Wolna wola

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

sio
Posty: 582
Rejestracja: 31 mar 2010, 11:17
Lokalizacja: Podhale
Kontakt:

Post autor: sio »

wit pisze:Cytując fragment z 1 Listu Piotra 2:16 nie uwzględniłaś wcześniejszego kontekstu, gdzie mowa o zbawieniu i uwolneniu wierzących przez ofiarę Chrystusową
...uwzględniłem to, nie mogbym mówić o wolnej woli Adama i Ewy, ich wolna wola nie jest udziałem naszej wolnej woli, jednak wolna wola funkcjonuje, i chodż ona jest obarczona grzechem to jednak chyba nikt nie ma wątpliwości co do posiadania wolnej woli, woli wyboru i decyzji,
Hebr 11.25,,wolał raczej cierpieć z ludem Bożym....,,
Anowi pisze:Łuk 22.42,, Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!....,,
...czyż nie potrzeba wolnej woli, wolności co do wyboru żeby powiedż te słowa,, Twoja wola niech się stanie...,,?
wit pisze: Ich wolny wybór miał przeświadczyć komu chcą służyć
...nasz dzisiaj też....
wit pisze: Natomiast my rodzimy się w niewoli grzechu, i nasz wybór uzależniony jest od woli Bożej.
...nio i tu się zgodzić nie mogę :-> ponieważ to od mojej woli, mojego wolnego wyboru, mojej woli decyzji uzależnione jest słowo,, niech się stanie Twoja wola...,,
Oczywiście brak mojej woli na wole Boga ,Boga nie ogranicza, może ostatecznie mnie ogranicza a na pewno wole Ojca na decyzje co do mojej wieczności i pewnie częściowo co do mojego życia codziennego:)....

W modlitwie,,bądź wola twoja jako w niebie, tak i na ziemi...,, uczy nas Jezus poddania naszej woli z wolnej woli , woli Ojca....
wit pisze:Bynajmniej nikt z nas nie rodzi się wolnym od grzechu, a tylko w takiej sytuacji można mówić o całkowicie wolnej woli człowieka.
...nie rodze sie i nie jestem wolny od grzechu ale jestem pewien że mam wolną wole,dziś mogę zamknąć Biblie i już nigdy jej nie otworzyć, moja wolna wola to jeden z najwazniejszych darów Boga dla człowieka pomimo grzechu, jest niezbędna w życiu,to ogólne działanie i podejmowanie świadomych decyzji, wierze że Bóg chce takiego człowieka jak ja chce takich przyjaciół,dzieci, bliskich, jestem zwolennikiem Indeterminizmu... ;-)

[ Dodano: 2010-04-11, 23:42 ]
p.s

2 Piotra 1,10,,Dlatego bardziej jeszcze, bracia, starajcie się umocnić wasze powołanie i WYBÓR!...,,

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

sio pisze:...uwzględniłem to, nie mogbym mówić o wolnej woli Adama i Ewy, ich wolna wola nie jest udziałem naszej wolnej woli, jednak wolna wola funkcjonuje, i chodż ona jest obarczona grzechem to jednak chyba nikt nie ma wątpliwości co do posiadania wolnej woli, woli wyboru i decyzji,
Hebr 11.25,,wolał raczej cierpieć z ludem Bożym....,,
Tekst z Listu do Hebrajczyków 11:25 dotyczy bohaterów wiary, którzy w znacznym stopniu zostali uwolnieni od wpływu szatana. Natomiast istotą niniejszej dyskusji jest kwestia tego, czy człowiek rodzi się z wolną wolą, tj. dotyczy sytuacji jeszcze przed nawróceniem. Wiele wskazuje, że taki człowiek znajdujący się w stanie nienawrócenia, czyli panowania grzechu, nie posiada wolnej woli, lecz chcąc tego czy nie wypełnia wolę diabelską, który zmusza tego rodzaju człowieka do spełniania jego woli, co też sygnalizowałem już w temacie na przykładzie konkretnych wersetów.
Człowiek nie może powiedzieć szatanowi, że nie chce już spełniać jego woli, a szatan na to mówi okej, i puszcza go wolno. Jest zupełnie inaczej. Człowiek zostaje wyzwolony z sideł diabelskich tylko za sprawą interwencji Bożej. Człowiek jest słabszy od szatana, więc nie może się od niego uwolnić samodzielnie.
...nasz dzisiaj też....
Patrz powyższa moja wypowiedź. No chyba, że jesteś silniejszy od szatana, i potrafisz sam się od niego uwolnić bez udziału Boga, ale w co wątpię, bo Pismo nie daje podstaw do tego rodzaju wniosków.
...nio i tu się zgodzić nie mogę :-> ponieważ to od mojej woli, mojego wolnego wyboru, mojej woli decyzji uzależnione jest słowo,, niech się stanie Twoja wola...,,
Oczywiście brak mojej woli na wole Boga ,Boga nie ogranicza, może ostatecznie mnie ogranicza a na pewno wole Ojca na decyzje co do mojej wieczności i pewnie częściowo co do mojego życia codziennego:)....

