Prawda Objawiona

Dlaczego powinniśmy ja czytać, wasze opinie na jej temat oraz ciekawe strony na temat Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
10 sty 2021, 0:51
chciałabym zadać pytanie wszystkim tym, co twierdzą, że każde napisane słowo jest nieomylne - kto wprowadził w tym słowie napisanym taki fałsz? Księga Powtorzonego Prawa : Rozdział 5 : 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą.
Identyczne słowa zanotowano już znacznie prędzej:
Wj 20:4-6 BT5  "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą. (6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań."

Naród wybrany- Izrael- jest niejako „oblubienicą Boga”
Am 3:2 BP "Was tylko upatrzyłem sobie spomiędzy wszystkich ludów ziemi, dlatego na was też dochodzić będę wszystkich nieprawości waszych!"
Rdz 18:19 BW "Wybrałem go bowiem, aby nakazał synom swoim i domowi swemu po sobie strzec drogi Pana, aby zachowywali sprawiedliwość i prawo, tak iżby Pan mógł wypełnić względem Abrahama to, co o nim powiedział."
Stąd też wymóg miłości tego ludu do Boga, a karanie „cudzołóstwa” z innymi bożkami.

Identycznie wyraża się apostoł w stosunku do ludu Bożego Nowego Przymierza:
2Kor 11:2 BT2 "Jestem bowiem o was zazdrosny Boską zazdrością. Poślubiłem was przecież jednemu mężowi, by was przedstawić Chrystusowi jako czystą dziewicę."
Widzisz coś złego w tej zazdrości?

Nie okażesz zazdrości i gniewu, gdy Twój mąż- który przysięgał tobie wierność- pójdzie do ładniejszej i młodszej sąsiadki, nie w celu oglądania znaczków?
Znienawidzisz nie tylko jego, ale i całą jego rodzinę...
Chyba..., że wybaczysz mu natychmiast, gdy nawet nie powróci do Ciebie na kolanach , prosząc o wybaczenie- jak to wymagasz od swojego wymyślonego Boga.
Bogu należy się chwała i cześć- człowiekowi niekoniecznie.

Bóg Izraela- stwórca wszystkiego- ma także inne przymioty:
Jest nie tylko Bogiem Zawistnym (Zazdrosnym) – El Qanna (2 Mojż. 20:6);
Jest też Bogiem Miłosiernym (Litościwym) – El Rachum (Słowo hebr. ‚Rachum’ zawsze odnosi się do Boga) (2 Mojż. 34:6), Bogiem Mocnym – El Kabbijr (Ijoba 36:5), Bogiem Potężnym (Wielkim) – El Ssaggij (Ijoba 36:26)...
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wybrana »

Henryk zacytowałem prędzej słowa Proroka Ezechiela, które mówią, że Bóg nie karze syna za grzechy ojca, a Ty co chcesz mi udowodnić, że karze? Zadałem pytanie - kto tu kłamie? Jak każde słowo może być prawdą, skoro widać tak ewidentne klamstwo. Takich zaprzeczen i kłamstw jest wiele, bo ST jest zlepkiem różnych twórców o różnych poziomach duchowych i o różnej formie pojmowania Boga.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
10 sty 2021, 10:17
Henryk zacytowałem prędzej słowa Proroka Ezechiela, które mówią, że Bóg nie karze syna za grzechy ojca, a Ty co chcesz mi udowodnić, że karze? Zadałem pytanie - kto tu kłamie? Jak każde słowo może być prawdą, skoro widać tak ewidentne klamstwo. Takich zaprzeczen i kłamstw jest wiele, bo ST jest zlepkiem różnych twórców o różnych poziomach duchowych i o różnej formie pojmowania Boga.
Oj głupiutka nasza wybrana aż do bólu! :-(
Zgrywa się na wielką egzegetkę, a nawet nie potrafi rozróżnić czasu, o jakim mowa.,.

