Raj. Co to takiego? Czy chodzi tu o niebo?

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

agent terenowy
Posty: 518
Rejestracja: 18 wrz 2006, 9:29
Lokalizacja: Trochę tu trochę tam :) Aktualnie Chorzów
Kontakt:

Post autor: agent terenowy »

Dezerter pisze:
agent terenowy pisze:A wracając do raju, to słowo raj(paradeisos) występuje w NT trzy razy.
Łukasz 23,
43 A on rzekł do niego: „Zaprawdę mówię ci dzisiaj: Będziesz ze mną w Raju”.

Wiersz ten nie definiuje, gdzie będzie ten raj, ale ów gość będzie tam z Panem.

2 Kor 12,
2 Znam człowieka w jedności z Chrystusem, który czternaście lat temu — czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, nie wiem; Bóg to wie — został jako taki porwany+ do trzeciego nieba. 3 Tak, znam takiego człowieka — czy w ciele, czy poza ciałem,+ nie wiem, Bóg wie — 4 i wiem, że został porwany do raju+ i usłyszał niewypowiedziane słowa, których człowiekowi nie wolno mówić.

Tutaj Paweł utożsamia raj z trzecim niebem, czymkolwiek ono by nie było.

Obu 2,
7 Kto ma ucho, niech słucha, co duch+ mówi do zborów: Zwyciężającemu+ dam jeść z drzewa życia,+ które jest w raju Bożym’.

Gdzie jest to drzewo życia, i tym samym raj?
Obj 22,
Szczęśliwi ci, którzy piorą swe długie szaty,+ żeby mieć prawo pójść do drzew życia+ i żeby uzyskać wstęp do miasta przez jego bramy.+ 15 Na zewnątrz są psy+ i uprawiający spirytyzm,+ i rozpustnicy,+ i mordercy, i bałwochwalcy, i każdy, kto lubuje się i trwa w kłamstwie’.

Tak więc albo się wejdzie do miasta, Nowej Jerozolimy, albo się będzie na zewnątrz, tam, gdzie psy itd. Nie ma innej alternatywy.
dzięki za zebranie wszystkich cytatów o raju - a jak to ma się do tego raju gdzie również było drzewo życia, z którego zostali wygnani Adam i Ewa i który jak wielu wierzy był realnym fizycznym, historycznym miejscem na Ziemi - co z mim po wygnaniu ? gdzie jest teraz?
Nie napisano, co się stało z tamtym drzewem życia.
Ale jeśli chodzi o realne i fizyczne miejsca, to Jerozolima też jest fizycznym miejscem, a jest obrazem czegoś więcej. W Objawieniu nabiera nowego znaczenia. Staje się symbolem pewnej rzeczywistości. Podobnie może być z drzewem życia. Raj, drzewo życia, woda życia mają swoje drugie dno.
Może drzewo życia jest jakimś symbolem nieśmiertelności?
Kto jadlby z pierwszego drzewa życia nie umarłby na wieki, a w Apokalipsie ma do tego prawo.
Ci, co wejdą do Nowej Jerozolimy będą mieć udział w nieśmiertelności, w pełni Ducha(rzeka życia)
A samo Nowe Jeruzalem - tak uważam - oznacza Królestwo Boże. Zresztą Pan mówił to samo. Albo się wejdzie do Królestwa, albo się będzie na zewnątrz. A tam są psy, itd...
13 Wiele mógłbym ci napisać,
ale nie chcę użyć atramentu i pióra.
14 Mam bowiem nadzieję,
że zobaczę cię wkrótce,
i wtedy osobiście porozmawiamy.(3Jana)

agent terenowy
Posty: 518
Rejestracja: 18 wrz 2006, 9:29
Lokalizacja: Trochę tu trochę tam :) Aktualnie Chorzów
Kontakt:

Post autor: agent terenowy »

Czyli inaczej mówiąc, kto wejdzie do Królestwa, nigdy nie umrze, będzie miał pełnię Ducha, nie tylko zadatak(jaki mają wierni obecnie), będzie przebywał w bezpośredniej obecności Boga, jako jego dziecko, będzie widział jego oblicze, itd.
Jeśli same symbole tak działają na naszą wyobraźnię, to jakie będzie ich spełnienie?
1 Kor 2,
9 Ale jak jest napisane: „Oko nie widziało i ucho nie słyszało ani się w sercu człowieka nie zrodziło, co Bóg przygotował dla tych, którzy go miłują.
13 Wiele mógłbym ci napisać,
ale nie chcę użyć atramentu i pióra.
14 Mam bowiem nadzieję,
że zobaczę cię wkrótce,
i wtedy osobiście porozmawiamy.(3Jana)

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Do Tematu.
agent terenowy napisał/a:
A wracając do raju, to słowo raj(paradeisos) występuje w NT trzy razy.
Łukasz 23,
43 A on rzekł do niego: „Zaprawdę mówię ci dzisiaj: Będziesz ze mną w Raju”.

