Emanuel Swedenborg

Miejsce na wklejki artykułów o tematyce biblijnej, religijnej itp. (tutaj szczególnie pamiętamy o punkcie 13 regulaminu forum)

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Emanuel Swedenborg

Post autor: wuka »

Czy ktoś czytał "Dziennik snów" lub inne jego książki?
Ta postać i jego poglądy fascynują mnie i niektóre jego wypowiedzi są bliskie mojemu zrozumieniu.
Bardzo trudno kupić w naszym języku cokolwiek, a jak już coś na allegro się pojawia to cena jest zaporowa (dla mnie).
Znalazłam jakiś blog, nie wiem kogo i nie interesują mnie inne tematy, ale dla zaciekawionych podaję link właśnie o tym niezwykłym człowieku.
https://snienieprogresywne.pl/emanuel-s ... nnik-snow/

A może ma ktoś jakieś pozycje do sprzedania? :-)

Tak dla zachęty przytoczę fragmenty:
1. "„Im bardziej zagłębiamy się w naszym intelekcie i umyśle, tym bliżej znajdujemy się świata duchowego.” – E.Swedenborg
2. "„Rezultatem rozdzielenia Boskiej Trójcy na trzy osoby, z których każda jest rzekomo Panem i Bogiem, był rodzaj szaleństwa, które ogarnęło cały system teologii i Kościół […] Ta swego rodzaju choroba umysłowa wprowadza umysły ludzkie w stan delirium, w którym nie wiedzą oni, czy jest jeden Bóg, czy trzech. Ustami wyznają wiarę w jednego Boga, zaś w myślach ich panuje idea trzech Bogów tak, że ich umysły i ich wargi, ich słowa i pojęcia, pozostają w sprzeczności ze sobą, czego dowodem i ostatecznym rezultatem jest zakwestionowanie istnienia Boga w ogóle.”
3. „Ci zatem, którzy dla świętego spokoju i dla zbawienia duszy rezygnują z samodzielnego myślenia na rzecz księży i dogmatów, są okrutnie oszukani. Bowiem spokój, jaki w ten sposób osiągają jest fałszywym spokojem, a ich nadzieja zbawienia zwodnicza. Równie oszukują się ci, którzy wybierają odosobnienie klasztorne, celę pustelnika, albo jakąkolwiek inną formę wycofania się z życia czynnego i robią to niby dla zbawienia duszy. Paraliżują oni po prostu swój rozwój duchowy i ryzykują całą wiecznością swojego istnienia.”
4. „Życie, które wiedzie do nieba, nie polega na wyrzeczeniu się świata, ale na działaniu w świecie, praktykowaniu miłości bliźniego” .
5. „Każdy, kto myśli jasno i rozsądnie, widzi, że wszechświat nie został stworzony z niczego, gdyż niemożliwe jest, aby coś mogło powstać z niczego […] Zatem stworzyć coś z niczego jest sprzecznością, a każda sprzeczność mierzy w światło prawdy […]. Każdy, kto myśli jasno i rozsądnie, widzi również, że wszystko powstało z materii, która jest materią samą w sobie, jedynym pierwotnym bytem, pierwotnym Esse, z którego wszystko bierze swój początek i byt. Ponieważ jedynie Bóg jest substancją samą w sobie — pierwotnym Esse — zatem istnienie rzeczy nie może mieć innego źródła.”

Na dziś dość.

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Emanuel Swedenborg

Post autor: Ketjow-oko »

To filozof-teologiczny, był uważany za dziwaka. Zwolennicy szwedzkiego mistyka utworzyli istniejący do dziś Kościół Swedenborgiański.
Pisma Swedenborga wywarły ogromny wpływ na literaturę. Inspirował m.in. Blake'a, Goethego, Poego, Baudelaire'a, Balzaka, Słowackiego, Mickiewicza, Whitmana, Dostojewskiego i Miłosza - tyle w tym temacie.
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Emanuel Swedenborg

Post autor: wuka »

Nie wiedziałam, że jest taki Kościół. Dlaczego ludziom zaraz odbija, kiedy ktoś coś sensownego wymyśli? :roll:
W sumie miał wyznawców wśród całkiem sensownych ludzi ;-) Dostojewski i Baudelaire wśród tego wymienionego przez ciebie szacownego grona, to moi ulubieńcy ;-) :xhaha:

