Paruzja

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mr x
Posty: 179
Rejestracja: 07 lip 2011, 21:30

Post autor: mr x »

nike pisze:Czy widzieli Jezusa odchodzącego ludzie nie wierzący w niego? Otóż nie.
Widzieli ci co w niego wierzyli i ci ludzie co są oddani sercem Jezusowi tez go zobaczyli,że przyszedł, jako duchowa istota ,zobaczyli Go oczyma wiary. Świat go jeszcze nie rozpoznał, rozpozna Go w tysiącleciu.
Ilu wierzących widziało odejście Jezusa?

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

bartek212701 pisze:nike,
Czy widzieli Jezusa odchodzącego ludzie nie wierzący w niego? Otóż nie.
Czyli Jezusa ujrzą tylko Ci,którzy w Niego wierzyli i nadal wierzą ?
Tak, po znakach. Zauważ w niektórych miejscach pisze,że Jezus przyjdzie na obłoku [w obloku jest właściwiej] wiec jak? Będzie siedział na chmurce? Ten obłok musi coś znaczyć chyba prawda?
Jeszcze w innym miejscu jest,że Jezus przyjdzie jak złodziej w nocy, więc juz to nie błyskawica, bo kiedy jest błyskawica to są też grzmoty potężne, czy;li jest glośno bardzo. Jest tez napisane,że z wielkim hukiem przyjdzie. Więc jak w końcu przyjdzie?

mr x
Posty: 179
Rejestracja: 07 lip 2011, 21:30

Post autor: mr x »

Skoro nikt nie chce odpowiedzieć, to odpowiem sam sobie:
mr x pisze:Ilu wierzących widziało odejście Jezusa?
Skoro widziało to wydarzenie tylko kilka wierzących osób, to w myśl twojej zasady Nike, to samo wydarzy się w przyszłości - tylko kilka osób ze wszystkich wierzących na całej ziemi zobaczy to wydarzenie. Ba, możemy pokusić się nawet o tezę, że będą to ludzie o takim samym kolorze oczu co mieli tamci - bo przecież takimi konkretnymi oczami widzieli jak Jezus odchodził.
Po co to zamieszanie? Po co kolejne podziały?

Według mnie słowa aniołów odnosiły się sposobu odejścia Jezusa - nie pod ziemię, nie zniknięcie, tylko odejście do góry.
Czym są owe "obłoki" - nawet nie zamierzam poruszać tego tematu bo pewnie zostałbym wyklęty...

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

mr x,
Czym są owe "obłoki" - nawet nie zamierzam poruszać tego tematu bo pewnie zostałbym wyklęty...
wielu uważa,że obłoki to anioły :-)
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

mr x pisze:Czym są owe "obłoki" - nawet nie zamierzam poruszać tego tematu bo pewnie zostałbym wyklęty...
Obłoki to chmury, chmury sa różne, burzowe, wyglądają bardzo groźnie, jeżeli z błyskawicą to czarne prawie są. Obłoki przedstawiają ucisk, tak ja rozumiem.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Odświeżenie tematu...

Post autor: Henryk »

Adwent, czyli wtóra obecność naszego Pana Jezusa Chrystusa powoduje wiele kontrowersji.
Sprzeczek, nieporozumień, oskarżeń o herezje. :-|
Powodem mogą być same słowa Jezusa!
W jednym miejscu mówi do nas:
J 14:19 bt5"Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie widział. Ale wy Mnie widzicie; ponieważ Ja żyję i wy żyć będziecie."
Nikt Go nie ujrzy, ponieważ przyjdzie niepostrzeżenie.
1Tes 5:2 bw"Sami bowiem dokładnie wiecie, iż dzień Pański przyjdzie jak złodziej w nocy."
2P 3:10 bw"A dzień Pański nadejdzie jak złodziej; wtedy niebiosa z trzaskiem przeminą, a żywioły rozpalone stopnieją, ziemia i dzieła ludzkie na niej spłoną."
Łk 17:20 br"Zapytany zaś przez faryzeuszy, kiedy nadejdzie królestwo Boże odpowiedział: Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dający się zauważyć."