Wiersz ten nie definiuje, gdzie będzie ten raj, ale ów gość będzie tam z Panem.''
Tak,taka interpunkcja wypowiedzi Pana Jezusa mnie przekonuje,ponieważ zaraz po śmierci Jezus poszedł do grobu,a nie do nieba,ale będzie on w raju,czyli otrzyma życie wieczne bo to obiecał mu Jezus.
agent terenowy.
2 Kor 12,
2 Znam człowieka w jedności z Chrystusem, który czternaście lat temu — czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, nie wiem; Bóg to wie — został jako taki porwany+ do trzeciego nieba. 3 Tak, znam takiego człowieka — czy w ciele, czy poza ciałem,+ nie wiem, Bóg wie — 4 i wiem, że został porwany do raju+ i usłyszał niewypowiedziane słowa, których człowiekowi nie wolno mówić.

Tutaj Paweł utożsamia raj z trzecim niebem, czymkolwiek ono by nie było.
Drugi.L.Piotra.3;7.
''i przez nią ówczesny świat zginął,woda zatopiony.A to samo słowo zabezpieczyło obecne niebo i ziemięjako zachowane dla ognia''.
Świt przed potopowy,ze swoim niebem,oraz obecne niebo,również trzecie niebo które Piotr nazywa ''nowym niebem i ziemia w której sprawiedliwość mieszka''
Do tego trzeciego nieba [przyszłej epoki czasu nazwanej Rajem]był zachwycony Paweł.
agent terenowy.
Obu 2,
7 Kto ma ucho, niech słucha, co duch+ mówi do zborów: Zwyciężającemu+ dam jeść z drzewa życia,+ które jest w raju Bożym’.
Drzewo życia było w raju Adama i Ewy,do którego drogi po grzechu nieposłuszeństwa,strzegą aniołowie.Prawa które rządzą życiem i śmiercią są do poznania w Chrystusie,dostęp do drzewa życia jest przez Niego.
Dlatego Jan napisał,że zwycięzca otrzyma możliwość spożywania owocu z tego drzewa,czyli otrzyma życie wieczne.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

chryzolit pisze:Prawa które rządzą życiem i śmiercią są do poznania w Chrystusie,dostęp do drzewa życia jest przez Niego.
J 6:68 bpd "Szymon Piotr odpowiedział: Panie! Do kogo odejdziemy? (Ty) masz słowa życia wiecznego."

Drzewem życia jest nauka od Boga - Tora ,przedstawiona we właściwy sposób przez Jezusa.

Prz.4,20)bt Zważaj, synu, na moje słowa, do uwag mych nakłoń swe ucho; (21) niech one nie schodzą ci z oczu, przechowuj je pilnie w swym sercu; (22) bo życiem są dla tych, co je otrzymali, lekarstwem całego ich ciała.

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Przytaczam cytat w całości.
ŻYCIE W RAJU
8 Biblijną wizję przyszłości ziemi i rodu ludzkiego można ująć jednym krótkim słowem: raj! Właśnie to miał na myśli Jezus Chrystus, kiedy mówił do umierającego mężczyzny: „Będziesz ze mną w Raju” (Łukasza 23:43). Człowiekowi temu wzmianka o raju niewątpliwie przypomniała szczęśliwe położenie naszych prarodziców, Adama i Ewy. Gdy zostali stworzeni, byli doskonali; żyli w parku zaprojektowanym i zasadzonym przez Boga. Słusznie nazwano go ogrodem Eden, gdyż ów wyraz znaczy „przyjemność”.

9 Ogród ten budził zachwyt. Był to prawdziwy raj. Rosły w nim piękne drzewa, z których wiele rodziło wyborne owoce. Kiedy Adam i Ewa poznawali swą posiadłość, kiedy pili czystą wodę lub zrywali z drzew owoce, nie mieli najmniejszego powodu do niepokoju czy obaw. Nawet zwierzęta nie stanowiły zagrożenia, gdyż Bóg powierzył człowiekowi sprawowanie nad nimi życzliwej władzy. Prócz tego pierwsza para ludzka cieszyła się doskonałym zdrowiem. Dopóki oboje byli posłuszni Bogu, mieli przed sobą wieczną i szczęśliwą przyszłość. Otrzymali ciekawe zajęcie — kazano im dbać o to cudowne rajskie mieszkanie. Ponadto Bóg polecił Adamowi i Ewie ‘napełniać ziemię i czynić ją sobie poddaną’. Razem ze swymi potomkami mieli poszerzać granice raju, aż cała nasza planeta stałaby się zachwycająco piękna (l Mojżeszowa 1:28).

