prawda

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6162
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Rozumiem, że nie jest wymyśloną historią, ani postacią, tylko jest Prawdą.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Qłeza30 pisze:Rozumiem, że nie jest wymyśloną historią, ani postacią, tylko jest Prawdą.
jako, mający ponadczasową rację(dzięki swemu Duchowi), Mesjasz

J 8:58 bt "Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM."

w świetle powyższego fragmentu warto dodać co mówił o sobie(swoim pokoleniu) dalej

Mt 24:34 bt "Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie."

osobiście wydaje mi się, że fakt bycia przez Niego Prawdą oznacza, że nie potrzebuje być pouczany
Obrazek

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

ata333 pisze:
leszed pisze:A czy prawda jest Jezusem?
deska jest kawalkiem drewna..

czy aby dowiesc tego twierdzenia.. trzeba udowodnic..iz kazdy kawalek drewna jest deska.. ?... ;-)
Wolałbym prostą odpowiedź na proste pytanie. Kolejny raz zadane...
Co to znaczy, że jest Prawdą?
Bo to że jest Prawdomówny (tak o sobie mówi) zawiera Apokalipsa 3.7 w Liście do do Kościoła w Filadelfii.
Postanowiłem najpierw usłyszeć odpowiedź Aty na powyższe zapytanie- czy prawda jest Jezusem. Może i proste za bardzo, ale w kontekscie jej wczesniejszych wypowiedzi istotne. No bo co to takiego synonim? Nie podano definicji.

Jezus jest prawdą, a ja uważam i piszę, że jest zgodny z rzeczywistoscią. Jest to rzadkie stwierdzenie o kims. Mówiąc prosto, Jezus był w zupełnej harmonii ze swiatem rzeczywistym a więc prawdziwym. Ale Jezus i prawda, Jezus i droga, Jezus i życie... to są pary, których nie należy dowolnie dzielić i mieszać. Podobnie argumentują akurat zwolennicy trójcy. Czy droga może być prawdą? albo życiem? Nie mówię w kontekscie drogowców ;-)

Jezus ma rację- owszem. Zawsze. My nie.

:-)
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6162
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

leszed pisze:Jezus był w zupełnej harmonii ze swiatem rzeczywistym a więc prawdziwym.

Ale tamtym światem, w jego realiach.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

leszed pisze:Wolałbym prostą odpowiedź na proste pytanie. Kolejny raz zadane...
Leszku prosciej sie nie da.. ;-)
zeby udowodnic ze Jezus jest Prawda..
nie tzreba udawadniac .. ze jest todwrotnie.. tzn.. ze prawda jest Jezusem..

ale w tym wypadku mozna i tak.. ;-)

Bog jest prawda..
i jedyna Prawda jest Bog... chyba nikt temu nie zaprzeczy..
skoro Bog to i Jezus.. Jego Boga ziemskie ucielesnienie.. ;-)
leszed pisze:No bo co to takiego synonim? Nie podano definicji.
synonim:
wiki pisze:Synonim (gr. synōnymos = równoimienny[1]) – wyraz lub dłuższe określenie równoważne znaczeniowo innemu, lub na tyle zbliżone, że można nim zastąpić to drugie w odpowiednim kontekście (auto – samochód). Synonimia może dotyczyć konstrukcji składniowych (mówić wiersz – mówić wierszem), form morfologicznych (profesorowie – profesorzy) i leksemów.
Jezus sam sie okresla Prawda.. gdyz Jego zycie jest calkowicie oparte i zgodne z Prawami Boga..
czyli jeszcze prosciej..: jako jedyny z ludzi zyje w Prawdzie... tym samym ucielesniajac Boza Prawde..
zycie Jezusa jako Prawda.. prowadzi wielu do ZYCIA... w swnsie zycia wiecznego.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

