Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: .Cyprian. »

Ciekawy - moim zdaniem - artykuł o takich pojęciach jak strach i grzech pierworodny i o tym, jak one się ze sobą łączą:

https://otwarteniebo24.pl/magazyn/walka ... ierworodny

Artykuł dotyka też kwestii pewnej - zdawałoby się subtelnej - różnicy, jakiej sam nie zauważyłem. Spójrzmy na dwa fragmenty
BW

Rodzaju 2, 16-18

I dał Pan Bóg człowiekowi taki rozkaz: Z każdego drzewa tego ogrodu możesz jeść, ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz. Potem rzekł Pan Bóg: Niedobrze jest człowiekowi, gdy jest sam. Uczynię mu pomoc odpowiednią dla niego.

Rodzaju 3, 1-3


A wąż był chytrzejszy niż wszystkie dzikie zwierzęta, które uczynił Pan Bóg. I rzekł do kobiety: Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie ze wszystkich drzew ogrodu wolno wam jeść? A kobieta odpowiedziała wężowi: Możemy jeść owoce z drzew ogrodu, tylko o owocu drzewa, które jest w środku ogrodu, rzekł Bóg: Nie wolno wam z niego jeść ani się go dotykać, abyście nie umarli.
Nasza ziemska pra-matka, Ewa, wypowiada "ani się go dotykać". Dlaczego? I jakie to ma konsekwencje dla nas? Autorka artykułu stara się na te pytania odpowiedzieć.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: kesja »

Drzewo poznania dobra i zła ma o tyle ciekawą nazwę, że w Starym Testamencie „poznanie” oznaczało jednocześnie „doświadczenie”, dogłębne zbadanie lub wniknięcie (można się śmiać, ale najszybciej da się to zrozumieć na podstawie fragmentu o tym, że Adam „poznał” swoją żonę – i zdecydowanie nie chodzi tu o ich pierwsze spotkanie, ale o poznanie na poziomie intymnym).
Nie chodzi więc tu o samo rozróżnianie między tym co złe, a co dobre i nie tego nasz Bóg chciał nam oszczędzić.
Adam i Ewa już przed zjedzeniem owocu „wiedzieli”, że zdecydowanie „złe” będzie złamanie Bożego zakazu.
to co pierwsze zauwazyłam.
Zwróciła na to uwage,ale subtelnie wycisza temat.
Nie, grzech pierworodny to nie strach a jaki grzech ?

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: .Cyprian. »

kesja pisze:
28 lut 2021, 20:24
Drzewo poznania dobra i zła ma o tyle ciekawą nazwę, że w Starym Testamencie „poznanie” oznaczało jednocześnie „doświadczenie”, dogłębne zbadanie lub wniknięcie (można się śmiać, ale najszybciej da się to zrozumieć na podstawie fragmentu o tym, że Adam „poznał” swoją żonę – i zdecydowanie nie chodzi tu o ich pierwsze spotkanie, ale o poznanie na poziomie intymnym).
Nie chodzi więc tu o samo rozróżnianie między tym co złe, a co dobre i nie tego nasz Bóg chciał nam oszczędzić.
Adam i Ewa już przed zjedzeniem owocu „wiedzieli”, że zdecydowanie „złe” będzie złamanie Bożego zakazu.
to co pierwsze zauwazyłam.
Zwróciła na to uwage,ale subtelnie wycisza temat.
Nie, grzech pierworodny to nie strach a jaki grzech ?
Adam się zląkł. Wraz z pojawieniem się grzechu pojawia się automatycznie strach. Wcześniej nie mamy wzmianki przecież, że Adam się czegoś bał.
Ponadto, ileż to razy w Biblii mamy napisane: "Nie bój się", "Nie lękaj się" i temu podobne?. Ktoś postanowił to policzyć, a oto jego wynik: 145, wraz z wykazem wszystkich tych wersetów - https://millyjonesblog.wordpress.com/20 ... id-verses/

Druga sprawa, poruszona w tym artykule to sprawa legalizmu, a dokładniej jego genezy. Jeśli autorka ma rację, że Ewa lub Adam lub obydwoje dopowiedzieli sobie sami "ani się go dotykać" to rzeczywiście byłby to początek legalizmu. Ja nie wiem, czy sobie to dopowiedzieli, fakt jest jednak taki, że Adamowi Bóg Najwyższy powiedział: "Z każdego drzewa tego ogrodu możesz jeść, ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz". Autorka jasno daje do zrozumienia, że ona uważa, iż fraza "ani się go dotykać" jest dopowiedziana przez Ewę, Adama lub obydwoje. I z tego wyprowadza całą genezę legalizmu. Legalizmu, który w wielu denominacjach mocno poranił wielu ludzi! To, że taki legalizm na pewno istnieje, wiemy z samej Biblii:
BW

