"prawość" czy "sprawiedliwość"?

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

"prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: EMET »

EMET:
Nader często zdarza się, iż są jakby stosowane wymiennie pojęcia: „prawość; sprawiedliwość” => da się np. dostrzec, iż ‘PNŚ’ jest bardzo konsekwentny, gdyż termin „prawość” [i odmiany gramatyczne] pobrzmiewa nawet tam, gdzie w innych ,przekładach’ pobrzmiewa „sprawiedliwość” .
Takie objaśnienie fragmentu początkowego z Leksykonu „Wnikliwe…” ---
PRAWOŚĆ
Hebrajskie słowa cédek oraz cedakáh, a także greckie dikaiosýne kryją w sobie myśl o moralnej nieskazitelności, rzetelności, prostolinijności. Wskazują przy tym na istnienie wzorca tego, co prawe i prostolinijne. Wyraz „prawość” często pojawia się w związku z sądzeniem lub sędzią, co nadaje mu nieco prawniczy charakter (dlatego wspomniane wyrazy hebr. I gr. bywają tłumaczone na „sprawiedliwość”) (Ps 35:24; 72:2; 96:13; Iz 11:4; Obj 19:11). W Prawie Mojżeszowym czterokrotnie użyto słowa cédek w odniesieniu do prowadzenia interesów: „Macie mieć dokładną[‛sprawiedliwą’, BT; ‛rzetelną’, Bw] wagę, dokładne odważniki, dokładną efę i dokładny hin” (Kpł 19:36).


Tak, z kolei, w tymże ‘Leksykonie’, objaśniono [w początkowym fragmencie] pojęcie „sprawiedliwość” ---
SPRAWIEDLIWOŚĆ
Uczciwe, prawe postępowanie, obiektywne odnoszenie się do rzeczywistości; bezstronność, rzetelność. Hebrajskie słowo miszpát, często tłumaczone na „sprawiedliwość” lub „sąd”, może też oznaczać jakiś plan (Wj 26:30), zwyczaj (Rdz 40:13), regułę (2Kn 4:20) albo ustalony sposób postępowania (Kpł 5:10).
W wielu przekładach na „sprawiedliwość” są tłumaczone wyrazy cédek i cedakáh, które w Przekładzie Nowego Świata na ogół oddano przez „prawość” (Rdz 18:19; Hi 8:3). W Biblii oba te pojęcia mają w zasadzie podobne znaczenie, chociaż „sprawiedliwość” bardziej kojarzy się z systemem prawnym (por. Am 5:24).
Greckie słowo przetłumaczone na „zgodny ze sprawiedliwością” () wskazuje na coś, co jest „sprawiedliwe”, „słuszne” lub zasłużone (Rz 3:8; Heb 2:2; por. Bp, BT, Bw). Dwa inne greckie wyrazy oddawane czasem przez „sprawiedliwość” (Mt 12:20, Bw, NŚ; Łk 18:7, ) oznaczają przede wszystkim „sąd” i „pomstę”.


Jak moi/nasi Bracia [ŚJ] piszą: „W Biblii oba te pojęcia [czyli: prawość i sprawiedliwość] mają w zasadzie podobne znaczenie, chociaż „sprawiedliwość” bardziej kojarzy się z systemem prawnym.”. 🤔😊
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: Queza »

Wydaje mi się, że sprawiedliwość ma szersze znaczenie niż prawość, a czy ktoś leworęczny może być prawy? :-)
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: EMET »

Queza pisze:
06 mar 2024, 16:11
Wydaje mi się, że sprawiedliwość ma szersze znaczenie niż prawość, a czy ktoś leworęczny może być prawy? :-)
EMET:
Mógłbym się zgodzić odnośnie Twojego rozumienia pojęcia "sprawiedliwość".
Gwoli: prawość to pojęcie moralne, nie zaś [?] mające związek z praworęcznością. Rzec by można: nawet leworęczny [tzw. mańkut] może być prawy, ew. sprawiedliwy; zaś praworęczny/i/ może/gą/ być nawet łajdakiem/ami/ [tak pisząc].

