Prawda Objawiona

Dlaczego powinniśmy ja czytać, wasze opinie na jej temat oraz ciekawe strony na temat Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
kansyheniek
Posty: 3041
Rejestracja: 22 wrz 2007, 18:55
Lokalizacja: Kleve,Niemcy

Re: Prawda Objawiona

Post autor: kansyheniek »

booris pisze:
25 gru 2022, 10:54
KRK pisze:
25 gru 2022, 2:02
BIBLIA JEST RZYMSKOKATOLICKA
Jedyny, Niepowtarzalny, Prototyp, Pierwowzór, Oryginał Biblii, to Święta Natchniona Rzymskokatolicka Biblia, Pismo Święte Wulgata, Którą stworzył Święty Apostolski Powszechny Kościół Rzymskokatolicki w IV wieku !
Nie bardzo rozumiem...czy to znaczy ze Biblia zostala napisana dopiero w czwartym wieku? Wczesniej nie istniala?
Mam tez problem z tym stworzeniem Biblii przez Kosciol Rzymski,bo Wulgata jest tlumaczeniem z aramejskiego i greki na lacine,dokonanym przez Hieronima ze Strydonu na przelomie IV i V wieku.
Wiadomo powszechnie, że zarówno Kodeks Synajski jak i Kodeks Watykański to IV czy V wiek. Rękopisy Qumrańskie są jeszcze starsze ale tam mamy tylko Biblię Hebrajską.
Czegoś takiego jak Katolicka Biblia nie ma.
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Prawda Objawiona

Post autor: booris »

kansyheniek pisze:Czegoś takiego jak Katolicka Biblia nie ma.
Mi nie musisz tego mowic. :) Bylem ciekaw jak autor posta uzasadni swoja wersje powstania Biblii,ale nie odpowiedzial.

Awatar użytkownika
kansyheniek
Posty: 3041
Rejestracja: 22 wrz 2007, 18:55
Lokalizacja: Kleve,Niemcy

Re: Prawda Objawiona

Post autor: kansyheniek »

booris pisze:
04 sty 2023, 18:29
kansyheniek pisze:Czegoś takiego jak Katolicka Biblia nie ma.
Mi nie musisz tego mowic. :) Bylem ciekaw jak autor posta uzasadni swoja wersje powstania Biblii,ale nie odpowiedzial.
W zasadzie nie pisałem do Ciebie czy w ogóle do kogoś...

Biblia jest dziedzictwem całej ludzkości nawet jeśli ktoś podchodzi do niej tylko i wyłącznie jak do literackiego dzieła.
Jeśli jednak ktoś podchodzi do Biblii jak do Księgi Świętej nie może podchodzić do niej jak do Księgi Katolickiej, Protestanckiej czy Prawosławnej.
Takie podejście to absurd.
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wuka »

Biblia jest dziedzictwem całej ludzkości nawet jeśli ktoś podchodzi do niej tylko i wyłącznie jak do literackiego dzieła.
Zgadzam się z tobą w tej sprawie. Uważam też, że wszelkie Pisma tego typu rozsiane po całym świecie należy tak właśnie traktować. Kiedy ludzie zaczynają wierzyć w świętość jakiejś księgi od razu zaczynają się antagonizmy i praprzyczyny wojen, małych i dużych.
"Enuma Elisz" (Enuma elisz – Wikipedia, wolna encyklopedia) jest jednym z najwspanialszych tekstów - więcej tu: https://www.starozytnysumer.pl/podstron ... elisz.html zasługuje na to miano i na jego podstawie swoją wiarę i opowieści oparło wiele kultur. Jest nieprawdą, że "tylko Biblia" zawiera prawdę, całą prawdę.
Raczej jest ona zbiorem tekstów przeredagowanych i zapożyczonych z przeróżnych kultur, głównie tych z Wschodu.
Buddhavacana jest święta dla buddystów i ciekawe, dlaczego z jej powodu żadnej wojny nie wszczęto... pytanie retoryczne.
Podejrzewam, że dlatego iż u podstaw agresywnych religii (i ich ksiąg świętych) leży "nie ten bóg", nie TEN BÓG- Ojciec Pana Jezusa.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: Prawda Objawiona

Post autor: RN »

Biblia składa się z wielu warstw, ale te warstwy nie tworzą jedności.
Główne warstwy to;
1. Historyczna
2. Prorocka
3. Nauki moralne

1. Historyczną nalezy traktować póki co z przymruzeniem oka i poddawać nieustannym badaniom.
2 Prorocką nalezy uznac za szkodliwa dla siebie i ja odrzucić. Nie nalezy oczywiście tego niszczyc, jedynie odłozyć na półkę z napisem ''starozytna fantastyka''.
3. Nauki moralne nalezy badac i konfrontować z własnymi doswiadczeniami. Wydaje się, że wiele z nich ma znaczenie uniwersalne i ponadczasowe, dlatego powinno się z nich czerpać.
Z innych pomniejszych warstw, jak np. warstwa poetycka, poddać ją jedynie subiektywnej ocenie. Jezeli komus sie to podoba niech sie podoba. Jezeli nie to nie, bez jakiś wyrzutów czy robie dobrze czy może sie mylę.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wuka »