2 Król. 17, 9

Wymyślili też synowie izraelscy rzeczy niewłaściwe o Panu, Bogu swoim, pobudowali sobie świątynki na wzgórzach we wszystkich swoich miejscowościach, począwszy od baszty strażniczej aż do grodu warownego;

Jeremiasza 8, 8

Jakże możecie mówić: Jesteśmy mądrzy i znamy zakon Pana? Zaiste: W kłamstwo obrócił go kłamliwy rylec pisarzy.


Łukasza 11, 46


On zaś rzekł: I wam, zakonoznawcy, biada, bo obciążacie ludzi brzemionami nie do uniesienia, a sami ani jednym palcem swoim nie dotykacie tych brzemion.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: kesja »

Adam się zląkł. Wraz z pojawieniem się grzechu pojawia się automatycznie strach. Wcześniej nie mamy wzmianki przecież, że Adam się czegoś bał.
Ponadto, ileż to razy w Biblii mamy napisane: "Nie bój się", "Nie lękaj się" i temu podobne?. Ktoś postanowił to policzyć, a oto jego wynik: 145, wraz z wykazem wszystkich tych wersetów - https://millyjonesblog.wordpress.com/20 ... id-verses/
Strach to nastepstwo tego co zrobili a nie ze ze strachu zrobili.
Ewa patrzy na Nachasza i widzi go pieknego ,godnego pożadania dzisiaj mówia ''ciacho''
To co Nachasz -Swietlisty bo miedz jest z polyskiem a on tak jest nazwany wiec to co oferuje Ewie
jest nie do odrzucenia bedzie jak Eohim bedzie nalezec do ich rasy elohimów .
Ezekiel opisuje go jako Najpiekniejszego posród Drzew Edenu itd Ewa patrzła w przszłosc ze złej perspektwy ,
ale nie wiedziała o tym ,
Adam musiał wiedziec wiecej bo to on nadawał imiona zwierzetom
Nie bój sie nie lekaj sie ,ale to nie o tm

Druga sprawa, poruszona w tym artykule to sprawa legalizmu, a dokładniej jego genezy.
Jeśli autorka ma rację, że Ewa lub Adam lub obydwoje dopowiedzieli sobie sami "ani się go dotykać" to rzeczywiście byłby to początek legalizmu.
Ja nie wiem, czy sobie to dopowiedzieli, fakt jest jednak taki, że Adamowi Bóg Najwyższy powiedział: "
Z każdego drzewa tego ogrodu możesz jeść, ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz".
Autorka jasno daje do zrozumienia, że ona uważa, iż fraza "ani się go dotykać" jest dopowiedziana przez Ewę,
Adama lub obydwoje. I z tego wyprowadza całą genezę legalizmu.
Legalizmu, który w wielu denominacjach mocno poranił wielu ludzi!
To, że taki legalizm na pewno istnieje, wiemy z samej Biblii:
Autorka wie co sie stało w Edenie ale boi sie wejsc w temat bo wie w jakiej religijnej mentanosci zyje .
na legaizmie sie nie znam to takie modne okreslenie ale ja za moda nie podążam.
Oby autorka nabyła odwagi i powiedziała wprost do jakiej tragedii doszlo w Edenie jaki rozłam w DNA Adama jak
Nachasz podzielił Królestwo Boze jak ucznił rozłam i zmieszał wmieszał sie pdostepem.
to dlatego przyszedł Jahszua w ukryciu Slugi zeby odebrac co Jego

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: .Cyprian. »

kesja pisze:
04 mar 2021, 14:14
Strach to nastepstwo tego co zrobili a nie ze ze strachu zrobili.
A czy gdziekolwiek autorka artykułu twierdzi, że zrobili to ze strachu? Nie, tylko mówi, że wraz z grzechem pierworodnym zaczął się strach.
kesja pisze:
04 mar 2021, 14:14
Ewa patrzy na Nachasza i widzi go pieknego ,godnego pożadania dzisiaj mówia ''ciacho''
To co Nachasz -Swietlisty bo miedz jest z polyskiem a on tak jest nazwany wiec to co oferuje Ewie
jest nie do odrzucenia bedzie jak Eohim bedzie nalezec do ich rasy elohimów .
Ja czytam, że to owoce były miłe dla oczu, nie wąż.
kesja pisze:
04 mar 2021, 14:14
Nie bój sie nie lekaj sie ,ale to nie o tm
O tym, gdyż wraz z grzechem powstał strach.