Ezechiel jedynie powtarza słowa Jeremiasza.
Jr 31:29-34 BT5 "W tych dniach nie będą już więcej mówić: Ojcowie jedli cierpkie jagody, a synom zdrętwiały zęby, (30) lecz: Każdy umrze za swoje własne grzechy; każdemu, kto będzie spożywał cierpkie jagody, zdrętwieją zęby. (31) Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana - kiedy zawrę z domem Izraela i z domem Judy nowe przymierze. (32) Nie takie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich władcą - wyrocznia Pana. (33) Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercach. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi ludem. (34) I nie będą się musieli wzajemnie pouczać, mówiąc jeden do drugiego: Poznajcie Pana! Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie - wyrocznia Pana, ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał."

Uczepi się jednego słowa: "zazrdosny" i ujeżdża je jak kobyłę, bez zrozumienia do kogo, dlaczego, kiedy, w jakim celu...
Nie kompromituj się, bo nawet RN śmieje się z Ciebie!
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wybrana »

Aleś Ty glupiutki Henryku i nie potrafisz odpowiedzieć nawet na najprostsze pytanie. To może jeszcze raz je zadam - dlaczego uważacie, że każdy werset jest prawdziwy, nieomylny, gdy okazuje się, że jest tyle sprzeczności wzajemnie wykluczajacych się. Treść jednego wersety przeczy treści innego wersety i najgorsze jest to, że te wersety chcą określić wolę Bożą
Nie wymyślaj swoich teorii, ale w prosty ludzki sposób zechciej odpowiedzieć - Bóg dokonuje karę za przewinienia ich ojców do 3 i 4 pokolenia, chociaż Ci synowie wypełniają wolę Bożą? Dlaczego jedna Ksiega jest zaprzeczeniem drugiej. Kto tu kłamie? Słowa z Księgi Jeremiasza dotyczą nowego Przymierza przez Jezusa Chrystusa. Ja nie pisałam o naukach Nowego Testamentu, ale o wartości prawdy o Bogu w opisach Starego Testamentu.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
10 sty 2021, 11:20
Bóg dokonuje karę za przewinienia ich ojców do 3 i 4 pokolenia, chociaż Ci synowie wypełniają wolę Bożą?
Piszę nie tyle dla "wybranej", bo szkoda na nią czasu, ale dla pozostałych...
Synowie Jakuba do dziś ponoszą karanie za winy ojców.
Zostali rozproszeni pomiędzy wszystkie narody- zgodnie z zapowiedzią.
Nie na 70, czy na 123 lata, ale na całe bez mała dwa tysiąclecia. Mimo to zachowali tożsamość.
Kumulacją Bożego wyroku był holokaust w wykonaniu hitleryzmu, choć prześladowani i mordowani byli całą swą historię.
Synowie Jakuba do dziś nie wykonują woli Stwórcy, na równi z wszystkimi pozostałymi narodami.
Ponowne zgromadzenie ich do pradawnych ziem nastąpiło dopiero za naszych niedawnych czasów.
Jeszcze nie otrzymali odpowiedniego ducha...
Ez 37:9 BR "I powiedział Pan do mnie: Synu człowieczy, zacznij prorokować do ducha, prorokuj, i powiedz duchowi, że takie oto są słowa Pana Boga: Przybądź z czterech stron świata, o duchu, i wstąp w tych umarłych, aby mogli ożyć."

Ps:
Jk 1:5 BT5 "Jeśli zaś komuś z was brakuje mądrości, niech prosi o nią Boga, który daje wszystkim chętnie i nie wymawiając, a na pewno ją otrzyma."
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wuka »

Piszę nie tyle dla "wybranej", bo szkoda na nią czasu,
Mam nadzieję, że kiedyś od swojego boga usłyszysz podobne słowa, a także te wszystkie, którymi uraczasz tutejszych użytkowników. :-x

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wybrana »

Henryk pisze:
10 sty 2021, 13:23

Kumulacją Bożego wyroku był holokaust w wykonaniu hitleryzmu
? - masz szczelność tak pisać ?
Teraz napiszę Ci przesłanie:
Ci, co się mają dobrze - nie czynią zła. Ci, co się mają źle - czynią zło i przez to jest tyle cierpienia na ziemi.