W modlitwie,,bądź wola twoja jako w niebie, tak i na ziemi...,, uczy nas Jezus poddania naszej woli z wolnej woli , woli Ojca....
Twoja subiektywna opinia jest sprzeczna z takimi tekstami jak choćby Ewangelia wg Jana 6:44 czy 6:65:
"Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym".
"I mówił: Dlatego powiedziałem wam, że nikt nie może przyjść do mnie, jeśli mu to nie jest dane od Ojca."
Powinniśmy się kierować obiektywnym źródłem wiary jakim jest Biblia, a nie naszymi często mylnymi odczuciami. Pociągającym do wiary jest Bóg, to On wykonuje pierwszy krok, a nie człowiek, i tylko On jest przyczyną wiary, a to, że komuś się wydaje, iż wiarę sam w sobie wzbudził sprzeczne jest z tym co zawiera Pismo.
...nie rodze sie i nie jestem wolny od grzechu ale jestem pewien że mam wolną wole,dziś mogę zamknąć Biblie i już nigdy jej nie otworzyć, moja wolna wola to jeden z najwazniejszych darów Boga dla człowieka pomimo grzechu, jest niezbędna w życiu,to ogólne działanie i podejmowanie świadomych decyzji, wierze że Bóg chce takiego człowieka jak ja chce takich przyjaciół,dzieci, bliskich, jestem zwolennikiem Indeterminizmu... ;-)
To, że możesz zamknąć Biblię i nigdy już jej nie otworzyć nie jest Twoją wolą, ale wolą szatańską, który wpływa na podświadomość człowieka. Dziecko Boże nigdy w ten sposób nie postąpi, a nawet w ten sposób nie pomyśli. A to, że człowiek rodzi się w grzechu wynika dosyć jasno z cytowanego już Psalmu 51:7. Gdyby nie było tzw. grzechu pierworodnego, więc nie istniałoby coś takiego jak śmierć dzieci poczętych lub nowonarodzonych. Wiemy jednak, że istnieje takowa śmierć. Każdy umiera za swój grzech, jak nas przekonuje Słowo Boże, więc i dzieci umierają za swój grzech pierworodny, a nie za grzech rodziców.
2 Piotra 1,10,,Dlatego bardziej jeszcze, bracia, starajcie się umocnić wasze powołanie i WYBÓR!...,,
Proszę czytać przynajmniej od wersetu 3:
"Boska jego moc obdarowała nas wszystkim, co jest potrzebne do życia i pobożności, przez poznanie tego, który nas powołał przez własną chwałę i cnotę."
Na podstawie powyższego widać jak na dłoni, że powołanie i wybór jest Boży a nie człowieka, więc reszta komentarza jest chyba zbyteczna.

p.s. Nie jestem zwolennikiem determinizmu, lecz opowiadam się za KOMPATYBILIZMEM. 8-)
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

wit pisze:Natomiast istotą niniejszej dyskusji jest kwestia tego, czy człowiek rodzi się z wolną wolą, tj. dotyczy sytuacji jeszcze przed nawróceniem. Wiele wskazuje, że taki człowiek znajdujący się w stanie nienawrócenia, czyli panowania grzechu, nie posiada wolnej woli, lecz chcąc tego czy nie wypełnia wolę diabelską, który zmusza tego rodzaju człowieka do spełniania jego woli
Nie można się zgodzić z taką tezą , gdyż oznaczałoby to że człowiek jest zaprogramowany .
Gdybyś taki wniosek postawił przed człowiekiem nie uznającym zupełnie Boga , byłoby to naiwnością i fałszem .
Piszę to , bo jakiś czas temu znalazłem się w towarzystwie totalnych ateistów . Oni tak nie nazywali siebie .Gdybym im chciał wmówić że nie mają wolnej woli , byłbym zwiastował inną ewangelię .
Bóg stworzył najpierw Adama i dał mu zadanie żeby nazwał zwierzęta i żeby go uprawiał i nadzorował .
Wyznaczył dwa drzewa , w środku ogrodu .
Lecz tylko z drzewa poznania dobrego i złego nie wolno mu było jeść.
Czyż ten fakt nie mówi wyraźnie o tym że Bóg na swój wzór wyposażył człowieka w wolną wolę .
Po upadku – nieposłuszeństwie Bożemu przykazaniu , człowiek w dalszym ciągu miał wolną wolę . Będąc już grzeszny , nie mógł już jeść z drzewa życia . Lecz Bóg nie ufa już człowiekowi i umieszcza anioła i miecz , ażeby strzegły owego drzewa .

I rzekł Pan Bóg: Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło. Byleby tylko nie wyciągnął teraz ręki swej i nie zerwał owocu także z drzewa życia, i nie zjadł, a potem żył na wieki!Rodzaju 3,22
Wynika iż Adam nie był zaprogramowany . Mógł też jeść z drzewa życia , czyli był prawie jak Bóg , za wyjątkiem poznania dobra i zła .
Dopiero kobieta zapragnęła tego poznania .Też miała wolną wolę .Adam tak bardzo ją kochał że przyjął na siebie jej nieposłuszeństwo . Jest to jednak myśl do innego tematu .
Co powiedział Bóg do potomstwa Adama i Ewy ?
Kusi cię, lecz ty masz nad nim panować.
Rodzaju 4,7
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

sio
Posty: 582
Rejestracja: 31 mar 2010, 11:17
Lokalizacja: Podhale
Kontakt:

Post autor: sio »

wit pisze:Natomiast istotą niniejszej dyskusji jest kwestia tego, czy człowiek rodzi się z wolną wolą, tj. dotyczy sytuacji jeszcze przed nawróceniem.
...nie wiedziałem że taką kwestie mamy, myślałem że chodzi o ,,wolną wole,, nie wiem i nie rozumiem dlaczego rozróżniasz wolną wole u człowiek nienawróconego a nawróconego, dla mnie to coś zupełnie nowego,szanuje Twoje zdanie na ten temat, chętnie posłucham ale absolutnie nie widze potwierdzenia jej w Bibli, dla mnie jest wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi ;-) ....
wit pisze:Wiele wskazuje, że taki człowiek znajdujący się w stanie nienawrócenia, czyli panowania grzechu, nie posiada wolnej woli,
...dla mnie brak nawrócenia u człowieka to dowód na jego wolną wole, wole do decyzji...
wit pisze:lecz chcąc tego czy nie wypełnia wolę diabelską, który zmusza tego rodzaju człowieka do spełniania jego woli, co też sygnalizowałem już w temacie na przykładzie konkretnych wersetów.
....zupełnie tego nie rozumiem, chyba jestem człowiekiem małej wiary bo nie mogę w to uwierzyć, absolutnie:)jestem przekonany że szatan ma też dostęp do sparawiedliwych, którzy przyjeli sprawiedliwość Jezusa, jego ofiare, będąc usprawiedliwionymi z łaski przez wiare nie jesteśmy wolni od wpływu szatana i działania grzechu w naszym życiu, przykład Apostołów,samego Piotra, bohaterów wiary, autorów Bibli, Izraela,chodżby osobiste moje prywatne życie;) itd itd...
Micheasz 7,9,,Gniew Pański muszę znosić, bo zgrzeszyłam przeciw Niemu...,,
Przypowieść o synu marnotrawnym jest klasyczna...
1 Jan 2.1,,Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika u Ojca – Jezusa Chrystusa sprawiedliwego...,,sprawiedliwych nie dotyka grzech? a jak dotyka to od kogo pokusa u nawróconych?...
Jakub 5.15,,A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone...,,
-16,,Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego...,,
wit pisze:Twoja subiektywna opinia jest sprzeczna z takimi tekstami jak choćby Ewangelia wg Jana 6:44 czy 6:65:
"Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym".
"I mówił: Dlatego powiedziałem wam, że nikt nie może przyjść do mnie, jeśli mu to nie jest dane od Ojca."
Powinniśmy się kierować obiektywnym źródłem wiary jakim jest Biblia, a nie naszymi często mylnymi odczuciami. Pociągającym do wiary jest Bóg, to On wykonuje pierwszy krok, a nie człowiek, i tylko On jest przyczyną wiary, a to, że komuś się wydaje, iż wiarę sam w sobie wzbudził sprzeczne jest z tym co zawiera Pismo.
....nie ma tu drogi bracie żadnej sprzeczności, oczywiście zgadzam się z tym co mówisz i mów Biblia że to Bóg robi i zrobił pierwszy krok do człowieka,jednak wolna wola nie przeczy powołaniu przez Boga, a nawet obecność wolnej woli w życiu człowiek udawadnia powołanie, powołanie to wybór Boski a odpowdzieć na powołanie to z wolnej woli wiara człowieka Dzie.Apost.16.31,,Uwierz w Pana Jezusa a zbawisz siebie i swój dom...,,wiara to coś co może zaistnieć tylko z wolnej woli.
Obj 22.17,,a jeśli głos dzisiaj USŁYSZYCIE...,,
2 Tym 1.9,,On nas wybawił i wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam dana została w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami....,,

...powołanie to nie wszystko, jeśli mnie zawołasz to już od mojej wolnej woli zależy moja odpowiedż na to wołanie, powołanie, powołanie to nie to samo co decyzja, Bóg decyduje o powołaniu ale to ja decyduje o odpowiedzi i zaangażowaniuna to wołanie...
W inną forme nie mogę uwierzyć,w Boga którego znam z kartek Biblii to Bóg szanujący moją wolną wole...na powołanie też nie wystarczy odpowiedzieć i staś się nawróconym ale to codzienna praca:
2 Piotra 1.10,,Dlatego bardziej jeszcze, bracia, starajcie się umocnić wasze POWOŁANIE/BÓG i WYBÓR/wola człowieka/...,,
wit pisze:To, że możesz zamknąć Biblię i nigdy już jej nie otworzyć nie jest Twoją wolą, ale wolą szatańską, który wpływa na podświadomość człowieka. Dziecko Boże nigdy w ten sposób nie postąpi, a nawet w ten sposób nie pomyśli.
...wręcz przeciwnie, szatan walczy nie z tymi co mają zamkniętą Biblie a jestem święcie przekonany że walczy z tymi co mają ją otwartą, a jak wygląda życie chrześcijan i jakie myśli przychodzą, nie tylko o zamknięciu Bibli,to małe piwo, ale o wiele, wiele gorszych rzeczy ;-) zapraszam do Księgi Joba na refleksje...
wit pisze:"Boska jego moc obdarowała nas wszystkim, co jest potrzebne do życia i pobożności, przez poznanie tego, który nas powołał przez własną chwałę i cnotę."
Na podstawie powyższego widać jak na dłoni, że powołanie i wybór jest Boży a nie człowieka, więc reszta komentarza jest chyba zbyteczna.
....na podstawie powyższego widać jak na dłoni że powołanie jest Boże, mogę się nawet zgodzić na ,,wybór ,,też Boży skoro się tak upierasz ale zwróć uwagę na słowo ,,POZNANIE,,poznanie jest z wolnej woli,,Bóg , powołał,dał wszystko do życia i pobożności przez POZNANIE...,,

...ojciec dziecku daje wszystko co jest potrzebne do życia, ale to od dziecka ,,wolnej woli,, zalezy jego decyzja o skożystaniu z tego co ojciec dał, poznanie jest w woli wolnej człowieka....Amen :->

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

DZIĘKUJĘ BRACIE sio !