kesja pisze:
04 mar 2021, 14:14
Autorka wie co sie stało w Edenie ale boi sie wejsc w temat bo wie w jakiej religijnej mentanosci zyje .
Ja nie widzę u niej strachu w podejmowaniu trudnych tematów, wprost przeciwnie.
kesja pisze:
04 mar 2021, 14:14
na legaizmie sie nie znam to takie modne okreslenie ale ja za moda nie podążam.
Słowo "legalizm" to tylko nazwa zjawiska, zjawiska wszechobecnego. Nie chodzi tu o modę. Jeżeli komuś nie odpowiada nazwa, to może to nazwać inaczej.
kesja pisze:
04 mar 2021, 14:14
Oby autorka nabyła odwagi i powiedziała wprost do jakiej tragedii doszlo w Edenie jaki rozłam w DNA Adama jak
Nachasz podzielił Królestwo Boze jak ucznił rozłam i zmieszał wmieszał sie pdostepem.
to dlatego przyszedł Jahszua w ukryciu Slugi zeby odebrac co Jego
Masz na myśli materialne wmieszanie się?
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: kesja »

Grzech pierwo rodny mówi nazwa sama za siebie ,ze dotyczy pierwsego rodzenia a nie jedzenia owoców jakie by nie były
z pestka czy bez.
Autorka nawiazała ze dotyczy intymnosci ,ale jakie to owoce je sie intymnie ?
Tak mam na mysli to co mówi biblia ze Nachasz ma swoje potomstwo ze zmieszania DNA swojego i Ewy
Konkretnie o tym mówi biblia o nienawisci ,Smoka do rodzaju Adamowego do potomstwa kobiety .

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: .Cyprian. »

kesja pisze:
05 mar 2021, 18:20
Grzech pierwo rodny mówi nazwa sama za siebie ,ze dotyczy pierwsego rodzenia a nie jedzenia owoców jakie by nie były
z pestka czy bez.
Autorka nawiazała ze dotyczy intymnosci ,ale jakie to owoce je sie intymnie ?
Tak mam na mysli to co mówi biblia ze Nachasz ma swoje potomstwo ze zmieszania DNA swojego i Ewy
Konkretnie o tym mówi biblia o nienawisci ,Smoka do rodzaju Adamowego do potomstwa kobiety .
To ja zapytam wprost. Najpierw Adam otrzymał rozkaz od Boga: " Z każdego drzewa tego ogrodu możesz jeść, ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz ". Biorąc kesja pod uwagę Twoje argumenty, czego formalnie dotyczył zakaz w odniesieniu do Adama? Chcę podkreślić, że w tym momencie jest tylko Adam, Ewy jeszcze nie ma.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: kesja »

Dotyczy genetyki Adam wiedział ,ze ma zachowac czystosc genetyczna .
Lata temu pisałam,ze Adam był przeznaczony do innego celu na inny czas , kiedy otrzymał isze z isza mieli
czekac nie ma ani słowa ,ze maja sie rozmnazac.
To było powiedziane do innych istot adama ,Samiec i samica ,ale oni sa inna rasa i mogli łaczyc sie zapełniac Ziemie .tak sie działo
co wiemy z 6 rozdz.
Doprowadzili do zniszczenia całej Ziemi wszystko było dozwolone hybrydy stwory Nefilim cały zestaw podaje mit grecka ,w co nie wierzyłam myslac ,ze to fantazja.
Dzisiaj patrzysz i nie widzisz do jakiego spustoszenia genetyki doszło . wszystko skazone , i gdyby nie Łaska ,ze
mozemy Narodzic sie ponownie z Ducha Świetego .
To nie ma juz nadziei bo ten Zapis jest pietnem Węza-Smoka na Duszy .

te szczepionki jak powiedzieli to eksperyment Czyli nie kryja sie To eksperyment do zmiany DNA.
to Węzowy jad

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: Bobo »

kesja, sorry, że tak to określę, ale to co napisałaś, to bełkot.
Oszołomstwu mówię NIE!

