Jezioro płonące ogniem i siarką

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Jezioro płonące ogniem i siarką

Post autor: machabeusz »

Ciekawą dyskusję przenoszę z innego wątku.

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

kansyheniek pisze:
Yarpen Zirgin pisze:Zastanawiam się... Kansy, co ty robisz z tymi fragmentami Biblii, które mówią o piekle? Wyciąłeś je z Pisma Świętego?
A o których fragmentach mówisz Yarpen?

Oczwiscie wiem,że takie fragmenty są,ale może podaj jakiś przykład.
Ubiegnę Yarpena. W końcu , to ja zadałem pytanie dla Kansyheńka. :mrgreen:

Np. ten fragment jak rozumiesz?

Mat. 25:41
41. Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom.
(BW)

Obj. 20:10
10. A diabeł, który ich zwodził, został wrzucony do jeziora z ognia i siarki, gdzie znajduje się też zwierzę i fałszywy prorok, i będą dręczeni dniem i nocą na wieki wieków.
(BW)

Ja też , podobnie jak Rysiu nie wierzę w "dantejskie piekło". Wierzę natomiast w to co Pismo wprost naucza. Istnieje bowiem miejsce nazwane w Biblii jeziorem płonącym ogniem i siarką gdzie trafią diabeł , jego aniołowie oraz potępione dusze.
Czy zgodzisz się z tym Kansyheńku?
kansyheniek pisze: Dodać muszę jeszcze,że ja z regułu nie zastanawiam się jak będzie wyglądać kara za grzeszne życie raczej skupiam się na tym żeby jej w ogóle nie doświadczyc.
Bardzo słusznie robisz. :-)

Ważne jest jednak wierzyć w to co Biblia naucza również i o karze dla grzeszników. Jest to jedną z ważnych nauk Pisma Świętego.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

PBW Revelation 19:20 I pojmane zostało zwierzę, a wraz z nim fałszywy prorok, który przed nim czynił cuda, jakimi zwiódł tych, którzy przyjęli znamię zwierzęcia i oddawali pokłon posągowi jego. Zostali oni obaj wrzuceni żywcem do jeziora ognistego, gorejącego siarką.

PBW Revelation 20:10 A diabeł, który ich zwodził, został wrzucony do jeziora z ognia i siarki, gdzie znajduje się też zwierzę i fałszywy prorok, i będą dręczeni dniem i nocą na wieki wieków.

PBW Revelation 20:14 I śmierć, i piekło zostały wrzucone do jeziora ognistego; owo jezioro ogniste, to druga śmierć.

PBW Revelation 20:15 I jeżeli ktoś nie był zapisany w księdze żywota, został wrzucony do jeziora ognistego.
Moim zdaniem, jezioro ogniste symbolizuje całkowite zniszczenie, a nie jakieś literalne miejsce, jezioro ogniste jest synonimem gehenny, literalna GeHinnom była doliną za murami Jeruzalem, z której zrobiono śmietnisko, gdzie palono zwłoki przestępców i w której zawsze podtrzymywano palący się ogień. Izraelici znali to miejsce i wiedzieli co ono symbolizuje.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Dolina Hinnonu zakończyła karierę wysypiska na długo przed Chrystusem. W I wieku, z racji na składane tam kiedyś ludzkie ofiary bożkom, stanowiła synonim cierpienia.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Arius pisze:
PBW Revelation 19:20 I pojmane zostało zwierzę, a wraz z nim fałszywy prorok, który przed nim czynił cuda, jakimi zwiódł tych, którzy przyjęli znamię zwierzęcia i oddawali pokłon posągowi jego. Zostali oni obaj wrzuceni żywcem do jeziora ognistego, gorejącego siarką.

PBW Revelation 20:10 A diabeł, który ich zwodził, został wrzucony do jeziora z ognia i siarki, gdzie znajduje się też zwierzę i fałszywy prorok, i będą dręczeni dniem i nocą na wieki wieków.

PBW Revelation 20:14 I śmierć, i piekło zostały wrzucone do jeziora ognistego; owo jezioro ogniste, to druga śmierć.

