Parthenos, Alma, Betula - dziewictwo prawne a nie fizyczne

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Dlaczego Maria z braćmi Jezusowymi chciała "poskromić" Jezusa?
Dlaczego myślała, że stracił rozum?
gdyby wiedziła od anioła o misji Jezusa i urodziła go będąc dziewicą, to potem myslałaby, że Jezus rozum stracił?
Czy nie wiadziałabyby, że jest on Pomazańcem Boga?
Czy nie uważacie, że tutaj coś jest nie tak?

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

nesto pisze:Czy nie uważacie, że tutaj coś jest nie tak?
Według mojego prywatnego poglądu, fragmenty Ewangelii mówiące o dzieciństwie Jezusa i Jego cudownych narodzin zostały dodane w późniejszym czasie, wraz z wpływem pogańskich wierzeń. Dlaczego tak uważam? Kilka przykładów:
  • W Listach Pawłowych (najwcześniej datowane dzieła Chrześcijańskie), Paweł pisze dużo o Jezusie, jednak nigdy nie wspomina o Jego rzekomych cudownych narodzinach
  • W wielu dalszych fragmentach Ewangelii Józef określany jest jako ojciec Jezusa. W Ewangelii Łukasza nawet sama Maria określa Józefa ojcem Jezusa, a chyba Ona najlepiej powinna wiedzieć, że Józef nie byłby tym ojcem.
  • O narodzinach Jezusa milczą najstarsza (Marka) oraz najnowsza Ewangelia (Jana). Milczą też Listy Apostołów. Dlatego wydaję mi się, że wstęp Ewangelii Mateusza został zmodyfikowany, a pierwotny Łukasz miał wygląd zbliżony do Ewangelii Marcjona, o ile nawet on sam nie był autorem tej Ewangelii. Zwłaszcza że taki "marcjonowy" fragment zawiera papirus 69, który jest datowany na III wiek, czyli jest starszy od Kodeksów Synajskiego czy Watykańskiego.
Na razie gromadzę informację, ale może kiedyś założę osobny temat dotyczący narodzin Jezusa.

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

ShadowLady86, dla mnie także. Też tak uważam.

teska
Posty: 129
Rejestracja: 14 maja 2021, 21:49

Narodziny Jezusa

Post autor: teska »

Mateusza 1:16
"Jakub został ojcem Józefa ,męża Marii,która urodziła Jezusa nazywanego Chrystusem".

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Narodziny Jezusa

Post autor: Albertus »

teska pisze:
15 maja 2021, 22:00
Mateusza 1:16
"Jakub został ojcem Józefa ,męża Marii,która urodziła Jezusa nazywanego Chrystusem".
I co miałoby wynikać z tego cytatu który przytaczasz?

teska
Posty: 129
Rejestracja: 14 maja 2021, 21:49

Re: Parthenos, Alma, Betula - dziewictwo prawne a nie fizyczne

Post autor: teska »

Post autor: BLyy » 19 sie 2012, 0:15

Mam tutaj ciekawostkę. Jeśli tak by zrozumieć dziewictwo jak pisałem to co znalazłem zaciekawiło mnie i chciałbym się podzielić tutaj:
A Jakub spłodził Józefa, męża dziewicy Marii, który to spłodził Jezusa, zwanego Mesjaszem Mt 1,16

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Parthenos, Alma, Betula - dziewictwo prawne a nie fizyczne

Post autor: Albertus »

teska pisze:
15 maja 2021, 23:17
Post autor: BLyy » 19 sie 2012, 0:15

Mam tutaj ciekawostkę. Jeśli tak by zrozumieć dziewictwo jak pisałem to co znalazłem zaciekawiło mnie i chciałbym się podzielić tutaj:
A Jakub spłodził Józefa, męża dziewicy Marii, który to spłodził Jezusa, zwanego Mesjaszem Mt 1,16
A z jakiego tłumaczenia Pisma Świętego pochodzi ten cytat?

Bo we wszystkich tłumaczeniach jest inaczej:

16) Jakub był ojcem Józefa, męża Marii, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.

Czy uważasz ze Józef był biologicznym ojcem Jezusa?

teska
Posty: 129
Rejestracja: 14 maja 2021, 21:49

Re: Parthenos, Alma, Betula - dziewictwo prawne a nie fizyczne

Post autor: teska »

Zauważ ,że ten post napisał Blyy a skąd go wziął nie wiem.
Józef był przybranym ojcem Jezusa nie był jego biologicznym ojcem.

26 Kiedy Elżbieta była w szóstym miesiącu ciąży, Bóg posłał anioła Gabriela do galilejskiego miasta Nazaret,
27 do dziewicy zaręczonej z mężczyzną o imieniu Józef, pochodzącym z rodu Dawida. Dziewica ta miała na imię Maria.
28 Gdy anioł do niej przyszedł, powiedział: „Witaj, obdarzona łaską. Jehowa jest z tobą”.
29 A ona, bardzo przejęta jego słowami, próbowała zrozumieć, co miałoby oznaczać to pozdrowienie.
30 Anioł rzekł więc do niej: „Nie bój się, Mario, bo Bóg spojrzał na ciebie przychylnie.
31 Zajdziesz w ciążę* i urodzisz syna. Masz mu nadać imię Jezus.
32 Stanie się on wielki i będzie nazywany Synem Najwyższego, a Bóg Jehowa da mu tron Dawida, jego ojca.
33 Będzie królował nad domem Jakuba na zawsze, jego Królestwu nie będzie końca”.
34 Wtedy Maria spytała anioła: „Jak to się stanie, skoro nie współżyję z mężczyzną?”.
35 Anioł odpowiedział: „Zstąpi na ciebie duch święty i osłoni cię moc Najwyższego. Dlatego ten, który się urodzi, będzie nazywany świętymj oraz Synem Bożym.
36 Twoja krewna Elżbieta — ta, którą nazywają niepłodną — też będzie miała syna, chociaż posunęła się już w latach. Jest teraz w szóstym miesiącu ciąży.
37 Bo nie ma niczego, co Bóg by oznajmił, a nie mógł spełnić”.
38 Na to Maria odrzekła: „Jestem niewolnicą Jehowy! Niech mi się stanie tak, jak powiedziałeś”. Wtedy anioł od niej odszedł.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”