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: wybrana »

Bobo pisze:
06 mar 2021, 14:31
kesja, sorry, że tak to określę, ale to co napisałaś, to bełkot.
Jaki bełkot, przecież cały Judaizm, Islam i wszyscy, co posilaja się starą księgę, na tym opisanym wydarzeniu oparli swój system wierzeń
Walka o dominację rasy wybranej i przestrzeganie czystości krwi i uprzedzenie do ciała jako skazonego jest mottem wszystkich tych religii.
Ofiary że ludzi, potem że zwierząt, były zadośćuczynieniem według tych wierzeń za grzech.
A dlaczego ofiary z ciała i krwi uważano za zadośćuczynienie za grzech?
Również obrzezanie było rytualna pogardą dla ciała.
Całe religie Starego pisma oparte są na tym zdarzeniu w Ogrodzie Eden.
Ostatnio zmieniony 06 mar 2021, 14:49 przez wybrana, łącznie zmieniany 2 razy.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: kesja »

Okreslaj sie jak chcesz wcale mnie nie dziwi polak jest poganinem niewierzacy ,z klapkami vatykanu na oczach
zasłona na oczach i uszy głuche.
wiara polaków w powijakach utkneła posłuszna papistom i innym podobnym.
myslenie boli lepiej nie myslec. :-)

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: Bobo »

Z bełkotu wchodzisz w coraz większy bełkot. Myślę, że twojego światopoglądu już NIKT na forum nie pojmuje. Powtarzasz tylko jedno i to samo a czasem coś innego niż wcześniej. Ja już wiem, że tego nie pojmiesz, że MY nie pojmujemy twojego pisania. I tak pewnie będzie do końca.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: kesja »

wyszedł dubel
Ostatnio zmieniony 06 mar 2021, 15:20 przez kesja, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: kesja »

Kain wiedział ze chodzi o skazenie krwi dlatego zabił Abla bo on złozył ofiare ze tak sie stało
krk robi to notorocznie .

wybrana im ciezko zrozumiec bo ukryto przed nimi cała ohydę czynu Nachasza który rozdzielił Królestwo Boze zawłaszczajac dla siebie czesc z tych ,którzy stali sie niewolnikami swoich guru.

Ogrom zniewolonych jest tak wielki ze trudno uwierzyc .
to co Nachasz wprowadził przez swojego potomka Kaina to spustoszenie genetyczne dzieci maja byc bez płci
partenogeneza była i wraca.
medrcy syjonu zapowiadali i realizuja to co Nachasz zaczał w Edenie,tam było o wiele wiecej ,ale to juz nie teraz

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Artykuł dotyczący pojęć: strach i grzech pierworodny

Post autor: .Cyprian. »

kesja pisze:
06 mar 2021, 14:21
Dotyczy genetyki Adam wiedział ,ze ma zachowac czystosc genetyczna .
Lata temu pisałam,ze Adam był przeznaczony do innego celu na inny czas , kiedy otrzymał isze z isza mieli
czekac nie ma ani słowa ,ze maja sie rozmnazac.
To było powiedziane do innych istot adama ,Samiec i samica ,ale oni sa inna rasa i mogli łaczyc sie zapełniac Ziemie .tak sie działo
co wiemy z 6 rozdz.
Doprowadzili do zniszczenia całej Ziemi wszystko było dozwolone hybrydy stwory Nefilim cały zestaw podaje mit grecka ,w co nie wierzyłam myslac ,ze to fantazja.
Dzisiaj patrzysz i nie widzisz do jakiego spustoszenia genetyki doszło . wszystko skazone , i gdyby nie Łaska ,ze
mozemy Narodzic sie ponownie z Ducha Świetego .
To nie ma juz nadziei bo ten Zapis jest pietnem Węza-Smoka na Duszy .

te szczepionki jak powiedzieli to eksperyment Czyli nie kryja sie To eksperyment do zmiany DNA.
to Węzowy jad
Kesja, powiedz jasno i wprost, czym było według Ciebie, czy kogoś - kogo argumenty Cię przekonują - spożycie zakazanego owocu.

I dlaczego w Biblii miałoby to tak zostać zakamuflowane w opisie, skoro mówisz, że nie było to - tak jak w opisie - złamaniem zakazu spożycia?
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”