PBW Revelation 20:15 I jeżeli ktoś nie był zapisany w księdze żywota, został wrzucony do jeziora ognistego.
Moim zdaniem, jezioro ogniste symbolizuje całkowite zniszczenie, a nie jakieś literalne miejsce, jezioro ogniste jest synonimem gehenny, literalna GeHinnom była doliną za murami Jeruzalem, z której zrobiono śmietnisko, gdzie palono zwłoki przestępców i w której zawsze podtrzymywano palący się ogień. Izraelici znali to miejsce i wiedzieli co ono symbolizuje.

EMET:
Polecam mój post:
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... ght=#27801

I jeszcze taka notka --
"Tak więc biblijne wypowiedzi na temat Gehenny na ogół pokrywają się z tradycyjnym poglądem (zawartym m.in. w źródłach rabinicznych), według którego Dolina Hinnoma służyła Jerozolimie za miejskie wysypisko śmieci (w Mt 5:30 przekład Phillipsa oddaje słowo géenna jako „sterta śmieci”). Komentator żydowski Dawid Kimchi (1160?-1235?), omawiając Psalm 27:13, podał następujące informacje historyczne dotyczące „Gehinnom”: „Jest to miejsce na terenie przyległym do Jerozolimy, miejsce doprawdy obrzydliwe; wrzucano tam nieczystości i trupy. Zawsze płonął tam ogień, w którym spalały się te śmieci oraz trupie kości. Dlatego wyrok czekający niegodziwców jest w przenośni nazywany Gehinnom”.".


Stephanos, ps EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

Arius pisze:
Moim zdaniem, jezioro ogniste symbolizuje całkowite zniszczenie, a nie jakieś literalne miejsce, jezioro ogniste jest synonimem gehenny, literalna GeHinnom była doliną za murami Jeruzalem, z której zrobiono śmietnisko, gdzie palono zwłoki przestępców i w której zawsze podtrzymywano palący się ogień. Izraelici znali to miejsce i wiedzieli co ono symbolizuje.
Czytałem o tym kiedyś w książce "Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi"...
Nie wiem czy zauważyłeś Ariusie , że "diabeł będzie tam dręczony dniem i nocą na wieki wieków".
Jak można dręczyć kogoś kogo nie ma? :-D

Skoro symbolicznie rozumiesz jezioro ognia , to i diabeł jest symboliczny , prawda? :xhehe:
Bądź konsekwentny , Ariusie.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

machabeusz pisze:
Arius pisze:
Moim zdaniem, jezioro ogniste symbolizuje całkowite zniszczenie, a nie jakieś literalne miejsce, jezioro ogniste jest synonimem gehenny, literalna GeHinnom była doliną za murami Jeruzalem, z której zrobiono śmietnisko, gdzie palono zwłoki przestępców i w której zawsze podtrzymywano palący się ogień. Izraelici znali to miejsce i wiedzieli co ono symbolizuje.
Nie wiem czy zauważyłeś Ariusie , że "diabeł będzie tam dręczony dniem i nocą na wieki wieków".
Jak można dręczyć kogoś kogo nie ma? :-D

Skoro symbolicznie rozumiesz jezioro ognia , to i diabeł jest symboliczny , prawda? :xhehe:
Bądź konsekwentny , Ariusie.
Konsekwentnie, ŚMIERĆ i HADES wrzucone do jeziora ognia tez tam będą znosić katusze, aż im współczuje ;-) i tak wracamy do Dantowskiego PIEKŁA

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

Arius pisze:
Konsekwentnie, ŚMIERĆ i HADES wrzucone do jeziora ognia tez tam będą znosić katusze, aż im współczuje ;-)
Nie musisz współczuć. Nigdzie nie jest napisane , że hades i śmierć będą cierpieć katusze w jeziorze ognistym. A może byś podał jakies cytaty , które rzekomo o tym mówią...?
Hmmm...? ;-)
Arius pisze: i tak wracamy do Dantowskiego PIEKŁA
Jak widać Twoje argumenty jak na razie są słabe. Zauważyłem też , że nie odpowiedziałeś na moje pytanie i nie odniosłeś się do argumentów , które podałem. Niestety jeśli chodzi o dyskusję , to gdy w niej uczstniczysz , to byłoby miło gdybyś nie ignorował tego co ktoś z Biblii cytuje i zadaje pytania. Diabeł będzie tam dręczony. Tak uczy Pismo i powinieneś w to uwierzyć , Ariusie.
Pozdrawiam.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