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Emanuel Swedenborg

Post autor: Ketjow-oko »

wuka pisze:
30 kwie 2021, 9:38
Nie wiedziałam, że jest taki Kościół. Dlaczego ludziom zaraz odbija, kiedy ktoś coś sensownego wymyśli? :roll:
W sumie miał wyznawców wśród całkiem sensownych ludzi ;-) Dostojewski i Baudelaire wśród tego wymienionego przez ciebie szacownego grona, to moi ulubieńcy ;-) :xhaha:
Witaj WUKA:
Miał szereg symbolicznych snów o charakterze religijnym, w których rozmawiał z duchami i aniołami. Tak narodził się Emanuel Swedenborg, mistyk, jeden z najoryginalniejszych myślicieli swoich czasów (1688-1772).
Jednym z głównych celów jego pracy było ujawnienie wewnętrznego znaczenia Biblii, a tym samym odkrycie nowego znaczenia i nadziei dla ludzkości. W pismach Swedenborg opisuje naturę Boskości, funkcję stworzenia i życie, które czeka nas po śmierci. Zawiera również praktyczne wskazówki dotyczące relacji z Bogiem i wprowadzania religii do życia codziennego.

Nowy Kościół opiera swoją doktrynę na Biblii (Stary i Nowy Testament), z wnioskami z pism Emanuela Swedenborga, osiemnastowiecznego teologa i naukowca . Ta teologia opiera się na przekonaniu, że Bóg używał Swedenborga jako naczynia, przez które przekazywał swoje nauki ludziom na ziemi. Podczas procesu objawień natchnionych przez Boga Swedenborg napisał trzydzieści pięć tomów książek teologicznych, zwanych Pismami lub Niebiańskimi Doktrynami, zajmujących się tajemnicami ludzkiego życia, które wcześniej pozostawały niewyjaśnione lub źle zrozumiane.

(._.)
*-( (>
/ \
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Emanuel Swedenborg

Post autor: wuka »

Dziękuję ci bardzo. Wkleję też, dla zainteresowanych, wypowiedź jakiejś internautki przybliżającą sylwetkę tego człowieka.

"Avatar użytkownika - SaduSadu
Przeczytane:2017-02-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 100 książek 2017,
(Kliknij aby rozwinąć opinię) Emanuel Swedenborg żyjący w latach 1688-1772 był szwedzkim zarówno naukowcem jak i mistykiem i filozofem. Rozwijał się w bardzo wielu dziedzinach naukowych w geometrii, fizyce, geologii, chemii, napisał wiele książek, odkrył wiele rzeczy, tworzył wynalazki, sporządził nawet szkic maszyny latającej. Tak zdolny człowiek pewnego dnia porzuca badania naukowe by zajęc się tymi duchowymi oraz interpretacją Pisama Świętego. Na nazwisko Emanuela Swedenborga natknęłam się w różnych źródłach literackich. Wielu twórców inspirowało się tym co odkrył nie jako naukowiec ale właśnie filozof i mistyk. W końcu postanowiłam dotrzeć do źródła i poczytać coś z jego twórczości. Dziennik snów był dokumentem dość prywatnym przez pewien czas niepublikowanym. Zawiera zapiski nietypowych snów, które zmieniły można powiedzieć naukowca w fanatyka religijnego. Interpretować można je rożnie. Jako objawienie filozofa, jako jego osobistą spowiedź jako metafora która znaczy zupełnie coś innego a nawet jako początek schizofrenii. Czytanie takiego dziennika jest dość ciekawym doświadczeniem. Wchodzimy w prywatne zapiski które w pełni rozumie tylko sam autor (prawdopodobnie). Dowiadujemy się o jego bólach wzmagania z wiarą i własnym grzechem. Swedenborg przechodzi własne duchowe oczyszczenie, wini się za nieodpowiednie myśli i własną pychę. Można by rzec, że dąży do doskonałości aby Bóg"

link do wypowiedzi tu: https://www.granice.pl/ksiazka/dziennik-snow/5928694

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Emanuel Swedenborg

Post autor: Ketjow-oko »

