prawda

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Luba pisze:To jest przeciez trescią Objawienia :->
Treścią „objawienia” jest to, że prawdą jest Jezus.
J 14:6 bw " Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie."
Jego ofiarowane ciało umożliwiło to nam.
Jego słowa są Prawdą i drogą do życia wiecznego.
1P 2:22 bw "
On grzechu nie popełnił ani nie znaleziono zdrady w ustach jego;"
1P 2:22 psz " On grzechu nie popełnił, a z Jego ust nie wyszło kłamstwo."

Awatar użytkownika
Paszko
Posty: 453
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:39

Post autor: Paszko »

George pisze: Z początku Żydzi Chrystusowi uwieżyli, ale szybko im się odwidziało, i wrodzona ojcowska natura się obudziła. A przykładów tego w Biblii jest mnóstwo :(
O tym, o czym Ty piszesz, w tekście nie ma ani słóweczka, czyli dodajesz od siebie, w ramach indywidualnej interpretacji, coś, czego tam obiektywnie nie ma. Jest zaś o tym, że w tłumie było rozdwojenie - część wierzyła, część nie. Na początku mówi do wszystkich. Potem wyraźnie jest podkreślone, że mówi do tych, którzy w Niego uwierzyli i natychmiast następuje dialog z ludźmi, o których Jezus mówi: "wy usiłujecie Mnie zabić".

Dlatego podtrzymuję moje twierdzenie, że między fragmentem:

Kiedy to mówił, wielu uwierzyło w Niego.
Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli:
«Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej,
będziecie prawdziwie moimi uczniami
i poznacie prawdę,
a prawda was wyzwoli».


a fragmentem:

Odpowiedzieli Mu:
«Jesteśmy potomstwem Abrahama

[...]»
Odpowiedział im Jezus:
[...]
Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, ale wy usiłujecie Mnie zabić, bo nie przyjmujecie mojej nauki.

brakuje tekstu, ewentualnie połączono w tym miejscu dwa różne teksty, np. dodano do Ew Jn niezależny logion o tym, że prawda wyzwala, aby zachować go dla potomności w ramach kanonu.

To samo zrobili redaktorzy finalnej postaci Ew Jn ze "Świadectwem Jana", które zmiksowali z co najmniej dwóch różnych wersji:

19 Takie jest świadectwo Jana.

32 Jan dał takie świadectwo

29 Nazajutrz
zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu,
i rzekł: «Oto Baranek Boży

35 Nazajutrz
[...]
36 i gdy
zobaczył przechodzącego Jezusa,
rzekł: «Oto Baranek Boży».


31 Ja Go przedtem nie znałem,
ale
przyszedłem chrzcić wodą w tym celu,
aby On się objawił Izraelowi».

33 Ja Go przedtem nie znałem,
ale
Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą,
powiedział do mnie:
"Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego
i spoczywającego nad Nim, jest Tym,
który chrzci Duchem Świętym"


Luba pisze: Czlowiek strasznie komplikuje pojecie "Prawda" :-> ...zreszta jak kazde inne pojecie.

A Prawda to po prostu nieobecnosc klamstwa.

Dazenie do Prawdy polega na eliminowaniu klamstwa w kazdej postaci.

Czlowiek, ktory wyrzuca klamstwo ze swojego zycia staje sie wolnym czlowiekiem.

To jest przeciez trescią Objawienia :->
Komplikowanie prostych pojęć to podstawa ewangelizacji opartej na podobieństwach (παραβολῇ) - zob. Mk 4,30.

Np. w prologu Jana:

Pojawił się człowiek posłany przez Boga -
Jan mu było na imię.
Przyszedł on na świadectwo,
aby zaświadczyć o światłości,


nie chodzi o proste pojęcie światła, tylko o duchowe i do wyjaśnienia, że chodzi o duchowe, używa się przymiotnika "prawdziwy":

Była światłość prawdziwa,
która oświeca każdego człowieka,
gdy na świat przychodzi.


