miłosć

Znaczenia poszczególnych terminów biblijnych, takich jak: anioł, duch, chrzest, nawrócenie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

miłosć

Post autor: leszed »

Miłosć. Czym jest?
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
Abigail-2
Posty: 892
Rejestracja: 06 sty 2014, 18:19

Post autor: Abigail-2 »

Są różne rodzaje miłości.
Do rodziców , do małżonka, do przyjaciół...
agape , fillia , eros ....
Można miłować prawość , zasady .
Miłość jest pojęciem bardzo szerokim :-)
Można ją poznać po uczynkach .

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

1J 3,18: ...Dzieci, miłujmy nie słowem ani językiem, lecz czynem i prawdą.

Gal 5,22: Owocem zaś Ducha (Prawdy) są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność

Na jakim fundamencie ma wyrastać miłość w życiu człowieka? Czy powstaje w wyniku pragnienia poznawania dobra? Czy w wyniku poznawania prawdy? Może poprzez przestrzeganie prawa człowiek uczy się miłości? Na te pytania Jezus daje nam odpowiedź. Bóg jest miłością - pisze Jan w swoim liście. Czcić Boga trzeba w duchu i w prawdzie - mówi Jezus. Zatem prawda prowadzi człowieka do miłości, bo jak pisz Jan - kto miłuje, z Boga się narodził i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, gdyż Bóg jest miłością.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Mysle,,ze najpelniej opisuje nam milosc ap.Pawel w hymnie o milosci.. ;-)

poza tym uscisla i konkretyzuje to znaczenie w rzym.13:8-10, ..

Przekład Dosłowny (2002)

Rom 13:8-10 bpd


"(8) Nikomu nic winni nie bądźcie prócz wzajemnej miłości; bo kto kocha drugiego (człowieka), spełnił (to, czego wymaga) Prawo. (9) Gdyż Nie będziesz cudzołożył, nie będziesz zabijał, nie będziesz kradł, nie będziesz pożądał i jeśli jest jakieś inne przykazanie, w tym słowie się streszczają, to znaczy: Kochaj swego bliźniego jak samego siebie. (10) Miłość nie wyrządza zła bliźniemu, a zatem miłość jest pełnią Prawa."

Milosc to poczucie empatii..w stosunku do drugiego czlowieka..

to postawienie sie w roli tegoz blizniego..
i ocena Jego sytuacji, potzreb z perspektywy siebie..


chyba jako ludzie nie jetesmy w stanie dac lepszej definicji..gdyz nie jestesmy w stanie ocenic potzreb, cierpienia i bolu drugiego czlowieka..inaczej jak tylko na zasadzie autopsji..czyli wlasnych przezyc..


to nasze doswiadczenia skladaja sie na nasza osobowosc, czyli nasz charakter..nasz swiatopoglad..nasze relacje z innymi ludzmi..nasz stosunek do swiata.. ;-)


Milosc ma najwieksze znaczenie w N.T..gdyz posiada najwiekszy potencjal wzrostu duchowego czlowieka..
Milosc jest kreatywna, wymaga dojrzalosci duchowej, wymaga ofiar i cierpienia..
..
gdyz bycie zrodlem zycia..dla innych jak to pieknie okresla na forum RM..ma swoja wysoka cene..rezygnacji ze swojego ego..

jest dobrowolna i nie wynika z obowiazku..ani prawa..
wynika z empatii..czyli serca...

Milosc jest zrodlem doskonalej sprawiedliwosci..
tam gdzie jest milosc niepotzrebne jest prawo..i instytucja sprawiedliwosci..

gdyz milosc jak podaje Pawel..nikomu nie czyni krzywdy..
zawsze wybacza,i zakrywa wszystko..
wierzy wszystkiemu..

