Kilka pytań z Ewangielii Marka

Omawianie konkretnych wersetów znajdujących się w Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

domini1
Posty: 35
Rejestracja: 11 lip 2013, 10:39

Kilka pytań z Ewangielii Marka

Post autor: domini1 »

Mam kilka pytań. Ostatnio nagromadziły mi się wersety których nie potrafię pojąć :)

A więc Kiedy Jezus mówi o czasach ostatecznych? Mówi też "Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie." Dziwne... Bo już minęło z 40 pokoleń... Chyba, że mówił o innych czasach? Mowa o Ewangelii Marka 13.

Inna rzecz dotyczy Ewangelii Marka 4 w których Jezus mówi w przypowieściach o siewcy

"On im odrzekł: Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, (12) aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana /tajemnica/. (13)"

Dlaczego mają nie rozumieć i się nie nawrócić i jaka tajemnica? Domyślam się, że mowa o zwykłym ludzie do, których przemawiał. Bardzo dziwna rzecz.

Proszę o odpowiedzi :)

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Kilka pytań z Ewangielii Marka

Post autor: Albertus »

domini1 pisze:Mam kilka pytań. Ostatnio nagromadziły mi się wersety których nie potrafię pojąć :)

A więc Kiedy Jezus mówi o czasach ostatecznych? Mówi też "Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie." Dziwne... Bo już minęło z 40 pokoleń... Chyba, że mówił o innych czasach? Mowa o Ewangelii Marka 13.

Inna rzecz dotyczy Ewangelii Marka 4 w których Jezus mówi w przypowieściach o siewcy

"On im odrzekł: Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, (12) aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana /tajemnica/. (13)"

Dlaczego mają nie rozumieć i się nie nawrócić i jaka tajemnica? Domyślam się, że mowa o zwykłym ludzie do, których przemawiał. Bardzo dziwna rzecz.

Proszę o odpowiedzi :)
Jeśli chodzi o słowa:

"Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie

To nie chodzi raczej o pokolenie w sensie ludzi żyjących w jednym czasie ale o pokolenie w sensie plemienia lub ludzi o pewnych określonych cechach.

O pokoleniu w tym znaczeniu mowa jest na przykład tutaj:


Mk8: 38 10 Kto się bowiem Mnie i słów moich zawstydzi przed tym pokoleniem wiarołomnym i grzesznym, tego Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w chwale Ojca swojego razem z aniołami świętymi».


I tutaj:

Mt23: (29) Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych, (30) i mówicie: Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie bylibyśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków. (31) Przez to sami przyznajecie, że jesteście potomkami tych, którzy mordowali proroków. (32) Dopełnijcie i wy miary waszych przodków! (33) Węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle? (34) Dlatego oto Ja posyłam do was proroków, mędrców i uczonych. Jednych z nich zabijecie i ukrzyżujecie; innych będziecie biczować w swych synagogach i przepędzać z miasta do miasta. (35) Tak spadnie na was wszystka krew niewinna, przelana na ziemi, począwszy od krwi Abla sprawiedliwego aż do krwi Zachariasza, syna Barachiasza, którego zamordowaliście między przybytkiem a ołtarzem. (36) Zaprawdę, powiadam wam: Przyjdzie to wszystko na to pokolenie. (37) Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani. Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swe pisklęta zbiera pod skrzydła, a nie chcieliście. (38) Oto wasz dom zostanie wam pusty. (39) Albowiem powiadam wam: Nie ujrzycie Mnie odtąd, aż powiecie: Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie.


Natomiast jeśli chodzi o słowa:

"On im odrzekł: Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, (12) aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana /tajemnica/. (13)"

To chodzi o to że Jezus musiał zostać odrzucony przez swój naród i musiał cierpieć dla zbawienia ludzi i Żydom do czasu głoszenia pełnej Ewangelii przez apostołów po Jego zmartwychwstaniu nie było dane pełne poznanie Prawdy którą głosi Chrystus
Ostatnio zmieniony 19 sty 2016, 18:51 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

domini1 pisze:A więc Kiedy Jezus mówi o czasach ostatecznych? Mówi też "Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie." Dziwne... Bo już minęło z 40 pokoleń... Chyba, że mówił o innych czasach? Mowa o Ewangelii Marka 13.
proponuję dwa wyjaśnienia:
1.Czasy ostateczne obejmują też zburzenie Świątyni i niektórzy pewno tego dożyli
2. ten passus ma za zadanie wzbudzić czujność
domini1 pisze:"On im odrzekł: Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, (12) aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana /tajemnica/. (13)"
na początek zauważ ,że Jezus zaczyna nauczać w przypowieściach od kiedy zaczęły się gdy Jego nauczanie zaczęło budzić sprzeciw

jest to cytat z Izajasza:
Isa 6:9-10 pau "(9) I rzekł: „Idź i mów do tego ludu: Słuchajcie uważnie, ale nie rozumiejcie! Patrzcie bacznie, ale nie poznawajcie! (10) Uczyń zatwardziałym serce tego ludu, spraw, by jego uszy były głuche, a oczy ślepe, aby swymi oczami nie widział, uszami nie słyszał, i aby jego serce nie pojęło, żeby się nie nawrócił i nie doznał uzdrowienia"."

Ten passus "ma formę i myśl bardzo semicką. Nie znaczy ono, że Bóg wprost chce i sprawia opór (zaślepienie i głuchotę) Judejczyków, stawiany Jego Łasce, lecz że jest on przez Boga przewidziany, wchodzi w jego plany i dlatego nie powinien zniechęcać proroka. Semici przypisują zwykle wszystkie skutki wprost pierwszej przyczynie, Bogu, z pominięciem przyczyn drugorzędnych, które je bezpośrednio sprawiają. [z BT]"
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

domini1
Posty: 35
Rejestracja: 11 lip 2013, 10:39

Post autor: domini1 »

Odpowiedz na drugie pytanie jest już jasne. Ale jednak co do pierwszego "pokolenia" to jednak nie jest już tak jasne choć oczywiście rozumiem wasze interpretację.

