Biblia a Islam

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Trojca w ST

Post autor: Henryk »

tom68 pisze:Teofanie Trojcy Swietej w ST
Tomaszu.
Jesteś w stanie wyobrazić sobie "Ducha Świętego", jako trzecią osobę Trójcy, zajadającego udziec cielęcy?
- Ja nie potrafię. :-(

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

tom68 pisze:muzulmanie na podstawie tradycji swieca piatek
matką Ismaela była Egipcjanka
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Biblia a Islam ....

Post autor: tom68 »

Witam !
A dlaczego Duch Swiety nie mial przyjac ksztaltu czlowieka jak Ojcies oraz Syn i jesc u Abrahama skoro moze byc golebica i ogniem pozdrawiam ! Tomasz G
Ps : Co ma Hagar do piatku w Islamie ....
tom68

amaculatio
Posty: 122
Rejestracja: 29 kwie 2012, 17:17

Post autor: amaculatio »

Spotkanie TRZECH istot przez Abrahama po prostu zdaje się sugerować liczbę Osób Boskich, ale nie Bogów.

Piątek to szósty dzień tygodnia zaczynającego się od niedzieli. Kaaba ma kształt sześciościennej bryły. Liczba rozdziałów w Koranie to 19 razy sześć. Trzy szóstki...

Koran nie wygląda na księgę przyjazną stworzeniu.

22:34 Dla każdego narodu ustanowiliśmy jakieś obrzędy kultowe, aby ludzie wspominali imię Boga nad zwierzęciem z trzody, które On nam dał jako zaopatrzenie.

KAŻDEGO NARODU? W Ameryce, Australii i odległych częściach świata też?

Ustanowiliśmy - liczba mnoga. To kto ustanowił? Ci, co przekazali Koran?

Ten werset wydaje się niezbyt zrozumiały.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Biblia i Islam ...

Post autor: tom68 »

Witam !
Na uczcie u Abrahama jest mowa o jednym Bogu w trzech osobach poza tym Koran mowi to samo co Biblia ze dzien swiety to sobota na to pytanie muzulmanie czy katolicy itp nie maja odp. pozdrawiam ! Tomasz G
tom68

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Re: Biblia i Islam ...

Post autor: Jachu »

tom68 pisze:Witam !
Na uczcie u Abrahama jest mowa o jednym Bogu w trzech osobach poza tym Koran mowi to samo co Biblia ze dzien swiety to sobota na to pytanie muzulmanie czy katolicy itp nie maja odp. pozdrawiam ! Tomasz G
;-) Nie pozdrawiaj,pisz prawdę,nie konfabuluj na temat trójcy. Nigdzie nie masz potwierdzenia w tekście Biblii.

Pisze:

Wj 20:2-3
2. Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
3. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
(BT)
albo:
2 Moj. 20:2-3
2. Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
3. Nie będziesz miał innych bogów obok mnie.
(BW)

Pisze: ja jestem Bogowie? ;-)

BTW: kiedy powstał koran i dlaczego tak późno ? :-D :lol:
Ostatnio zmieniony 08 lut 2013, 14:34 przez Jachu, łącznie zmieniany 1 raz.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

A dalej:

5 Moj. 5:6-7
6. Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
7. Nie będziesz miał innych bogów obok mnie.
(BW)
5 Moj. 32:39
39. Patrzcie teraz, że to Ja, Ja jestem A oprócz mnie nie ma boga. Ja pozbawiam życia i darzę życiem, Ja ranię i leczę, I z ręki mojej nikt nie zdoła się wyrwać.
(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

amaculatio
Posty: 122
Rejestracja: 29 kwie 2012, 17:17

Post autor: amaculatio »

