Termin "Sela" w Biblii Hebrajskiej

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Termin "Sela" w Biblii Hebrajskiej

Post autor: EMET »

EMET:
Z pewnością przy czytaniu psalmów zetknęliśmy się z oddanym kursywą wyrażeniem - „Sela”. Jak wiemy, przy czytaniu na głosnie wymawia się owego terminu.

Oto, co czytamy w ,Leksykonie’ „Wnikliwe…” [Wyd. ŚJ] ---
Sela
quoteTermin dotyczący sposobu wykonania utworu muzycznego lub recytacji; występuje w Psalmach i Księdze Habakuka. Może oznaczać pauzę — w śpiewie, w muzyce albo w obu — którą przeznaczano na moment zadumy lub która miała podkreślić ostatnią wyrażoną myśl. W Septuagincie termin ten został oddany słowem diápsalma, definiowanym jako „interludium muzyczne” (Ps 3:4; Hab 3:3).

W zapisie hebrajskim –- סֶ֑לָה ; trans.: “sela(h)” => w ‘Biblii Hebrajskiej’ użyto w ‘74.’ miejscach w tym w Hab 3:3, 9, 13. Nie mylić z zapisem w Ks. Narzekania [Lamentacje] 1:15 [forma - “silla(h)”].
Mamy też objaśnienie w ,Słowniczku’ w ‘PNŚ-2018’, na str. 1774.
W greckiej LXX nadto w apokryfie “Ody” oraz “Psalmy Salomona”. Popowski \ w swoim przekładzie LXX \ oddał [jak to i powyżej w objaśnieniu] per: „Interludium”. :-D

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Termin "Sela" w Biblii Hebrajskiej

Post autor: Queza »

Czyli jak ja podkreślam czasami ostatnią swoją myśl utworem muzycznym to to jest Sela?
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Termin "Sela" w Biblii Hebrajskiej

Post autor: EMET »

EMET:

z 'wikipedii' ---
muzyka
interludium – wstawka instrumentalna, szczególnie w muzyce organowej, krótki utwór między wersetami psalmu,

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Termin "Sela" w Biblii Hebrajskiej

Post autor: Queza »

Nie odpowiedziałeś mi na pytanie. :-)
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Termin "Sela" w Biblii Hebrajskiej

Post autor: EMET »

EMET:

Uważam, iż to, o co pytasz -- nie jest Sela; takie moje zdanie. Mogę się jednak mylić, bom nie fachowiec: HA!

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Termin "Sela" w Biblii Hebrajskiej

Post autor: Queza »

EMET pisze:
05 mar 2024, 18:54
EMET:

Uważam, iż to, o co pytasz -- nie jest Sela; takie moje zdanie. Mogę się jednak mylić, bom nie fachowiec: HA!

Stephanos, ps. EMET
Jest coś na czym się nie znasz? ;-)
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Termin "Sela" w Biblii Hebrajskiej

Post autor: EMET »

EMET:

Nie znam się na malowaniu, rysowaniu i rzeźbieniu. Nie znam się na fotografowaniu. Na muzyce co nieco się znam. Nie jestem tzw. majsterkowiczem.
Od dziecka kocham książki: nawet po nocach mnie się śnią. Interesuję się fizyką, matematyką, chemią nieorganiczną, a zwłaszcza biblistyką. Nie znam - chociaż pragnąłbym się znać - na języku angielskim.
to tyle niezbędności...

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Termin "Sela" w Biblii Hebrajskiej

Post autor: Queza »

Fotografowanie jest proste, z rysunku w 1995 roku zajęłam 2-gie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na temat "Aids", to były eliminacje wojewódzkie. W tej chwili nie maluję już. Angielski znam trochę, lubiłam się uczyć tego języka, lubiłam też matematykę, ale już fizyki nie. Biblią się zainteresowałam, gdy się pojawił w moim życiu Jezus.

Cieszę się, że odpisałeś. :-)
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Termin "Sela" w Biblii Hebrajskiej

Post autor: Queza »

EMET pisze:
05 mar 2024, 21:11
EMET:

Nie jestem tzw. majsterkowiczem.

Stephanos, ps. EMET
To podobnie jak ja... nie szyję, nie szydełkuję, nie robię na drutach, ale dobrze gotuję.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”