W innych miejscach coś przeciwnego:
Mt 24:27 bw"Gdyż jak błyskawica pojawia się od wschodu i jaśnieje aż na zachód, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego,"
Mt 24:30 bw"I wtedy ukaże się na niebie znak Syna Człowieczego, i wtedy biadać będą wszystkie plemiona ziemi, i ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłokach nieba z wielką mocą i chwałą,"
Tu jest obietnica widzialnego przyjścia dla wszystkich ludzi.

Ap 1:7 bw"Oto przychodzi wśród obłoków, i ujrzy go wszelkie oko, a także ci, którzy go przebili, i będą biadać nad nim wszystkie plemiona ziemi. Tak jest! Amen."
Mk 14:62 bw"A Jezus rzekł: Jam jest; i ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego na prawicy mocy Bożej i przychodzącego z obłokami niebieskimi."
Także cielesny Izrael.

Jeszcze inne miejsca mówią o tym, że zobaczą Go jedynie nieliczni:
J 17:24 bw"Ojcze! Chcę, aby ci, których mi dałeś, byli ze mną, gdzie Ja jestem, aby oglądali chwałę moją, którą mi dałeś, gdyż umiłowałeś mnie przed założeniem świata."
Dz 1:11bw"I rzekli: Mężowie galilejscy, czemu stoicie, patrząc w niebo? Ten Jezus, który od was został wzięty w górę do nieba, tak przyjdzie, jak go widzieliście idącego do nieba."
1J 3:2bgn"Umiłowani, teraz jesteśmy dziećmi Boga, a jeszcze się nie objawiło czym będziemy. Ale wiemy, że kiedy on stanie się widocznym, będziemy podobni do niego; bo ujrzymy go takim jak jest."

Co o tym myśleć?
Jakoś należy to zrozumieć! :roll:

Mało tego!
W jeszcze innych miejscach mamy powiedziane, że Chrystusa nie będzie na ziemi!
J 14:3 bg"Idę, abym wam zgotował miejsce; a gdy odejdę i zgotuję wam miejsce, przyjdę zasię i wezmę was do siebie, żebyście, gdziem ja jest, i wy byli."
Ap 3:21 bg"Kto zwycięży, dam mu siedzieć z sobą na stolicy mojej, jakom i ja zwyciężył i usiadłem z Ojcem moim na stolicy jego."

A jednak… przyjdzie: :-D
2Tes 2:8 br"wówczas ukaże się Niegodziwiec w całej pełni. Ale Pan zgładzi go tchnieniem swoich ust i zniszczy samą potęgą swego przyjścia."
Mt 16:27bp"A Syn Człowieczy przyjdzie w chwale swego Ojca z aniołami swymi i wtedy odda każdemu według jego uczynków."

Ciekawe- prawda? :animrumru:


c.d.n.

BoaDusiciel
Posty: 6937
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Moim zdaniem jeśli coś wygląda jak kaczka, chodzi jak kaczka i kwacze jak kaczka, to prawdopodobnie jest to kaczka.
Dlatego dziwi mnie, że ze sprzecznych wypowiedzi Jezusa chcecie wyciągnąć inny wniosek niż ten, że autor wypowiedzi gadał od rzeczy.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Henryk pisze:Ciekawe- prawda?
Otóż to. Ciekawe, ale i zgłupieć można. W zależności od tego jakich "nauczycieli" ktoś miał, na jakie akurat zbory czy Kościoły trafił (rodząc się w takim a nie innym miejscu, pochodząc z takiej, a nie innej tradycji rodzinnej itp.), gdzie ucho przyłożył....tak się wierzy.
Masakra. Ile tych prawd może być? Kto ma rację? Wszyscy? A może nikt?Dlaczego mamy przyjąć jedno zrozumienie, a drugie odrzucać? Dlaczego wyzywamy się od heretyków, skoro tak a nie jednoznacznie jest to w PS ujęte?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Obłoki wskazują na niewidzialną obecność. Po co mówić, że ktoś przychodzi w obłoku? Bo w obłoku nic nie widać, i tak konsekwentnie przedstawia to Biblia.
To tylko jeden szczegół, aby wuka mogła pojąć to całe zamieszanie :-D
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Bobo pisze:Obłoki wskazują na niewidzialną obecność. Po co mówić, że ktoś przychodzi w obłoku? Bo w obłoku nic nie widać, i tak konsekwentnie przedstawia to Biblia.
To tylko jeden szczegół, aby wuka mogła pojąć to całe zamieszanie :-D
To nadinterpretacja. Wiele razy czytałam o przychodzeniu w obłokach, odchodzeniu na obłoku itd., ale gdybyś nie napisał tego powyższego, nigdy bym nie skojarzyła, że w tych tekstach chodzi o "niewidzialność". Dziwne i chyba nie przekonuje mnie.
A co z tym, że "zobaczy Go każde oko"? Czy chodzi o "trzecie oko", o to niewidzialne i o pojmowanie spraw tylko duchowo?
Tak czy inaczej, sprawa jest niejasna i może być dowolnie interpretowana.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

