Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Miasta, krainy, rzeki wspomniane w Biblii: Jerozolima, Syjon, Izrael, Jordan

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: Henryk »

chryzolit pisze:
22 sie 2021, 23:40
Dlaczego nie zakładasz i nie przyjmujesz do wiadomości,podstawowych informacji historycznych,zapisanych w Biblii.

Naród Izraela-jedenaście jego pokoleń nie istnieje,od czasów Asyryjskich [7-w.p.n.e.].I nie był do niczego przygotownym,bo cała jego historia [ poza wyjatkami]od samego początku,była służbą Szatanowi,czytaj pomału zarzuty mu przedstawione,które były przyczyną całkowitego wymazania tego narodu i jego panstwowego istnienia.[do dnia dzisiejszego slad po nim zaginął] /Od tego czasu pozostała tylko Juda.
Co ma piernik do wiatraka, że zostali rozproszeni? :roll:
Przestało istnieć Państwo, lud pozostał.
Taka prosta sprawa, wręcz elementarna, a tak trudno Tobie to przyjąć.
Jezus w jakiej ziemi przebywał? Odpowiedz sobie sam.

Od czasu Chrystusa minęło 100 lat, a Izrael nie miał swej ziemi, a jednak cały czas był, istniał, żył…
- Oni istnieli cały czas, choć byli rozproszeni!
Cały czas z lepszym lub gorszym skutkiem byli „wychowywany na Torze.

Co do służby Szatanowi, to znacznie gorliwszymi sługami był i jest kler chrześcijański, ze swymi dogmatami urągającymi Stwórcy, zaprzeczający Okupowi, przekręcający proste ścieżki…
Oni dopiero są w całej okazałości pokazali na czym polega służba Szatanowi!
Gdzie Żydom do nich?! Żyd nie przestał nawet wierzyć w Jedynego Boga!

Jeszcze jedno mnie zastanawia:- dlaczego My chrześcijanie uważamy się za lepszych od nich?!
Co nas do tego upoważnia? Może wszechogarniające bałwochwalstwo? A może chowanie "Boga" w opłatku? A może wszechobecne modlitwy do zmarłej Maryi? A może czczenie relikwii?
Czy nasza historia nie pokazuje czegoś zupełnie innego? :mysli:
Który chrześcijanin wierzy w przekaz Biblijny, czyli słowa, które wypowiedział Bóg?
O stosowaniu się do nich nie wspomnę...
Kto lepiej służy Szatanowi?
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: wuka »

Co do służby Szatanowi, to znacznie gorliwszymi sługami był i jest kler chrześcijański, ze swymi dogmatami urągającymi Stwórcy, zaprzeczający Okupowi, przekręcający proste ścieżki…
Oni dopiero są w całej okazałości pokazali na czym polega służba Szatanowi!
Gdzie Żydom do nich?! Żyd nie przestał nawet wierzyć w Jedynego Boga!

Jeszcze jedno mnie zastanawia:- dlaczego My chrześcijanie uważamy się za lepszych od nich?!
Co nas do tego upoważnia? Może wszechogarniające bałwochwalstwo? A może chowanie "Boga" w opłatku? A może wszechobecne modlitwy do zmarłej Maryi? A może czczenie relikwii?
TY się z tym utożsamiasz, bo na przykład mnie te słowa i czyny nie dotyczą. Mówisz wyłącznie za siebie. Nie wrzucaj każdego do jednego worka.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: wybrana »

:aspiryna:
Henryk pisze:
23 sie 2021, 8:23

Co do służby Szatanowi, to znacznie gorliwszymi sługami był i jest kler chrześcijański, ze swymi dogmatami urągającymi Stwórcy, zaprzeczający Okupowi, przekręcający proste ścieżki…
Oni dopiero są w całej okazałości pokazali na czym polega służba Szatanowi!
Gdzie Żydom do nich?! Żyd nie przestał nawet wierzyć w Jedynego Boga!