To ja coś podrzucę dla rozważenia:

Oz. 13:14
14. Z ręki grobu wybawię ich, od śmierci wykupię ich. O śmierci! będę śmiercią twoją; o grobie! będę skażeniem twojem; żałość skryta będzie od oczów moich.
(BG)
Jachu tak z boku.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

machabeusz pisze:
Arius pisze:
Konsekwentnie, ŚMIERĆ i HADES wrzucone do jeziora ognia tez tam będą znosić katusze, aż im współczuje ;-)
Nie musisz współczuć. Nigdzie nie jest napisane , że hades i śmierć będą cierpieć katusze w jeziorze ognistym. A może byś podał jakies cytaty , które rzekomo o tym mówią...?
Hmmm...? ;-)
Arius pisze: i tak wracamy do Dantowskiego PIEKŁA
Jak widać Twoje argumenty jak na razie są słabe. Zauważyłem też , że nie odpowiedziałeś na moje pytanie i nie odniosłeś się do argumentów , które podałem. Niestety jeśli chodzi o dyskusję , to gdy w niej uczstniczysz , to byłoby miło gdybyś nie ignorował tego co ktoś z Biblii cytuje i zadaje pytania. Diabeł będzie tam dręczony. Tak uczy Pismo i powinieneś w to uwierzyć , Ariusie.
Pozdrawiam.
Pewnie, że nie pisze, widać będą tam szczęśliwi ;-). Pozostań przy swojej literalnej interpretacji symbolicznej księgi. Dobrze powiedziano Danielowi.
Daniel 12:9-10 Wtedy rzekł: Idź, Danielu, bo słowa są zamknięte i zapieczętowane aż do czasu ostatecznego. 10 Wielu będzie oczyszczonych, wybielonych i wypławionych, lecz bezbożni będą postępować bezbożnie. Żaden bezbożny nie będzie miał poznania, lecz roztropni będą mieli poznanie.
Moim zdaniem to się tyczy wszystkich proroctw i opisów symbolicznych, żaden bezbożny nie będzie miał poznania, a takimi są na przykład wyznawcy trójcy, zamiast prawdziwego BOGA JHWH.

Ty masz swoje poznanie - ja swoje, więc pozostań przy swoim - a ja pozostanę przy swoim.

Awatar użytkownika
kansyheniek
Posty: 3041
Rejestracja: 22 wrz 2007, 18:55
Lokalizacja: Kleve,Niemcy

Post autor: kansyheniek »

Arius pisze:Np. ten fragment jak rozumiesz?

Mat. 25:41
41. Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom.
A jak należy to rozumieć skoro:
28) Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.
Ciała i dusze mogą być zatracone w piekle.Bóg jest tym,który może to zrobić.

Tak,owszem piekło istnieje ale nie w takim wydaniu jak nazwaliście tutaj: dantejskim.
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

kansyheniek pisze:
Arius pisze:Np. ten fragment jak rozumiesz?

Mat. 25:41
41. Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom.
A jak należy to rozumieć skoro:
28) Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.
Ciała i dusze mogą być zatracone w piekle.Bóg jest tym,który może to zrobić.

Tak,owszem piekło istnieje ale nie w takim wydaniu jak nazwaliście tutaj: dantejskim.
Mając biblijny pogląd na nefesz-psyche werset ten staje się jasny, to samo tyczy się gehenny, która nie jest żadnym piekłem.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Arius pisze:
kansyheniek pisze:
Arius pisze:Np. ten fragment jak rozumiesz?

