Jezus był Żydem ....

Dwoistość natur, współistotność, imię JHWH, syn Marii...

Moderatorzy: Bobo, kansyheniek, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nike
Posty: 11540
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: nike »

Nieziem napisał/
Ale przejdźmy do świątyni, i krwawych ofiar tam składanych, tak charakterystycznych dla Izraelczyków. Myślę, że to kwinesencja kultu JHWH była. Za czasów Jezusa stała świątynia, byli kapłani, składane były ofiary. W opisach ewangelicznych nie znajduję wzmianki, aby Jezus uczestniczył w składaniu ofiar.
Żydzi byli pod Zakonem i to był ich obowiązek zanoszenie w różnych sytuacjach np: Miriam kiedy urodziła Jezusa to zaniosła do Kapłana ofiarę na jaką ją było stać na swoje oczyszczenie w związku z porodem , po urodzeniu syna kobieta była nieczysta 40 dni, a po urodzeniu córki 80 dni, takie były w tamtym czasie wymagania.
Jezus nie mógł uczestniczyć w składaniu ofiar, bo nie był kapłanem, Jezus w świątyni nie miał nic do powiedzenia, bo nie był też rabinem.
Jezus co najwyżej mógł zanieść zwierzątko na ofiarę w swojej intencji, nie ma o tym w N.Testamencie, gdyby wszystko było spisane w Biblii to ile ta księga musiała by ważyć?
Druga rzecz Jezus miał misję, głoszenia nowej Ewangelii i w tym celu przyszedł na ziemię żeby odnaleźć to co zgubiło się.
Łk 19:10 PAU "Syn Człowieczy przyszedł przecież szukać i zbawić to, co zginęło”."
Nieziem napisał/
Jeśli Jezus był żydem, jeśli ci, co Go zabili, byli żydami, to jak rozróżnić żyda od nie-żyda? Jeśli żydzi postępują tak, że Jezus ich krytykuje i poucza, jeśli żydzi jako naród wołają "ukrzyżuj" to jakie wartości ich ku temu motywują?
Tutaj warto wspomnieć, że to Faryzeusze i Kapłani , Rabini, buntowali naród przeciwko Jezusowi, ponieważ nie mogli uwierzyć, że Jezus jest Mesjaszem, bo jak to urodził się w stajni, co to za Mesjasz, oni spodziewali się Mesjasza z bogatego domu zacnych rodziców jakiś wpływowych, po prostu uważali, że zmyśla Jezus bajki.
Kto uwierzył Jezusowi -----BIEDACY uwierzyli, to nie było po honorze mądrym i bogatym.
Kiedyś po dyskusji też o Mesjaszu napisałam takie moje rozmyślanie:-----

Mesjasz
Prorocy głosili,
Żydzi wierzyli,
wytrwale czekali na ten dzień
dzień nastał i minął,
i nic się nie stało,
stajenka?
to nie cud,
to hańba dla Żyda
malutki, biedniutki
i w żłobku złożony
a gdzie ojciec i matka
z bogatej rodziny?
Mędrcy ze wschodu dary składają,
a gdzie Kapłani?
gdzie nauczyciele?
ONI -----DALEJ CZEKAJĄ. :-D
KK.
wybrana
Posty: 4341
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: wybrana »

nike pisze:
13 gru 2021, 23:00
wybrana napisała/
Pascha, obzeska, szabat, są nakazem starych poganskich wierzeń.
HAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH------ ROZEŚMIAŁ SIĘ HRABIA PO FRANCUSKU.
To porównaj ile poganskich wierzeń kultywuje się w kościele rzymskim, które to praktykują chrześcijanie katolicy.
Tak samo wyznawcy nauki Abrahama wypaczyli tą naukę.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1134
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: DonCicio »

nike pisze:
14 gru 2021, 0:23

Jezus nie mógł uczestniczyć w składaniu ofiar, bo nie był kapłanem, Jezus w świątyni nie miał nic do powiedzenia, bo nie był też rabinem.