Jeszcze jedno mnie zastanawia:- dlaczego My chrześcijanie uważamy się za lepszych od nich?!
Co nas do tego upoważnia? Może wszechogarniające bałwochwalstwo? A może chowanie "Boga" w opłatku? A może wszechobecne modlitwy do zmarłej Maryi? A może czczenie relikwii?
Czy nasza historia nie pokazuje czegoś zupełnie innego? :mysli:
Który chrześcijanin wierzy w przekaz Biblijny, czyli słowa, które wypowiedział Bóg?
O stosowaniu się do nich nie wspomnę...
Kto lepiej służy Szatanowi?
No właśnie Kościół Rzymski, to druga synagoga Jerozolimska. Kler tego kościoła, to przedłużenie Sanhedrynu Żydowskiego. Ofiary krwawe zastąpiono Ofiarą Jezusa. Z Jezusa uczyniono Baranka ofiarnego, tylko dla kogo jest ta ofiara? - Dla Boga?, dla szatana?
Jezus złożył swoje ciało w ofierze dla nas ludzi, byśmy my ludzie nie stawali się ofiarami kłamstwa i zwiedzenia. To oddanie życia dla poświadczenia prawdy, ze życie duchowe jest ważniejsze od życia ziemskiego w ciele. Życie ziemskie w ciele jest skażone przez niegodziwca grzechem, bo nieświadoma dusza prawdy - trwa w grzechu. Jeżeli uświadomiono człowieka fałszywym obrazem Boga, to czlowiek nieświadomy czcił to co znał.
Jezus przyszedł na świat, by wydać świadectwo prawdy o Bogu, o wypełnianiu woli Bożej, o Krolestwie Bożym w Niebie, które jest celem dalszego życia człowieka. Kościół Rzymski trochę wypaczył te nauki, przez przyjęcie balwochalczych dogmatów, jednak teologia tego Kościoła jest właściwszą od innych religii.
Prawdziwa wiara Chrystusowa jest trwała w ludziach pragnących prawdy, tych, którzy oddają swoje życie w Królowanie duchowe Jezusa.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: chryzolit »

Henryk-Napisał.
Co ma piernik do wiatraka, że zostali rozproszeni? :roll:
Przestało istnieć Państwo, lud pozostał.
Taka prosta sprawa, wręcz elementarna, a tak trudno Tobie to przyjąć.
Jezus w jakiej ziemi przebywał? Odpowiedz sobie sam.
Tak Henryk,prosta sprawa,ale trudno ją zaakceptować.
Lud pozostał i stał sie częścia,nieodłaczną innych narodów,zostali oni Egipcjanami,Asyryjczykami,potem moze Babilonczykami a potem Persami,kto wie,oni od samego poczatku,nie tworzyli społeczności ich scalajacych,tak jak po niewoli babilonskiej Judejczycy,dlatego ich nie ma.A jakie znaczenie ma to w jakiej ziemi przebywał Jezus,dla zbawienia świata,wszystkich na jednakowych warunkach,niezaleznie od narodowości.?
Henryk-Napisał.
Od czasu Chrystusa minęło 100 lat, a Izrael nie miał swej ziemi, a jednak cały czas był, istniał, żył…
- Oni istnieli cały czas, choć byli rozproszeni!
Cały czas z lepszym lub gorszym skutkiem byli „wychowywany na Torze.

Co do służby Szatanowi, to znacznie gorliwszymi sługami był i jest kler chrześcijański, ze swymi dogmatami urągającymi Stwórcy, zaprzeczający Okupowi, przekręcający proste ścieżki…
Oni dopiero są w całej okazałości pokazali na czym polega służba Szatanowi!
Gdzie Żydom do nich?! Żyd nie przestał nawet wierzyć w Jedynego Boga!
Henryk-należy rozrózniać pojęcia,Ty teraz mówisz o Judzie i oni nie mieli panstwa,ale żyli w oparciu o synagoge.Która opierała swe nauczanie na Talmudzie.A czym jest Talmud?
Henryk-Napisał.
Jeszcze jedno mnie zastanawia:- dlaczego My chrześcijanie uważamy się za lepszych od nich?!
Co nas do tego upoważnia? Może wszechogarniające bałwochwalstwo? A może chowanie "Boga" w opłatku? A może wszechobecne modlitwy do zmarłej Maryi? A może czczenie relikwii?
To nie my chrześcijanie uważamy sie za lepszych od kogokolwiek i to nie my szerzymy rasizm i dyskryminacje ze wzgledu na narodowość,które zawsze sa cechami nienawiści,tylko Talmudyczne nauczanie,wraz s syjonistycznymi chrześcijanami to czynią.
Kożciół wieku ewangelicznego prawdziwy Kościół Chrystusowy idzie drogą zwycięską,nie odstepczą i to on będzie w przyszłości siłą,naprawczą świata.Odstępcze chrześcijanstwo,zostanie razem zgodnie z zapowiedziami Apostolskimi zniesione,wraz z innymi odstępczymi religiami.
Jeżeli się Henryk,utożsamiasz w nauczaniu,czy przynależności organizacyjnej,do odstepczego chrześcijaństwa,czy Talmudu,to będziesz częścią ich.Bo tak jak zapisałeś oni służą Szatanowi.
Ale nie Kościół Chrystusowy,to oni kieruja się nauczaniem Jezusa i Boga i to oni są i będą zwycięscami wieku ewangelicznego,którzy też staną się zródłem błogosławienia w przyszłym wieku.
Pozdrawiam.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: nike »