3. Nauki moralne nalezy badac i konfrontować z własnymi doswiadczeniami. Wydaje się, że wiele z nich ma znaczenie uniwersalne i ponadczasowe, dlatego powinno się z nich czerpać.
Dokładnia tak jest. Te nauki ponadczasowe, uniwersalne są jakimś "cudem" znane każdej populacji, w każdym czasie i miejscu na ziemi. Taki swoisty Dekalog wpisany w ludzkie serca.
Właśnie z tego powodu ja mam dylemat nie lada. A mam tu na myśli tzw. drogę zbawienia pokazaną/przekazaną nam w Biblii i traktowanie jej jako jednej-jedynej dla wszystkich ludzi żyjących w każdym czasie. To mi się nie spina. (trafne są twoje przemyślenia w temacie "depresja").

Awatar użytkownika
kansyheniek
Posty: 3041
Rejestracja: 22 wrz 2007, 18:55
Lokalizacja: Kleve,Niemcy

Re: Prawda Objawiona

Post autor: kansyheniek »

wuka pisze:
06 sty 2023, 10:38
Biblia jest dziedzictwem całej ludzkości nawet jeśli ktoś podchodzi do niej tylko i wyłącznie jak do literackiego dzieła.
Zgadzam się z tobą w tej sprawie. Uważam też, że (...)
W jakiej konkretnie wypowiedzi się ze mną zgadzasz bo chyba nie rozumiem?
Ja wcale nie traktuję Biblii wyłącznie jako tekst literacki.
Zresztą w zasadzie nikt jej tak nie traktuje w naszym kręgu kulturowym.
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wuka »

kansyheniek pisze:
06 sty 2023, 14:48
wuka pisze:
06 sty 2023, 10:38
Biblia jest dziedzictwem całej ludzkości nawet jeśli ktoś podchodzi do niej tylko i wyłącznie jak do literackiego dzieła.
Zgadzam się z tobą w tej sprawie. Uważam też, że (...)
W jakiej konkretnie wypowiedzi się ze mną zgadzasz bo chyba nie rozumiem?
Ja wcale nie traktuję Biblii wyłącznie jako tekst literacki.
Zresztą w zasadzie nikt jej tak nie traktuje w naszym kręgu kulturowym.
Odniosłam się do tej myśli, i tylko do tej, że Biblia jest dziedzictwem ludzkości. Za nieścisłość w cytowaniu przepraszam.

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Wiedźmin123 »

Wszystko co jest zawarte w Piśmie Świętym jest świętą prawdą, bo to Pismo jest natchnione i osobiście redagowane przez Boga.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wybrana »

Stary Testament przedstawia ekumenię wiary przedstawioną przez piszących te pisma.
Wiemy, że najpierw był głoszony ustny przekaz pewnych prawd i wyobrażeń. Ten przekaz postanowiono utrwalić na piśmie. Piszący te pisma czerpali wiedzę z dawnych przekazów ustnych zasłyszanych w różnych miejscach swojego pobytu. Utworzono na podstawie tych zasłyszeń formę religijną, której celem było scalenie życia ludzi z wyznawaniem pewnych zasad moralnych i społecznych. To były spisane formy pojmowania wiary z uwzględnieniem prototypów przeszłości i chęcią jej ulepszania, by bardziej prawo etyczne i moralne scalało tą społeczność z chęcią służenia Bogu jakiego wówczas pojmowano i znano.
Nowy Testament jest prawdą objawioną przez samego Boga.
Naucza nas o tym, że Bóg Ojciec, który jest Ojcem wszystkich ludzi, kocha nas wielką i bezwarunkową miłością. Miłością, która wnosi piękno i dobro do naszego życia.
Żyjemy w ciele, które nas ogranicza i tworzy pokusy grzechy. Jednak otrzymaliśmy od Boga pomocną dłoń, by Duchem uświęcać ciało a nie ulegać pokusą grzechu. Duch Boży ujarzmia żądzę ciała ale trzeba pragnąć go przyjąć do swojego życia. Trzeba zaprosić Ducha Świętego, by w nas mieszkał i królował. Bez naszej woli i naszego wyrażonego pragnienia trudno jest, by Duch Boży na siłę w nas mieszkał. Nasza wola decyduje jakiego Ducha pragniemy królowania. Gdy będziemy poddawali się złu, to zły duch nas obezwładni.
Słowo Boże ma moc, dlatego w swych słowach musimy wyrażać swoje pragnienia. Bardzo pomaga nam w tym modlitwa i oczy zwrócone na Ewangelię Zbawienia. Trzeba przyjąć Ewangelię Zbawienia jako jedyną prawdę dla chrześcijanina. Ta Ewangelia zgłosi, że to miłość i miłosierdzie ma królować w naszym życiu. Wyrządzona krzywda drugiemu człowiekowi jawnie i z premedytacją - jest pogwałceniem tej miłości.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wuka »