Jezus był "Rabbi". O ile Jezus faktycznie nie należał do rodu kapłańskiego, nie był z rodu Lewiego tylko Judy, to jednak można o nim powiedzieć tak, jak określiła Go Maria ... Rabbuni - Nauczycielu:

Jan 20:16 "Jezus rzekł do niej: „Mario!”. Wtedy ona się odwróciła i powiedziała do niego po hebrajsku: „Rabbuni!” (czyli „Nauczycielu!”)"

Jezus wcale nie zaprotestował, że tak Go nazwała. Nie zrobił też tego, kiedy mianem Rabbuni - Nauczycielu, nazwał Go niewidomy, któremu Jezus przywrócił wzrok:

Mar 10:51 "Jezus zapytał go: „Co chcesz, żebym dla ciebie zrobił?”. Niewidomy poprosił: 'Rabbuni, spraw, żebym odzyskał wzrok'"

Mianem Rabbi nazwał też Jezusa przyszły uczeń, Andrzej (brat Szymona Piotra):

Jan 1:38 "Gdy Jezus się odwrócił i zobaczył, że idą za nim, zapytał: „Szukacie czegoś?”. Oni odrzekli: „Rabbi, gdzie się zatrzymałeś?”. (Rabbi znaczy „nauczyciel”)"

Nawet faryzeusze nie negowali tego, że Jezus jest "Rabbi":

Jan 3:1,2 "Był pewien faryzeusz o imieniu Nikodem, jeden z przywódców żydowskich. Przyszedł on w nocy do Jezusa i powiedział: 'Rabbi, wiemy, że jesteś nauczycielem wysłanym przez Boga, bo nikt nie mógłby dokonywać cudów, których ty dokonujesz, gdyby Bóg nie był z nim'"

Mało tego, Jezus wręcz nakazał, by Go tak nazywać:

Jan 13:13 "Zwracacie się do mnie: ‚Nauczycielu’ oraz ‚Panie’ — i słusznie, bo jestem Panem i Nauczycielem"

Właśnie dlatego Jezus mógł nauczać w synagogach i świątyni, jako Rabbi.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

BoaDusiciel
Posty: 6732
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: BoaDusiciel »

Nieziem pisze:
13 gru 2021, 23:01
Stąd, praktycznie Żydzi nie mogą być tego samego wyznania co Jezus.
No to jakiego wyznania był Jezus, od urodzin do chrztu w Jordanie ?
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1134
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
12 gru 2021, 20:43
Nie wiem wiele o świątyni jerozolimskiej i kulcie JHWH, myślałem, że od ciebie się dowiem, wszak Świadkowie, jak mniemam, kontynuują starotestamentowy kult JHWH.

Może czas zacząć poznawać religię Jezusa, która oparta była na 'Prawie Mojżeszowym', którego przestrzegał, zanim sam wprowadził 'Prawo Chrystusowe' (Gal 6:2)

Nieziem pisze:
12 gru 2021, 20:43
Nie wiem, ponieważ idąc za Jezusem, takiej wiedzy nie uzyskałem.

Nie można iść za Jezusem, nie uwzględniając Jego Ojca:

Jan 14:6 "Jezus mu rzekł: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze mnie"


Nieziem pisze:
12 gru 2021, 20:43
Jak pisałem, uważam, że Jezus do świątyni chodził spotykać ludzi, i ich nauczać. Jeśli tam się odbywał jakiś kult, Jezus w tym nie uczestniczył.

Błąd! W jakim celu do świątyni udali się rodzeni bracia Jezusa? Aby zgodnie z nakazem Jehowy Boga obchodzić święto Paschy. Czyniła tak od początków ziemskiego życia Jezusa Jego matka Maria i ojczym Józef, oraz ich dzieci
(Mat 13:55,56 / Mat 12:46):

Łuk 2:41,41 "Jego rodzice mieli zwyczaj chodzić co roku do Jerozolimy na święto Paschy. Gdy miał 12 lat, też tam poszli zgodnie z przyjętym zwyczajem"

Jezus i Jego bracia mieli w zwyczaju chodzić też na inne Żydowskie święta, np "Święto Namiotów", choć początkowo nie wierzyli, że jest Mesjaszem. Jezus pewnego razu poszedł sam, skrycie, bojąc się o swoich młodszych braci, bo wiedział, że Żydzi będą go szukać:

""Zbliżało się jednak żydowskie Święto Namiotów. (...) W rzeczywistości jego bracia nie wierzyli w niego (...) Sami idźcie na święto. Ja na nie jeszcze nie idę (...) Kiedy jednak jego bracia poszli na święto, on sam też się na nie udał — ale nie jawnie, tylko skrycie. Podczas święta Żydzi zaczęli go szukać i pytać: 'Gdzie jest ten człowiek?'" (Jan 7:2-11)

To, że wszyscy bracia chodzili razem, aby obchodzić wspólnie święta, wynikało z Prawa Mojżeszowego, które przewidywało trzy takie różne święta. W Księdze Powtórzonego Prawa, w rozdziale 16 i wersetach 16 i 17, czytamy:

„Trzy razy w roku wszyscy mężczyźni mają stanąć przed Jehową, swoim Bogiem, w miejscu, które On wybierze: podczas Święta Przaśników, podczas Święta Tygodni i podczas Święta Szałasów. Niech żaden z nich nie staje przed Jehową z pustymi rękami. Dar każdego ma być proporcjonalny do błogosławieństwa, jakiego wam udzieli Jehowa, wasz Bóg”.

Tak więc każdy mężczyzna MUSIAŁ 3 razy w roku "stanąć przed Jehową" w świątyni Jerozolimskiej! Musiał to czynić również Jezusa ... i tak czynił, jak wynika z Jana 7:10.

"Niech żaden z nich nie staje przed Jehową z pustymi rękami"
... ciekawe, jaki dar miał dla Jehowy Boga Jezus, kiedy poszedł do świątyni nieco później niż Jego bracia?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

BoaDusiciel
Posty: 6732
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: BoaDusiciel »

Pani Wybrana, Panie Nieziem - proszę Państwa - Państwo sobie poczytają, zwłaszcza str. 53-56 (wg numeracji oryginału):
https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Col ... s45-60.pdf
Fragment:
W dyskusjach wokół żydowskości Jezusa nie sposób pominąć tego, co Jezus sam o sobie miał do powiedzenia. Gdyby podczas Jego publicznej działalności ktoś postawił Mu pytanie: „Czy jesteś Żydem?”, byłoby ono dla Niego zaskakująco niezrozumiałe. Jezus był Żydem w sensie etnicznym. Narodził się z Matki-Żydówki, Maryi, a więc przyszedł na świat w łonie Izraela. Nikt nie jest w stanie poważnie zakwestionować Jego etnicznej żydowskości. Ponawiają się natomiast próby podważenia żydowskości Jezusa w sensie religijnym, podejmowane zarówno przez Żydów, jak i przez niektórych chrześcijan. Wbrew nim trzeba zauważyć i podkreślić, że w życiu i postępowaniu Jezusa rozpoznajemy znamiona typowo żydowskie: .....
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Henryk »

Nieziem pisze:
13 gru 2021, 23:01
Ale przejdźmy do świątyni, i krwawych ofiar tam składanych, tak charakterystycznych dla Izraelczyków.
Zapamiętałeś jedynie te ofiary?
Masz słabą pamięć.

Ofiary krwawe i całopalne symbolizowały jedynie całkowite poświęcenie się ludu Bożego, aż na śmierć.
Tak jak cielec w „dniu pojednania” symbolizował ofiarę naszego Pana i Mistrza, a jeden z kozłów, którego krew także tamtego dnia była użyta do kropienia Skrzyni Świadectwa (Arki Przymierza)- przedstawiała całkowitą ofiarę z życia naśladowców Jezusa.
Zapamiętałeś ofiary śniedne, z pokarmów i płynów?
Zastanawiałeś się co one przedstawiają?
Dam głowę, że nawet o tym nie pomyślałeś! :-(
Ofiary za grzechy, ofiary dziękczynne, oczyszczające…
Kol 2:16-17 BW "Niechże was tedy nikt nie sądzi z powodu pokarmu i napoju albo z powodu święta lub nowiu księżyca bądź sabatu. (17) Wszystko to są tylko cienie rzeczy przyszłych; rzeczywistością natomiast jest Chrystus."
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16482
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Bobo »