chryzolit warto zwrócić uwagę na Proroka Amosa:---------

Amos 9:11------(11) W tym dniu podniosę upadły przybytek Dawida i zamuruję jego wyłomy; wzniosę jego ruiny i odbuduję go, jak za dawnych dni;
Dnia onego => w 1000-leciu
wystawię => wzniosę w królewskości
upadły => w czasie zdetronizowania Sedekiasza w 607 r. pne; w tym to roku upadł królewski dom Dawida, tj. przestał panować.
przybytek Dawidowy => dom, rodzinę Dawida, w większym synu wielkiego Dawida -- Jezusie.-
i obaliny jego naprawię => od czasu upadku królewskiego domu Dawida, Izrael jako królestwo był w ruinach; lecz to królestwo ma być odbudowane przy powrocie Pana, gdy będzie dane świadectwo w całym świecie tyczące wyboru Oblubienicy Chrystusowej.-
Królestwo to zostało odbudowane w 1949 roku.
Amos 9:14-------. (14) Odwrócę niewolę mojego ludu, Izraela; odbudują miasta spustoszone i zamieszkają w nich; zasadzą też winnice i będą pić z nich wino; założą też sady i będą jedli ich owoce.
Miasta spustoszałe => W których poprzednio mieszkali.
I nawrócę zaś z więzienia => narodowego rozpadu.-

Amos.9:15-----(15) Zaszczepię ich na ich ziemi; i nikt ich już nie wyrwie z ich ziemi, którą im dałem - mówi Pan, twój Bóg.
A tak ich wszczepię w ziemi ich => w Tysiącleciu Bóg zaszczepi Izrael cielesny w ziemi Palestyny,-
że nie będą więcej wykorzenieni z ziemi swojej, którą im dałem => Bóg nigdy nikomu nie pozwoli usunąć ich z Ziemi Świętej, gdy przez okazanie wierności w Małym Okresie, i uzyskaniu w ten sposób życia wiecznego, przez wieki będą cieszyć się tymi błogosławieństwami,-
mówi Pan, Bóg twój => Jehowa, który nigdy nie kłamie i nie może krzywoprzysięgać, obiecał te rzeczy i zobowiązał się do nich przysięgą.
Wypełni te rzeczy przez Swą gorliwość, mądrość, sprawiedliwość, miłość i moc. Dlatego możemy zawołać, by Bóg był uwielbiony na wieki wieczne!”.-
[Pastor Russell]
Ostatnio zmieniony 24 sie 2021, 14:20 przez nike, łącznie zmieniany 2 razy.

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: chryzolit »

nike.
Napisałas post,ale nie wiem czy to sa Twoje słowa-komentarz,czy też przytoczenie jakiegoś autora.
Prawdopodobnie jest to komentarz jakiegoś autora.
Jeżeli tak to należało by to zaznaczyc np.w cudzysłowiu,i podac autora.
Nie można przywłaszczać sobie czyjejs twórczości.
Oczekuje na odpowiedz i pozdrawiam.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: nike »

Ja zgadzam się z tym autorem, gdybym się nie zgadzała to bym nie pisała.
Czy ty nie wypisujesz ze Strażnic nic? tylko wszystko sam wymyślasz?
Przecież czytam twoje posta.
A z czym się nie zgadzasz z tego mojego posta?