Podpisuję się obiema rękami pod Twoją wypowiedzią .
Niech płynie Chwała Najwyższemu !
:-)
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

krecik pisze:Nie można się zgodzić z taką tezą , gdyż oznaczałoby to że człowiek jest zaprogramowany .
Gdybyś taki wniosek postawił przed człowiekiem nie uznającym zupełnie Boga , byłoby to naiwnością i fałszem .
Piszę to , bo jakiś czas temu znalazłem się w towarzystwie totalnych ateistów . Oni tak nie nazywali siebie .Gdybym im chciał wmówić że nie mają wolnej woli , byłbym zwiastował inną ewangelię .
Człowiek nie jest zaprogramowany, a tego właśnie naucza determinizm - fałszywie pojęty stan człowieka po upadku. Przede wszystkim człowiek jest martwy duchowo, a martwy nic sam od siebie nie może uczynić, dopóki nie będzie ożywiony. Bóg ożywia, a nie człowiek sam siebie, i to Bóg wzbudza wiarę w człowieku, co wyraźnie zaznaczono w Liście do Efezjan 2:4-6:
"Ale Bóg, który jest bogaty w miłosierdzie, dla wielkiej miłości swojej, którą nas umiłował, i nas, którzy umarliśmy przez upadki, ożywił wraz z Chrystusem - łaską zbawieni jesteście - i wraz z nim wzbudził, i wraz z nim posadził w okręgach niebieskich w Chrystusie Jezusie."
Tym który ożywia, czyli zbawia, wzbudza z martwych i umieszcza w okręgach niebiańskich jest Bóg.
Bóg stworzył najpierw Adama i dał mu zadanie żeby nazwał zwierzęta i żeby go uprawiał i nadzorował .
Wyznaczył dwa drzewa , w środku ogrodu .
Lecz tylko z drzewa poznania dobrego i złego nie wolno mu było jeść.
Czyż ten fakt nie mówi wyraźnie o tym że Bóg na swój wzór wyposażył człowieka w wolną wolę .
Po upadku – nieposłuszeństwie Bożemu przykazaniu , człowiek w dalszym ciągu miał wolną wolę . Będąc już grzeszny , nie mógł już jeść z drzewa życia . Lecz Bóg nie ufa już człowiekowi i umieszcza anioła i miecz , ażeby strzegły owego drzewa .

I rzekł Pan Bóg: Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło. Byleby tylko nie wyciągnął teraz ręki swej i nie zerwał owocu także z drzewa życia, i nie zjadł, a potem żył na wieki!Rodzaju 3,22
Wynika iż Adam nie był zaprogramowany . Mógł też jeść z drzewa życia , czyli był prawie jak Bóg , za wyjątkiem poznania dobra i zła
.
Dopiero kobieta zapragnęła tego poznania .Też miała wolną wolę .Adam tak bardzo ją kochał że przyjął na siebie jej nieposłuszeństwo . Jest to jednak myśl do innego tematu .
Bóg stworzył Adama i Ewę z wolną wolą a jako próbę komu oni zechcą służyć - czy Bogu ku życiu wiecznemu czy też szatanowi ku śmierci - umieścił dwa drzewa. Pierwsze drzewo to drzewo życia, a drugie to drzewo poznania dobra i zła. Z tego drugiego drzewa nie można było zrywać owocu, natomiast z pierwszego owszem. Gdyby człowiek zerwał owoc z drzewa życia oznaczałoby to, że chce wiecznie żyć w społeczności i harmonii z Bogiem. Stało się jednak inaczej. Ludzie zostali skuszeni i zwiedzeni przez szatana, i zerwali owoc z zakazanego drzewa, przez co poświadczyli, że opowiedzieli się za stanem śmierci i życia w nieposłuszeństwie. To był ich wolny wybór. Wolny, a nie zniewolony przez grzech, jak ma się sprawa obecnie.
Co powiedział Bóg do potomstwa Adama i Ewy ?
Kusi cię, lecz ty masz nad nim panować.
Rodzaju 4,7
Jednak całkowite panowanie nad grzechem w stanie upadku jest wręcz niemożliwe. Nie ma takich ludzi i nie było - poza Chrystusem - którzy by nie grzeszyli. Z tego widać, że grzech jest silniejszy od człowieka, który będąc w grzesznej naturze spowodowanej przez upadek w Edenie nie potrafi samemu wybawić się z nędznego położenia. Do tego potrzebna jest interwencja kogoś silniejszego od szatana, a tym kimś był Chrystus, który mocą Bożą w odniesieniu do ludzi uwolnionych, czyli zbawionych, związał szatana. Znowu mamy tu interwencję Boga.
Trzeba być uczciwym. Człowiek w walce z grzechem sam nie może dać sobie rady. Zbawienie będące rezultatem wiary jest w pełni darem Bożym, a więc wiarę wzbudza Bóg, a nie człowiek sam w sobie niezależnie od działania Bożego. Podobnie jest z narodzeniem z Boga. Człowiek nie może sam siebie zrodzić; tym który rodzi jest Bóg. Jest to całkowicie suwerenne działanie Boże.
sio pisze:...nie wiedziałem że taką kwestie mamy, myślałem że chodzi o ,,wolną wole,, nie wiem i nie rozumiem dlaczego rozróżniasz wolną wole u człowiek nienawróconego a nawróconego, dla mnie to coś zupełnie nowego,szanuje Twoje zdanie na ten temat, chętnie posłucham ale absolutnie nie widze potwierdzenia jej w Bibli, dla mnie jest wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi ;-) ....
Taki jest przebieg dyskusji. Było w niej argumentowane, że człowiek w stanie grzechu znajduje się w niewoli u szatana, a niewolnik nie posiada wolnej woli, lecz jest zdany na wolę tego, który go więzi.
...dla mnie brak nawrócenia u człowieka to dowód na jego wolną wole, wole do decyzji...
Stan, gdzie brak nawrócenia wynika z woli diabła a nie człowieka.
....zupełnie tego nie rozumiem, chyba jestem człowiekiem małej wiary bo nie mogę w to uwierzyć, absolutnie:)jestem przekonany że szatan ma też dostęp do sparawiedliwych, którzy przyjeli sprawiedliwość Jezusa, jego ofiare, będąc usprawiedliwionymi z łaski przez wiare nie jesteśmy wolni od wpływu szatana i działania grzechu w naszym życiu, przykład Apostołów,samego Piotra, bohaterów wiary, autorów Bibli, Izraela,chodżby osobiste moje prywatne życie;) itd itd...
Micheasz 7,9,,Gniew Pański muszę znosić, bo zgrzeszyłam przeciw Niemu...,,
Przypowieść o synu marnotrawnym jest klasyczna...
1 Jan 2.1,,Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika u Ojca – Jezusa Chrystusa sprawiedliwego...,,sprawiedliwych nie dotyka grzech? a jak dotyka to od kogo pokusa u nawróconych?...
Jakub 5.15,,A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone...,,
-16,,Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego...,,
Szatan w pewnej mierze nie ma dostępu do ludzi nawróconych. Jest on niejako związany przez Chrystusa co wynika z takich tekstów jak Ewangelia wg Mateusza 12:29 czy Księga Objawienia 20:1,2. Człowiek nawrócony - zbawiony nie tyle walczy z samym szatanem, co raczej ze swoimi słabościami, które go nęcą i kuszą.
....nie ma tu drogi bracie żadnej sprzeczności, oczywiście zgadzam się z tym co mówisz i mów Biblia że to Bóg robi i zrobił pierwszy krok do człowieka,jednak wolna wola nie przeczy powołaniu przez Boga, a nawet obecność wolnej woli w życiu człowiek udawadnia powołanie, powołanie to wybór Boski a odpowdzieć na powołanie to z wolnej woli wiara człowieka Dzie.Apost.16.31,,Uwierz w Pana Jezusa a zbawisz siebie i swój dom...,,wiara to coś co może zaistnieć tylko z wolnej woli.
Obj 22.17,,a jeśli głos dzisiaj USŁYSZYCIE...,,
2 Tym 1.9,,On nas wybawił i wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam dana została w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami....,,