radek pisze:osobiście wydaje mi się, że fakt bycia przez Niego Prawdą oznacza, że nie potrzebuje być pouczany
Oczywiście nie mam najmniejszego pojęcia o czym piszesz.
Nawet nie chcę i boję się wiedzieć. :-(
Jezus jako człowiek posiadał doskonałe ciało.
Takie jak Adam przy stworzeniu.
Jedynie Oni dwaj byli doskonałymi ludźmi.
Sprawa charakteru, wiedzy, doświadczenia, to rzecz później nabyta.
Jezus musiał uczyć się chodzić, mówić, ubierać samodzielnie...
Nie narodził się dojrzałym mężczyzną z „zapisanym” rozumem i wiedzą.
Prawda? :-D
Był człowiekiem z doskonałym ciałem.
Luk 2:52 bt " Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi."
Normalny proces dorastania człowieka.
Heb 5:8 bt " I chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał."
Niczego nie był pozbawiony, czego doświadczali inni ludzie.
Nie doświadczył jedynie grzechu.
Natomiast skutek grzechu znał doskonale.

Gdy osiągnął wiek, który zgodnie z Prawem upoważniał do publicznej służby w Świątyni- ofiarował swe nadal doskonałe ciało Ojcu, jako zadośćuczynienie za Adama.

Podczas chrztu, jak zaświadcza także Jan, „otworzyły się Mu niebiosa”.
Pamiętajmy, że „niebiosa” w grece, a także w hebrajskim, to „rzeczy wzniosłe”.
Tam, namaszczony Duchem bez miary, stał się Chrystusem.
Chrystus- Namaszczony- Pomazaniec- Mesjasz- to synonimy.
Chrystus nie był „prawdą”, lecz prawdę nam przyniósł.
Prawda to pojęcie abstrakcyjne, nie osoba.

Wszystko, co opowiadał było Prawdą.
Jest jedyną drogą do Ojca, do życia wiecznego.
J 18:37 bt "[...] Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu."

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Prawdę wyrażamy słowami.
Jezus jako Słowo Boże jest prawdą.W tym słowie, w Chrystusie musimy trwać, gdyż bez Niego nic dobrego nie możemy uczynić.\
Tylko Chrystus-Słowo Boże- prawda od Boga, zaszczepiona w nas ma moc zbawić dusze.

Jk 1:21 bt "Odrzućcie przeto wszystko, co nieczyste, oraz cały bezmiar zła, a przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was Słowo, które ma moc zbawić dusze wasze."

15:5 bpd "Ja jestem winoroślą — wy pędami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten wydaje wiele owocu; bo beze Mnie nie możecie nic uczynić."

J 15:6 bpd "Ten, kto nie trwa we Mnie, zostaje wyrzucony jak pęd i usycha; takie zbiera się, wrzuca do ognia — i płoną."

Trwajmy w Prawdzie , którą jest słowo od Boga.

J 17:17 bt "Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą." powiedział Jezus do Ojca .

Diabeł uczyni cuda bylebyś nie brał poważnie słów, które Bóg powiedział do proroka Mojżesza.
A Jezus powiedział o pismach Mojżesza:

J 5:47 bpd "Jeśli jednak jego [Mojzesza] pismom nie wierzycie, jak uwierzycie moim słowom?"


Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Osoba słuchająca uznaje to, co słyszy za Prawdę, gdy to co słyszy uświęca tą osobę

Ef 1:13 eib "(13) W Nim i wy, gdy usłyszeliście Słowo prawdy, dobrą nowinę o waszym zbawieniu — i dzięki któremu uwierzyliście — zostaliście opieczętowani obiecanym Duchem Świętym."
Obrazek

Awatar użytkownika
Paszko
Posty: 453
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:39

Post autor: Paszko »

radek pisze:Osoba słuchająca uznaje to, co słyszy za Prawdę, gdy to co słyszy uświęca tą osobę
Amen, amen... :-)

Odpowiedział mu Jezus:
„Ty mówisz, że ja jestem królem:
na to się narodziłem i przyszedłem,
aby każdy, kto jest z prawdy,
słuchał głosu mego".

Mówi doń Piłat:
„Cóż to jest prawda?"

Mówi doń Jezus:
„Prawda jest z nieba".

Mówi Piłat:
„Czyż nie ma prawdy na ziemi?"

Mówi Jezus do Piłata:
„Patrz, jak ci, co głoszą prawdę,
są sądzeni przez tych,
którzy mają władzę na ziemi".