milowanie sie wzajemne to rzeczywistosc Krolestwa Bozego..... :-D
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Chciałem tylko dodać.
Miłość jest również bezwarunkowym darem Bożym.
1List Jana.4;19.
''My miłujemy ponieważ Bóg sam pierwszy nas umiłował.''
Przez ofiarę własnego Syna zostaliśmy obdarzeni bezwarunkową miłością,i to jest powodem do wzajemnej miłości.Jest słowem i czynem na rzecz drugiego człowieka.
Pozdrawiam.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

chryzolit pisze:1List Jana.4;19.
''My miłujemy ponieważ Bóg sam pierwszy nas umiłował.''
jak najbardziej..zawsze o tym pisalam..a tutaj tego nie ujelam... :-D

dzieki Chryzolicie.. :-D
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Myślę, że warto także zauważyć, że grzech doprowadził pierwszych ludzi do stanu, w którym ich miłość oziębiła się. Opis z 3 rozdz. ks. Rodzaju, pokazuje szereg detali, które jednoznacznie wskazują, że Adam i Ewa oddalili się od siebie na wskutek grzechu.
Zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że skażenie, jakie powoduje grzech, czyni człowieka niezdolnym do miłości takiej, o jakiej mówił Jezus.
Dlatego słowa Pawła z 1 l. do Koryntian z 13 rozdz. pobrzmiewają jakimś nieosiągalnym patosem: ...Miłość jest cierpliwa, miłość jest dobrotliwa, nie zazdrości, miłość nie jest chełpliwa, nie nadyma się, nie postępuje nieprzystojnie, nie szuka swego, nie unosi się, nie myśli nic złego, nie raduje się z niesprawiedliwości, ale się raduje z prawdy; wszystko zakrywa, wszystkiemu wierzy, wszystkiego się spodziewa, wszystko znosi...
Dla mnie te słowa pokazują, jak głębokie i radykalne zmiany muszą się jeszcze dokonać w moim życiu, abym osiągał takie standardy budowania i podtrzymywania relacji z bliźnim. Ale jakby nie patrzeć, miłości i prawu nie po drodze razem.

tabasz

Post autor: tabasz »

18 miłość zaś - to przestrzeganie jej praw,
a poszanowanie praw to rękojmia nieśmiertelności,
Księga Mądrości,6

Dobra i niedole, życie i śmierć, ubóstwo i bogactwo pochodzą od Pana. (5p) Mądrość, wiedza i znajomość Prawa są od Pana, miłość drogi dobrych czynów są od Niego. (6p) Błąd i mrok stworzone są dla grzeszników, a dla tych, którzy są dumni z niegodziwości, nieszczęścia będą towarzyszami starości, (Mądrość Syracha 11, 14)

Mędrzec słowami zdobywa sobie miłość, a uprzejmości głupich będą wzgardzone. (Mądrość Syracha 20, 13)

Posiejcie sobie sprawiedliwość, a zbierzecie miłość; karczujcie nowe ziemie! Nadszedł czas, by szukać Pana, aż przyjdzie, by sprawiedliwości was nauczyć.

Miłość niech będzie bez obłudy. Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem. (List do Rzymian 12, 9)

(Ew. Jana 5:39-45, Biblia Gdańska)

(6) Jeźliby kto nie mieszkał we mnie, precz wyrzucony będzie jako latorośl, i uschnie; i zbiorą je i na ogień wrzucą, i zgoreje. (7) Jeźli we mnie mieszkać będziecie i słowa moje w was mieszkać będą, czegobyściekolwiek chcieli, proście, a stanie się wam. (8) W tem będzie uwielbiony Ojciec mój, kiedy obfity owoc przyniesiecie, a będziecie moimi uczniami. (9) Jako mię umiłował Ojciec, tak i ja umiłowałem was; trwajcież w miłości mojej. (10) Jeźli przykazania moje zachowacie, trwać będziecie w miłości mojej, jakom i ja zachował przykazania Ojca mego i trwam w miłości jego. (11) Tomci wam powiedział, aby wesele moje w was trwało, a wesele wasze było zupełne. (12)

Jan 14;21-24
'Kto ma przykazania moje i przestrzega ich, ten mnie miłuje; a kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie. Rzekł mu Judasz, nie Iskariota: Panie, cóż się stało, że masz się nam objawić, a nie światu? Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy. Kto mnie nie miłuje, ten słów moich nie przestrzega, a przecież słowo, które słyszycie, nie jest moim słowem, lecz Ojca, który mnie posłał.'


Celem zaś nakazu jest miłość, płynąca z czystego serca, dobrego sumienia i wiary nieobłudnej. (1 List do Tymoteusza 1, 5)

miłość niejedno ma imię
Miłosć. Czym jest?
jakieś endorfiny :-)

Czy rację ma mizantrop Ambrose Bierce twierdząc, że miłość to tylko „okresowa niepoczytalność"

Czy też może rację ma antropolog, który twierdzi, że miłość wyrasta tylko z naszej kultury, jest wytworem człowieka i nie ma w niej nic naturalnego?

