, i dochodzę do wniosku, obserwując na własne oczy dzisiejszy świat, że nie musi wcale być między nimi dużej różnicy w możliwościach duchowego rozeznania. Prymitywny człowiek kojarzy się bardziej z małpą, a przecież to tak samo wartościowy i pełny człowiek, jak ten dzisiejszy, niby bardziej oświecony. Nie znajduję uzasadnienia dla przekonania, że człowiek współczesny ma jakąś przewagę nad tym sprzed wieków. Nie wydaje mi się, by rozwój technogiczny miał tu jakiekolwiek znaczenie. Jeśli już to odwrotnie: technologia dystansuje dzisiejszego człowieka od Boga, rozwój społeczno-gospodarczy dzisiejszych czasów jest bardziej degradacją znaczenia człowieka, współczesna ekopolityka stanowi, że nie człowiek panuje nad wszystkim co na Ziemi, ale to człowiek jest podległy Naturze, człowiek jest przedmiotem zamiast podmiotem. Globalnie rzecz ujmując, skłaniam się do myślenia, że aktualnie może być człowiek mniej uduchowiony niż np. był w średniowieczu.
Ludzie mogli się różnić świadomością na przestrzeni dziejów, ale dla Boga każdy człowiek w każdym okresie historycznym był tak samo wartościowy, bo człowiek to nie eksperyment, testowany przez wieki, aż na końcu będzie optymalny, i tylko ten trafi do nieba.
Nie zgodzę się z tobą. Prymitywny człowiek upodabniał swoje życie do życia zwierząt. Zabijanie było dla niego normalną formą zdobywania. Również kanibalizm był powszechną formą. Taki człowiek czcił kamienie, drzewa, zwierzęta itd. Wszystko co przejawiało przemoc i siłę wzbudzało w nim podziw. Dlatego porównywali się do szczególnie agresywnych i silnych zwierząt, które stawały się symbolami. Prymitywny człowiek składał ofiary swoim bożkom z ludzi. Nie tworzył formy wspólnoty rodzinnej. Małżeństwo nie było związkiem scalonym. Jego duchowość przejawiała się do tego czego się bał. Dlatego góra, która była wulkanem i grzmiała - była często święta.
Nie uważam, by przejawiał prymitywny człowiek duchowość skierowaną do Boga w Niebie.
Widzimy nierówności społeczne między krajami rozwiniętymi a krajami słabo rozwiniętymi.
W krajach rozwiniętych jest rozwiniętą socjalna opieka społeczna. Ktoś kto chce żyć normalnie, wykluczając patologię, otrzymuje pomóc socjalną. Żaden człowiek w takiej społeczności nie musi umierać z głodu czy spać na ulicy. Są tworzone domy opieki, noclegownie, jadłodajnie, domy dziecka itd.
Myślę, że w historii życia ludzi, to właśnie teraz w czasach demokracji człowiek został objęty opieką.
Kiedyś gdy większy wpływ miał na władzę kler Katolicki, dzieci w domach przymierały głodem i nierówności społeczne przez układy między panem i plebanem - były większe.
Dużo zarzuca się komunie ale ona również zrobiła dużo dobrego dla ludzi, bo ta nic nie robiącą szlachtę, która żyła kosztem ludzi - ujarzmiła.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: wuka »

m

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: kesja »

Cyprian
Czy kreacjonizm zabrania ci myslec ?

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: .Cyprian. »

kesja pisze:
11 lut 2022, 20:23
Cyprian
Czy kreacjonizm zabrania ci myslec ?
Nie rozumiem pytania.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1290
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: DonCicio »

Nie potrafię oprzeć się wrażeniu, jak wielu tu, na tym forum, mówi o Bogu, bez uwzględnia Jego myśli zawartych w Biblii. Stwórca informuje człowieka jak było i mówi:

„I Bóg przystąpił do stworzenia człowieka na swój obraz, stworzył go na obraz Boży — stworzył mężczyznę i kobietę”
(Rodz 1:27)

… a tu takie opinie o Bogu i Jego dziele, człowieku, stworzonym na Jego obraz:
Nieziem pisze:
17 sty 2022, 0:03
Prymitywny człowiek kojarzy się bardziej z małpą, a przecież to tak samo wartościowy i pełny człowiek, jak ten dzisiejszy, niby bardziej oświecony. Nie znajduję uzasadnienia dla przekonania, że człowiek współczesny ma jakąś przewagę nad tym sprzed wieków

I w tej, a jakże, „poważnej” dyskusji, mamy przeciwne zdanie, które jest tak przeciwne, że w zasadzie potwierdza tylko poprzednią myśl usera:
wybrana pisze:
16 sie 2021, 22:36
„Nie zgodzę się z tobą. Prymitywny człowiek upodabniał swoje życie do życia zwierząt. Zabijanie było dla niego normalną formą zdobywania. Również kanibalizm był powszechną formą”

Pytam … o jakim prymitywnym człowieku Wy mówicie?! O dziele Boga, który stworzył człowieka intelektualnie doskonałym, bo ukształtowanym na swój własny, Boży obraz??? (Rodz 1:31)

Bóg mówi do Was: „przeczytajcie, przecież kazałem zapisać jak było naprawdę”, ale Wy zdajecie się odpowiadać Bogu: „a co Ty możesz wiedzieć! Przecież my jesteśmy intelektualnie dużo bardziej zaawansowani … lepiej posłuchaj nas, intelektualnych dominatorów”

… straszne!