Synowie Jakuba nie ponoszą kary za grzechy ojców, ale noszą brzemię tych grzechów i zbierają owoce tych grzechów. Te grzechy ojców wywarły piętno na życie przyszłych pokoleń.

Jeżeli Ty popełnisz grzech np.zabijesz sąsiada i pójdziesz za to na dożywocie do więzienia, to przez popełniony twój grzech będą cierpiały również twoje dzieci, nie dlatego, że Bóg ich karze, ale dlatego, że nie będą miały ojca, który ich codzień przytuli, wspomoże, który będzie ich oparciem w życiu. Piętno grzechu popełnionego przez ojca odczują również dzieci.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
10 sty 2021, 14:05
Piętno grzechu popełnionego przez ojca odczują również dzieci.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Re: Prawda Objawiona

Post autor: efroni »

wybrana pisze: Efroni, nasz Zbawiciel, to Jezus, a nie żaden JHWH. (...)
Bóg wszechwieczny i najwyższy nie miał imienia JHWH. Nigdy sobie tego imienia nie nadał.(...)

Błądzisz , nie znając ani Pism, ani mocy Bożej, ani JEGO miłosierdzia, ani JEGO MIŁOŚCI; nie tylko ojcowskiej, ale przede wszystkim matczynej .
BÓG JEST JEDEN , NIE MA ANI POCZĄTKU ANI KOŃCA , JEST STAŁY , NIEZMIENNY, NIE ZACHODZIŁY , NIE ZACHODZĄ I NIE ZAJDĄ W NIM ŻADNE ZMIANY .
Z powodu swej stałości , niezmienności nazywany jest "SKAŁĄ".
Ten JEDEN , JEDYNY Bóg , który powiedział ; "Niech się stanie światłość" i stała się światłość (Rdz 1;3) powiedział też ;
.... Jam jest JHWH. Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny [ʼEl Szaddaj], ale Imienia mego, JHWH, nie objawiłem im.( Wj 6;2-3)
Jam jest JHWH - to jest Imię moje, a chwały mojej nie oddam innemu[imieniu], ani należnej mi czci - bożyszczom!(Iz 42;8)
jod, he, waw, he ( יהוה) te cztery hebrajskie litery są zapisem Imienia własnego Boga w Biblii .
Te cztery hebrajskie litery można przetransliterować w wielu językach na JHVH lub JHWH . [o wokalizacji tego Świętego Imienia nie będę nawet wspominać . Żaden człowiek (choćby sobie nie wiem jakie nadał tytuły czy uprawnienia) jako stworzenie (marne i niedoskonale) nie ma żadnego prawa dodawać do tych świętych liter czegokolwiek .]

Te cytaty w których występuje Imię Boga , to fakty biblijne i Twoje autorytarne stwierdzenia w stylu ; "najwyższy nie miał imienia JHWH. Nigdy sobie tego imienia nie nadał" w żaden sposób nie zmienią faktu, że te słowa wyszły z ust Najwyższego i do dziś są one dla nas wielką tajemnicą, a dla biblistów nierozwiązaną zagadką.

Ten który powiedział ; "Niech się stanie światłość" i stała się światłość powiedział;
Przetóż da wam sam Pan [JHWH] znamię[znak]. Oto, panna pocznie i porodzi syna, i nazowią Imię jego Emanuel.(Iz 7:14)
a do Józefa powiedział ; Urodzi ona [Maria] Syna i dasz Mu na imię Jeszua, On bowiem wybawi swój lud z jego grzechów. (Mt 1;21)

A sam Jeszua powiedział ; Módlcie się tedy w ten sposób: "Ojcze nasz, któryś jest w niebie. Niech będzie uświęcone Imię Twoje [JHWH],niech przyjdzie Królestwo Twoje, niech się dzieje wola Twoja, jak w niebie, tak i na ziemi.(...)"(Mt 6;9-10)


wybrana pisze:Ich uszy były głuche na głos Boga. Powolanych Proroków, którzy głosili wolę Bożą-mordowali..