...powołanie to nie wszystko, jeśli mnie zawołasz to już od mojej wolnej woli zależy moja odpowiedż na to wołanie, powołanie, powołanie to nie to samo co decyzja, Bóg decyduje o powołaniu ale to ja decyduje o odpowiedzi i zaangażowaniuna to wołanie...
W inną forme nie mogę uwierzyć,w Boga którego znam z kartek Biblii to Bóg szanujący moją wolną wole...na powołanie też nie wystarczy odpowiedzieć i staś się nawróconym ale to codzienna praca:
2 Piotra 1.10,,Dlatego bardziej jeszcze, bracia, starajcie się umocnić wasze POWOŁANIE/BÓG i WYBÓR/wola człowieka/...,,
Sądzę, że nie dostrzegasz tu zasadniczego problemu, iż ludzka wola staje się wolna, lecz w sposób ograniczony dopiero w sytuacji interwencji Bożej.
Zgadzam się odnośnie pozytywnej odpowiedzi ludzkiej na powołanie Boże, czemu zresztą dałem wyraz we wcześniejszych wypowiedziach. Bóg powołuje - człowiek odpowiada. Jednak człowiek nie może odpowiedzieć wcześniej przez wydarzeniem powołania. Następna sprawa to rzecz, że Bóg nie powołuje tych, którzy odpowiedzą negatywnie. Bóg wie którzy zareagują pozytywnie na Boże powołanie, i tych powołuje.
...wręcz przeciwnie, szatan walczy nie z tymi co mają zamkniętą Biblie a jestem święcie przekonany że walczy z tymi co mają ją otwartą, a jak wygląda życie chrześcijan i jakie myśli przychodzą, nie tylko o zamknięciu Bibli,to małe piwo, ale o wiele, wiele gorszych rzeczy ;-) zapraszam do Księgi Joba na refleksje...
Idea powłania Bożego wyjaśniona jest na kartach NT i ta część Biblii ma decydujące znacznie. Swoje wnioski w znacznej mierze opieram właśnie na pismach NT. W Nowym Przymierzu szatan w pewnej mierze jest poza zasięgiem oddziaływania na osoby prawdziwe wierzące. Owszem, szatan może w jakiś sposób utrudniać życie takiemu chrześcijaninowi, np. poprzez wzbudzanie sprzeciwu u osób niewierzących, które będą się starały odwieść wierzącego od rozważania Słowa Bożego. Jednak szatan nie ma bezpośredniego dostępu do umysłu człowieka nawróconego, tak jak to było jeszcze przed nawróceniem. Jedynie co może odwieść od Biblii to wrodzone ludzkie słabości i pokusy, z którymi człowiek zmaga się również po nawróceniu.
....na podstawie powyższego widać jak na dłoni że powołanie jest Boże, mogę się nawet zgodzić na ,,wybór ,,też Boży skoro się tak upierasz ale zwróć uwagę na słowo ,,POZNANIE,,poznanie jest z wolnej woli,,Bóg , powołał,dał wszystko do życia i pobożności przez POZNANIE...,,