Ale dajmy się jeszcze wypowiedzieć „intelektualnym” XXI wiecznym gigantom:
wybrana pisze:
16 sie 2021, 22:36
„Przecież duch człowieka, to jego intelekt, jego świadomość, jego wyrażana prawda, jego cele i dążenia”

Ciekawi mnie, gdzie faktycznie jest „intelekt” człowieka - w duszy czy w duchu … niech filozofowie dają upust swoim fantazjom:

„Oby Bóg pokoju sam w pełni was uświęcił. I oby wasz duch, duszaciało, bracia, były pod każdym względem zdrowe (...)” (1 Tes 5:23)

„Bo słowo Boże jest żywe i oddziałuje z mocą, jest ostrzejsze niż jakikolwiek obosieczny miecz i przenika tak głęboko, że oddziela duszę od ducha, kości od szpiku, i jest zdolne rozpoznać myśli i zamiary serca” (Heb 4:12)


Gdzie zatem jest "umiejscowiony" intelekt człowieka?
Tak na marginesie, odpowiedź znajduje się w powyższym wersecie ...
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
12 lut 2022, 8:33
Nie potrafię oprzeć się wrażeniu, jak wielu tu, na tym forum, mówi o Bogu, bez uwzględnia Jego myśli zawartych w Biblii. Stwórca informuje człowieka jak było i mówi:

„I Bóg przystąpił do stworzenia człowieka na swój obraz, stworzył go na obraz Boży — stworzył mężczyznę i kobietę”
(Rodz 1:27)

… a tu takie opinie o Bogu i Jego dziele, człowieku, stworzonym na Jego obraz:
Nieziem pisze:
17 sty 2022, 0:03
Prymitywny człowiek kojarzy się bardziej z małpą, a przecież to tak samo wartościowy i pełny człowiek, jak ten dzisiejszy, niby bardziej oświecony. Nie znajduję uzasadnienia dla przekonania, że człowiek współczesny ma jakąś przewagę nad tym sprzed wieków

I w tej, a jakże, „poważnej” dyskusji, mamy przeciwne zdanie, które jest tak przeciwne, że w zasadzie potwierdza tylko poprzednią myśl usera:
wybrana pisze:
16 sie 2021, 22:36
„Nie zgodzę się z tobą. Prymitywny człowiek upodabniał swoje życie do życia zwierząt. Zabijanie było dla niego normalną formą zdobywania. Również kanibalizm był powszechną formą”
Pytam … o jakim prymitywnym człowieku Wy mówicie?! O dziele Boga, który stworzył człowieka intelektualnie doskonałym, bo ukształtowanym na swój własny, Boży obraz??? (Rodz 1:31)

Bóg mówi do Was: „przeczytajcie, przecież kazałem zapisać jak było naprawdę”, ale Wy zdajecie się odpowiadać Bogu: „a co Ty możesz wiedzieć! Przecież my jesteśmy intelektualnie dużo bardziej zaawansowani … lepiej posłuchaj nas, intelektualnych dominatorów”

… straszne!
Zaprawdę straszne. Straszne, jak potrafisz insynuować, przypisywać innym słowa, których nigdy nie wyrzekli, wyrywać z kontekstu.
Jakbyś nie wyciął z kontekstu to byś mógł wiedzieć, w jakim właśnie kontekście napisałem o prymitywnym człowieku. Jak mawiał mój kolega, raz powiedzieć wystarczy, mądry zrozumie, a głupiemu i dziesięć razy będziesz tłumaczyć i tak nie zrozumie. Dlatego nie będę się powtarzać.
Mógłbyś napisać więcej o tym stworzeniu człowieka intelektualnie doskonałym?
Kiedy Bóg powiedział te słowa, które piszesz powyżej, że niby tak powiedział? Kiedy My (bo piszesz jakieś "Wy") odpowiedzieliśmy Bogu jak sugerujesz?
Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe, żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się. Wreszcie Pan rzekł: «Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem».
Jak ma się powyższa opinia Pana o ludziach, do twierdzenia, że stworzył ich doskonałych? Czy może jednak mogli stać się prymitywnymi?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”