Grzech - definicja

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

1 Jan 3,4
grzech jest przestępstwem zakonu
[video]https://www.youtube.com/watch?v=be5P9Q-XR7I[/video]

2 Tym.4,1
Uroczyście nakazuję ci przed Bogiem i Mesjaszem Jeszuą, który będzie sądził żywych i umarłych, kiedy objawi i ustanowi swoje królestwo.
Głoś Torę!
Bądź zawsze gotów,bez względu na to,czy chwila wydaje się stosowna, czy nie.
Wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Taką najważniejszą kwestią w przypadku grzechu jest jego prawidłowe określenie gdy występuje. Nie należy go potępiać, ponieważ kolokwialnie mówiąc to objaw lenistwa mentalnego. Niektórzy mogli by powiedzieć, że grzech to granica Królestwa Bożego i poniekąd mieliby rację. Królestwo zachwyca, a po podejściu do sprawy grzechu poznaje się wartość duszy, tego dotyczy prawdziwy sąd

Mat 12:30 eib "(30) Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie, a kto ze Mną nie gromadzi — rozprasza."

A wiemy, że Bóg jest cierpliwy

Hi 34:23 eib "Tak! Nie wyznaczono człowiekowi pory, o której miałby się stawić przed Bogiem na sąd."

Więc człowiek ma czas by samodzielnie nazwać rzeczy z głębi serca, czyli przeprowadzić sąd i okazać się nienagannym

Mat 5:14 eib "Wy jesteście światłem świata. Nie da się ukryć miasta, które leży na górze."
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Pod grzechem znajduje się to, co wymaga poprawienia. Jeśli świadomość potępia dowolny element Stworzenia, to znaczy, że świadomość jest w mocy grzechu. Ogrody Boże rodzą się się najpierw w wiernym sercu, następnie serce pewnie do Nich zmierza i prowadzi wielu, zliczając i gładząc grzech oraz wiodąc do owoców drzew życia

Rz 5:12-13 eib "(12) Dlatego jak przez jednego człowieka wszedł na świat grzech, a jako skutek grzechu śmierć, tak też śmierć dotknęła wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli. (13) Grzech przecież był na świecie, zanim wprowadzono Prawo, choć póki nie ma Prawa, grzechu się nie liczy."

Ap 12:14 eib "I dano kobiecie dwa skrzydła wielkiego orła, aby uleciała na pustkowie, na miejsce, gdzie ją karmiono przez czas, czasy i pół czasu — z dala od węża."

Quran 57:12
12. W Dniu, kiedy zobaczysz wiernych - mężczyzn i kobiety - i jak światło ich idzie przed nimi i po ich prawej stronie: "Dla was dzisiaj radosna wieść: Ogrody, gdzie w dole płyną strumyki; będziecie tam przebywać na wieki. To jest osiągnięcie ogromne!"
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Aby nie być pod grzechem należy znać miejsce swego pochodzenia i cel własnej drogi i nie mieć do nich zastrzeżeń. Alternatywna linia czasu wyzwolona przy spożyciu owocu z drzewa Poznania Dobra i Zła, musi mieć swego "właściciela"

J 3:8 eib "Wiatr wieje, dokąd chce — słyszysz jego szum, ale nie wiesz, skąd nadciąga i dokąd zmierza; tak jest z każdym, kto się narodził z Ducha."

Rdz 3:15 eib "Wzbudzę też nieprzyjaźń między tobą i między kobietą, między twoim potomstwem i między jej potomstwem — ono zrani ci głowę, a ty zranisz mu piętę."