(Ewangelia Nikodema)
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ ☩

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

PRAWDA I ŹRÓDŁO KŁAMSTWA

Post autor: George »

Paszko pisze:
radek pisze:Osoba słuchająca uznaje to, co słyszy za Prawdę, gdy to co słyszy uświęca tą osobę
Amen, amen... :-)

Odpowiedział mu Jezus:
„Ty mówisz, że ja jestem królem:
na to się narodziłem i przyszedłem,
aby każdy, kto jest z prawdy,
słuchał głosu mego".

Mówi doń Piłat:
„Cóż to jest prawda?"

Mówi doń Jezus:
„Prawda jest z nieba".

Mówi Piłat:
„Czyż nie ma prawdy na ziemi?"

Mówi Jezus do Piłata:
„Patrz, jak ci, co głoszą prawdę,
są sądzeni przez tych,
którzy mają władzę na ziemi".

(Ewangelia Nikodema)
Jeszcze ciekawszy fragment o PRAWDZIE :
http://biblia-online.pl/Biblia/Warszaws ... a/8/21/661

"Spór Jezusa z Żydami

8:31
Mówił więc Jezus do Żydów, którzy uwierzyli w Niego:

Jeżeli wytrwacie w słowie moim, prawdziwie uczniami moimi będziecie

8:32
I poznacie prawdę, a prawda was wyswobodzi.

8:33
Odpowiedzieli mu: Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy u nikogo w niewoli. Jakże możesz mówić: Wyswobodzeni będziecie?

8:34
Jezus im odpowiedział: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, każdy, kto grzeszy, jest niewolnikiem grzechu.

8:35
A niewolnik nie pozostaje w domu na zawsze, lecz syn pozostaje na zawsze.

8:36
Jeśli więc Syn was wyswobodzi, prawdziwie wolnymi będziecie.

8:37
Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, lecz chcecie mnie zabić, bo słowo moje nie ma do was przystępu.

8:38
Mówię to, co widziałem u Ojca, a wy także czynicie, co słyszeliście u ojca waszego.

8:39
Odpowiadając, rzekli mu: Ojcem naszym jest Abraham. Jezus im rzecze: Jeżeli jesteście dziećmi Abrahama, spełniajcie uczynki Abrahama.

8:40
Lecz teraz chcecie zabić mnie, człowieka, który wam mówił prawdę, którą usłyszałem od Boga: Abraham tego nie czynił.

8:41
Wy spełniacie uczynki swojego ojca. Na to mu rzekli: My nie jesteśmy zrodzeni z nierządu; mamy jednego Ojca, Boga.

8:42
Rzekł im Jezus: Gdyby Bóg był waszym Ojcem, miłowalibyście mnie, Ja bowiem wyszedłem od Boga i oto jestem. Albowiem nie sam od siebie przyszedłem, lecz On mnie posłał.

8:43
Dlaczego mowy mojej nie pojmujecie? Dlatego, że nie potraficie słuchać słowa mojego.

8:44
Ojcem waszym jest diabeł i chcecie postępować według pożądliwości ojca waszego. On był mężobójcą od początku i w prawdzie nie wytrwał, bo w nim nie ma prawdy. Gdy mówi kłamstwo, mówi od siebie, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.

8:45
Ponieważ ja mówię prawdę, nie wierzycie mi.

8:46
Któż z was może mi dowieść grzechu? Jeśli mówię prawdę, dlaczego nie wierzycie mi?

8:47
Kto z Boga jest, słów Bożych słucha; wy dlatego nie słuchacie, bo z Boga nie jesteście.

8:48
Odpowiadając, Żydzi rzekli do niego: Czyż nie mówimy słusznie, że jesteś Samarytaninem i masz demona?" ...
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
Paszko
Posty: 453
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:39

Post autor: Paszko »

Nie wiem, czy celowo, ale wytłuszczając te wersety ukazałeś sprzeczność zapisu Ew Jn, gdyż Jezus kłóci się tu z tymi, którzy w Niego uwierzyli (πεπιστευκότας), choć wydaje się, że powinno tu być: "nie wierzyli". No, chyba że coś zniknęło z tekstu w czasie redakcji. Ślady redagowania widać czasem w NT, nawet u Jana, i nawet gołym okiem - w polskim tłumaczeniu.
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ ☩

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

Paszko pisze:Nie wiem, czy celowo, ale wytłuszczając te wersety ukazałeś sprzeczność zapisu Ew Jn, gdyż Jezus kłóci się tu z tymi, którzy w Niego uwierzyli (πεπιστευκότας), choć wydaje się, że powinno tu być: "nie wierzyli". No, chyba że coś zniknęło z tekstu w czasie redakcji. Ślady redagowania widać czasem w NT, nawet u Jana, i nawet gołym okiem - w polskim tłumaczeniu.