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: Henryk »

chryzolit pisze:
23 sie 2021, 12:53
Tak Henryk,prosta sprawa,ale trudno ją zaakceptować.
Lud pozostał i stał sie częścia,nieodłaczną innych narodów,zostali oni Egipcjanami,Asyryjczykami,potem moze Babilonczykami a potem Persami,kto wie,oni od samego poczatku,nie tworzyli społeczności ich scalajacych,tak jak po niewoli babilonskiej Judejczycy,dlatego ich nie ma.
Chcesz udowodnić coś, do czego jesteś jedynie Ty(?) przekonany.
Weźmy czasy współczesne. Też byli żydzi francuscy, niemieccy, rosyjscy, polscy…
Jednak zawsze zachowywali swoją tożsamość narodową, swoje synagogi i nauczania.
Zawsze różnili się nie tylko wyglądem, ale zwyczajami i religią od narodów pomiędzy którymi mieszkali. Nigdy nie przestali być żydami!
A jakie znaczenie ma to w jakiej ziemi przebywał Jezus,dla zbawienia świata,wszystkich na jednakowych warunkach,niezaleznie od narodowości.?
Tylko takie znaczenie, że przebywał między izraelitami w ziemi Izraela!
Choć była to okupacja Rzymska.
Henryk-należy rozrózniać pojęcia,Ty teraz mówisz o Judzie i oni nie mieli panstwa,ale żyli w oparciu o synagoge.Która opierała swe nauczanie na Talmudzie.
Jezus jednak niezmiennie swój naród nazywał „Izrael”.
Mt 2:6 BW "I ty, Betlejemie, ziemio judzka, wcale nie jesteś najmniejsze między książęcymi miastami judzkimi, z ciebie bowiem wyjdzie wódz, który paść będzie lud mój izraelski."
Rz 11:26 BW "I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba."
Podobnie uważali także apostołowie:
Łk 24:21 BW "A myśmy się spodziewali, że On odkupi Izraela, lecz po tym wszystkim już dziś trzeci dzień, jak się to stało."
A czym jest Talmud?

Talmud jest zupełnie tym samym, czym dla innych Strażnica, różne wydawnictwa lub dla katolików- Katechizm.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: wybrana »

Henryk, co ty piszesz? Przecież oni nie oczekiwali duchowego Zbawiciela, ale tego, że narodzi się król żydowski i utworzy ponownie ich naród królestwem panującym nad innymi narodami. Taki był cel ich proroctw.
Do tej pory czekają na króla. Nazwali swoje miasto Jerozolima, bo slyszeli o Niebiańskim mieście w Niebie - Jeruzalem, które jest miastem zbawionych ludzi. Tak głosili prastare księgi.
Uważali, że jak zbudują swoją Jerozolimę na ziemi, to poczują się jak Bogowie. Tak czuli się władcy ( Zakon), którzy wiarę wykorzystali do zniewolenia ludzi swoimi naukami. Oni czuli się jak Bóg I uważali, że jeżeli coś głoszą, to słowa te mają moc Bożą. Prawdziwych Proroków nie słuchano, lecz mordowano za głoszoną prawdę. Tam prawda nie miała przystępu.
Ostatnio zmieniony 23 sie 2021, 18:36 przez wybrana, łącznie zmieniany 1 raz.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
23 sie 2021, 17:46
[...]
Bądź uprzejma nie pisać już do mnie.
Męczysz mnie.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: chryzolit »

nike-Napisała.
Ja zgadzam się z tym autorem, gdybym się nie zgadzała to bym nie pisała.
Czy ty nie wypisujesz ze Strażnic nic? tylko wszystko sam wymyślasz?
Przecież czytam twoje posta.
A z czym się nie zgadzasz z tego mojego posta?
To nie jest Twój post-nike.
Ale jezeli już cytujesz to zaznaczamy w cudzysłów i podajemy autora,to jest podstawowe minimum uczciwości,podszywanie się pod kogoś czy przywłaszczanie,jest kradzieżą,czyjegoś dorobku intelektualnego.
I nie odwracaj kota do góry ogonem i nie wymyślaj że ja coś ze Strażnic przypisuje sobie.[Fałszywe oskażenie.]Bo ja sam pisze swoje posty,a jak kogoś cytuje to wyraznie zaznaczam.
nike.
Zacznijmy od nowa,czyj cytujesz komentarz?
Dlaczego tego nie zaznaczasz.?
Pozdrawiam.