Ap 20:2-3 eib "(2) Schwytał on smoka, znanego z dawien dawna węża, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat. (3) Następnie wrzucił go do otchłani, zamknął ją, a na wejściu położył pieczęć. Dzięki temu, przez okres tysiąca lat, smok nie będzie zwodził narodów. Potem, na krótko, musi zostać uwolniony."
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Dla osoby wierzącej grzech nie ma władzy, ponieważ rozumie ona sens dotychczasowych grzechów i ujmuje je w sposób bezpieczny mając nad nimi władzę, często przynosząc nawet coś nowego i dobrego, trzymając się prostej drogi. Odpuszczanie grzechów polega na wzbudzaniu wiary, ona resztę uczyni

Quran 4:145-147
Zaprawdę, obłudnicy znajdą się na samym dnie ognia i nie znajdziesz dla nich pomocnika. Wyłączając tych, którzy się nawrócili, którzy się poprawili, którzy szukali opieki u Boga i szczerze wyznali swoją religię przed Bogiem. Oto ci będą - razem z wierzącymi; a Bóg da niebawem wiernym nagrodę ogromną! Dlaczego Bóg miałby karać, jeśli będziecie wdzięczni i jeśli uwierzycie? Bóg jest wdzięczny, wszechwiedzący!

J 20:22-23 eib "(22) Następnie tchnął na nich i powiedział: Przyjmijcie Ducha Świętego. (23) Grzechy tych, którym je przebaczycie, są im przebaczone, a tych, którym je zatrzymacie, są zatrzymane."
Obrazek

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

radek pisze:Odpuszczanie grzechów polega na wzbudzaniu wiary, ona resztę uczyni
Tylko na początku drogi za Mesjaszem Bóg daje opamiętanie i odpuszczenie grzechów.
Później trzeba wytrwać w tym wybawieniu i żyć według słowa Boga na wzór Jezusa.A w razie błędu mamy Orędownika u Boga.

Dz 5:31 dos "Tego Bóg wywyższył swoją prawicą jako Założyciela i Zbawcę, aby dać Izraelowi opamiętanie i odpuszczenie grzechów."

1J 2:1 "Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezus Chrystusa, który jest sprawiedliwy."
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

W przeszłości uważano, że grzechy miały sens, dlatego był problem, lecz w przyszłości grzechy nie będą miały sensu i nie będą cenione, więc nie będą popełniane. Cenione będzie, wyraźnie opisujące rzeczywistość, Słowo Boże

J 9:3 eib "(3) Jezus odpowiedział: Ani on nie zgrzeszył, ani jego rodzice. Stało się tak po to, aby Bóg mógł na nim objawić wielkość swoich dzieł."

Quran 114:1-3
Mów: "Szukam schronienia u Pana ludzi, Króla ludzi, Boga ludzi
Obrazek

tessa

Post autor: tessa »

W 1000 letnim panowaniu Chrystusa ludzie będą się uczyć prawości.W rezultacie wszyscy będą doskonali jak Adam i Ewa przed popełnieniem grzechu.
Biblia tak to oddaje:

Izajasza 64:24


24 Zanim zawołają, ja im odpowiem.
Kiedy jeszcze będą mówić, ja ich wysłucham.
25 Wilk i baranek będą się paść razem,
lew będzie jadł słomę tak jak byk+,
a wąż będzie się żywił prochem.
Nie będą wyrządzać szkody ani zła na całej mojej świętej górze”+ — mówi Jehowa.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

tessa pisze:
Izajasza 64:24


24 Zanim zawołają, ja im odpowiem.
Kiedy jeszcze będą mówić, ja ich wysłucham.
25 Wilk i baranek będą się paść razem,
lew będzie jadł słomę tak jak byk+,
a wąż będzie się żywił prochem.
Nie będą wyrządzać szkody ani zła na całej mojej świętej górze”+ — mówi Jehowa.
To jest Izajasza 65.24 a nie 64. 24.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

RN pisze:
tessa pisze:
Izajasza 64:24


24 Zanim zawołają, ja im odpowiem.
Kiedy jeszcze będą mówić, ja ich wysłucham.
25 Wilk i baranek będą się paść razem,
lew będzie jadł słomę tak jak byk+,
a wąż będzie się żywił prochem.
Nie będą wyrządzać szkody ani zła na całej mojej świętej górze”+ — mówi Jehowa.
To jest Izajasza 65.24 a nie 64. 24.
Łatwiej jest poprawić, niż przestawić jedynie jeden numer. Myślę, że poprawne jest rozumowanie, że w ciągu tysiąca lat naprawianie Świata będzie procesem

Za 4:6 eib "(6) Wtedy oznajmił: Oto Słowo PANA do Zorobabela: Nie dzięki mocy ani dzięki sile, stanie się to dzięki mojemu Duchowi — mówi PAN Zastępów."