Czy może pisarz, Charles Bukowski — znawca kobiet, który twierdzi, że miłość to „Pies piekielny", a gdzie indziej pisze, że jest to „zwykła ułuda, bajeczka, jak boże narodzenie"?

Czy kolega Gałczyński, kiedy twierdzi, że Miłość jest to psychiczna hypermetamorfoza prowadząca do hypercenestezji, co w konsekwencji daje augiopatyczną neurostenię.

Czy też może rację mają romantyczni poeci i dramaturdzy, jakże często i naiwnie uderzający w banał, przez co nie będę tu przytaczać ich gorzkich żali?- Miłości dają skrzydła niesłusznie poeci. Ta jej lekkość nie służy i ten kształt ją szpeci

:-D

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3883
Ale jakby nie patrzeć, miłości i prawu nie po drodze razem.
Jana 5:3 Bo miłość (agape) do Boga polega na tym, że przestrzegamy jego przykazań (...)
Przestrzeganie zasad jakie daje Stwórca jest okazywaniem agape (miłości) do niego

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

RM pisze:Dla mnie te słowa pokazują, jak głębokie i radykalne zmiany muszą się jeszcze dokonać w moim życiu, abym osiągał takie standardy budowania i podtrzymywania relacji z bliźnim. Ale jakby nie patrzeć, miłości i prawu nie po drodze razem.
tak wlasnie jest i moim zdaniem ...
to jest milosc doskonala..powiedzialbym taka z perspektywy Boga..
To Bog potrafi kochac taka Miloscia..
My kochamy interesownie..gdyz jak pisze pokochalismy ..gdyz On pokochall nas..pierwszy..

tylko jego Milosc mogla byc bezinteresowna czyli pierwsza...
czyli to Jego bezinteresowna Milosc..zrodzila nasza..juz taka na zasadzie..cos za cos...
pokochalismy...bo......
czyli mamy warunek... ;-)

ale najstotniejsza prawda stad plynaca jest fakt...iz Milosc rodzi Milosc..

tak wiec tu widoczny jest jej ogromny potencjal...o ktorym juz pisalam wyzej...
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

I to jest istota postów Aty. Miłość rodzi Miłość w akcie miłosnym.
Ata miłych i bardzo ciekawych kontaktów z miłością ci życzę. :-D

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Istnieje tylko jeden oryginał miłości, ale tysiąc różnych kopii.
Anton Czechow.

Kto miłość zabija, sam ginie.
Tomasz z Akwinu.

Miłość jest pragnieniem, aby coś komuś dawać, a nie otrzymywać.
Bertolt Brecht

Miłość na wiek się nie ogląda.
Aleksander Puszkin

Miłość to ludzka forma boskiej siły.
Wiliam Blake

Nic tak nie boli jak zdradzona miłość.
George Berkeley

Kto dla miłości walczy, zwycięża.
Laozi
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Klangman
Posty: 200
Rejestracja: 29 paź 2013, 17:07

Post autor: Klangman »

Miłość to krzyk ciszy w tajemnicy pewności
Miłość to ślad marzeń w opowieści zwątpienia
Miłość - lek dla słowa co nie świeci w ciemności
Miłość to kwiat wspomnień dziecięcego marzenia...

...chyba

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Klangman pisze: Miłość to krzyk ciszy w tajemnicy pewności
Miłość to ślad marzeń w opowieści zwątpienia
Miłość - lek dla słowa co nie świeci w ciemności
Miłość to kwiat wspomnień dziecięcego marzenia...

...chyba
piekne.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Klangman
Posty: 200
Rejestracja: 29 paź 2013, 17:07

Post autor: Klangman »

ata333 pisze:
Klangman pisze: Miłość to krzyk ciszy w tajemnicy pewności
Miłość to ślad marzeń w opowieści zwątpienia
Miłość - lek dla słowa co nie świeci w ciemności
Miłość to kwiat wspomnień dziecięcego marzenia...

...chyba
piekne.. ;-)
Dziękuję :)

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Abigail-2 pisze:Są różne rodzaje miłości.
Do rodziców , do małżonka, do przyjaciół...
agape , fillia , eros ....
Można miłować prawość , zasady .
Miłość jest pojęciem bardzo szerokim :-)
Można ją poznać po uczynkach .
Ok. Zawęźmy to pojęcie pod względem moralnym (zapisałem to w wyjasnieniu do tematu wątku w grupie Pojęcia).