10 Kiedy jednak Jezus mówił konającemu mężczyźnie o raju, nie nawiązywał do dalekiej przeszłości. Miał na myśli przyszłość! Wiedział, że cały nasz ziemski dom stanie się rajem. Bóg spełni w ten sposób swe pierwotne zamierzenie, co do ludzkości i naszej planety (Izajasza 55:10-11). Na ziemi naprawdę zostanie przywrócony raj! A jak będzie wyglądał? Niech odpowie na to Słowo Boże — Biblia.
ŻYCIE W RAJU PRZYWRÓCONYM NA ZIEMI

11 Nie będzie już chorób, starości ani śmierci: „Wtedy otworzą się oczy ślepych, otworzą się też uszy głuchych. Wtedy chromy będzie skakał jak jeleń i radośnie odezwie się język niemych” (Izajasza 35:5-6). „Będzie z nimi [ludźmi] sam Bóg. I otrze z ich oczu wszelką łzę, i śmierci już nie będzie ani żałości, ani krzyku, ani bólu już nie będzie. To, co poprzednie, przeminęło” (Objawienie 21:3-4).

12 Przestępczość, przemoc i niegodziwość znikną na zawsze:. „Niegodziwcy będą wytępieni (…) Jeszcze trochę, a nie będzie bezbożnego (…) Już go nie będzie. Lecz pokorni odziedziczą ziemię” (Psalm 37:9-11). „Bezbożni zostaną z ziemi wytraceni, a niewierni z niej wykorzenieni” (Przypowieści 2:22).

13 Na całej ziemi zapanuje pokój: „[Bóg] kładzie kres wojnom aż po krańce ziemi, łamie łuki i kruszy włócznie” (Psalm 46:10). „Zakwitnie sprawiedliwość (…) i obfitość pokoju, póki stanie księżyca” (Psalm 72:7).

14 Każdy będzie mieszkał bezpiecznie i miał ciekawą pracę: „Gdy pobudują domy, zamieszkają w nich (…) Nie będą budować tak, aby ktoś inny mieszkał, nie będą sadzić tak, aby ktoś inny korzystał z plonów, lecz jaki jest wiek drzewa, taki będzie wiek mojego ludu, i co zapracowały ich ręce, to będą spożywać moi wybrani. Nie będą się na próżno trudzić i nie będą rodzić dzieci przeznaczonych na wczesną śmierć” (Izajasza 65:21-23).

15 Obfitość zdrowej żywności: „Będzie nadmiar zboża w kraju, aż po szczyty gór” (Psalm 72:16). „Ziemia także wyda urodzaj swój; niech nam błogosławi Bóg, Bóg nasz” (Psalm 67:7, Bg).

16 Życie wieczne na rajskiej ziemi będzie sprawiać przyjemność: „Sprawiedliwi posiądą ziemię i zamieszkają w niej na wieki” (Psalm 37:29). „Niech się rozweseli pustynia i spieczona ziemia; niech się rozraduje i zakwitnie step!” (Izajasza 35:1).
Pozdrawiam.

RandomUser
Posty: 27
Rejestracja: 18 wrz 2013, 21:02

Post autor: RandomUser »

Wierzę, że raj będzie tu na ziemi jak już z nieba zstąpi nowe Jeruzalem. Trudno wytłumaczyć, w jakim sensie ziemia i niebo mają być nowe (fizycznie czy duchowo), ale Bóg na pewno dobrze to zaplanował.

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Rajem - jest spełnienie się przesłania,które zawarte są w słowach modlitwy podanej przez Pana Jezusa.
A które to słowa wielu zna na pamięć i uczy tego własne dzieci.Słusznie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

temat był szczegółowo omawiany tu :

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... sc&start=0

Raj to po hebrajsku גַּן - gan czyli ogród. Żaden ogród nie rośnie w niebie ! Porwanie do trzeciego nieba oznacza stan duchowy, a nie świat doświadczany przez zmysły.

_________________________

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Bo Biblia naucza,że istnieją trzy światy:

http://www.trzybiada.pl/obrazki_zdjecia/63-002.jpg
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Jachu
Bo Biblia naucza,że istnieją trzy światy:
http://www.trzybiada.pl/obrazki_zdjecia/63-002.jpg
to nie Biblia tylko filozofia Ch.T. Russella. Jeśli dla Ciebie Biblia=Russell, to bardzo smutne !

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Raj jest obecnie w trzecim niebie:

2Kor12:(1) Jeżeli trzeba się chlubić - choć co prawda nie wypada - przejdę do widzeń i objawień Pańskich. (2) Znam człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty - czy w ciele - nie wiem, czy poza ciałem - też nie wiem, Bóg to wie - został porwany aż do trzeciego nieba. (3) I wiem, że ten człowiek - czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, /też nie wiem/, Bóg to wie - (4) został porwany do raju i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać.