...ojciec dziecku daje wszystko co jest potrzebne do życia, ale to od dziecka ,,wolnej woli,, zalezy jego decyzja o skożystaniu z tego co ojciec dał, poznanie jest w woli wolnej człowieka....Amen :->
Wolna wola, lub niewolna wola jak rzekł Luter, jest po powołaniu, a nie przed powołaniem.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

Dobrze mówisz bracie wit , że człowiek jest duchowo martwy . Zgadzamy się też z tym że dar NOWEGO ŻYCIA jest suwerennym , niezależnym od czegokolwiek . Jest to naszym umysłem niepojęte . Dar pokuty związany też jest z łaską wiary . To że człowiek może wierzyć , gdyż wiara jest tylko dla niektórych .
Z darem ZBAWIENIA , NOWEGO NARODZENIA , czy jeszcze jakie inne określenie by można użyć, jest tak jak z otrzymanie prezentu od kogoś .

Ktoś , bez naszej świadomości szykuje nam prezent . W tego ktosia wstaw słowo BÓG .
Przychodzi do nas . Musimy go zaprosić , czyli wpuścić do mieszkania , a przynajmniej wysłuchać . Podobnie jest z ofertą od Boga .
Już w tym momencie ma udział nasza wolna wola . Możemy zezwolić żeby ktoś nam mówił o Bogu , albo też nie . Możemy posłuchać kazania , albo nie . Możemy dać się zaprosić na nabożeństwo , albo nie . Etc.

Czy otworzymy nasz umysł na to co usłyszymy , ZALEŻY TO OD NAS .
W tym momencie ,lub może trochę później , BÓG CICHUTKIM , ŁAGODNYM GŁOSEM , ZAPRASZA NAS .

Dlatego tak ważną sprawą jest wyciszenie się człowieka . Niech przykładem będzie historia zapisana w 19 rozdziale I Królewskiej .
Ten cichy głos to nasze wnętrze – SUMIENIE . Jest to już działanie Boga , tak więc , to czy przyjmiemy ten dar , zależy OD NAS .
Podobnie jest z prezentem od tego „kogoś” Lecz z tym prezentem możemy postąpić różnie .
Możemy ciepnąć go gdzieś w kąt , albo używać go i cieszyć się nim .

Dobrze też piszesz , że człowiek rodzi się w niewoli grzechu .
Właśnie NOWE NARODZENIE , wyzwala nas z tej niewoli . Poddajemy się pod inną niewolę .
Skoro zaś dzieci mają udział we krwi i w ciele, więc i On również miał w nich udział, aby przez śmierć zniszczyć tego, który miał władzę nad śmiercią, to jest diabła, i aby wyzwolić wszystkich tych, którzy z powodu lęku przed śmiercią przez całe życie byli w niewoli. [ Heb. 2,14-15 ]

Czyż nie wiecie, że jeśli się oddajecie jako słudzy w posłuszeństwo, stajecie się sługami tego, komu jesteście posłuszni, czy to grzechu ku śmierci, [ Rzym . 6,16 ]

wit pisze:To był ich wolny wybór. Wolny, a nie zniewolony przez grzech, jak ma się sprawa obecnie.
Grzech jest słodki , i to ludzie dokonują wyboru . Robią to co im lepiej pasuje . Kierują się swoją starą GRZESZNĄ NATURĄ .
Dlatego tak istotną sprawą jest żeby człowiek NARODZIŁ SIĘ NA NOWO . W chwili przyjęcia TYLKO I WYŁĄCZNIE WIARĄ , faktu że Jezus umarł za grzechy wszystkich ludzi , otrzymuje NOWĄ NATURĘ .
W wyniku tego faktu , rodzą się OWOCE w postaci dobrych uczynków .
wit pisze:Jednak całkowite panowanie nad grzechem w stanie upadku jest wręcz niemożliwe. Nie ma takich ludzi i nie było - poza Chrystusem - którzy by nie grzeszyli
Faktem jest że człowiek sam o własnych siłach nie ma szans walczyć z grzechem . Lecz mamy drogocenną świętą krew Jezusa Chrystusa i Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.[ I Jana 2,1 ]

Jeżeli jesteśmy w Jezusie Chrystusie , to wszystko jest nowe , nasze myślenie i priorytety . Skoro dusze wasze uświęciliście przez posłuszeństwo prawdzie ku nieobłudnej miłości bratniej, umiłujcie czystym sercem jedni drugich gorąco, jako odrodzeni nie z nasienia skazitelnego, ale nieskazitelnego, przez Słowo Boże, które żyje i trwa. [ I Pio. 1,22-23 ]
:->
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Pozwalam sobie wznowić temat, bo ważny i sam nie mam wyrobionego do końca zdania.
Jeszcze do niedawna tu na forum prezentowałem jednoznaczne zdanie, że mam wolną wolę i, że to ja decyduję
aktualnie powątpiewam .... im więcej wiem o działaniu mózgu....
polecam dobry film na ten temat przybliżający różne możliwe podejścia do determinizmu i wolnej woli
Bliżej prawdy - czym jest wolna wola ? | cz.1/2
http://www.youtube.com/watch?v=MfkRhlZs ... D&index=45
a to najbardziej pasujący mi pogląd z filmu
Wolna wola
„Nasze działania może i są zdeterminowane, ale nie są nieuniknione.
Wolna wola to ograniczona umiejętność przewidywania możliwych przyszłości i zapobiegania w nich wydarzeniom.
Przyszłości nie można zmienić – z czego w co? – to zestaw mających nastąpić wydarzeń więc przyszłość zmieni się tylko w inną przyszłość – to sedno zjawiska unikania – ale samo unikanie podlega wcześniej zjawisku determinacji.
Nasze działania są uwarunkowane/zdeterminowane przez procesy zachodzące wokół nas i w nas, ale umiejętność unikania sprawia, że żadne wydarzenie nie jest nieuchronne.
Według wielu naukowców istnienie wolnej woli (wiara w jej istnienie) wymusza założenie istnienie równoległego świata duchowego, który wpływa na materialny. W materializmie nie ma miejsca na wolną wolę. Kto w nią wierzy musi założyć dualizm duchowo-materialny"
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