A Duch działa przy wolnej woli ludzi

Ap 22:17 eib "(17) A Duch i Panna Młoda mówią: Przyjdź! Kto słyszy, niech powie: Przyjdź! Każdy, kto jest spragniony, niech przychodzi. Kto chce, niech się napije wody życia — za darmo."

Ten film jest warty obejrzenia

[video]https://www.youtube.com/watch?v=hTGuHdWr4sY[/video]
Obrazek

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Grzech występuje w pismach w dwóch podstawowych znaczeniach: zbłądzenie i upadek. Niestety, tłumaczenia tego raczej nie rozróżniają i korzystając z przekładów mamy do czynienia jedynie z grzechem, zatem nie dostrzegamy rozgraniczenia pomiędzy zbłądzeniem a upadkiem.
Upadki to po prostu integralna część naszego życia. Zdarzają się, czasami są działaniami świadomymi i celowymi. Bóg po prostu upadki wybacza. W relacjach międzyludzkich upadki także są mniejszą częścią problemu, szczególnie jeśli upadający żałuje i jest zmotywowany do poprawy.
Inaczej sprawa wygląda ze zbłądzeniem, ponieważ tutaj istota problemu wynika z chybionego myślenia. Jeśli myślenie człowieka jest błędne, to on sam nigdy nie trafi do celu, nie osiągnie pożądanej mety. Jasne jest, że nikt nie zakłada, iż jego rozumowanie jest błędne, ponieważ filozofia życia ludzi zasadza się na czynieniu dobra, poszukiwaniu dobrych rozwiązań. Dlatego w zasadzie nikt nie zadaje sobie pytania, czy moje myślenie jest poprawne, ponieważ zasadniczo wszyscy chcą dobrze.
Zbłądzenie to wada systemu, wada tego rodzaju, iż wszyscy którzy na niej opierają swoje życie, z klucza nie trafiają do Boga, nie posiadają potencjału aby się do Niego zbliżać, stawać do Niego podobnymi. W zbłądzeniu najważniejszą rolę odgrywają religie: katolicyzm, protestantyzm, judaizm. Religie właśnie, z jednej strony wpajają ludziom przekonanie, że zbliżają wiernych do Boga, ale właśnie z drugiej strony, utrwalają wiernych w zbłądzeniu, które uniemożliwia trafienie do celu, czyli zbliżenie do Boga, pojednanie z Nim.
Zatem ten wymiar grzechu, który wynika z "hamatrii", czyli z błądzenia, jest najistotniejszym wymiarem problemu w relacjach człowieka z Bogiem. Jeśli myślenie człowieka jest uporządkowane w sposób błędny, jest taki człowiek z definicji skazany na duchową banicję, chociaż może się zdarzyć, że prowadzi owocne życie religijne. Dlatego istotą nawrócenia, podążania za Chrystusem, jest metanoja, czyli przemiana myślenia. Zaś istotą przemiany myślenia jest wyeliminowanie z rozumowania tych składowych, które rozpraszają relację człowieka z Bogiem, prowadzą do zubożenia tej relacji. Wiele już pisałem w innych tematach o konieczności rozróżniania pomiędzy tym co zubaża i rozprasza, a tym co zbliża i ubogaca.
Warto tu jeszcze nawiązać do grzechu przeciwko Duchowi Prawdy (Świętemu). Otóż religie, które uczą ludzi życia, które ma być duchowo wartościowe, wdrażają wiernych w system, którego wypełnianie i przestrzeganie ma docelowo prowadzić do zbawienia, czyli wieczności z Bogiem. Niestety, to właśnie religie są największą przeszkodą w budowaniu osobistej więzi człowieka z Bogiem. To religie są matecznikiem i ostoją zbłądzenia. No i właśnie religie, podpierają swoje twierdzenia, liturgie i rytuały, wolą Boga inspiracją Ducha Prawdy. W ten sposób autoryzuje się Bogiem lub Duchem Prawdy, treści, które są fałszywe. To jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu, kiedy ludzie obciążają go przekazem, który nie ma nic wspólnego z Jego prawdziwym działaniem i przesłaniem.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Grzech - definicja