Unitarianie (zwłaszcza muzułmańscy) nalegają, że jedyny Bóg musi być jedną osobą i nikim więcej w materii osobowości, podmiotowości filozoficznej. Człowiek nie potrafi być kimś więcej niż "ja". Jeżeli nie byłoby Trójcy, to oznaczałoby to, że Najwyższym Bytem jest także jedynie Ja, tyle że tym Ja jest Ktoś niestworzony i wszechmocny. Ale Bóg wciąż pozostaje jedynie osobą, i nikim więcej! Kiedy dokonał dzieła stworzenia, to przestał być na wieki Jedyną Osobą, bo z własnej woli uczynił inne osoby, istoty odczuwające. Ktoś mógłby rzec, że "wyparł się" bycia jedynym bytem, który może odczuwać przyjemność. Bóg trynitarian z natury jest ponad Ja. On jest Kimś więcej niż Ja! Można powiedzieć, że Jedyny Bóg ma przymiot bycia więcej niż jednym podmiotem odczuwającym jednocześnie. Żadne stworzenie nie jest w stanie mieć takiej umiejętności. Trójca jest Trójcą z natury, nie w wyniku podziału, sklonowania, zrodzenia (w sensie dosłownym, dania początku którejś z Osób Boskich). Po prostu Bóg monopluralny musi być Ponadosobą z natury. Nikt nie może dorównać Trójcy. I to zwłaszcza na poziomie osobowym, nie tylko pod względem potęgi. Jedyny Bóg bez monopluralizmu nie wygląda tak majestatycznie i wspaniale. Staje się jakby niestworzonym, nieskończenie potężnym "aniołem". Ale w warstwie osobowej, podmiotu fizycznego pozostaje On pojedynczą świadomością, podobnie jak grzesznik.

To wytłumaczenie Trójcy dla mnie zawiera pewne niedopowiedzenie - ktoś może zinterpretować słowa, że Syn jest zrodzony, a Duch Święty pochodzi, jako informację, że Syn i Duch mają początek. To nie jest możliwe. Jakby Słowo Boże i Duch Święty mieli początek, to nie mogliby być Osobą Boską. Takie tłumaczenie jest antytrynitarne.
Ojciec od nikogo nie jest ani stworzony, ani zrodzony; Syn jest od samego Ojca, nie uczyniony, nie stworzony – ale zrodzony; Duch święty jest od Ojca i Syna, nie uczyniony, nie stworzony, nie zrodzony – ale pochodzący” (tamże). Chociaż wtedy Syn się rodzi z Ojca Przedwiecznego, ale Jego Boska natura się nie rodzi; chociaż Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna, ale Jego natura Boska, która jest ta sama co i w Ojcu i Synu, nie pochodzi.
http://gdynia.piusx.org.pl/index.php?op ... 14&lang=pl

Rdz 18: 1 Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. 2 Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, 3 rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! 4 Przyniosę trochę wody, wy zaś raczcie obmyć sobie nogi, a potem odpocznijcie poddrzewami.

Pokłon do ziemi dla trzech postaci ludzkich - silna podstawa do tego, że te postacie reprezentowały fakt, iż Bóg przerasta kategorię Ja, a nie tylko jest jej równy!

Awatar użytkownika
Parmenides
Posty: 2011
Rejestracja: 10 sie 2011, 14:53
Kontakt:

Post autor: Parmenides »

amaculatio pisze:Człowiek nie potrafi być kimś więcej niż "ja". Jeżeli nie byłoby Trójcy, to oznaczałoby to, że Najwyższym Bytem jest także jedynie Ja, tyle że tym Ja jest Ktoś niestworzony i wszechmocny. Ale Bóg wciąż pozostaje jedynie osobą, i nikim więcej! Kiedy dokonał dzieła stworzenia, to przestał być na wieki Jedyną Osobą, bo z własnej woli uczynił inne osoby, istoty odczuwające. Ktoś mógłby rzec, że "wyparł się" bycia jedynym bytem, który może odczuwać przyjemność. Bóg trynitarian z natury jest ponad Ja. On jest Kimś więcej niż Ja! Można powiedzieć, że Jedyny Bóg ma przymiot bycia więcej niż jednym podmiotem odczuwającym jednocześnie. Żadne stworzenie nie jest w stanie mieć takiej umiejętności. Trójca jest Trójcą z natury, nie w wyniku podziału, sklonowania, zrodzenia (w sensie dosłownym, dania początku którejś z Osób Boskich). Po prostu Bóg monopluralny musi być Ponadosobą z natury. Nikt nie może dorównać Trójcy. I to zwłaszcza na poziomie osobowym, nie tylko pod względem potęgi.
Pokłon do ziemi dla trzech postaci ludzkich - silna podstawa do tego, że te postacie reprezentowały fakt, iż Bóg przerasta kategorię Ja, a nie tylko jest jej równy!
Bardzo ciekawe i logicznie uzasadnione pojęcie Trójcy.