Co oznacza duchowe oświecenie, a nie oświetlenie ciała przez światło widzialne. Konsekwentnie
Prawda w tym przypadku nie oznacza wcale braku kłamstwa, i tak samo "przyjście na świat" nie oznacza narodzenia z kobiety - tylko duchowe "narodzenie" z Boga.
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ ☩

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Post autor: Luba »

Paszko pisze:

Luba pisze: Czlowiek strasznie komplikuje pojecie "Prawda" :-> ...zreszta jak kazde inne pojecie.

A Prawda to po prostu nieobecnosc klamstwa.

Dazenie do Prawdy polega na eliminowaniu klamstwa w kazdej postaci.

Czlowiek, ktory wyrzuca klamstwo ze swojego zycia staje sie wolnym czlowiekiem.

To jest przeciez trescią Objawienia :->


Komplikowanie prostych pojęć to podstawa ewangelizacji (...)


Wiesz co, Paszko ....to, co piszesz jest chyba podstawą ewangelizacji w twoim kosciele... :-(


Bo moje pojecie jest takie, ze podstawą ewangelizacji jest prostota i nieobecnosc klamstwa w przekazie ewangelicznym :->

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Post autor: Luba »

Henryk pisze: "z Jego ust nie wyszło kłamstwo."

No wlasnie....w nauce Mistrza klamstwo jest nieobecne :-D


Niechcący potwierdzasz moja definicje Prawdy, ktorej istoty nie jestes chyba zbyt swiadomy ;-)

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Luba pisze:Niechcący potwierdzasz moja definicje Prawdy, ktorej istoty nie jestes chyba zbyt swiadomy ;-)
Oczywiście, że masz absolutną rację! :lol:

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Post autor: Luba »

Henryk pisze:
Luba pisze:Niechcący potwierdzasz moja definicje Prawdy, ktorej istoty nie jestes chyba zbyt swiadomy ;-)
Oczywiście, że masz absolutną rację! :lol:


Slowo sie rzeklo.... :->

Ale ty przeciez tez masz racje...szkoda tylko, ze jeszcze tego nie wiesz :-D

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

PRAWDA / NAZARA - Religia Esseńczyków / Idumejczyków / Edomu

Post autor: George »

Znaczenie wyrazu NAZARA to 'PRAWDA' -
była to religia Esseńczyków, którzy to Esseńczycy wywodzili się od Essy, a Essa to arabskie imię Ezawa - pierworodnego i umiłowanego syna Izaaka - faktycznego przenosiciela Bożego Błogosławieństwa - Przymierza jakie Bóg zawarł z Abrahamem.


W Ewangelii Filipa o Nazarejczykach czytamy:
„Którzy przyszli z Prawdy” to Ci, Którzy przyszli z Domu Boga-Ojca.
Potrafią oni przeprowadzić do niego Swoich uczniów, dać im się „narodzić” w nim.

Wartało by tu teraz wspomnieć kim faktycznie byli Nazarejczycy.

Nazarejczycy to wyznawcy religii zwanej Nazara - Prawda.

Jezus nauczał nas:

„poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.



W Ewangelii Filipa,

http://teachings-of-jesus-christ.org/ew ... ilipa.html

odnalezionej w Bibliotece z Nag Hammadi

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Bibliot ... ag_Hammadi

czytamy:
"47. Pierwsi apostołowie nazywali Pana następująco:

Jezus Nazarejczyk Mesjasz, co oznacza: Jezus Nazarejczyk Chrystus.

Ostatnie słowo — Chrystus, pierwsze — Jezus, w środku zaś — Nazarejczyk.

Słowo Mesjasz ma dwa znaczenia: Chrystus i Król.

Jezus po starohebrajsku — Zbawiciel.

Nazara — Prawda.

Nazarejczyk — Ten, Który pochodzi z Prawdy.


Zatem: Chrystus — Król, a więc Nazarejczyk — Król i Jezus — też Król."
W swej pierwszej encyklice Redemptor hominis (1979) Jan Paweł II zacytował słowa Chrystusa

„poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Następnie dodał:

„W słowach tych zawiera się podstawowe wymaganie i przestroga zarazem.

Jest to wymaganie rzetelnego stosunku do prawdy jako warunek prawdziwej wolności. Jest to równocześnie przestroga przed jakąkolwiek pozorną wolnością, przed wolnością rozumianą powierzchownie, jednostronnie, bez wniknięcia w całą prawdę o człowieku i o świecie”.


Czym więc była NAZARA - PRAWDA ?

Historia wskazuje nam że NAZARA to Prawdziwa religia potomków Abrahama, Patryjarchy z którym Bóg, ponad cztery tysiące lat temu, zawarł Przymierze,

W czasach Chrystusa Nazara była religią Esseńczyków. Jednym z głównych obrzędów przynależności do tej religii była ceremonia Chrztu.
W związku z tą ceremonią - Chrztem - Rzymianie zaczęli nazywać Nazarejczyków - Chrześcijanami.

Nazara była religią ESSEŃCZYKÓW, a Esseńczycy to potomkowie Patryjarchy Ezawa - pierworodnego syna Izaaka (Ks. Rodzaju 25 / 36).

Ezaw, po grecku ESSA (Esseńczycy - Essaoi), był założycielem narodu Edomitów, po grecku - Idumejczyków. W czasach Chrystusa, Esseńczycy / Idumejczycy, zamieszkiwali Idumeę, kraj położony na południe od Judei.

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=10611
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
Paszko
Posty: 453
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:39

Post autor: Paszko »

Luba pisze: Wiesz co, Paszko ....to, co piszesz jest chyba podstawą ewangelizacji w twoim kosciele... :-(
To, co piszę, jest podstawą dzielenia się objawieniem z niewtajemniczonymi zarówno w przypadku ST, jak i NT:

Do kogóż to przyrównacie Boga
i jaki obraz zastosujecie do Niego?
(Iz 40,18)

«Z czym porównamy królestwo Boże
lub w jakiej przypowieści (paraboli-παραβολῇ) je przedstawimy?
(Mk 4:30)

Jest to terytorium poezji, i na tym terytorium pojęcie Prawdy np. w Prologu Ew Jn nie oznacza braku kłamstwa, ponieważ pojęcia poetyckie są niefalsyfikowalne: nie możesz powiedzieć, że nieprawdą jest, że dzieci Boga (Jn 1,12) narodziły się z Niego, skoro narodziły się one z łon własnych matek (Ew Jn 3,3-4), bo to jest licentia poetica Tego, który dokonuje porównania, a nie prawda bądź fałsz.
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ ☩

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Post autor: Luba »

Paszko pisze: Jest to terytorium poezji, i na tym terytorium pojęcie Prawdy np. w Prologu Ew Jn nie oznacza braku kłamstwa, ponieważ pojęcia poetyckie są niefalsyfikowalne: nie możesz powiedzieć, że nieprawdą jest, że dzieci Boga (Jn 1,12) narodziły się z Niego, skoro narodziły się one z łon własnych matek (Ew Jn 3,3-4), bo to jest licentia poetica Tego, który dokonuje porównania, a nie prawda bądź fałsz.


"Jest to terytorium poezji, i na tym terytorium pojęcie Prawdy np. w Prologu Ew Jn nie oznacza braku kłamstwa"



:?:

Paszko, pojecie Prawdy na kazdym terytorium oznacza brak klamstwa :->

Jesli w twojej organizacji religijnej jest inaczej, znaczy to, ze u was klamstwo miesza sie z Prawda i ratujecie sie poezja, czyli laniem wody :-D


Oczywiscie, ze czlowiek rodzi sie z lona kobiety aby moc narodzic sie z Ducha. Innej opcji przeciez nie ma.

