Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Omawianie konkretnych wersetów znajdujących się w Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Robertus
Posty: 120
Rejestracja: 05 paź 2013, 13:06

Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: Robertus »

Zakładam taki temat. Zauważam, że kilka razy pojawiła się kwestia ojcostwa Jezusa (i nie chodzi tu o Jozefa).
Kluczowym argumentem na nie, jest werset z Jana 8:44

44 Waszym ojcem jest Diabeł, a wy chcecie spełniać pragnienia swojego ojca. On od początku był zabójcą inie stał mocno wprawdzie, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy kłamie, robi to zgodnie z własną naturą, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa

Jak rozumiecie tą wypowiedź? Czy Jezus chciał przez to powiedzieć, że Jehowa ze ST nie był jego ojcem?

Czy to miałoby też znaczyć, że Jehowa ze ST = Diabeł?
Zapraszam do dyskusji (tylko spokojnej) :-)

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Robertus pisze: Jak rozumiecie tą wypowiedź? Czy Jezus chciał przez to powiedzieć, że Jehowa ze ST nie był jego ojcem?
Na dzień dzisiejszy i wczorajszy ;-) PRAWIE tak uważam. Dlaczego "prawie"?
Mam wielkie wątpliwości, na podstawie literatury apokryficznej i pozabiblijnej (także George gdzieś poruszał tą sprawę), co do tego, kto tak naprawdę ukazał się Mojżeszowi. Uważam, że to nie był Bóg- Ojciec Jezusa.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

[center]Prawda o bogu Starego Testamentu[/center]
Istota, która w ST podawała sie za Boga Żydów, była z tego samego plemienia żmijowego co Żydzi (Mat.12.34-35).

Z tematu: Jezus nie uważał za Boga, boga Żydów ...http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=12031&postdays=0&postorder=asc&start=0

Z wypowiedzi Jezusa wynika, że nie uważał za Boga, boga Żydów. Określał go jako: diabła, zabójcę (lub mordercę w zależności od tłumaczenia), kłamcę, ojca kłamstwa. Jezus nie mówił tych oskarżeń pod adresem swojego Ojca, ale pod adresem ojca Żydów
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Post autor: Luba »

ratao pisze:[center]Prawda o bogu Starego Testamentu[/center]
Istota, która w ST podawała sie za Boga Żydów, była z tego samego plemienia żmijowego co Żydzi (Mat.12.34-35).

Z tematu: Jezus nie uważał za Boga, boga Żydów ...http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=12031&postdays=0&postorder=asc&start=0

Z wypowiedzi Jezusa wynika, że nie uważał za Boga, boga Żydów. Określał go jako: diabła, zabójcę (lub mordercę w zależności od tłumaczenia), kłamcę, ojca kłamstwa. Jezus nie mówił tych oskarżeń pod adresem swojego Ojca, ale pod adresem ojca Żydów

Milo cie widziec, ratao :->

Szkoda, ze czesciej sie tutaj nie pojawiasz :->

Awatar użytkownika
tola
Posty: 664
Rejestracja: 31 maja 2017, 12:57

Post autor: tola »

ratao pisze:[center]Prawda o bogu Starego Testamentu[/center]
Istota, która w ST podawała sie za Boga Żydów, była z tego samego plemienia żmijowego co Żydzi (Mat.12.34-35).

Z tematu: Jezus nie uważał za Boga, boga Żydów ...http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=12031&postdays=0&postorder=asc&start=0

Z wypowiedzi Jezusa wynika, że nie uważał za Boga, boga Żydów. Określał go jako: diabła, zabójcę (lub mordercę w zależności od tłumaczenia), kłamcę, ojca kłamstwa. Jezus nie mówił tych oskarżeń pod adresem swojego Ojca, ale pod adresem ojca Żydów
Jak to udowodnisz ze ni sa to oszczerstwa o Jeszua Mesjaszu Skała która im towarzyszyła?
Jeszua=YHVH

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa

Post autor: Albertus »

Robertus pisze:Zakładam taki temat. Zauważam, że kilka razy pojawiła się kwestia ojcostwa Jezusa (i nie chodzi tu o Jozefa).
Kluczowym argumentem na nie, jest werset z Jana 8:44

44 Waszym ojcem jest Diabeł, a wy chcecie spełniać pragnienia swojego ojca. On od początku był zabójcą inie stał mocno wprawdzie, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy kłamie, robi to zgodnie z własną naturą, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa

Jak rozumiecie tą wypowiedź? Czy Jezus chciał przez to powiedzieć, że Jehowa ze ST nie był jego ojcem?

Czy to miałoby też znaczyć, że Jehowa ze ST = Diabeł?
Zapraszam do dyskusji (tylko spokojnej) :-)
Wystarczy przeczytać ten werset w odrobinę pełniejszym kontekście:

J8: 31 Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli: «Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli». 33 Odpowiedzieli Mu: «Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę. Jakżeż Ty możesz mówić: "Wolni będziecie?"» 34 Odpowiedział im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. 35 A niewolnik nie przebywa w domu na zawsze, lecz Syn przebywa na zawsze. 36 Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni. 37 Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, ale wy usiłujecie Mnie zabić, bo nie przyjmujecie mojej nauki. 38 Głoszę to, co widziałem u mego Ojca, wy czynicie to, coście słyszeli od waszego ojca». 39 W odpowiedzi rzekli do Niego: «Ojcem naszym jest Abraham». Rzekł do nich Jezus: «Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to byście pełnili czyny Abrahama. 40 Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił. 41 Wy pełnicie8 czyny ojca waszego». Rzekli do Niego: «Myśmy się nie urodzili z nierządu, jednego mamy Ojca - Boga8».
42 Rzekł do nich Jezus: «Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał. 43 Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. 44 Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. 45 A ponieważ Ja mówię prawdę, dlatego Mi nie wierzycie. 46 Kto z was udowodni Mi grzech? Jeżeli prawdę mówię, dlaczego Mi nie wierzycie? 47 Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście».
48 Odpowiedzieli Mu Żydzi: «Czyż nie słusznie mówimy, że jesteś Samarytaninem9 i jesteś opętany przez złego ducha?» 49 Jezus odpowiedział: «Ja nie jestem opętany, ale czczę Ojca mego, a wy Mnie znieważacie. 50 Ja nie szukam własnej chwały. Jest Ktoś, kto jej szuka i sądzi. 51 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki». 52 Rzekli do Niego Żydzi: «Teraz wiemy, że jesteś opętany. Abraham umarł i prorocy - a Ty mówisz: Jeśli kto zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki. 53 Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz?» 54 Odpowiedział Jezus: «Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym10. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: "Jest naszym Bogiem", 55 ale wy Go nie znacie. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy - kłamcą. Ale Ja Go znam i słowa Jego zachowuję. 56 Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień - ujrzał [go] i ucieszył się»11

Jak widać z szerszego kontekstu tego wersetu Jezus jak najbardziej uważa Tego którego żydzi nazywają swoim Bogiem - Jahwe za swojego Ojca. Tyle tylko że Jezus im Mówi że oni tak naprawdę nie znają Tego którego nazywają swoim Bogiem i nie idą Jego drogą i dlatego są w sensie duchowym potomstwem diabła.

Podobnie Jezus jak najbardziej potwierdza że żydzi są potomstwem Abrahama w sensie fizycznym, cielesnym ale nie są jego potomstwem w sensie duchowym.

To oczywiście nie znaczy że w ogóle nie mogą stać się duchowymi dziećmi Boga. Oczywiście mogą ale warunkiem tego jest wiara w Jezusa jako Mesjasza i Syna Bożego:

J8:24 Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM6, pomrzecie w grzechach swoich».


Biblię należy czytać uważnie, ze zrozumieniem i w pełnym kontekście.

Wtedy wszystko jest proste jak budowa cepa. :-D

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa

Post autor: BoaDusiciel »

Albertus pisze:
J8:24 Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM6, pomrzecie w grzechach swoich».


Biblię należy czytać uważnie, ze zrozumieniem i w pełnym kontekście.

Wtedy wszystko jest proste jak budowa cepa. :-D
Dokładnie tak.
Jak się czyta w pełnym kontekście, to od razu widać że to zdanie jest bez sensu:
J8:24 Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM6, pomrzecie w grzechach swoich».
Jeśli Jezus chciał przekazać, że jest Bogiem, albo synem Boga, to powinien powiedzieć to wprost, a nie kamuflować tej informacji w dziwaczny sposób.
Ciekawe dlaczego nie powiedział tego wprost :roll:
(Oczywiście znam odpowiedź: bo gdyby to zrobił, to zostałby ukamienowany i tak zakończyłaby się zabawa w Mesjasza :mrgreen: )
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Albertus pisze:Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście».
"Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa:
(2) Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
(4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
(5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem wymagajacym wyłączności, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. (6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
(7) Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.
(8) Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. (9) Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. (10) Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. (11) W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.

(12) Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
(13) Nie będziesz zabijał.
(14) Nie będziesz cudzołożył.
(15) Nie będziesz kradł.
(16) Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
" itd.do Wyj 24,11

Hbr 12:25 …"
"Uważajcie, żebyście nie odrzucili Tego, który przemawia! Bo jeśli nie umknęli tamci, którzy odrzucili Go, gdy udzielał Boskiego ostrzeżenia na ziemi, to pomyślcie - tym bardziej jak uciekniemy my, jeśli odwrócimy się od Niego, gdy ostrzega z Nieba?"

1Kor 5:7 " Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha."

"Dlatego, jak mówi Duch Święty:
Dzisiaj, jeśli usłyszycie jego głos; (8) Nie zatwardzajcie waszych serc jak podczas rozdrażnienia, w dniu próby na pustyni; (9) Gdzie mnie wystawiali na próbę wasi ojcowie i doświadczali, i oglądali moje dzieła przez czterdzieści lat. (10) Dlatego się rozgniewałem na to pokolenie i powiedziałem: Oni zawsze błądzą sercem i nie poznali moich dróg; (11) Toteż przysiągłem w moim gniewie, że nie wejdą do mojego odpoczynku. (12) Uważajcie, bracia, żeby nie było czasem w kimś z was przewrotnego serca niewiary, które by odstępowało od Boga żywego" Hbr.3,7-12

Albertusie, czy słuchasz Boga wypowiadającego słowa?
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Luba

Dziękuję za miłe słowa.

Obrazek
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

tola
Jak to udowodnisz ze ni sa to oszczerstwa o Jeszua Mesjaszu Skała która im towarzyszyła?
W Biblii nie pisze, aby Skałą, która im towarzyszyła był Jeszua Mesjasz. Jak to ma się do faktu, że Jeszua Mesjasz dopiero miał się urodzić? Miałby być Niszczycielem, który kazał zabijać tysiące niewinnych ludzi?
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Proroctwa.
Zwolennicy teorii, że Jehowa ze ST to nie Ojciec Jezusa przegapili fakt, że proroctwa ze ST spełniły się na Jezusie. Gdyby Jehowa=Diabeł w ST to... dlaczego Diabeł zapowiadałby przyjście Jezusa? Najlepiej byłoby w ogóle przemilczeć jego pojawienie się. A jednak... strzał w kolano? Proroctwa te kreują obraz Jezusa jako kogoś pozytywnego, jako zbawcę ludzkości. Czyżby to Diabeł zrobił mu taką reklamę prorokując o nim pozytywnie?

Ponadto... Jezus powoływał się na proroctwa wypowiedziane w Imię Jehowy. Twierdził, że spełniły się na nim. Czyżby współpracował z Diabłem? ;-)

Wuka, może wczoraj i dziś tak myślałaś, ale jutro... popraw się :-P
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

BoaDusiciel pisze:Jeśli Jezus chciał przekazać, że jest Bogiem, albo synem Boga, to powinien powiedzieć to wprost, a nie kamuflować tej informacji w dziwaczny sposób.
Nie raz powiedział wprost. Owszem nigdy nie powiedział, że jest Bogiem. Nie ze strachu przed ukamienowaniem, ale dlatego, że nim nie był. Powiedział natomiast wprost:

Jak w takim razie mnie— którego Ojciec uświęcił i posłał na świat— możecie posądzać o bluźnierstwo, bo powiedziałem, że jestem Synem Bożym? (Jana 10:36)

Nawet przeciwnicy Jezusa przed Piłatem nie wieli wątpliwości za kogo się podaje:

Żydzi odpowiedzieli: „My mamy pewne prawo i zgodnie z nim powinien umrzeć, bo podawał się za syna Bożego”. (Jana 19:7)

Dobrze wiedzieli jak sam siebie określał Jezus.
Oszołomstwu mówię NIE!

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Jeśli Jezus nie podawał się za Boga, to jak rozumieć tą jego wypowiedź:
... Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich ...
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

BoaDusiciel pisze:Jeśli Jezus nie podawał się za Boga, to jak rozumieć tą jego wypowiedź:
... Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich ...
Własnie. Na tej podstawie przecież stoi nauka o Jezusie - Bogu w ludzkim ciele.
Doprawdy, trudno wierzyć w cokolwiek, jak człowiek czyta i słucha co kto ma te tematy do powiedzenia. Jeśli jest jakies tzw. zbawienie, to faktycznie chyba tylko dla wtajemniczonych i wybranych, przesianych przez bardzo gęste sito. A i tak nikt żadnej pewności miec nie może, skoro ludzie nawet nie wiedzą ( a przynajmniej mają wątpliwości) kto tak naprawdę jest TYM Bogiem.
Szajs z tym wszystkim.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

BoaDusiciel pisze:Jeśli Jezus nie podawał się za Boga, to jak rozumieć tą jego wypowiedź:
... Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich ...
Boa, najpierw wyjaśnij w jaki sposób ta wypowiedź miałaby utożsamiać Jezusa z Bogiem?
Oszołomstwu mówię NIE!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wersety”