a w toczącej się wcześniej dyskusji staję zdecydowanie po stronie Wita, który w 95% prezentuje poglądy zgodne z moimi :-D
Ciekawe czy Wit ich nie zmienił przez te 3 lata
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Dezerter pisze:a w toczącej się wcześniej dyskusji staję zdecydowanie po stronie Wita, który w 95% prezentuje poglądy zgodne z moimi :-D
Ciekawe czy Wit ich nie zmienił przez te 3 lata
To już przeszło 3 lata minęło...? :->
Wit nie zmienił poglądów, a raczej pewne tylko uściślił. Nadal uważam, że człowiek pod panowaniem grzechu posiada ograniczoną wolę, czyli ograniczoną swobodę wyboru, a determinizm nadal uważam za niewłaściwą koncepcję.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

Dezerter pisze: Pozwalam sobie wznowić temat, bo ważny i sam nie mam wyrobionego do końca zdania.
Jeszcze do niedawna tu na forum prezentowałem jednoznaczne zdanie, że mam wolną wolę i, że to ja decyduję
aktualnie powątpiewam .... im więcej wiem o działaniu mózgu....
polecam dobry film na ten temat przybliżający różne możliwe podejścia do determinizmu i wolnej woli
Bliżej prawdy - czym jest wolna wola ? | cz.1/2
http://www.youtube.com/wa...gC64ED&index=45
a to najbardziej pasujący mi pogląd z filmu
Wolna wola
„Nasze działania może i są zdeterminowane, ale nie są nieuniknione.
Wolna wola to ograniczona umiejętność przewidywania możliwych przyszłości i zapobiegania w nich wydarzeniom.
Przyszłości nie można zmienić – z czego w co? – to zestaw mających nastąpić wydarzeń więc przyszłość zmieni się tylko w inną przyszłość – to sedno zjawiska unikania – ale samo unikanie podlega wcześniej zjawisku determinacji.
Nasze działania są uwarunkowane/zdeterminowane przez procesy zachodzące wokół nas i w nas, ale umiejętność unikania sprawia, że żadne wydarzenie nie jest nieuchronne.
Według wielu naukowców istnienie wolnej woli (wiara w jej istnienie) wymusza założenie istnienie równoległego świata duchowego, który wpływa na materialny. W materializmie nie ma miejsca na wolną wolę. Kto w nią wierzy musi założyć dualizm duchowo-materialny"
Pozwalam sobie napisać coś niecoś, bo akurat mam trochę wolnego czasu. Odzywam się głównie z powodu Twojego niezdecydowania w tej sprawie.
Autor filmu który zamieściłeś też poszukuje. Dokładnie poszukuje prawdy, uważam że tą Prawdą jest CHRYSTUS JEZUS. Jest to zagadnienie wchodzące szybko w filozofię. Przed moim nowo narodzeniem, miałem też ciągoty do filozofowania nad życiem. Lecz poznanie Zbawiciela niweluje spory filozofów. Uwierzyłem i nadal wieżę Stwórcy. On bez wątpienia dał człowiekowi wolną wolę, czyli ZDOLNOŚĆ DOKONYWANIA WYBORÓW. Jednakże Projektant - dawca między innymi i wolnej woli, jest ponad swoim dziełem czyli człowiekiem. Nie można Go objąć naszym intelektem. Dlatego też tę naszą wolną wolę, ogranicza. Mówiąc inaczej, glina nie może dyrygować Garncarzem. Gościu na końcu pierwszej części tego filmu już chyba zaczął wyjaśniać, lecz jego dalsza wypowiedź została pominięta.
W moim osobistym odczuciu, to chyba byłoby lepiej gdyby Bóg nas zaprogramował :mrgreen: . Oczywiście piszę to jako żart. Bo uważam że jest On genialny w tym co czyni z człowiekiem. :-D
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Jeżeli mamy wolna wole to po co codziennie zanosimy modlitwę do
Boga- "Bądź wola Twoja " ? i do tego zarówno Tam jak i tu

Jeżeli Bóg jest dobry , to dlaczego chcemy
swojej woli , swego kierownictwa a nie Jego woli , Jego kierownictwa ?

Hiob przyznał że zgrzeszył , Bóg nie wymienił jego grzechu , pokazał
Hiobowi swoje dzieła a Hiob zrozumiał że zgrzeszył , na czym polegał grzech Hioba ?
Może na tym że nie dał wolności dobremu Bogu czynienia tego co chce ? Boimy się tego
by Bóg czynił co chce ?