To prawda, JsraEL co do ciała, miał zatkane uszy a proroków których powołał JHWH, by głosili Jego wolę , mordowali .
Ale trzeba sobie jasno powiedzieć że nie cały IsraEL był głuchy na głos Proroków Najwyższego Boga [ʼElʽEljon] , byli tacy , co do ducha , którzy
usłyszeli Ten Głos i wypełniali Jego wolę . I tak jest po dziś dzień .
Są tacy co słyszą głos JHWH i uznają Jeszua za Mesjasza , za Zbawiciela, ale są i tacy co są głusi na ten Głos i odrzucają Jeszua i jako Mesjasza i jako Zbawiciela .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wybrana »

Tetagram JHWH ustalono od czasów Mojżesza. Słowa tego tetagramu,czyli słowa skierowane do Mojżesza, nie potwierdzają, ja jestem Bogiem - najwyższym, odwiecznym, jedynym. Ten, którego miał usłyszeć Mojżesz powiedział- Jestem, który jestem. To określenie, nie określa Boga, bo tak mógł się również mianowac niegodziwiec- pan tego świata, który chciał zniewolic ród Izraelski. Posługiwał się symbolami szatanskimi. Przymierze Boga z Izraelem nie było zawarte przez Mojżesza, bo ono już trwało prędzej. Wymyśl Zakonu Lewitow - był pokierowany żądza władzy i zniewolenia. Daleko mu było od wypełniania woli Bożej. Mamy teraz wzór takiego tworu jak KK, który pod pozorem wiary zniewolil złem świat.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Prawda Objawiona

Post autor: nike »

RN pisze:
09 sty 2021, 21:07
nike pisze:
09 sty 2021, 19:49
teksty O NIEPRAWOŚCI OJCA
KSIĘGA EZECHIELA 20. 25. BIBLIA WARSZAWSKA

Dałem im również przykazania, które nie były dobre, oraz prawa, dzięki którym nie mogli życia zachować i dopuściłem, że kalali się przez swoje ofiary, przeprowadzając przez ogień wszystkich pierworodnych, aby ich napełnić zgrozą, aby poznali, że Ja jestem Pan.
Nie czytałeś kontekstu, żeby się dowiedzieć dlaczego WSZECHMOGĄCY BÓG w taki sposób karał wybrany swój lud?
A wiec warto wpierw przeczytać, żeby zrozumieć dlaczego tak a nie inaczej w tym wypadku BÓG postąpił.
A nie poniżać BOGA WSZECHMOGĄCEGO za swoją NIEWIEDZĘ.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wybrana »

Bóg nie posyła człowieka do drugiego człowieka, by ten człowiek drugiemu wyrządził zło i krzywdę. Bóg posyła drugiego człowieka, by ten człowiek nas wspomogl i dał pomocną dłoń. Jeżeli człowiek przychodzi do drugiego człowieka, by mu wyrządzić krzywdę, to takiego człowieka co wyrządza zło - przysyła do nas szatan, bo czlowiek, który czyni nam zło, czyni je z mocy złego.
Bóg jest tylko dawcą dobra.Wszystko zło, które nas spotyka - jest z mocy szatana.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: Prawda Objawiona

Post autor: RN »