Gen18.9-10. Wtedy rzekli do niego: Gdzie jest Sara, żona twoja? A on odpowiedział: W tym oto namiocie. Tedy rzekł: Na pewno wrócę do ciebie za rok o tym samym czasie, a wtedy żona twoja Sara będzie miała syna. Sara zaś podsłuchiwała u wejścia do namiotu, które było za nim. /BW/

Warto zwrócić uwagę, że w wersie 9 mamy liczbę mnogą (rzekli). a w 10 - pojedyncżą (rzekł, wrócę).

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Biblia i Islam ...

Post autor: tom68 »

Witam !
Ja pisze tylko to w co wierze i co uznaje za prawde wedlug mnie jest mozliwe ze Bog jest jeden w trzech osobach i Biblia oraz zycie to mi potwierdza np czlowiek to jedna osoba ale tez cialo i dusza oraz duch pozdrawiam ! Tomasz G
tom68

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

amaculatio pisze:Rdz 18: 1 Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. 2 Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, 3 rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! 4 Przyniosę trochę wody, wy zaś raczcie obmyć sobie nogi, a potem odpocznijcie poddrzewami.
PAN Jezus powiedział o sobie:

Jan. 8:58
58. Rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Pierwej niż Abraham był, jam jest.
(BG)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Re: Biblia i Islam ...

Post autor: Jachu »

tom68 pisze:Witam !
Ja pisze tylko to w co wierze i co uznaje za prawde wedlug mnie jest mozliwe ze Bog jest jeden w trzech osobach i Biblia oraz zycie to mi potwierdza np czlowiek to jedna osoba ale tez cialo i dusza oraz duch pozdrawiam ! Tomasz G
:-D :lol: :lol:

A wiesz, w Biblii pisze i tak:

1 Kor. 15:28
28. A gdy mu wszystkie rzeczy poddane będą, tedyć też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystkie rzeczy, aby był Bóg wszystkim we wszystkim.
(BG)
Przy tym,to i wyimaginowana trójca, to,- "mały pikuś" :lol:
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Biblia i Islam ...

Post autor: tom68 »

Witam !
Wedlug mnie w Trojcy mozliwa jest hierachia osob tak jak w rodzinie ale wszyscy maja jedna wole rozum itp. -:) pozdrawiam ! Tomasz G
tom68

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Rzym. 1:18-23
18. Albowiem gniew Boży z nieba objawia się przeciwko wszelkiej bezbożności i nieprawości ludzi, którzy przez nieprawość tłumią prawdę.
19. Ponieważ to, co o Bogu wiedzieć można, jest dla nich jawne, gdyż Bóg im to objawił.
20. Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, mogą być od stworzenia świata oglądane w dziełach i poznane umysłem, tak iż nic nie mają na swoją obronę,
21. Dlatego że poznawszy Boga, nie uwielbili go jako Boga i nie złożyli mu dziękczynienia, lecz znikczemnieli w myślach swoich, a ich nierozumne serce pogrążyło się w ciemności.
22. Mienili się mądrymi, a stali się głupi.
23. I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka, a nawet ptaki, czworonożne zwierzęta i płazy;

(BW)

Gdzie w Biblii pisze,że Bóg Najwyższy to osoba,a może Duch Św to osoba/??/
Proszę o cytaty. Boga nikt nie widział oprócz Syna,Ducha Św i owszem,ale pod postacią gołebicy,Syna zaś Bożego,- Człowieka Jezusa Chrysrusa widziało wielu ludzi literalnym wzrokiem.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Biblia i Islam ...

Post autor: tom68 »

Witam !
Po co te nerwy podalem juz przyklad ze u Abraham byl Bog w trzech osobach a Ty sobie wierz w co chcesz pozdrawiam ! Tomasz G
1 Moj. 18:1-3
1. Potem ukazal mu sie Pan w dabrowie Mamre, gdy siedzial u wejscia do namiotu w skwarne poludnie.
2. A podnioslszy oczy, ujrzal trzech mezow, ktorzy staneli przed nim. Ujrzawszy ich, wybiegl od wejscia do namiotu na ich spotkanie i pokloniwszy sie az do ziemi,
3. Rzekl: Panie, jeslim znalazl laske w oczach twoich, nie omijaj, prosze, slugi swego.

(BW)
tom68

ODPOWIEDZ

Wróć do „Islam”