wuka pisze:To nadinterpretacja.
Nie kwitu tego tak szybko.
wuka pisze:Wiele razy czytałam o przychodzeniu w obłokach, odchodzeniu na obłoku itd., ale gdybyś nie napisał tego powyższego, nigdy bym nie skojarzyła, że w tych tekstach chodzi o "niewidzialność". Dziwne i chyba nie przekonuje mnie.
Podam kilka przykładów, jeśli cię to interesuje:


Podczas straży porannej Jehowa spojrzał na Egipcjan spośród słupa ognia iobłoku iwywołał wśród nich zamieszanie (Wj 14:24).

Myślisz, że widziano wtedy dosłownie Jehowę?

iopowiedzą otym mieszkańcom tej ziemi. Aprzecież oni też słyszeli, że Ty, Jehowo, jesteś pośród tego ludu, że ukazujesz mu się twarzą wtwarz, że Ty jesteś Jehowa, że unosi się nad nim Twój obłok iże wsłupie obłoku idziesz przed nim za dnia, anocą wsłupie ognia.
(Liczb 14:14)

Literalnie nie widziano Jehowy, gdy prowadził ich przez 40 lat po pustyni. Jednak obłok widziano.

10 Kiedy kapłani wyszli ze świętego miejsca, obłok wypełnił dom Jehowy. 11 Zpowodu tego obłoku kapłani nie mogli tam usługiwać, bo chwała Jehowy napełniła dom Jehowy. 12 Wtedy Salomon odezwał się: „Jehowo, powiedziałeś, że będziesz przebywał wgęstym mroku (1 Królów 8:10-12).

To sytuacja, gdy Salomon oddawał do użytku nowo zbudowaną świątynię. Tam również nie widziano Jehowy. Obłok tak.

Gdy jeszcze mówił, osłonił ich jasny obłok, zktórego rozległ się głos: „To jest mój ukochany Syn, którego darzę uznaniem. Słuchajcie go”. 6 Na te słowa uczniowie padli twarzą do ziemi, przejęci strachem. 7 Ale Jezus podszedł, dotknął ich ipowiedział: „Wstańcie. Nie bójcie się”. 8 Podnieśli więc oczy, lecz nie zobaczyli już nikogo oprócz Jezusa
(Mat 17:5-8)

I znów obłok zakrył niektóre postacie.

Sprawozdanie biblijne podaje, że gdy Jezus wstępował do nieba, „obłok zabrał go im zoczu” (Dz 1:9). Uczniowie nie widzieli Jezusa unoszącego się na obłoku — obłok im go zasłonił.

Łatwiej dzięki temu zrozumieć słowa Jezusa: „Ujrzą Syna Człowieczego przychodzącego wobłoku zmocą oraz wielką chwałą”, atakże wypowiedź zKsięgi Objawienia: „Przychodzi zobłokami, aujrzy go wszelkie oko” (Łk 21:27; Obj 1:7; Mt 24:30). Wprzeszłości obłoki symbolizowały niewidzialną obecność; obserwatorzy mogli ją ‛ujrzeć’ tylko „oczami” umysłu, czyli zrozumieć jej znaczenie. Wtym wypadku realne, widzialne zdarzenia miały sprawić, że ludzie „ujrzą” Chrystusa, awięc zdadzą sobie sprawę zjego niewidzialnego nadejścia.