nike pisze:
10 sty 2021, 17:18

Nie czytałeś kontekstu, żeby się dowiedzieć dlaczego WSZECHMOGĄCY BÓG w taki sposób karał wybrany swój lud?
A wiec warto wpierw przeczytać, żeby zrozumieć dlaczego tak a nie inaczej w tym wypadku BÓG postąpił.
A nie poniżać BOGA WSZECHMOGĄCEGO za swoją NIEWIEDZĘ.
Co to ma do rzeczy, czy było to za karę czy np. dla podkreślenia, żeby wiedzieli, że to ja jestem Pan.
Istotne jest, że Biblia wskazuje, iż Bóg może być żródłem nieprawości, chociaż wprost tak tego nie nazywa.
Nawet w NT. jest mowa o Bożym zatwardzaniu, niezależnie od ludzkich zabiegów i woli.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
10 sty 2021, 16:23
Przymierze Boga z Izraelem nie było zawarte przez Mojżesza, bo ono już trwało prędzej.
No tak. :xhehe: Niektórzy twierdzą, że Adam przestrzegał sabatu w raju...
Wymyśl Zakonu Lewitow - był pokierowany żądza władzy i zniewolenia. Daleko mu było od wypełniania woli Bożej.
Wybrana wypełnia te wolę ... a przynajmniej tak nam wmawia...
Bluźnierczyni sprawiedliwości Bożej...
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Prawda Objawiona

Post autor: nike »

Henryk pisze: ↑
dzisiaj, o 13:23
Kumulacją Bożego wyroku był holokaust w wykonaniu hitleryzmu
wybrana napisała/
? - masz szczelność tak pisać ?
szczelność czy czelność oto jest pytanie!!!!!
wybrana napisała/
Teraz napiszę Ci przesłanie:
Ci, co się mają dobrze - nie czynią zła. Ci, co się mają źle - czynią zło i przez to jest tyle cierpienia na ziemi.
tylko pokiwać głową, boć to jest przesłanie, bardzo mądre zresztą.
wybrana pisze:
Efroni, nasz Zbawiciel, to Jezus, a nie żaden JHWH. (...)
Ciekawe bo JESZUA znaczy JHWH ZBAWIA, a więc kto jest naszym ZBAWIENIEM ?
wybrana napisała/
Bóg wszechwieczny i najwyższy nie miał imienia JHWH.
A jakie?
wybrana napisała/
Nigdy sobie tego imienia nie nadał.
ktoś mu widocznie je dał:-------
Ps 20:2 EIB "Niech cię JHWH wysłucha, gdy nadejdą trudności, Imię Boga Jakuba — zapewni ochronę!"
Ps 20:8 EIB "Jedni są dumni z rydwanów, drudzy chwalą się końmi, A naszą chlubą jest imię naszego Boga — JHWH."
Wj 6:3 EIB "Objawiłem się wprawdzie Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale mojego imienia, JHWH, nie dałem im jeszcze pojąć." 6:2-----Bóg rozmawiał z Mojżeszem i powiedział mu: Jam jest Jahwe. BT w hebrajskiej jest JHWH, czyli Mojżesz znał imię BOGA.
wybrana » dzisiaj, o 16:23
Tetagram JHWH ustalono od czasów Mojżesza. Słowa tego tetagramu,czyli słowa skierowane do Mojżesza, nie potwierdzają, ja jestem Bogiem - najwyższym, odwiecznym, jedynym.
A co potwierdzają?
wybrana napisała/
Ten, którego miał usłyszeć Mojżesz powiedział- Jestem, który jestem. To określenie, nie określa Boga, bo tak mógł się również mianowac niegodziwiec- pan tego świata, który chciał zniewolic ród Izraelski. Posługiwał się symbolami szatanskimi.
NIE, POWIEDZIAŁ:------ אהיה אשר אהיה- co znaczy BĘDĘ KTÓRY BĘDĘ---a więc hebrajskie ahia aszer ahia ahia to będę, a nie "JESTEM" w j. hebrajskim nie ma "BYĆ" w liczbie pojedynczej.
wybrana napisała/
Przymierze Boga z Izraelem nie było zawarte przez Mojżesza, bo ono już trwało prędzej.
TAK??? a od KIEDY?
Żyd. 8:8-9----8-- Albowiem ganiąc ich, mówi: Oto idą dni, mówi Pan, A zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe.
9---Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami W dniu, gdym ujął ich za rękę, Aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej; Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, Przeto Ja nie troszczyłem się o nich, mówi Pan.

MOJA PROPOZYCJA DO WYBRANEJ WIĘCEJ POKORY, nienawiść zżera a żal zostaje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Biblii”