Post autor: radek »

Ludzka świadomość jest dynamiczna i trudno jest traktować innego człowieka jako przewidywalnego, chyba, że nie przekracza się Prawa Bożego. Rzeczy Dobrych można spodziewać się po drugim człowieku jedynie gdy wypełnia się Prawo Boże i widzi się, że druga osoba też dba o Prawo Boże

Mat 18:19 EIB "Zapewniam też was, że jeśliby dwaj spośród was na ziemi uzgodnili coś, o co chcieliby prosić mojego Ojca w niebie, On spełni ich prośbę."
Obrazek

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Grzech - definicja

Post autor: Ketjow-oko »

cytat: ''Rzeczy Dobrych można spodziewać się po drugim człowieku jedynie gdy wypełnia się Prawo Boże i widzi się, że druga osoba też dba o Prawo Boże''

Pozwolę nadmienić, że osoby nie kierujące się PS i wiarą w jakiś tam bogów również są uczciwi, dobrzy , szlachetni wobec innych- to nie wypływa z wiedzy czy tejże wiary.
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Grzech - definicja

Post autor: radek »

Ketjow-oko pisze:
13 maja 2021, 21:18
cytat: ''Rzeczy Dobrych można spodziewać się po drugim człowieku jedynie gdy wypełnia się Prawo Boże i widzi się, że druga osoba też dba o Prawo Boże''

Pozwolę nadmienić, że osoby nie kierujące się PS i wiarą w jakiś tam bogów również są uczciwi, dobrzy , szlachetni wobec innych- to nie wypływa z wiedzy czy tejże wiary.
To Prawda, nie używając słowa "wiara", stosują ją

Rz 2:14 EIB "Bo gdy poganie, nie mający Prawa, z natury czynią to, co Prawo nakazuje, to sami — choć Prawa nie mają — stanowią je dla siebie."

I Prawo Boże nie jest dla nich uciążliwością, ale zostało Ono objawione ze względu na osoby, którym brakuje takiej intuicji

Ap 1:3 EIB "Szczęśliwy ten, kto czyta, oraz ci, którzy słuchają słów proroctwa i trzymają się tego, co jest w nim napisane. Czas bowiem jest bliski."

Każdy z nas ma rodziców i owe osoby też, a Prawo Boże zaleca dbać o rodziców. Nasi prarodzice z Edenu też mieszkają w naszych sercach, a ich stworzył Bóg, więc siłą rzeczy znając zapisy Prawa Bożego lub nie, chwała Bogu się należy

J 15:1-4 EIB "Ja jestem prawdziwą winoroślą, a mój Ojciec jest winogrodnikiem. (2) Usuwa każdy pęd we Mnie nie przynoszący owocu i oczyszcza każdy, który owoc przynosi, aby owocował obficiej. (3) Wy już jesteście czyści dzięki Słowu, które wam przekazałem. (4) Przede wszystkim trwajcie we Mnie — a Ja w was. Podobnie jak pęd nie może przynosić owocu sam z siebie, jeśli nie tkwi w winorośli, tak i wy, jeśli nie będziecie trwali we Mnie."
Obrazek

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Grzech - definicja

Post autor: Ketjow-oko »

Pismo,Pismem a życie jest zbyt brutalne, trzeba posiadać takie mierniki, które wzbudzą wobec innych takie oddziaływanie, że zmienią ich negatywne oddziaływanie.
O rodzicach nie wypowiadam się, ponieważ nie dotyczą wywołanych moich postów.
Można zauważyć, że osoby nie wywodzące się z kręgów patologii w niektórych sytuacjach są tą patologią i odwrotnie.
Stare porzekadło powiada: ''Dobrego i karczma nie zepsuje, złego i kościół nie naprawi'' tak ogólnie w tym temacie.
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”