I tam Jezus na krzyżu obiecał łotrowi na krzyżu przebywanie ze Sobą:

Łk23: (39) Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas. (40) Lecz drugi, karcąc go, rzekł: Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? (41) My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił. (42) I dodał: Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa. (43) Jezus mu odpowiedział: Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Albertus pisze:mu odpowiedział: Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju.
i był tam trzy dni,jak poucza Biblia :xhehe:

Raczej skłamałeś,bo Pan jeszcze dziś poszedł do grobowca Józefa. i był tam trzy dni,jak poucza Biblia.

Przecinek przestawić,to prymitywna manipulacja,tym bardziej, że dawniej nie używano znaków przestankowych :lol: :-D


BTW Biblijny Raj był na Ziemi,bo w nim zamieszkało wszystko co ziemskie,co z Ziemi powstało.
Raj utracony,ma być przywrócony na odnowionej Ziemi. Tak naucza Biblia
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Iz 45:17-25
17. Izrael zostanie zbawiony przez Pana zbawieniem wiecznym. Nie doznacie zawstydzenia ni hańby po wszystkie wieki.
18. Albowiem tak mówi Pan, Stworzyciel nieba, On Bóg, który ukształtował i wykończył ziemię, który ją mocno osadził, który nie stworzył jej bezładną, lecz przysposobił na mieszkanie: Ja jestem Pan i nie ma innego.
19. Nie przemawiałem potajemnie, w ciemnym zakątku ziemi. Nie powiedziałem potomstwu Jakuba: Szukajcie Mnie bezskutecznie! Ja jestem Pan, który mówi to, co słuszne, oznajmia to, co godziwe.
20. Zbierzcie się i wyjdźcie, przystąpcie wszyscy, wy ocaleni z narodów! Nie mają rozeznania ci, co obnoszą swe drewno rzeźbione i modły zanoszą do boga nie mogącego ich zbawić.
21. Przedstawcie i przytoczcie dowody, owszem, naradźcie się wspólnie: kto zapowiedział to już od dawna i od owej chwili objawił? Czyż nie Ja jestem Pan, a nie ma innego Boga prócz Mnie? Bóg sprawiedliwy i zbawiający nie istnieje poza Mną.
22. Nawróćcie się do Mnie, by się zbawić, wszystkie krańce świata, bo Ja jestem Bogiem, i nikt inny!
23. Przysięgam na Siebie samego, z moich ust wychodzi sprawiedliwość, słowo nieodwołalne. Tak, przede Mną się zegnie wszelkie kolano, wszelki język na Mnie przysięgać będzie,
24. mówiąc: Jedynie u Pana jest sprawiedliwość i moc. Do Niego przyjdą zawstydzeni wszyscy, którzy się na Niego zżymali.
25. W Panu uzyska swe prawo i chwały dostąpi całe plemię Izraela.
(BT)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

tropiciel pisze:to nie Biblia tylko filozofia Ch.T. Russella. Jeśli dla Ciebie Biblia=Russell, to bardzo smutne !
Nie był by sobą, gdyby nie wywołał z grobu Russella. :xhehe:

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Jachu pisze:
Albertus pisze:mu odpowiedział: Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju.
i był tam trzy dni,jak poucza Biblia :xhehe:

Raczej skłamałeś,bo Pan jeszcze dziś poszedł do grobowca Józefa. i był tam trzy dni,jak poucza Biblia.

Przecinek przestawić,to prymitywna manipulacja,tym bardziej, że dawniej nie używano znaków przestankowych :lol: :-D


BTW Biblijny Raj był na Ziemi,bo w nim zamieszkało wszystko co ziemskie,co z Ziemi powstało.
Raj utracony,ma być przywrócony na odnowionej Ziemi. Tak naucza Biblia
Ciało Chrystusa spoczywało w grobie ale duchowo był obecny i w raju i w hadesie.

Dla Jezusa to nie problem. Przecież powiedział:

Mt18:20) Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.

:mrgreen:


A przecinek jest jak najlepiej postawiony w tłumaczeniu ponieważ gdyby był gdzie indziej to słowo "dziś" staje się tylko, do niczego niepotrzebnym ozdobnikiem. Przecież łotr na krzyżu świetnie wiedział że Jezus mówi do niego nie wczoraj ani nie jutro tylko dziś.

Przecinek przestawić,to prymitywna manipulacja,tym bardziej, że dawniej nie używano znaków przestankowych
Jak można przestawić i dlaczego to ma być manipulacja skoro w oryginale przecinków nie było? :roll:

To samo można w takim razie zarzucić Ś.J. że postawili przecinak w innym miejscu... 8-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”