Jakkolwiek poetycko brzmi to dla ciebie, dla mnie jest to Prawda, a nie poezja.


Strasznie namotałes, Paszko...

Awatar użytkownika
Paszko
Posty: 453
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:39

Post autor: Paszko »

Luba pisze: Paszko, pojecie Prawdy na kazdym terytorium oznacza brak klamstwa :->
Mylisz się. Na terytorium Ew Jn 1,9 Prawda jako immanentna składowa "prawdziwości światła" w sposób oczywisty nie oznacza "braku kłamstwa". Spróbuj sama sobie wyjaśnić co kłamstwa mają wspólnego z prawdziwością lub nieprawdziwością światła z Prologu Jana, a zrozumiesz, co mam na myśli.
Luba pisze: Jesli w twojej organizacji religijnej jest inaczej, znaczy to, ze u was klamstwo miesza sie z Prawda i ratujecie sie poezja, czyli laniem wody :-D
Rabbi nauczał miłości bliźniego - nie widzę jej zbyt wiele w tym, co powyżej napisałaś :-(
Jeśli skłamałem - napisz gdzie.
Jeśli lałem wodę - wskaż w którym poście.
Luba pisze: Oczywiscie, ze czlowiek rodzi sie z lona kobiety aby moc narodzic sie z Ducha. Innej opcji przeciez nie ma.
Jeśli Twoim zdaniem z mojego postu wynikało, że jest inna opcja, to go, niestety, nie zrozumiałaś... :-(
Luba pisze: Jakkolwiek poetycko brzmi to dla ciebie, dla mnie jest to Prawda, a nie poezja.
Branie biblijnej poezji dosłownie jest źródłem religijnego dogmatyzmu, który uważam za duchowo szkodliwy.
Luba pisze: Strasznie namotałes, Paszko...
Nie ma nic zawikłanego, czego by się nie dało odwikłać,
i nic namotanego, czego by nie można było odmotać... ;-)
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ ☩

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Prawda poza byciem zbiorem informacji jest też owocem mądrości niosącym nadzieję
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Miłować należy w ten sposób, aby aż dysponować Prawdą w Duchu Bożym podczas odpowiedzi

Łk 8:18 eib "Uważajcie więc, jak słuchacie; gdyż temu, który ma, będzie dodane, temu zaś, który nie ma, zostanie odebrane nawet to, co sądzi, że ma."

Quran 7:8-9
A waga w tym Dniu jest prawdą: ci, których szale będą ciężkie, będą szczęśliwi; a ci, których szale będą lekkie, stracili swoje dusze, dlatego że byli niesprawiedliwi względem Naszych znaków.
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Trwanie w Prawdzie wiąże się z widzeniem wszędzie Dobrych rozwiązań. Gdy dana osoba część rzeczywistości ocenia dobrze, a część źle, to znaczy, że jeszcze nie osiągnęła tego czego Bóg od niej wymaga

Luk 15:7 eib "(7) Mówię wam: Podobnie w niebie większa będzie radość z jednego skruszonego grzesznika niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują opamiętania."

Mat 5:48 eib "Wy bądźcie doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec w niebie."

Quran 9:6
A jeśli ktoś z bałwochwalców poszukuje u ciebie schronienia, to daj mu schronienie, tak by mógł usłyszeć słowo Boga, a następnie doprowadź go do miejsca bezpiecznego. Tak się stanie, ponieważ to są ludzie, którzy nie wiedzą.

Quran 67:1-2
Błogosławiony niech będzie Ten, w którego ręku jest królestwo - On jest nad każdą rzeczą wszechwładny! - który stworzył śmierć i życie, aby was doświadczyć, aby wiedzieć, który z was jest lepszy w działaniu; - On jest Potężny, Przebaczający!
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”