W genealogii pokoleniem nazywa się krewnych pochodzących w tym samym stopniu od wspólnego przodka (jedno pokolenie obejmuje wszystkich kuzynów), a szerzej także grupę osób (spokrewnionych, zamieszkujących jeden teren lub innych) wchodzącą w wiek dorosły (rozrodczy) w podobnym okresie, np. pokolenie naszych rodziców, nasze pokolenie, pokolenie naszych dzieci itp. Stąd też wywodzi się określenie przechodzić z pokolenia na pokolenie (dotyczy np. obyczajów i zwyczajów prawnych). Kolejne pokolenie średnio rodzi się co 30 lat.

Taka jest definicja tego słowa.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Lukian pisze:1.Czasy ostateczne obejmują też zburzenie Świątyni i niektórzy pewno tego dożyli
Gdy czytałem ostatnio Ewangelię Marka, to tez nad tym rozmyślałem i doszedłem do takich samych wniosków jak Lukanin
pokolenie słuchaczy doczekało wielkiego ucisku od Rzymian i zburzenia Świątyni i Jerozolimy - świat znany żydom zawalił się a oni zostali zmasakrowani i wydaleni z Judei
a chrześcijanie uciekli do Pelli
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4099
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Kilka pytań z Ewangielii Marka

Post autor: radek »

domini1 pisze: A więc Kiedy Jezus mówi o czasach ostatecznych? Mówi też "Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie." Dziwne... Bo już minęło z 40 pokoleń... Chyba, że mówił o innych czasach? Mowa o Ewangelii Marka 13.
Chodzi o ród Jezusa

Mat 28:20 eib "i uczcie przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż po kres tego wieku."
domini1 pisze: "On im odrzekł: Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, (12) aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana /tajemnica/. (13)"

Dlaczego mają nie rozumieć i się nie nawrócić i jaka tajemnica? Domyślam się, że mowa o zwykłym ludzie do, których przemawiał. Bardzo dziwna rzecz.
Nauczyciel powinien promować prawdziwą, a więc wieczną wiedzę i być cierpliwym dla słuchających

J 3:34 eib "Ten bowiem, którego posłał Bóg, wypowiada słowa Boga, gdyż [Bóg] daje Ducha bez miary."
Obrazek

Awatar użytkownika
Paszko
Posty: 453
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:39

Re: Kilka pytań z Ewangielii Marka

Post autor: Paszko »

domini1 pisze:Mam kilka pytań. Ostatnio nagromadziły mi się wersety których nie potrafię pojąć :)

A więc Kiedy Jezus mówi o czasach ostatecznych? Mówi też "Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie." Dziwne... Bo już minęło z 40 pokoleń... Chyba, że mówił o innych czasach? Mowa o Ewangelii Marka 13.
Zarówno Jezus, jak i Jego uczniowie, oczekiwali kosmicznej apokalipsy, która miała nadejść lada chwila:

Czas się wypełni
ł (Mk 1,15)

chwila jest bliska
(Ap 1,3)

jest już ostatnia godzina (1 Jn 2,18)

czas jest krótki
(1 Kor 7,29)

W owe dni, po tym ucisku,
słońce się zaćmi
i księżyc nie da swego blasku.
Gwiazdy będą padać z nieba
i moce na niebie zostaną wstrząśnięte.
Wówczas ujrzą Syna Człowieczego,
przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą.

[...]
Zaprawdę, powiadam wam:
Nie przeminie to pokolenie,
aż się to wszystko stanie.
Niebo i ziemia przeminą,
ale słowa moje nie przeminą.

(Mk 13,24-31)
domini1 pisze: Inna rzecz dotyczy Ewangelii Marka 4 w których Jezus mówi w przypowieściach o siewcy

"On im odrzekł: Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, (12) aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana /tajemnica/. (13)"

Dlaczego mają nie rozumieć i się nie nawrócić i jaka tajemnica? Domyślam się, że mowa o zwykłym ludzie do, których przemawiał. Bardzo dziwna rzecz.
Oto Ja wyślę anioła mego,
aby przygotował drogę przede Mną,
a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan,
którego wy oczekujecie,
i Anioł Przymierza,
którego pragniecie.
Oto nadejdzie, mówi Pan Zastępów.
Ale kto przetrwa dzień Jego nadejścia
i kto się ostoi, gdy się ukaże?
Albowiem On jest jak ogień złotnika
i jak ług farbiarzy.
Usiądzie więc,
jakby miał przetapiać i oczyszczać srebro,
i oczyści synów Lewiego,
i przecedzi ich jak złoto i srebro,
a wtedy będą składać Panu ofiary sprawiedliwe.

[...]
Wtedy zobaczycie różnicę między sprawiedliwym a krzywdzicielem,
między tym, który służy Bogu, a tym, który Mu nie służy.
Bo oto nadchodzi dzień palący jak piec,
a wszyscy pyszni i wszyscy wyrządzający krzywdę będą słomą,
więc spali ich ten nadchodzący dzień, mówi Pan Zastępów,
tak że nie pozostawi po nich ani korzenia, ani gałązki.

(Ml 3,1 nn - od cytowania tego fragmentu zaczyna się najstarsza kanoniczna ewangelia)

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam:
Jeśli kto zachowa moją naukę,
nie zazna śmierci na wieki.
(J 8, 51)
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ ☩

eksplorator

Post autor: eksplorator »

"'To pokolenie' w proroctwach Chrystusa. Kiedy w proroctwach biblijnych jest mowa o „tym pokoleniu”, przy ustalaniu znaczenia tego terminu trzeba uwzględniać kontekst. Potępiwszy przywódców religijnych, Jezus Chrystus na koniec oznajmił: „Zaprawdę wam mówię: Wszystko to przyjdzie na to pokolenie”. Historia potwierdza, że zgodnie z tą przepowiednią ok. 37 lat później (w 70 n.e.) — właśnie za tego pokolenia — Jerozolimę rzeczywiście dosięgła zagłada (Mt 23:36).

Tego samego dnia Jezus jeszcze raz użył podobnych słów, gdy rzekł: „Zaprawdę wam mówię, że to pokolenie na pewno nie przeminie, dopóki się to wszystko nie stanie” (Mt 24:34). Odpowiadał właśnie na pytanie dotyczące zburzenia Jerozolimy i tamtejszej świątyni, jak również znaku jego obecności oraz zakończenia systemu rzeczy. Słowa „to pokolenie” musiały się więc odnosić do ludzi żyjących w okresie poprzedzającym r. 70. Jednakże Jezus używał terminu „pokolenie” także w odniesieniu do ludzi, których życie miało się wiązać z wydarzeniami zapowiedzianymi na czas jego obecności (Mt 24).

Ludzie żyjący w okresie od r. 1914 są świadkami wielu przerażających nieszczęść występujących w tym samym czasie i w ogromnym nasileniu; są to wojny na skalę międzynarodową, wielkie trzęsienia ziemi, straszliwe zarazy, dotkliwe klęski głodu, prześladowanie chrześcijan oraz inne wydarzenia przepowiedziane przez Jezusa, a zapisane w 24 rozdz. Mateusza, 13 rozdz. Marka i 21 rozdz. Łukasza"
[center]Pokolenie - jak to rozumieć?[/center]

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

eksplorator pisze:

"...

Ludzie żyjący w okresie od r. 1914 są świadkami wielu przerażających nieszczęść występujących w tym samym czasie i w ogromnym nasileniu; są to wojny na skalę międzynarodową, wielkie trzęsienia ziemi, straszliwe zarazy, dotkliwe klęski głodu, prześladowanie chrześcijan oraz inne wydarzenia przepowiedziane przez Jezusa, a zapisane w 24 rozdz. Mateusza, 13 rozdz. Marka i 21 rozdz. Łukasza"
[center]Pokolenie - jak to rozumieć?[/center]
W Waszych [w sensie - ŚJ] naukach, zmieniono tę [naukę] o pokoleniu - i to w momencie, gdy okazało się, że ludzie pamiętający rok 1914 wymierają, a Wy o tym pokoleniu mówiliście, że to ono właśnie żadną miarą miało nie przeminąć. Teraz propagujecie karkołomną doktrynę o zazębiających się pokoleniach - gdyż poprzednie przewidywanie się nie sprawdziło.

Do pewnego czasu było tak:

...
(4) ‛To pokolenie nie przeminie’

28. Kiedy według wypowiedzi Jezusa nadejdzie zapowiedziana zagłada świata?

28 „O dniu owym i godzinie”, powiedział Jezus, „nikt nie wie, ani aniołowie niebios, ani Syn, tylko Ojciec” (Mateusza 24:36). Podał jednak pomocną wskazówkę dotyczącą tego czasu, mówiąc: „To pokolenie żadną miarą nie przeminie, aż się to wszystko wydarzy” (Mateusza 24:34). Tak więc wszystkie szczegóły złożonego „znaku”, jak również „wielki ucisk”, muszą się wydarzyć za życia jednego pokolenia — pokolenia roku 1914. To znaczy, że niektórzy ludzie będący naocznymi świadkami tego, co się działo w roku 1914, gdy się rozpoczęło „zakończenie systemu rzeczy”, będą jeszcze żyć przy końcu tego okresu, gdy wybuchnie „wielki ucisk”. Ludzie pamiętający wydarzenia z roku 1914 są w dość podeszłym wieku. Większość z nich już nie żyje. Tymczasem Jezus zapewnił, że „to pokolenie żadną miarą nie przeminie”, zanim nie nadejdzie zagłada obecnego złego systemu rzeczy (Mateusza 24:21).
źródło: https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1101986037#h=33

Od pewnego czasu jest tak:

...
14 Co to wyjaśnienie oznacza dla nas? Chociaż nie możemy wyliczyć długości trwania „tego pokolenia”, powinniśmy pamiętać, że słowo „pokolenie” zazwyczaj odnosi się do ludzi w różnym wieku, których życie przypada na dany okres, oraz że okres ten nie trwa nazbyt długo i ma swój koniec (Wyjścia 1:6). Jak zatem rozumieć wypowiedź Jezusa o „tym pokoleniu”? Najwyraźniej chodziło mu o to, że życie pomazańców przebywających na ziemi, gdy w roku 1914 zaczął być widoczny znak, miało się częściowo pokrywać z życiem innych pomazańców, którzy zobaczą rozpoczęcie się wielkiego ucisku. Wspomniane pokolenie miało swój początek i na pewno będzie mieć koniec. Spełnianie się różnych elementów znaku wyraźnie świadczy, że ucisk jest bliski. Zachowując poczucie powagi chwili i duchową czujność, dowodzisz, że przyjmujesz coraz jaśniejsze światło i poddajesz się kierownictwu ducha świętego (Marka 13:37).
źródło: https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2010282#h=18
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Awatar użytkownika
Quinque
Posty: 612
Rejestracja: 29 gru 2017, 21:58

Post autor: Quinque »

@up nic z tego nie zrozumiałem
"Bękart diabła czy dziecko Boże. Stara gwardia czy cyber młodzież
Kto kręci globem? Iluminacja, masońskie loże
Czarna magia, zdefiniuj chorobę. Jaka jest prawda za c$#j się nie dowiesz"

eksplorator

Post autor: eksplorator »

.Cyprian. pisze:W Waszych [w sensie - ŚJ] naukach, zmieniono tę [naukę] o pokoleniu - i to w momencie, gdy okazało się, że ludzie pamiętający rok 1914 wymierają

Nic bardziej mylnego. Według ONZ populacja stulatków na świecie liczyła w 2013 roku 441 tys, więc z tego tylko punktu widzenia, weryfikacja poglądu o tym, kto, w czasach końcowych tworzy owe 'Pokolenie', była by swoistym strzeleniem sobie w stopę. Nie o to chodziło!

https://www.tvn24.pl/ciekawostki-michal ... 68185.html

Czym jest pokolenie? Pokolenie, najczęściej określa 'Ród', 'Generację'. Słowo to pochodzi od łacińskiego słowa 'generatio', i mówi o 'tworzeniu' pewnej grupy, genetycznej, społecznej czy religijnej.

Pokolenie (generacja – łac. generatio – rodzenie, tworzenie)
Wikipedia - Pokolenie

Ja należę do pokolenia, które ukształtowało się na muzyce Beatlesów, Teleranku, czy Rudym 102. Moje pokolenie ma też inne oblicze, w którym temat wojny, choć urodziłem się niecałe 20 lat po jej zakończeniu, często wspominane był przez moich rodziców. Ale należę też do pokolenia, które dobrze pamięta opowiadania jednego z moich dziadków, który urodził się w 1894 roku i zmarł 90 lat później, będąc uczestnikiem wszystkich trzech Powstań Śląskich. Zatem należę do pokolenia, które miało sposobność rozmawiać i przebywać wśród seniora rodu, który urodził się w XIX wieku. Nadal żyje jeden z moich rodziców, który, tak jak ja, urodził się w XX wieku, a w tym roku dobije do 90-ki.

Ale w skład tego pokolenia weszły też moje wnuki, które urodziły się w XXI wieku. Ja, osobiście jestem częścią tego pokolenia, którego protoplastą był mój dziadek i to pokolenie, liczone od Niego, ma dziś 124 lata. O ile ja pamiętam jeszcze dziadka, pamiętam Jego głos, sposób zachowania, to moje dzieci, a tym bardziej wnuki, tego już pamiętać nie mogą, gdyż zmarł zanim się urodziły i choć tworzą pokolenie któremu dał początek mój dziadek, to nie mogą należeć do pokolenia które może o nim powiedzieć 'Pamiętam' pradziadka.

Noe, dziesiąty potomek w linii od Adama przez Seta, który, chociaż nie żył jeszcze w czasach kiedy po ziemi stąpał Adam, to jednak łączy go z nim jego ojciec Lamech. Noe urodził się w 2970r. p.n.e., czyli 126 lat po śmierci Adama: "Gdy Lamek miał sto osiemdziesiąt dwa lata, urodził mu się syn. A dając mu imię Noe, powiedział: Ten niechaj nam będzie pociechą w naszej pracy i trudzie rąk naszych na ziemi, którą Jahwe przeklął" Rodz 5;28,29 BT

Wynika z tego, że kiedy zmarł Adam, Lamech miał 56 lat, więc mógłby powiedzieć 'Pamiętam', że kiedy byłem na tym świecie, żył jeszcze Adam. Wszystkich łączyło jedno. Byli pokoleniem, które urodziło się przed potopem i było pokoleniem ludzi najdłużej żyjących na ziemi, przeciętnie około 850 lat, ale tylko o Lamechu można powiedzieć, że należał do pokolenia Adama, ponieważ żył z nim współcześnie.

A co powiedzieć o pokoleniu Jezusa? Przyszedł On głosić 'Dobrą Nowinę' głównie wśród swojego narodu (Jan 7;42), który był pokoleniem ludzi przewrotnych, o którym miał bardzo krytyczne zdanie;
Mat 12;38,39 BW (38) Wtedy odpowiedzieli mu niektórzy z uczonych w Piśmie faryzeuszów, mówiąc: Nauczycielu, chcemy widzieć od ciebie znak. (39) A On odpowiadając, rzekł im: Pokolenie złe i cudzołożne znaku żąda, ale nie otrzyma innego znaku jak tylko znak Jonasza proroka.

Mar 8 BW (38) Kto bowiem wstydzi się mnie i słów moich przed tym cudzołożnym i grzesznym rodem, tego i Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w chwale Ojca swego z aniołami świętymi.
Ale to wtedy Jezus powołał do życia inny 'Ród' (Iz 66;8), który miał okazać się rodem 'Świętym' (Obj 20;6), rodem na 'Szczególną Własność' (Mal 3;17), rodem mającym rozgłaszać 'Wspaniałe Przymioty' Boga (Iz 42;21 Iz 61;6);
1 Pio 2;9 PNŚ (9) Lecz wy jesteście "rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem na szczególną własność - żebyście szeroko oznajmili wspaniałe przymioty" tego, który was powołał z ciemności do swego zdumiewającego światła.
Ci "powołani z ciemności" zaczęli tworzyć nowe pokolenie 'Rodu Wybranego', którzy jako 'Królowie i Kapłani' będą współrządzić z Jezusem, którzy podobnie jak On mają prawo być nazwani Chrystusami – Pomazańcami (2 Kor 1;21), którzy jak Jezus, jako jedyni ludzie osiągną nieśmiertelność (1Kor 15;53,54). To 'Pokolenie', którego protoplastą był Jezus, ma dziś około 2000 lat i zaczyna się 'wykruszać'. Wchodzą Oni w skład grona wybrańców (Ef 1;3,4 Dzie 15;14 Mat 24;22), których liczbę określono w Biblii na 'Sto Czterdzieści Cztery Tysiące' (Obj 14;1)

Pieczętowanie tych 'Sług Bożych' rozpoczęło się w momencie, kiedy Jezus zawarł z nimi przymierze co do Królestwa i wylaniem świętego ducha Bożego w 33 roku n.e. a zakończy się na obecnie żyjących w 'Czasie Końca' (Ps 112;2). Świadczą o tym słowa anioła z 'Pieczęcią', mówiącego do czterech innych aniołów, którzy czekają na wykonanie wyroku nad tym światem;
Obj 7;2-4 BW (2) Widziałem też innego anioła wstępującego od wschodu słońca, który miał pieczęć Boga żywego i który zawołał głosem donośnym na czterech aniołów, którym zezwolono wyrządzić szkodę ziemi i morzu, mówiąc: (3) Nie wyrządźcie szkody ani ziemi, ani morzu, ani drzewom, dopóki nie opatrzymy pieczęcią sług Boga naszego na czołach ich. (4) I usłyszałem liczbę tych, których opatrzono pieczęcią: sto czterdzieści cztery tysiące opieczętowanych ze wszystkich plemion izraelskich:
To pokolenie, "lud na szczególną własność" Jehowy, któremu początek dał Jego Syn, miało być świadkiem dwóch bezprecedensowych wydarzeń. Oba miały mieć związek z bezpowrotnym końcem pewnej epoki. Kiedy Jezus potępił przywódców religijnych, oznajmił na koniec;
Mat 23;33,36 PNŚ (33) "Węże, pomiocie żmijowy, jakże uciekniecie przed sądem Gehenny? (36) Zaprawdę wam mówię: Wszystko to przyjdzie na to pokolenie.
Mówiąc o 'pokoleniu', na które miało to wszystko przyjść, nie myślał przecież o swych naśladowcach, tylko o tych wszystkich, którzy nie chcieli zaakceptować posłańca Jehowy, Jezusa Chrystusa (Mat 10;40 Mar 9;37 Łuk 10;16) Około 37 lat później, w roku 70 n.e., na to złe 'pokolenie' przyszła straszliwa kara. Rzymski wódz Tytus obległ miasto wypełnione po brzegi ludźmi przybyłymi na obchody Paschy. Rzymianie otoczyli miasto palisadą i zbudowali wały oblężnicze, jak przepowiedział wcześniej Jezus (Łuk 19;43). Od 3 kwietnia do 30 sierpnia Żydzi byli odcięci od wszelkich dostaw z zewnątrz a zasoby żywności się skończyły. Jak donosi Józef Flawiusz; "z czasem głód tak się nasilił, że jedzono siano i przedmioty ze skóry, a nawet własne dzieci". Jerozolimę w końcu dosięgła zagłada, zgodnie z zapowiedzią Jezusa (Mat 24;2).

Ale jeszcze tego samego dnia, kiedy Jezus przepowiadał zagładę Jerozolimy, użył bardzo podobnych słów dotyczących innego 'pokolenia'; "Zaprawdę wam mówię, że to pokolenie na pewno nie przeminie, dopóki się to wszystko nie stanie" (Mt 24:34)

Opowiadał swym uczniom właśnie o przyszłej zagładzie Jerozolimy, ale powiązał to z inną zagładą, kiedy zapytali Go; "Powiedz nam: Kiedy to nastąpi i co będzie znakiem twojej obecności oraz zakończenia systemu rzeczy?" Mat 24;3b

Na podstawie 24 rozdziału Ewangelii wg. Mateusza, wiemy co miało towarzyszyć ponownemu przyjściu Jezusa i Jego obecności. Pytanie brzmi; "o jakim pokoleniu mówił Jezus, że nie przeminie, dopóki wszystko o czym mówił się nie stanie"?

W wypadku zagłady Jerozolimy sprawa jest oczywista, ponieważ ostatni z apostołów, Jan, który należał do ówczesnego "tego pokolenia", przeżył jeszcze około 30 lat od jej upadku. A jakie pokolenie miało być świadkiem "zakończenia świata"?

Jezus mógł mieć na myśli tylko i wyłącznie 'Pokolenie', które będzie czuwało (Mat 24;42), dostrzeże i ujrzy obrzydliwości (Mat 24;15), które będą wynikiem zrzucenia na ziemię szatana i jego aniołów (Obj 12;12 Mat 24 6-8).

To 'Pokolenie' już w latach siedemdziesiątych XIX wieku wskazywało, że zgodnie z proroctwami Biblijnymi z Księgi Daniela, w powiązaniu z Ewangelią Łukasz 21;24, rok 1914 będzie rokiem szczególnym, wyjątkowym i bezprecedensowym. Tak też się stało – nie mylili się, co dowodzi, że "czuwali", zgodnie z sugestiami Jezusa. Za tego pokolenia, miało dojść do zakończenia "systemu rzeczy", ale to pokolenie jeszcze wciąż jest, ponieważ to nie tylko ci, którzy czuwali zanim "Pan przyszedł" (Obj 16;15), ale też wszyscy którzy wtedy razem z nim otrzymywali powoływania 'Niebiańskie' – to oni tworzą to pokolenie, do których powiedziano; "Gdy więc ujrzycie 'ohydę spustoszenia', o której mówi prorok Daniel, zalegającą miejsce święte - kto czyta, niech rozumie" Mat 24;15 BT.

Nie wszyscy dzisiejsi 'Pomazańcy' należą do "tego pokolenia", a tylko ci, którzy otrzymywali powołania 'Niebiańskie' w tym samym czasie, kiedy jeszcze żyli "czuwający" przed 1914 rokiem i oczekujący powrotu Jezusa, choć wszyscy Oni tworzą pokolenie 'Pomazańców' zapoczątkowane 2000 lat temu przez Jezusa. Jest to jedyne tego rodzaju 'Pokolenie', które kiedykolwiek zostało przez Jehowę powołane do istnienia i już więcej nie będzie.

Pokolenie to miało "ujrzeć" i "zrozumieć" ową "ohydę spustoszenia". Zaślepieni ludzie, będący pod wpływem 'tego świata', do dziś tego nie dostrzegli (2 Kor 4;4), mając zaślepione umysły. Tych, którzy "żadną miarą mieli nie przeminąć" jest już coraz mniej, tak jak i ludzi ze 'świata' utożsamianych z rokiem 1914, ale są jeszcze i jedni i drudzy, więc mówienie o nich w czasie przeszłym jest, najogólniej mówiąc, nieporozumieniem.

Dlaczego dotąd uważano, że pokolenie mające być świadkami wszystkich okropności opisanych w 24 rozdziale ewangelii wg Mateusza, miało być tymi czuwającymi przed jego przyjściem w 1914 roku? Ponieważ takie było wówczas zrozumienie! Tylko Badaczom Pisma Świętego, było dane pojąć, że w 1914 roku skończą się 'Czasy Narodów' opisane przez Jezusa;

Łuk 21;24 PNŚ "i padną od ostrza miecza, i zostaną uprowadzeni jako jeńcy do wszystkich narodów; a Jerozolima będzie deptana przez narody, aż się dopełnią wyznaczone czasy narodów"
Co najważniejsze, nie ogłaszali tego po 1914 roku, tylko około czterdzieści lat wcześniej, co dowodzi niezbicie, że zrozumienie pochodziło od samego Boga. Tylko to 'Pokolenie' czekało z niecierpliwością na ponowne przyjście swego Pana Jezusa Chrystusa.

Zasadnicze pytanie brzmi ... kto wchodzi w skład tego pokolenia?
„to pokolenie [które] na pewno nie przeminie, dopóki się to wszystko nie stanie” (Mat 24;34)
Należy zauważyć, że w tym wersecie są dwa kluczowe elementy. Pierwszy mówi o „tym pokoleniu”, oraz o tym wszystkim „co ma się stać” podczas jego istnienia. Czym jest „to wszystko” wspomniane przez Jezusa? To "Powstanie narodu przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu ... niedobory żywności i trzęsienia ziemi" (Mat 24;7). Ale to nie wszystko, ponieważ owe pokolenie ma istnieć aż do „wielkiego ucisku” (Mat 24;21). Tak więc pokolenie nie przeminie dopóki nie nadejdzie „wielki ucisk”. To niezwykle istotna informacja!

Jak zatem ustalić, kto należy do tego pokolenia?

W Księdze Wyjścia mamy bardzo ciekawe wersety określające, jak należy rozumiem 'Pokolenie';
Wyj 1;6 PNŚ "W końcu umarł Józef, jak również wszyscy jego bracia i całe to pokolenie"
Józef, jak wiemy, miał jedenastu braci. Dziesięciu z nich było starszych od niego, a jeden Beniamin, był młodszy. Wiemy, że dwóch braci Józefa żyło dłużej od niego;
Rodz 50;24a PNŚ "W końcu Józef rzekł do swych braci: „Ja umieram"
Ale to co ich łączyło, to fakt, że wszyscy byli sobie współcześni i żyli w tym samym okresie, więc tworzyli to samo pokolenie. Czy ktoś kto zmarł na chwilę przed narodzinami Józefa, może utożsamiać się z Jego pokoleniem? Nie! Ponieważ wtedy Józef jeszcze nie żył. A jeżeli ktoś urodził się chwilę po śmierci Józefa, czy może być utożsamiany z jego pokoleniem. Nie! ... ponieważ nie żył z nim współcześnie. Zatem pokolenie tworzyć muszą ludzie, którzy żyją ze sobą współcześnie, w tym samym czasie. Ale czy wszyscy ludzie żyjący w dniach ostatnich mieli tworzyć 'Pokolenie'? Nie! Zobaczmy co na ten temat powiedział Jezus;
Mat 24;32-34 PNŚ "A od drzewa figowego jako przykładu nauczcie się tej rzeczy: Gdy tylko jego gałązka staje się miękka i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Podobnie też wy, gdy to wszystko ujrzycie, wiedzcie, że jest on blisko, u drzwi. Zaprawdę wam mówię, że to pokolenie na pewno nie przeminie, dopóki się to wszystko nie stanie"
Zatem 'Pokolenie' o którym mówił Jezus miało być tym, które rozpozna Jego obecność poprzez spełnianie się przepowiedzianych znaków, obserwowanych podczas życia tegoż 'Pokolenia', nie zaś ci którzy ogólnie urodzili się w 1914 roku lub w okolicy tej daty.

Należy w tym momencie zaznaczyć bardzo istotną sprawę, wynikającą z Biblii, że od czasów wylania ducha Bożego w dniu pięćdziesiątnicy 33 roku n.e. do czasu ponownego przyjścia Jezusa w 1914 roku, organizację Jehowy Boga stanowili wyłącznie 'Pomazańcy' z którymi Jezus zawarł przymierze co do Królestwa. 'Drugie owce', nie należące do „owczarni” pomazańców, nazwanej przez Jezusa „mała trzódką” (Łuk 12;32), korzystają z zaproszenia, które miało być kierowane do nich w dniach ostatnich. W Księdze Objawienia 22;17 znajdujemy następującą zapowiedź: „A duch i oblubienica ustawicznie mówią: ‛Przyjdź!’ I ktokolwiek słyszy niech mówi: ‛Przyjdź!’ I ktokolwiek pragnie, niech przyjdzie. Ktokolwiek sobie życzy, niech bierze wodę życia darmo”

Jan 10;16 PNŚ "A mam drugie owce, które nie są z tej owczarni; te również muszę przyprowadzić i będą słuchać mego głosu, i będzie jedna trzoda, jeden pasterz"
Zatem, to 'Pomazańcy' Boży, świadomi daty 1914 roku, byli pierwocinami 'Pokolenia' o którym wspomniał Jezus. To ich pokolenie ma być świadkami 'Wielkiego Ucisku'.

Kto należy do tego pokolenia?

Wszyscy, którzy w roku 1914 w świadomy sposób rozgłaszali i oczekiwali na spełnienie się proroctwa dotyczącego ustanowienia Królestwa Bożego, którzy niejako wpatrywali się w niebiosa, gdzie toczyła się akurat walka archanioła Michała, wraz ze swymi aniołami z Szatanem i jego aniołami (Obj 12;7-9). Ale czy tylko oni?

Dnia ani godziny, kiedy Jezus został ustanowiony Królem w niebiosach, w 1914 roku, nie znamy, ale z wielką dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, kiedy został z nieba wyrzucony szatan. Ziemi, miało wtedy towarzyszyć złowieszcze „biada” (Obj 12;12) a Jezus miał zacząć panować, kiedy wystąpić miał „naród przeciwko narodowi” (Mat 24;6,7).

28 lipca 1914 zaczęły wypełniać się owe proroctwa, kiedy to wybuchła I-sza Wojna Światowa.

Pytanie – czy 'Pokolenie' pomazańców, które żyło w przeddzień wybuchu wojny oraz Ci, którzy zostali pomazańcami np. nazajutrz, tworzą to samo pokolenie? Oczywiście! Wszyscy, którzy żyli współcześnie z 'Pomazańcami' sprzed 1914 roku, i też zostali pomazańcami, należą do tego samego pokolenia. Nie należą zaś ci, którzy będąc później pomazańcami Bożymi nie żyli z tą pierwszą grupa w tym samym czasie.

Dlaczego zweryfikowano pogląd, dotyczący właściwej interpretacji 'Pokolenia', mającego spełniać wymogi dni ostatnich? Ponieważ wcześniej nie było takiej potrzeby! Rozumiano, że miało być pokolenia sięgające swym wiekiem roku 1914 oraz że ma nie przeminąć. Taki pogląd jednak nie dotyczył konkretnych pomazańców, co jednoznacznie wynika z przypowieści Jezusa o drzewie figowym wypuszczającym liście.

Należy jednak pamiętać, że światło zrozumienia w dniach końcowych miało narastać stopniowo. Tak powiedział Jehowa Bóg do swego proroka Daniela;

Dan 12;3,4 PNŚ "I wnikliwi będą jaśnieć jak blask przestworza, a ci, którzy prowadzą wielu do prawości, jak gwiazdy — po czas niezmierzony, na zawsze. Ty zaś, Danielu, okryj te słowa tajemnicą i zapieczętuj księgę aż do czasu końca. Wielu będzie przebiegać i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy"
Daniel miał zapieczętować te słowa do czasów końca. Słowo „jaśnieć” wyraża tutaj proces ciągły, narastający. Natomiast przyjdzie czas, że proces „jaśnienia”, czyli otrzymywania zrozumienia i stopniowego ujawniania 'Prawdy' będzie miał swoją kulminację! Kiedy? Podczas końcowej fazy 'Wielkiego Ucisku'. Wtedy „światło” poznania 'Prawdy' będzie jaśniało najmocniej”
Mat 13;43 PNŚ "W owym czasie prawi będą świecić jasno jak słońce w królestwie ich Ojca. Kto ma uszy, niech słucha"
Do tego momentu będą podawane nowe informacje, które są już od trzech tysiącleci zapisane w Słowie Bożym, ale są „zapieczętowane” i czekają na swoje „czasy”. Nawet apostołowie nie mieli tej wiedzy, do której mamy dostęp w dniach końcowych tego świata;
Dzie 1;7 PNŚ „Rzekł im: „Nie wasza to rzecz poznać czasy lub pory, które Ojciec objął swoją władzą orzekania”
Tak więc, 'Pokolenie', które dziś "obserwuje" spełniające się proroctwa, rozgłasza wieść o tym "wszystkim narodom", co również jest znakiem dni końcowych, danym przez Mistrza;
Mat 24;14 PNŚ "I ta dobra nowina o królestwie będzie głoszona po całej zamieszkanej ziemi na świadectwo wszystkim narodom; a potem nadejdzie koniec"

Mar 13;10 PNŚ "I wszystkim narodom musi być najpierw głoszona dobra nowina"

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

eksplorator pisze:
.Cyprian. pisze:W Waszych [w sensie - ŚJ] naukach, zmieniono tę [naukę] o pokoleniu - i to w momencie, gdy okazało się, że ludzie pamiętający rok 1914 wymierają
Nic bardziej mylnego.
...
Choćbyś nie wiem, jakie elaboraty pisał w obronie tych zmian, twierdząc - że ich nie było - fakt jest faktem, że zmieniono. Świadczy o tym własna literatura ŚJ, którą znów przytoczę:

Do pewnego czasu było tak:


...
(4) ‛To pokolenie nie przeminie’

28. Kiedy według wypowiedzi Jezusa nadejdzie zapowiedziana zagłada świata?

28 „O dniu owym i godzinie”, powiedział Jezus, „nikt nie wie, ani aniołowie niebios, ani Syn, tylko Ojciec” (Mateusza 24:36). Podał jednak pomocną wskazówkę dotyczącą tego czasu, mówiąc: „To pokolenie żadną miarą nie przeminie, aż się to wszystko wydarzy” (Mateusza 24:34). Tak więc wszystkie szczegóły złożonego „znaku”, jak również „wielki ucisk”, muszą się wydarzyć za życia jednego pokolenia — pokolenia roku 1914. To znaczy, że niektórzy ludzie będący naocznymi świadkami tego, co się działo w roku 1914, gdy się rozpoczęło „zakończenie systemu rzeczy”, będą jeszcze żyć przy końcu tego okresu, gdy wybuchnie „wielki ucisk”. Ludzie pamiętający wydarzenia z roku 1914 są w dość podeszłym wieku. Większość z nich już nie żyje. Tymczasem Jezus zapewnił, że „to pokolenie żadną miarą nie przeminie”, zanim nie nadejdzie zagłada obecnego złego systemu rzeczy (Mateusza 24:21).
źródło: https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1101986037#h=33


Od pewnego czasu jest tak:


...
14 Co to wyjaśnienie oznacza dla nas? Chociaż nie możemy wyliczyć długości trwania „tego pokolenia”, powinniśmy pamiętać, że słowo „pokolenie” zazwyczaj odnosi się do ludzi w różnym wieku, których życie przypada na dany okres, oraz że okres ten nie trwa nazbyt długo i ma swój koniec (Wyjścia 1:6). Jak zatem rozumieć wypowiedź Jezusa o „tym pokoleniu”? Najwyraźniej chodziło mu o to, że życie pomazańców przebywających na ziemi, gdy w roku 1914 zaczął być widoczny znak, miało się częściowo pokrywać z życiem innych pomazańców, którzy zobaczą rozpoczęcie się wielkiego ucisku. Wspomniane pokolenie miało swój początek i na pewno będzie mieć koniec. Spełnianie się różnych elementów znaku wyraźnie świadczy, że ucisk jest bliski. Zachowując poczucie powagi chwili i duchową czujność, dowodzisz, że przyjmujesz coraz jaśniejsze światło i poddajesz się kierownictwu ducha świętego (Marka 13:37).
źródło: https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2010282#h=18

Przed zmianą: Twierdzono, że pokolenie pamiętające 1914 rok zobaczy wielki ucisk.


Sprawa jednak się skomplikowała, bo obecnie mamy 2018 rok; więc zaczęto parę lat temu dopasowywać tak, by jakkolwiek uratować koncepcję 1914 roku. I wymyślono zazębiające się pokolenie. Teraz już nie Ci, którzy pamiętali 1914 rok mają zobaczyć "wielki ucisk", tylko ...

Po zmianie: Ci, którzy pamiętali tych, którzy pamiętali 1914 rok zobaczą wielki ucisk.


To jest straszne, że nie potrafisz się do tych zmian przyznać, mając przedłożoną - jako dowód - swoją własną literaturę.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

.Cyprian. pisze:
Przed zmianą: Twierdzono, że pokolenie pamiętające 1914 rok zobaczy wielki ucisk.


Po zmianie: Ci, którzy pamiętali tych, którzy pamiętali 1914 rok zobaczą wielki ucisk.
Jedni i drudzy tworzą to samo pokolenie, choćbyś nie wiem jak psioczył i utyskiwał. Nie da się tego rozdzielić. Razem tworzą grupę osób, których łączy rok 1914!

Różnica wynika tylko z właściwego zrozumienia, w pewnym okresie dziejów, przypowieści o drzewie, którego rozwijające się liście symbolizują spełnianie się proroctw. Kto miał umieć wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski, stanowi wskazówkę do tego, kto reprezentuje 'pokolenie' dni końca.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

eksplorator pisze:Jedni i drudzy tworzą to samo pokolenie, choćbyś nie wiem jak psioczył i utyskiwał. Nie da się tego rozdzielić. Razem tworzą grupę osób, których łączy rok 1914!
Idac tym tokiem rozumowania,my Polacy,nadal tworzymy to samo pokolenie.Wszak jestesmy grupa osob,ktore laczy rok 966,rok 1410 czy tez 1939.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

booris pisze:
eksplorator pisze:Jedni i drudzy tworzą to samo pokolenie, choćbyś nie wiem jak psioczył i utyskiwał. Nie da się tego rozdzielić. Razem tworzą grupę osób, których łączy rok 1914!
Idac tym tokiem rozumowania,my Polacy,nadal tworzymy to samo pokolenie.Wszak jestesmy grupa osob,ktore laczy rok 966,rok 1410 czy tez 1939.
... sorry, a czy żyje jeszcze ktoś, kto żył w okresie ziomali z 966 roku, kiedy to Mieszko I przyjął chrzest albo ktoś z bitwy pod Grunwaldem z 1410r? Może o czymś nie wiem ... dawno mnie nie było? Obecnie żyjący ostatek 'Pomazańców' żył w okresie, kiedy działali ci, którzy świadomie czekali na wydarzenia z 1914 roku i tworzą z nimi jedno pokolenie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wersety”