Pewne rzeczy/osoby można niejako 'ujrzeć' na własne oczy, choć wcale nie chodzi tu o literalny wzrok. Coś tak jak tu:

Kiedyś jedynie oTobie słyszałem, ale teraz widzę Cię na własne oczy. (Hioba 42:5).

Czy, wuka czasami nie stosujesz podobnego zwrotu typu: hm... dostrzegam pewien problem! (na pewni nie literalnymi oczami), albo: ja tego jakoś nie widzę... (czyli nie rozumiem, nie pojmuję), albo: no widzisz, jakie to proste! (gdy komuś udało cię coś wyjaśnić i on to załapał) itp. itd.
Myślisz, że pisarze biblijni nie znali tego typu idiomów, żeby nie brać ich pod uwagę?

Wuka, nie uciekaj w manierę: nie wiem, nie rozumie, nie pojmuję itp. itd.
Bo nigdy do niczego nie dojdziesz :-D
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

wuka pisze:Masakra. Ile tych prawd może być? Kto ma rację? Wszyscy? A może nikt?Dlaczego mamy przyjąć jedno zrozumienie, a drugie odrzucać? Dlaczego wyzywamy się od heretyków, skoro tak a nie jednoznacznie jest to w PS ujęte?
Przecież Jezus już to wyjaśnił:

Auczniowie Jezusa podeszli do niego izapytali: „Dlaczego przemawiasz do nich za pomocą przykładów?”. 11 On im odpowiedział: „Wam dano zrozumieć święte tajemnice Królestwa Niebios, ale im nie. 12 Bo kto ma, temu będzie dane jeszcze więcej ibędzie miał obfitość, ale temu, kto nie ma, zostanie odebrane nawet to, co ma. 13 Właśnie dlatego mówię do nich za pomocą przykładów. Bo gdy patrzą— patrzą na próżno. Gdy słuchają— słuchają na próżno. Inie pojmują sensu
(Mat 13:10-13)

Uczniowie dopytywali, więc Jezus udzielił im dodatkowych wyjaśnień. Wtedy sprawy były prostsze do zrozumienia. Kto nie pyta, ten się nie dowie i nie pozna prawdy.
Nauki biblijne są na ogół proste, tylko często podejście psuje odbiór najprostszej nauki.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Bobo pisze:Nie kwitu tego tak szybko.
Nie mam zamiaru, chcę cię za język pociągnąć ;-)
Bobo pisze: Bo gdy patrzą— patrzą na próżno. Gdy słuchają— słuchają na próżno. Inie pojmują sensu
To jeden z tych wersetów, które nijak nie potrafię rozgryźć. Nie rozumiem działania Jezusa, który jakby z góry przekreślał jakąś część osób, które mimo starań nie są zdolne czegoś zrozumieć.
Bobo pisze:Nauki biblijne są na ogół proste, tylko często podejście psuje odbiór najprostszej nauki.
Z tym się zgodzę. Wiele złego robią ci, co mają te nauki prosto i jasno wyjaśniać.

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 2946
Rejestracja: 28 maja 2006, 13:01

Post autor: Petroniusz »

BoaDusiciel pisze:Moim zdaniem jeśli coś wygląda jak kaczka, chodzi jak kaczka i kwacze jak kaczka, to prawdopodobnie jest to kaczka.
Dlatego dziwi mnie, że ze sprzecznych wypowiedzi Jezusa chcecie wyciągnąć inny wniosek niż ten, że autor wypowiedzi gadał od rzeczy.
"Gdy Platon podał definicję 'Człowiek jest to istota żywa, dwunożna, nieopierzona' i tą definicją chełpił się i zdobył poklask, Diogenes oskubał koguta i zaniósł do szkoły na wykład Platona, mówiąc: 'Oto jest człowiek Platona'" (Diogenes Laertios)
Petroniusz Arbiter

BoaDusiciel
Posty: 6937
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Żywego koguta oskubał ? :roll: :shock:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”