Mat. 25:41
41. Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom.
A jak należy to rozumieć skoro:
28) Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.
Ciała i dusze mogą być zatracone w piekle.Bóg jest tym,który może to zrobić.

Tak,owszem piekło istnieje ale nie w takim wydaniu jak nazwaliście tutaj: dantejskim.
Mając biblijny pogląd na nefesz-psyche werset ten staje się jasny, to samo tyczy się gehenny, która nie jest żadnym piekłem.

EMET:
Właśnie. Ale najpierw taki biblijny pogląd na nephesz - psyche trzeba mieć.
Nie mając zaś...


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

Arius pisze: Moim zdaniem to się tyczy wszystkich proroctw i opisów symbolicznych, żaden bezbożny nie będzie miał poznania, a takimi są na przykład wyznawcy trójcy, zamiast prawdziwego BOGA JHWH.
Ariusie , nie przestajesz mnie zaskakiwać... :-?

Prosiłem Ciebie wielokrotnie abyś nie wyrażał się w taki sposób o wyznawcach Trójcy. Prosiłem też nieraz abyś powściągnął swój język przed oceną jakiegokolwiek człowieka ze względu na jego wiarę. Słowa , które napisałeś godzą w serce każdego wyznawcę Trójcy i nie tylko.
Ja przecież nie wierzę w Trójcę , ale nigdy nawet nie pomyślałem , że wyznawcy tej doktryny są ludźmi bezbożnymi. :shock:
Znam wielu Trynitarian , którzy są prawdziwie wierzącymi ludźmi na których zstąpił Duch Święty. Nie waż się więcej pisać w taki sposób , bo naruszasz regulamin tego forum i m.in. ja odpowiadam za trzymanie się zasad i przestrzegania go na tym forum.

"6. W dyskusji nie wolno nikogo obrażać, pomawiać, obrzucać obelżywymi epitetami, poniżać niczyjej godności osobistej, czy też z powodu innego wyznania lub poglądu. "

Udzielam Tobie ostrzeżenia za obrażanie wierzących chrześcijan ze względu na wierą w Trójcę. Proszę też abyś zrozumiał to w końcu i nigdy więcej tego nie robił.

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

kansyheniek pisze:
28) Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.
Ciała i dusze mogą być zatracone w piekle.Bóg jest tym,który może to zrobić.

Tak,owszem piekło istnieje ale nie w takim wydaniu jak nazwaliście tutaj: dantejskim.
Widzę kansyheńku , że rozumiemy te zagadnienie podobnie. Uważam , że dusze które trafią do jeziora ognia i siarki po otrzymaniu kary za grzechy zostaną unicestwione. Kara będzie wprostproporcjonalna do grzechów:

Mat. 23:14-15
14. [Biada wam uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że pożeracie domy wdów i to pod pokrywką długich modlitw; dlatego otrzymacie surowszy wyrok.]
15. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że obchodzicie morze i ląd, aby pozyskać jednego współwyznawcę, a gdy nim zostanie, czynicie go synem piekła dwakroć gorszym niż wy sami.
(BW)

Hebr. 10:26-27
26. Bo jeśli otrzymawszy poznanie prawdy, rozmyślnie grzeszymy, nie ma już dla nas ofiary za grzechy,
27. Lecz tylko straszliwe oczekiwanie sądu i żar ognia, który strawi przeciwników,
(BW)

Ezech. 18:4
4. Oto dusze wszystkie moje są, jako dusza ojcowska tak i dusza synowska moje są; dusza, która grzeszy, ta umrze.
(BG)

Nie wierzę w nikończące się męki potępionych. Według mnie Bóg w sprawiedliwy sposób ukarze każdego grzesznika , który się nie nawrócił. Nigdy nie potrafiłem zrozumieć sprawiedliwości w tym , że każdy człowiek który tam trafi otrzyma taki sam wyrok jak sam diabeł. Tylko o nim Biblia mówi , że będzie tam cierpiał na wieki wieków. O pewnych ludziach mowa jest , że po prostu tam trafią i zostaną ukarani -jedni bardziej a drudzy mniej surowo.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”