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: chryzolit »

Henryk-Napisał.
Chcesz udowodnić coś, do czego jesteś jedynie Ty(?) przekonany.
Weźmy czasy współczesne. Też byli żydzi francuscy, niemieccy, rosyjscy, polscy…
Jednak zawsze zachowywali swoją tożsamość narodową, swoje synagogi i nauczania.
Zawsze różnili się nie tylko wyglądem, ale zwyczajami i religią od narodów pomiędzy którymi mieszkali. Nigdy nie przestali być żydami!
Czasy wspólczesne,to nie to samo co czasy przed 700-lat .p.n.e.Czy to mój komentarz.2 Królewska.17 roz.Czy jest to zapis historii biblijnej.
A tam wyraznie pisze że,Asyryjczyk wysiedlił mieszkanców Izraela do różnych narodów,a z innych narodów sprowadził ludność i zasiedlił nimi tereny Izraela.Samarytanie byli wynikiem tej operacji.I tak Izrael przestał istnieć.Oni nie tworzyli własnych społeczności nie mieli własnych synagog itd.
Ale ty jesteś w stanie zmieniać historie i nie akceptować,jej faktów,na korzyść bezwzględnemu posłuszeństwu swojemu duchowemu przewodnikowi.
Henryk-Napisał.
Talmud jest zupełnie tym samym, czym dla innych Strażnica, różne wydawnictwa lub dla katolików- Katechizm.
Wybacz,nie mogę przekonywać Cię,jak sie sam nie przekonasz,że się mylisz.
Henryk-Napisał.
Jezus jednak niezmiennie swój naród nazywał „Izrael”.
Mt 2:6 BW "I ty, Betlejemie, ziemio judzka, wcale nie jesteś najmniejsze między książęcymi miastami judzkimi, z ciebie bowiem wyjdzie wódz, który paść będzie lud mój izraelski."
Rz 11:26 BW "I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba."
Podobnie uważali także apostołowie:
Łk 24:21 BW "A myśmy się spodziewali, że On odkupi Izraela, lecz po tym wszystkim już dziś trzeci dzień, jak się to stało.
"Z kąd wiesz Henryk-pisarze i tłumacze do dzisiejszego dnia często utożsamiaja wyraz Izrael z Judą,ale np.Septuaginta,dośc konsekwentnie tego unika.Przytoczyłeś teksty i ponownie nie wiesz co z nimi zrobić.Bo niechcesz zaakceptować,że w No.Przymierzu,Syjon,czy Nowe Jeruzalem ma całkowicie inne znaczenie niż w St.Przymierzu.A autorytet pisarzy No.Przymierza jest dla ciebie ważny,tylko w takim zakresie,jak jest ważny dla Twojego duchwego przewodnika.I to jest smutne.
Pozdrawiam.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: nike »

chryzolit---
Tak dobitnie zwracasz uwagę,że to nie Izrael z Babilonu wrócił, tylko Beniamin i Juda, dlaczego wiec apostołowie używają słowa „Izrael”, a nie „Juda” (Dzieje Ap. 2:22, 3:12, 5:35, 13:16, 21:28). ?

Powracający reprezentują tych, którzy są pełni wiary w Pana i Jego obietnice i będą oni bez wątpienia uznani za przedstawicieli całego narodu.
Ostatnio zmieniony 23 sie 2021, 22:10 przez nike, łącznie zmieniany 1 raz.

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: chryzolit »

nike.
Wybacz,ale nie wiem,kto powraca z Asyrii,zdodnie z Twoim sposobem myślenia.Ja nic takiego nie pisałem.
Nike-Po czyje komentarze się podszywasz.?
Pozdrawiam.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Izrael współcześnie,z nawiązaniem do przeszłości..

Post autor: nike »

chryzolit pisze:
23 sie 2021, 21:16
nike.
Wybacz,ale nie wiem,kto powraca z Asyrii,zdodnie z Twoim sposobem myślenia.Ja nic takiego nie pisałem.
Nike-Po czyje komentarze się podszywasz.?
Pozdrawiam.
Ja wiem kto skąd wracał, ty się nigdy nie pomylisz? Skądże znowu jak ty możesz się mylić Świadek z Organizacji? To po prostu jest NIEMOŻLIWE.
Jeżeli chodzi o komentarze i moje podszywanie, napisałam w głównym poście.
Nie uważam tego za podszywanie, ja znam te nauki i w nie ja wierzę, więc czasami mogę coś skopiować, żeby tego samego nie przepisywać.
chryzolit złośliwość to jest wada, należy z nią walczyć.

Mocna jest jak śmierć
czy każdy może ją mieć?
jej żar, to żar ognia
to płomień Pana--- --


Tego ci życzę chryzolit, do bliźnich.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miejsca”