Wuka: piszesz o awatarze?-czy chodzi o przesłaną grafikę, znalazłem w internecie.
Piszę tylko tu o osobie Emanuel Swedenborg - stworzonym przez Ciebie temacie
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Emanuel Swedenborg

Post autor: wuka »

Ketjow-oko pisze:
30 kwie 2021, 12:47
Wuka: piszesz o awatarze?-czy chodzi o przesłaną grafikę, znalazłem w internecie.
Piszę tylko tu o osobie Emanuel Swedenborg - stworzonym przez Ciebie temacie
Ja też piszę o E.S. Zacytowałam słowa jakiejś osoby, która wypowiada się na temat książki "Dziennik snów". Na stronie https://www.granice.pl/ksiazka/dziennik-snow/5928694
Tam na dole są opinie czytelników i jedną z nich cytuję, ale wklejając zamiast obrazka ukazał się napis Avatar. Chodzi o wypowiedź Sadu. Ale zamieszałam :roll: :mrgreen: sorki wielkie. :-)

Awatar użytkownika
Ketjow-oko
Posty: 200
Rejestracja: 24 mar 2021, 0:16

Re: Emanuel Swedenborg

Post autor: Ketjow-oko »

Wuka: Wszystko OK
Mądrość To umiejętność słuchania innych, pomimo posiadania odmiennego zdania.
Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych...

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Emanuel Swedenborg

Post autor: wuka »

Jeszcze jeden ciekawy cytat z książki „Cześć i Miłość Boga”
"„Światło objawia jakość swego obiektu, lecz jakość obiektu ukazuje się zgodnie ze stanem światła, stąd obiekt nie zawsze jest takim, jakim się ukazuje. Otóż, jeśli zamiast światła wstawimy świadomość, pamiętając, że prawda jest jakością jej obiektu oraz, że świadomość jest powszechnie uznana za światło duchowe, dojdziemy do następującej konkluzji: świadomość odkrywa prawdę, lecz prawda ukazuje się zgodnie z możliwościami danej świadomości, stąd nie zawsze prawdziwym jest to, co wydaje się być prawdziwym…"
https://snienieprogresywne.pl/emanuel-s ... nnik-snow/
Czy nie przypomina Wam to współczesnych nam wniosków, do jakich dochodzą badacze świadomości? Czytałam o tym u Bradena, u Adamskiej-Rutkowskiej i u kilku innych. Te same tezy są u Moodyego, Newmana i innych.

Tu jeszcze dobitniej: "„Pod żadnym pozorem nie można twierdzić, że niebo jest na zewnątrz lub wokół kogoś. Ono jest w nim, w jego wnętrzu. Stąd bardzo oszukują się ci, którzy myślą, że iść do nieba, znaczy — być włączonym w poczet aniołów, bez względu na jakość życia wewnętrznego; że zatem niebo może stać się udziałem każdego, mocą aktu bezwarunkowej łaski. Faktem i prawdą bowiem jest, że jeśli niebo nie istnieje w nas, nic niebiańskiego nie może do nas przeniknąć.”
Czyż nie o tym mówi Jezus? Królestwo Niebieskie (niebo) jest w was.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Emanuel Swedenborg

Post autor: Bobo »

Czyż nie o tym mówi Jezus? Królestwo Niebieskie (niebo) jest w was.
Nie. Jezus nie mówił o Królestwie jako o czymś abstrakcyjnym co miałoby być w człowieku.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Emanuel Swedenborg

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
01 maja 2021, 13:21
Czyż nie o tym mówi Jezus? Królestwo Niebieskie (niebo) jest w was.
Nie. Jezus nie mówił o Królestwie jako o czymś abstrakcyjnym co miałoby być w człowieku.
Oj tam, czepiasz się :roll:

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Emanuel Swedenborg

Post autor: wybrana »

Bobo pisze:
01 maja 2021, 13:21
Czyż nie o tym mówi Jezus? Królestwo Niebieskie (niebo) jest w was.
Nie. Jezus nie mówił o Królestwie jako o czymś abstrakcyjnym co miałoby być w człowieku.
A w czym miało by być- w kamieniach?
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czytelnia”