Ewangelię Zbawienia
Co masz na myśli? Te 4 kanoniczne, czy piszesz o czymś innym (może nie załapałam).
Właśnie o zbawieniu, ale nieco inaczej mówi autor w temacie o gnozie (http://www.biblia.webd.pl/viewtopic.php?f=54&t=17061 )

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wybrana »

Gnoza, to nie tylko poznanie ale wyraża ona zawartą więź między wierzącym a Bogiem. Ta więź jest procesem postępującym we wzroście duchowego światła.
Prawdziwe światło jakie oświeca człowieka jest w nas - wewnątrz nas.
W wierze dojrzewamy i wzrastamy.
To dojrzewanie i wzrost następuje poprzez gnozę człowieka.
Dlatego bardzo ważne są nasze pragnienia tego duchowego wzrostu i poznania.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Prawda Objawiona

Post autor: Nieziem »

wybrana pisze:
29 sty 2023, 13:18
...Bóg Ojciec, który jest Ojcem wszystkich ludzi, kocha nas wielką i bezwarunkową miłością.
(...)
Trzeba przyjąć Ewangelię Zbawienia jako jedyną prawdę dla chrześcijanina.
Rzym.3,29
Natomiast co do Boga: Czy jest On tylko Bogiem Żydów? A pogan już nie? Oczywiście, jest On Bogiem również pogan.

Czy jest On Bogiem tylko chrześcijan?
Jeśli jest Ojcem wszystkich ludzi to dziwne by było gdyby był Bogiem tylko niektórych ludzi.

Nie spotkałem człowieka, który by nie był Jego dzieckiem. A nie każdy mienił się chrześcijaninem.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wybrana »

Nieziem pisze:
29 sty 2023, 22:46
wybrana pisze:
29 sty 2023, 13:18
...Bóg Ojciec, który jest Ojcem wszystkich ludzi, kocha nas wielką i bezwarunkową miłością.
(...)
Trzeba przyjąć Ewangelię Zbawienia jako jedyną prawdę dla chrześcijanina.
Rzym.3,29
Natomiast co do Boga: Czy jest On tylko Bogiem Żydów? A pogan już nie? Oczywiście, jest On Bogiem również pogan.

Czy jest On Bogiem tylko chrześcijan?
Jeśli jest Ojcem wszystkich ludzi to dziwne by było gdyby był Bogiem tylko niektórych ludzi.

Nie spotkałem człowieka, który by nie był Jego dzieckiem. A nie każdy mienił się chrześcijaninem.
Chrześcijanin, to nie ten człowiek co przyjął chrzest, lecz ten, co żyje w wierze Chrystusowej.
A wiara Chrystusowa objawia się życiem w miłości. To miłość uświęca życie.
Nie zapominaj, że są też dzieci diabelskie. Stają się nimi ludzie, co wybierają zło i trwają do końca w tym wyborze.
Wszyscy jesteśmy stworzeniami Bożymi, lecz dziećmi Bożymi stajemy się przez Uświęcenie swego życia w miłości.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wuka »

Nieziem pisze:
29 sty 2023, 22:46
wybrana pisze:
29 sty 2023, 13:18
...Bóg Ojciec, który jest Ojcem wszystkich ludzi, kocha nas wielką i bezwarunkową miłością.
(...)
Trzeba przyjąć Ewangelię Zbawienia jako jedyną prawdę dla chrześcijanina.
Rzym.3,29
Natomiast co do Boga: Czy jest On tylko Bogiem Żydów? A pogan już nie?
Oczywiście, jest On Bogiem również pogan.


Czy jest On Bogiem tylko chrześcijan?
Jeśli jest Ojcem wszystkich ludzi to dziwne by było gdyby był Bogiem tylko niektórych ludzi.

Nie spotkałem człowieka, który by nie był Jego dzieckiem. A nie każdy mienił się chrześcijaninem.
Wszyscy ludzie pochodzą od jednego Stwórcy. Chociaż nazywają Go różnym imieniem, to wszyscy mamy jedno Źródło. Słusznie przytaczasz ten werset. To ludzie, a właściwie coraz to nowe nauki ludzkie tworzą podziały i segregacje. Jednym "dają" od razu niebo, innych bezmyślnie wrzucają do piekła, do tego tworzą jakieś progi zbawienia. Masakra, co się dzieje z religiami.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Biblii”