Nieziem zachowuje się mniej więcej tak:

Co to jest, ma cztery łapy, sierść, merda ogonem, szczeka i robi aport?
Odpowiedź Nieziema: to na pewno nie pies! :-D
Wszystko wskazuje na to, że Jezus był żydem z wyznania/religii ale wg. Nieziema nie był :roll:
Oszołomstwu mówię NIE!

nike
Posty: 11540
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: nike »

DonCicio pisze:
14 gru 2021, 6:58
nike pisze:
14 gru 2021, 0:23

Jezus nie mógł uczestniczyć w składaniu ofiar, bo nie był kapłanem, Jezus w świątyni nie miał nic do powiedzenia, bo nie był też rabinem.

Jezus był "Rabbi". O ile Jezus faktycznie nie należał do rodu kapłańskiego, nie był z rodu Lewiego tylko Judy, to jednak można o nim powiedzieć tak, jak określiła Go Maria ... Rabbuni - Nauczycielu:
Warto zwracać zawsze uwagę na okres o którym się rozmawia, w j. biblijnym RABIN to wielka szanowana osoba, zarządca Synagogi, MISTRZ , NAUCZYCIEL. koniecznie musiał być żonaty, bo inaczej nie mógł być RABINEM, stąd jest plotka,ze Maria z Magdali to [tajemnicza] żona Jezusa , bo był RABINEM.
Rabinem Jezus nigdy nie był, bo gdzie kończył szkoły rabinistyczne?
Druga rzecz zgadzam się,ze Jezus głosił czasami w świątyni, ale żeby porozwalać stragany, głosił na dziedzińcach Świątyni i zawsze prawie występował przeciw faryzeuszom i innym wpływowym w Izraelu.
Ludzie którzy słuchali kazań Jezusa, widzieli,że to mądry człowiek a wiec nazywali go MISTRZEM, NAUCZYCIELEM, bo jak inaczej mieli go nazywać? Rabbi---

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
13 gru 2021, 11:46
A nie uczestniczył w obrzędach religii Abrahama?
Wielcem ciekawy, jaką to religię wyznawał Abraham?
Islam? Chrześcijaństwo? Wyznawał Boga RA?
Jakie były "obrzędy" Jego religi? - Składanie ofiar z ludzi? :aaa:
Posiadała "sakramenty święte" jak chrzest, małżeństwo, kapłaństwo?

Ta jak coś napisze, to aż osłabia...
Jedynie fantazji nie można odmówić naszej "wybrance".
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1134
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: DonCicio »

nike pisze:
14 gru 2021, 11:02
RABIN to wielka szanowana osoba, zarządca Synagogi, MISTRZ , NAUCZYCIEL.

Należy jednak zauważyć, że jeżeli niektórzy faryzeusze nazywali Jezusa 'Rabbi', to musieli wysoko cenić Jego wiedzę i umiejętność nauczania:

"Był pewien faryzeusz o imieniu Nikodem, jeden z przywódców żydowskich. Przyszedł on w nocy do Jezusa i powiedział: 'Rabbi, wiemy, że jesteś nauczycielem wysłanym przez Boga, bo nikt nie mógłby dokonywać cudów, których ty dokonujesz, gdyby Bóg nie był z nim'" (Jan 3:1,2)

Inni 'Rabbi' potrzebowali do tego skończyć szkoły. Nawet faryzeusz Nikodem był nauczycielem, który musiał uznać wyższoćść Jezusa:

Jan 3:9,10 "Nikodem rzekł: „Jak to możliwe?”. Jezus mu odpowiedział: „Jesteś nauczycielem Izraela i tego nie wiesz?"
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

BoaDusiciel
Posty: 6732
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: BoaDusiciel »

Bobo pisze:
14 gru 2021, 10:55
Nieziem zachowuje się mniej więcej tak:

Co to jest, ma cztery łapy, sierść, merda ogonem, szczeka i robi aport?
Odpowiedź Nieziema: to na pewno nie pies! :-D
Wszystko wskazuje na to, że Jezus był żydem z wyznania/religii ale wg. Nieziema nie był :roll:
Mnie się zdaje, że przedstawiono już dużo argumentów za tym, że Jezus był Żydem z pochodzenia i wyznania.
Jeśli oponenci nadal trwają przy swoim, to proszę o przedstawienie argumentów na to, że Jezus nie był Żydem z pochodzenia lub wyznania.
Oczywiście fakt, że nie napisano o obrzędach praktykowanych przez Jezusa nie jest takim argumentem, bo to dowodzi jedynie braku informacji, a nie braku praktykowania obrzędów.
Jeśli o kimś napisano, że chodzi na msze w KK, ale nie napisano że przystępuje do spowiedzi i komunii, to nie można twierdzić, że nie przystępuje.
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

nike
Posty: 11540
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: nike »

DonCicio Nikodem to był ukrywający się słuchacz Jezusa, i ponieważ słowo Rabin było wysoko cenione więc zwracał się do Jezusa Rabbi, bo pewnie nie znał wyższego odpowiedniego słowa dla Jezusa Pana.
Ale wskaż innego faryzeusza który uczciwie nazywa Jezusa Rabbbi? Może znalazł by się jakiś prześmiewca to się zgadzam.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1134
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: DonCicio »

nike pisze:
14 gru 2021, 12:32
Ale wskaż innego faryzeusza który uczciwie nazywa Jezusa Rabbbi?

"Potem Józef z Arymatei — który był uczniem Jezusa, ale się z tym krył ze strachu przed Żydami — poprosił Piłata, żeby mógł zabrać ciało Jezusa, a Piłat mu pozwolił. Przyszedł więc i zabrał ciało" (Jan 19:39)

Skoro Józef z Arymatei, "poważany członek Rady" (Mar 15:1, 43) był "uczniem" Jezusa, to kim był Jezusa dla Józefa? Czy nie nauczycielem - "Rabbi"?

Summa summarum. Jezus był nauczycielem - "Rabbi", ale nie pełnił funkcji rabina synagogi.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Nieziem
Posty: 772
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
13 gru 2021, 14:40
A co oznaczają słowa Jezusa, odnośnie faryzeuszy i uczonych w Piśmie:
Mat 23:1-4 „Wtedy Jezus przemówił do tłumów i do swoich uczniów: 'Na miejscu Mojżesza usadowili się uczeni w piśmie i faryzeusze. Dlatego czyńcie wszystko, co wam mówią, ale nie naśladujcie tego, co robią, bo mówią, ale sami tak nie postępują. Wiążą wielkie ciężary i wkładają je ludziom na barki, a sami nie chcą ich nawet ruszyć palcem'”

… czy nie świadczy to, że faryzeusze i uczeni w Piśmie jednak nauczali też Prawa Mojżeszowego, do czego Jezus zachęcał Żydów?
Do rzeczy duchowych należy przykładać duchową miarę. Ta wypowiedź Jezusa nie zawiera uniwersalnej zasady by czynić wszystko, co mówią faryzeusze i uczeni w piśmie. Słowa te zostały wypowiedziane w konkrtenej sytuacji, i miały na celu wykazanie hipokryzji tych, którzy na mównicy Mojżeszowej zasiedli. Uniwersalna zasada pojawia się natomiast przy okazji wydarzenia na górze Tabor, gdy Mojżesz i Eliasz rozmawiają z Jezusem, i głos z obłoku się odzywa:
To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie! (Mat.17.5)
oraz gdy Jezus poleca nauczać:
Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody... Ucząc je przestrzegać wszystkie go, co wam przykazałem. (Mat.28.19)
O rozdźwięku miedzy tym, co głosił Jezus a faryzeusze, już pisałem. Jeśli ktoś różnicy nie widzi, i chce czynić wszystko, co mówią faryzuesze, cóż, literalnie słucha Jezusa, ale błądzi, bo Na tym polega wasz błąd, że nie znacie Pism ani mocy Bożej. (Mat.22.29)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jezus Chrystus”