*njm - "nie jest miłoscią"
*njdm - "nie jest definicją miłosci"

1Kor13:(1) Choćbym mówił językami ludzkimi i anielskimi, a miłości bym nie miał, byłbym miedzią dźwięczącą lub cymbałem brzmiącym.

njm

(2) I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym.

njm

(3) I choćbym rozdał całe mienie swoje, i choćbym ciało swoje wydał na spalenie, a miłości bym nie miał, nic mi to nie pomoże.

njm

(4) Miłość jest cierpliwa, miłość jest dobrotliwa, nie zazdrości, miłość nie jest chełpliwa, nie nadyma się,

njdm

(5) nie postępuje nieprzystojnie, nie szuka swego, nie unosi się, nie myśli nic złego,

njm

(6) nie raduje się z niesprawiedliwości, ale się raduje z prawdy;

njdm

(7) wszystko zakrywa, wszystkiemu wierzy, wszystkiego się spodziewa, wszystko znosi.

njdm

(8) Miłość nigdy nie ustaje; bo jeśli są proroctwa, przeminą; jeśli języki, ustaną, jeśli wiedza, wniwecz się obróci.

ndjm

Te wszystkie wersety w przepięknym hymnie Pawła nie definiują miłosci lub mówią czym miłosć nie jest.

Por. tekst piosenki

Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty
To też nie diabeł rogaty
Ani miłość kiedy jedno płacze
A drugie po nim skacze
Bo miłość to żaden film w żadnym kinie
Ani róże ani całusy małe duże

Ale miłość kiedy jedno spada w dół
Drugie ciągnie je ku górze


http://teksty.org/happysad,milosc,tekst-piosenki

njm, njdm



Bóg jest miłoscią.
Ale czy miłosć jest Bogiem?

...
ata333 pisze:Miłość nie wyrządza zła bliźniemu, a zatem miłość jest pełnią Prawa
gdy ten cytat biblijny porównamy z innymi, z tymi z hymnu na przykład, to nawet jesli pełnia prawa definiuje w jakis sposób miłosć, to nie wyczerpuje tego pojęcia. Bo czyż Bóg jest pełnią prawa?

Moim zdaniem miłosć jest wyborem i wykonywaniem dobra.

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... sc&start=0
Te trzy wartosci: prawda, dobro i miłosć mi przyswiecają na drodze życia. I niech tak zostanie. Troje rodzeństwa jednego rodziciela. Prawda jest pierwsza, bo odpowiada za zdolnosć podejmowania dobrych decyzji. Podjęcie dobrej decyzji to już miłosć.
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... 195#314195

Podjęcie dobrej decyzji to już miłosć- to takie proste, dotyczy woli. Potem następuje realizacja, czyli życie zgodne z wolą Bożą. Pod tym względem, zgodnie z dobrem, miłosć do rodziców jest tym samym co do małżonka, przyjaciół i w ogóle do wszystkich. Różnicuje miłosć/ miłosci zastana okolicznosć, sytuacja itp. bo najpierw miłosć jest w człowieku, by znaleźć różne ujscia.

Dalej:

Bóg jest miłoscią- to stwierdzenie najlepiej opisuje kogos, kto kocha doskonale i wykonuje swą wolę, która zawsze kieruje się dobrem (dodajmy- rzeczywistym dobrem, bo takie mam na mysli). Jesli więc próbujemy zdefiniować miłosć, to Bóg najlepiej ją objawił.
ata333 pisze: milowanie sie wzajemne to rzeczywistosc Krolestwa Bozego.....
Zdecydowanie tak, w kontekscie tego, co mówię o Bogu.
RN pisze: Miłość jest pragnieniem, aby coś komuś dawać, a nie otrzymywać.
Bertolt Brecht
Ciekawe...

njdm
RN pisze: Miłość to ludzka forma boskiej siły.
Wiliam Blake
njdm
Klangman pisze: Miłość to krzyk ciszy w tajemnicy pewności
Miłość to ślad marzeń w opowieści zwątpienia
Miłość - lek dla słowa co nie świeci w ciemności
Miłość to kwiat wspomnień dziecięcego marzenia...
pięknie próbuje wyrazić niewyrażalne (przy pomocy rozumu) :-D

czekam na wasze "dm"
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojęcia”