BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Dyskusje o Bogu i jego imionach

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: radek »

Ludzie mają tendencję do dewaluowania zdobytych informacji, dlatego obecnie nie mogą poznać imienia Bożego w Jego mocy. Ludzie zostali stworzeni na Jego podobieństwo więc dbając o szczegóły muszą dążyć do życia wiecznego najpierw wypełniając Prawo, a później podejmując decyzję o przeznaczeniu swojego życia. Tym niemniej Pismo Święte ujawnia, że Bóg będzie z ludźmi

Iz 48:11 eib "Czyniłem to ze względu na siebie, tylko ze względu na siebie, bo dlaczego moje imię miałoby być bezczeszczone? Przecież mojej chwały nie oddam nikomu."

Ap 21:3 eib "(3) I usłyszałem donośny głos. Rozległ się od strony tronu. Głosił: Oto namiot spotkania Boga oraz ludzi! Będzie z nimi mieszkał. Oni będą Mu ludem. A będzie z nimi sam Bóg — ich Bóg."

Znane przez ludzi dotychczasowe imiona Boże nie są ostatecznym Słowem mającym być celem dążeń ludzi, lecz odsłaniają przed posłańcami tyle chwały Bożej na ile godni byli posłańcy Je otrzymujący

Wj 19:21 eib "(21) Tam PAN mu powiedział: Zejdź, przestrzeż lud! Niech nie napierają, by zobaczyć PANA, bo wielu z nich padnie!"

Wj 33:18-23 eib "(18) Mojżesz poprosił: Pokaż mi, proszę, Twoją chwałę. (19) [PAN] odpowiedział: Ja sprawię, że przejdzie przed tobą cała moja dobroć. Ogłoszę też przed tobą imię JHWH — bo okazuję łaskę temu, któremu ją okazuję, i darzę miłosierdziem tego, którego nim darzę. (20) Następnie powiedział: Mojego oblicza zobaczyć nie możesz. Człowiek nie może Mnie zobaczyć i pozostać przy życiu. (21) Oto jest miejsce przy Mnie — wskazał PAN. — Ustaw się na tej skale. (22) Gdy będzie przechodziła moja chwała, umieszczę cię w rozpadlinie skalnej i osłonię cię moją dłonią, aż przejdę. (23) A gdy usunę moją dłoń, zobaczysz Mnie z tyłu. Mojego oblicza nie zobaczysz."
Obrazek

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: George »

Gdyby Mojżesz zobaczył obliczę Boga Izraela / Jehowy to by umarł ze strachu.

Jakub, który wybrał sobie Jehowę za swojego Boga - Boga Izraela, też widział go tylko w nocy - kiedy walczył z nim - Księga Rodzaju 32, inaczej też by nie przeżył.

Tak przy okazji - dokładne tłumaczenie imienia Jehowa z języka hebrajskiego to 'Niszcyciel'
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1273
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: DonCicio »

George pisze:
24 sie 2020, 21:30
Tak przy okazji - dokładne tłumaczenie imienia Jehowa z języka hebrajskiego to 'Niszcyciel'
Nic bardziej mylnego. Imię Jehowa oznacza „On powoduje, że się staje”; kauzatywna, niedokonana forma hebrajskiego czasownika hawáh, czyli „stawać się”
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: Krystian »

George ma swoją Biblię, więc raczej się go nie czyta
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: wybrana »

DonCicio pisze:
18 sty 2021, 21:55
George pisze:
24 sie 2020, 21:30
Tak przy okazji - dokładne tłumaczenie imienia Jehowa z języka hebrajskiego to 'Niszcyciel'
Nic bardziej mylnego. Imię Jehowa oznacza „On powoduje, że się staje”; kauzatywna, niedokonana forma hebrajskiego czasownika hawáh, czyli „stawać się”
A ja tam głosze imię- Jezus, bo tylko one ma dla nas znaczenie.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: Krystian »

Imię Jezus z hebrajskiego Jeszua, oznacza - Jahwe moim Zbawicielem
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: wybrana »

Krystian pisze:
20 sty 2021, 19:43
Imię Jezus z hebrajskiego Jeszua, oznacza - Jahwe moim Zbawicielem
To podaj źródło.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: Krystian »

Już to wszystko było omawiane.
Znajdź sobie na forum.
Posłuchaj tej fajnej pieśni:

https://youtu.be/uv6_iYoRKzI
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
20 sty 2021, 19:58
To podaj źródło.
O rany! :-(
Tego nie słyszała?
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: wybrana »

Henryk pisze:
20 sty 2021, 21:34
wybrana pisze:
20 sty 2021, 19:58
To podaj źródło.
O rany! :-(
Tego nie słyszała?
Niektórzy badacze jak Gerd Theissen, Morton Smith czy Lowell Handy upatrują genezę kultu Jahwe w wierzeniach ugaryckich. Według ich teorii, w okresie gdy system wierzeń Izraelitów był jeszcze politeizmem, panteon bogów izraelskich miał analogiczną strukturę hierarchiczną. Na tej podstawie wywodzą oni postać Jahwe od ugaryckiego bóstwa El, a częściowo Baala, przy czym w procesie gdy wierzenia Izraelitów stawały się monoteizmem, Jahwe przejmował także cechy pozostałych, pomniejszych bóstw[7][8][9][10][11][12]. Źródeł do badań porównawczych dostarczyły teksty odkryte w latach 1929-1931 w starożytnym Ugarit (dziś Ras Szamra)[13][14].

Pochodzenie imienia jest niejasne. Istnieje hipoteza, że imię .plemiona te koczowały (por. Sdz 1,16; Lb 10,29). Jahwe miał być znany Madianitom, był też bóstwem opiekuńczym miasta Ejlat nad Morzem Czerwonym[4].

Opinia ta stoi w sprzeczności z tradycją elohistyczną, zgodnie z którą źródłem imienia Jahwe lbyło objawienie Boga Mojżeszowi przy Horebie.

Inna biblijna tradycja, tradycja jahwistyczna, twierdzi, że imię Jahwe było znane niemal od zawsze. Należy to rozumieć jako jahwistyczną reinterpretację starego przekazu ustnego o początkach rodzaju ludzkiego (por. Rdz 2,4b-3,24) i o biblijnych patriarchach[2]. 0lpWiększość z imion Boga Żydów, było używanych wcześniej przez plemiona kananejskie na określenie ich lokalnych pogańskich bogów. Uczeni tłumaczą to faktem, że po osiedleniu się na terenach Kanaanu między Jordanem a wybrzeżem Morza Śródziemnego, Żydzi przyswoili sobie miejscowy język kananejski (por. Iz 19,18). Biblia hebrajska używa jednak tych określeń – z pewnością od czasów Mojżesza, a najprawdopodobniej także od Abrahama – do jednego bóstwa, a mianowicie do jedynego Boga Izraela. Jego pojęcie w Izraelu uformowało się pod wpływem opisanego w Biblii samoobjawienia się Boga, który przedstawił się właśnie pod imieniem Jahwe[5][6]. Kult Jahwe (jahwizm) za czasów Mojżesza był monoteizmem praktycznym, inaczej monolatrią, czyli oddawaniem czci jednemu bóstwu (spośród wielu innych istniejących)[2].

Jozue powiedział w Sychem zebranym plemionom izraelskim, że ich przodkowie „służyli innym bogom” (Joz 24,2). Kontekst tego zdania wskazuje, że następca Mojżesza odnosił się do przodków Abrahama. Natomiast w opisie spotkania z Mojżeszem, Jahwe mówi o sobie, że jest „Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka, i Bogiem Jakuba” (Wj 3,6). Stąd określenia z Księgi Rodzaju „Ten, którego z bojaźnią czci Izaak” (Rdz 31,42 oraz 53), a także „Potężny Bóg Jakuba” (Rdz 49,24; Iz 49,26) są synonimami Jahwe. Chociaż te nazwy mogły być szczególnymi tytułami, określającymi Boga patriarchów Izraela, jako ich bóstwa opiekuńczego.

Podane przez Księgę Wyjścia 3,14 wyjaśnienie znaczenia imienia Jahwe jako Eheje-Aszer-Eheje (Jestem-Który-Jestem) ma charakter etymologii ludowej, jak często w Biblii. Jest to najprawdopodobniej skrót dłuższego imienia. Możliwe, że jego pełną formą było: Jahwe-Aszer-Jihwe (co oznacza: Daje istnienie wszystkiemu co istnieje), lub też: Jahwe Zewa ⁾ot (Daje istnienie zastępom /niebiańskim? izraelskim?/; tradycyjne tłumaczenie: Pan Zastępów jest wątpliwe). JHWH może być czasownikową formą rdzenia hwh, które jest starszym wariantem rdzenia hjh – być. Samogłoska pierwszej sylaby pokazuje, że słowo jest użyte w formie czasu przyszłego-teraźniejszego przyczynowego: hif ⁽il, powinno się więc imię to rozumieć: Sprawia istnienie, daje istnienie[5].

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Jahwe

Czy Izraelici wierzyli w swoje bóstwo Izraela?
Czy Izraelici nazywali Boga jako Stwórcę wszystkich ludzi?
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
20 sty 2021, 23:13
Czy Izraelici wierzyli w swoje bóstwo Izraela?
Czy Izraelici nazywali Boga jako Stwórcę wszystkich ludzi?
Czy Polacy wierzą w swoje bóstwo "królową polski"?
A może wierzą w swoje bóstwo "króla polski"?

Czy katolicki bóg schowany w monstrancji jest stwórcą wszystkich ludzi? :aaa:
Czyją wolę wykonują "urzędnicy" w sutannach wraz z nienasyconym "papcią Tadkiem"?
Przed kim drżą nasi politycy z prawa- przed Bogiem, czy może przed Jego "przedstawicielami"?
To musi się skończyć i na pewno skończy się!
Dokona tego Ten co "kupił narody w dziedzictwo".
Sprawiedliwie będzie sądził, oddając każdemu to, na co zasłużył.
Mt 16:27 KOW "Bo Syn Człowieczy przyjdzie wraz z aniołami swymi, w chwale Ojca swego, i wtedy odda każdemu według uczynków jego."
Jk 2:13 PAU "Ci jednak, którzy nie okazują miłosierdzia, będą sądzeni bez litości. Miłosierdzie góruje nad sądem."
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: wuka »

Henryk pisze:
21 sty 2021, 8:26
wybrana pisze:
20 sty 2021, 23:13
Czy Izraelici wierzyli w swoje bóstwo Izraela?
Czy Izraelici nazywali Boga jako Stwórcę wszystkich ludzi?
Czy Polacy wierzą w swoje bóstwo "królową polski"?
A może wierzą w swoje bóstwo "króla polski"?

Czy katolicki bóg schowany w monstrancji jest stwórcą wszystkich ludzi? :aaa:
Czyją wolę wykonują "urzędnicy" w sutannach wraz z nienasyconym "papcią Tadkiem"?
Przed kim drżą nasi politycy z prawa- przed Bogiem, czy może przed Jego "przedstawicielami"?
To musi się skończyć i na pewno skończy się!
Dokona tego Ten co "kupił narody w dziedzictwo".
Sprawiedliwie będzie sądził, oddając każdemu to, na co zasłużył.
Mt 16:27 KOW "Bo Syn Człowieczy przyjdzie wraz z aniołami swymi, w chwale Ojca swego, i wtedy odda każdemu według uczynków jego."
Jk 2:13 PAU "Ci jednak, którzy nie okazują miłosierdzia, będą sądzeni bez litości. Miłosierdzie góruje nad sądem."
A co do rzeczy sytuacja Polaków i ich wiara z sytuacją Izraelitów?
Słusznie "wybrana" przytoczyła historię i pochodzenie tego imienia, a ty kota ogonem odwracasz i kierujesz rozmowę na całkiem inne tory. Manipulujesz - tak to działanie się nazywa.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: Henryk »

wuka pisze:
21 sty 2021, 8:38
A co do rzeczy sytuacja Polaków i ich wiara z sytuacją Izraelitów?
Wystarczy tylko troszkę pomyśleć.
Nie bój się- nie boli!
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: wuka »

Henryk pisze:
21 sty 2021, 8:44
wuka pisze:
21 sty 2021, 8:38
A co do rzeczy sytuacja Polaków i ich wiara z sytuacją Izraelitów?
Wystarczy tylko troszkę pomyśleć.
Nie bój się- nie boli!
Ja wiem, że myślenie nie boli i nawet myślę, że do siebie akurat tą uwagę powinieneś skierować. Nadal post "wybranej" ignorujesz i z kolei próbujesz manipulować mną; odwracanie uwagi nic tu nie daje. Nie chcę kłótni, więc sobie odpuść.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO

Post autor: nike »

a
utor: George » 24 sie 2020, o 20:30
Tak przy okazji - dokładne tłumaczenie imienia Jehowa z języka hebrajskiego to 'Niszcyciel'
Możesz mi podać dokładne namiary ?

Ja znam takie:----- po Polsku ----niszczyciel, skorumpowany, przekupny, zepsuty, po Hebrajsku ----- muszchat ----מושחת , a wiec bardzo proszę o twoje namiary.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2021, 21:17 przez nike, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Imię Boże”