Paszko,
aby 'WYTRWAĆ W SŁOWIE ...“ to najpierw ci ŻYDZI, którzy krótko później chcieli ukamienować Chrystusa, musieli w NIEGO UWIERZYĆ.

A co się tobie WYDAJE, to już twoja sprawa, i twój PROBLEM.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
Paszko
Posty: 453
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:39

Post autor: Paszko »

George pisze: aby 'WYTRWAĆ W SŁOWIE ...“ to najpierw ci ŻYDZI, którzy krótko później chcieli ukamienować Chrystusa, musieli w NIEGO UWIERZYĆ.
Cóż Ty wypisujesz? Chcieli Go ukamienować, bo w Niego wierzyli? To nonsens. Wyjaśnij, o co Ci chodzi - jeśli to w ogóle możliwe... :mysli:
George pisze: A co się tobie WYDAJE, to już twoja sprawa, i twój PROBLEM.
Nic bardziej mylnego. Jesteś na forum dyskusyjnym, więc to, co mi się wydaje, to jest Twój problem - czyli mojego dyskutanta. Jeśli jesteś tu wyłącznie po to, by wygłaszać monologi z zatkanymi uszami, to lepiej się wypisz, bo marnujesz tylko czas swoich rozmówców.

Poza tym to, że u ewangelistów zdarza się bałagan redakcyjny, to rzecz nieulegająca jakichkolwiek wątpliwości.
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ ☩

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

Paszko pisze:
George pisze: aby 'WYTRWAĆ W SŁOWIE ...“ to najpierw ci ŻYDZI, którzy krótko później chcieli ukamienować Chrystusa, musieli w NIEGO UWIERZYĆ.
Cóż Ty wypisujesz? Chcieli Go ukamienować, bo w Niego wierzyli? To nonsens. Wyjaśnij, o co Ci chodzi - jeśli to w ogóle możliwe... :mysli:
George pisze: A co się tobie WYDAJE, to już twoja sprawa, i twój PROBLEM.
Nic bardziej mylnego. Jesteś na forum dyskusyjnym, więc to, co mi się wydaje, to jest Twój problem - czyli mojego dyskutanta. Jeśli jesteś tu wyłącznie po to, by wygłaszać monologi z zatkanymi uszami, to lepiej się wypisz, bo marnujesz tylko czas swoich rozmówców.

Poza tym to, że u ewangelistów zdarza się bałagan redakcyjny, to rzecz nieulegająca jakichkolwiek wątpliwości.
Z początku Żydzi Chrystusowi uwieżyli, ale szybko im się odwidziało, i wrodzona ojcowska natura się obudziła. A przykładów tego w Biblii jest mnóstwo :(
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Post autor: Luba »

leszed pisze:Oczywiście pojęcie prawdy to pojęcie szczególne, a Biblijnie doniosłe. Prawdy nie da się zamknąć, nie da się ograniczyć do naszych słabości. Prawda po prostu jest.

Paweł pisze o poznaniu rzeczywistości, i myślę, że należy to odnieść do tematu prawdy. Napisał, iż nasze poznanie jest cząstkowe.

Czlowiek strasznie komplikuje pojecie "Prawda" :-> ...zreszta jak kazde inne pojecie.

A Prawda to po prostu nieobecnosc klamstwa.

Dazenie do Prawdy polega na eliminowaniu klamstwa w kazdej postaci.

Czlowiek, ktory wyrzuca klamstwo ze swojego zycia staje sie wolnym czlowiekiem.

To jest przeciez trescią Objawienia :->

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”