Taka dygresja: Przekład Nowego Świata [Wyd. ŚJ] -- ed. polska 2018r. i dalej -- oddaje zamiast "po/na prawicy" => "po/na prawej stronie" [SIC!].
Dla przykładu: „Jehowa powiedział mojemu Panu: „Zasiadaj po mojej prawej stronie, aż położę twoich wrogów jako podnóżek dla twoich nóg” -- Psalm 110:1, 'PNŚ-2018'.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: Queza »

Można też być prawym sercem:

Tarczą jest dla mnie Bóg, co zbawia prawych sercem. Księga Psalmów 7.11

Bóg jest jak tarcza, tarcza chroniła wojownika od włóczni i strzał wrogów. Bóg ochrania osobę, która Mu zaufa.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: EMET »

EMET:

Faktycznie, jak to i czytamy w Ps 7:10/11/ w ,przekładzie toruńskim’: „Moja obrona* jest od Boga**, który wybawia ludzi prawego*** serca.” [str. 323, ed. 2021r.]. {w ,przypisach’ czytamy:} *dosł.: tarcza; / ** lub: Bóg jest moją tarcza; / ***szczerego, prostolinijnego
Odnośna fraza na „prawego serca”, to w zapisie hebrajskim – “jiszre-lew”; użyto nadto w ‘Biblii Hebrajskiej’: Ps Ps 32:11; / 64:11/10/; / 94:15. //

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: EMET »

EMET:

W Psalmie 33:5 czytamy: „Jehowa kocha prawość i sprawiedliwość. Ziemia jest pełna Jego lojalnej miłości.” [‘PNŚ-2018’].
„prawość” – w hebraj. “cedhaqa(h)”; // „sprawiedliwość” – w hebraj. “miszpaṭ”; // „lojalna miłość” – w hebraj. “chesedh”.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: Queza »

Nie nadążam za Tobą. :lol:
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: EMET »

Queza pisze:
07 mar 2024, 15:25
Nie nadążam za Tobą. :lol:
EMET:
Mój rodzony Brat [Józef] zwykł mawiać... pomalutku, pomalutku... :-)

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: Queza »

EMET pisze:
07 mar 2024, 15:41
Queza pisze:
07 mar 2024, 15:25
Nie nadążam za Tobą. :lol:
EMET:
Mój rodzony Brat [Józef] zwykł mawiać... pomalutku, pomalutku... :-)

Stephanos, ps. EMET
Pomalutku, a do skutku. Ja się tak przykładam do sprzątania pomalutku, ale jutro chcę wstać wcześniej i skutecznie posprzątać. ;-)
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

krzysiekniepieklo
Posty: 260
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: krzysiekniepieklo »

Queza pisze:
07 mar 2024, 15:59


Pomalutku, a do skutku. Ja się tak przykładam do sprzątania pomalutku, ale jutro chcę wstać wcześniej i skutecznie posprzątać. ;-)
Znałem paru takich, że jak powiedzieli - jutro - to nie mieli zwyczaju następnego dnia zmieniać swojego zdania.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: Queza »

krzysiekniepieklo pisze:
07 mar 2024, 20:28
Znałem paru takich, że jak powiedzieli - jutro - to nie mieli zwyczaju następnego dnia zmieniać swojego zdania.
Ja zaczęłam odchudzanie od "jutra" i już schudłam ponad 22 kilo. :-D Obiecuję sobie, że jutro wstanę i posprzątam.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

krzysiekniepieklo
Posty: 260
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: krzysiekniepieklo »

Queza pisze:
07 mar 2024, 20:36
krzysiekniepieklo pisze:
07 mar 2024, 20:28
Znałem paru takich, że jak powiedzieli - jutro - to nie mieli zwyczaju następnego dnia zmieniać swojego zdania.
Ja zaczęłam odchudzanie od "jutra" i już schudłam ponad 22 kilo. :-D Obiecuję sobie, że jutro wstanę i posprzątam.
Gratuluję sukcesu, chociaż nie bardzo chce mi się wierzyć

krzysiekniepieklo
Posty: 260
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: krzysiekniepieklo »

Sprawiedliwy to taki, który Boże prawo wypełnia. Prawy jest sprawiedliwy o ile to samo prawo wypełnia. Nie dotyczy to "prawa", które pisze szatan. Prawo szatana jest bezprawiem, bo służy do tego żeby ludzi zniewalać. Wypełniający przepisy, które pisze szatan, nie jest ani prawy, ani sprawiedliwy. Jest po prostu niewolnikiem, który swojemu panu chce się przypodobać.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: Queza »

krzysiekniepieklo pisze:
07 mar 2024, 20:39
Gratuluję sukcesu, chociaż nie bardzo chce mi się wierzyć
No to nie wierz. :roll:
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: "prawość" czy "sprawiedliwość"?

Post autor: Nieziem »

Queza pisze:
07 mar 2024, 20:44
krzysiekniepieklo pisze:
07 mar 2024, 20:39
Gratuluję sukcesu, chociaż nie bardzo chce mi się wierzyć
No to nie wierz. :roll:
Jeden z dwunastu, co przez trzy i pół roku chodził z Panem Jezusem, też nie chciał wierzyć. 🤭
A ja wierzę w te 22 kilo, brawo Queza.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”