A wybór apostoła w miejsce Judasza , czy pozwolono Bogu wybrać apostoła wg. Jego woli ?
Wybierz tego lub tego - to ma być ta wolność ?

Więc jak jest - bądź wola Twoja ? czy bądź moja wola ?
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

czarna_owca
Posty: 34
Rejestracja: 23 paź 2013, 11:32

Post autor: czarna_owca »

efroni pisze:Więc jak jest - bądź wola Twoja ? czy bądź moja wola ?
Jedno nie wyklucza drugiego. Wolą Boga wobec nas jest abyśmy w Niego uwierzyli, zaufali i żyli zgodnie z Jego przykazaniami. W zamian możemy oczekiwać, że zostaniemy zbawieni. Wybór należy do nas.
A zatem "Bądź wola Twoja" oznacza: "Wyrażam zgodę na Twoje warunki" - tak najprościej ujmując. :-)

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

krecik pisze:On bez wątpienia dał człowiekowi wolną wolę, czyli ZDOLNOŚĆ DOKONYWANIA WYBORÓW.
A Pawłowi w drodze do Damaszku dał?
A zatwardzając serce Faraona ?
A czy Judasz na pewno miał wolną wolę?
A... 10 innych przykładów?
...
nasza wola nie jest ułudą - jest jakąś rzeczywistą właściwością, ale jest mocno ograniczona i zdeterminowaną warunkami zewnętrznymi , uwarunkowaniami wewnętrznymi i trzeba pamiętać jeszcze o naszej skażonej grzechem/upadkiem naturze

Efroni
Jeżeli mamy wolna wole to po co codziennie zanosimy modlitwę do
Boga- "Bądź wola Twoja " ? i do tego zarówno Tam jak i tu
Ale to jet akt mojej woli, że decyduję się oddać władzę nad moim życiem Bogu słowami "niech się dzieje Twoja wola"
ja idę jeszcze dalej - z własnej woli - proszę Ducha Św, by przekształcał ducha mego na swój obraz i podobieństwo
uznając Jezusa za mego Pana i zbawcę - z własnej woli - staję się tylko sługą (nie)użytecznym a nie panem własnego życia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

Dezerter pisze: A Pawłowi w drodze do Damaszku dał?
A zatwardzając serce Faraona ?
A czy Judasz na pewno miał wolną wolę?
A... 10 innych przykładów?
...
nasza wola nie jest ułudą - jest jakąś rzeczywistą właściwością, ale jest mocno ograniczona i zdeterminowaną warunkami zewnętrznymi , uwarunkowaniami wewnętrznymi i trzeba pamiętać jeszcze o naszej skażonej grzechem/upadkiem naturze
W rzeczy samej sam sobie odpowiadasz na moje stwierdzenie które zacytowałeś. Napisałem wcześniej „Dlatego też tę naszą wolną wolę, ogranicza.”.
To co wydarzyło się z apostołem pod Damaszkiem, jest klasycznym przykładem tego że Bóg jest PONAD NASZĄ WOLNĄ WOLĄ. Gdyby tak nie było, raczej nikt nie byłby w stanie sam ukorzyć się i przyjść do Zbawiciela.
Jak uważnie poczytasz historię wyprowadzenia Izraelitów z Egiptu, to zauważysz że Bóg dawał Faraonowi szansę dokonania wyboru. Dzisiaj zapewne dzieje się podobnie z ludźmi którzy w swoim wnętrzu słyszą cichutki głosik (sumienie) lecz i tak postępują według swojego serca.
Podobnie było z dokonaniem wyboru przez Judasza. Wybrał to co podpowiadała mu logika.
Ta nasza wola jest ograniczona lecz uważam że nie mocno i nie w całym życiu. Przecież człowiek który się nawróci, może w każdej chwili dojść do wniosku że już daje sobie spokój z tym Bogiem bo boryka się ciągle z problemami. Jeśli Bóg postanowi kogoś powołać (najczęściej w jakichś trudnych przeżyciach) to dopiero w takich momentach dzieje się coś dziwnego. Tak opisują to ludzie „pochwyceni” przez Boga.
Jest to swoista tajemnica, kiedy zmienia się myślenie człowieka. Czyni to Wszechwidzący. I chwała Mu za to.
Natomiast gdy chodzi o wpływ warunków zewnętrznych w chwili podejmowania jakiejś decyzji. To owszem one z pewnością mają wielki wpływ na podejmowane decyzje. Lecz nie jest to ślepa siła której nie jesteśmy w stanie odeprzeć. Nazywasz to mianem „determinacja”.Człowiek nawracający się do Boga, w pewnym sensie jest zdeterminowany, przymuszany. Bardzo często rozpaczliwie poszukuje wyjścia z jakiejś trudnej sytuacji. Lecz pomimo zagrożenia ma nadal możliwośc dokonania wyboru. Jeśli zwraca się w takiej chwili do Boga, to jest w tym wolny. Nie jest to więc determinacja.
Jeśli chodzi o skażoną ludzką naturę w kontekście wolnej woli, to należy wyrażnie odróżnić narodzonego z Boga i duchowo martwego.
efroni pisze:Więc jak jest - bądź wola Twoja ? czy bądź moja wola ?
Zgadzać się z Bożą wolą może jedynie człowiek wierzący, tzn. taki który wypełnia Jego przykazania na co dzień. Wówczas już od chwli zadecydowania o wyborrze wąskiej Bożej drogi, moja wola, moje "JA" zostaje pogrzebane. Mówiąc językiem biblijnym, poddaje się duchowej obrzezce.
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”