Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie do wierzących w duszę (jakoby), nieśmiertelną
Autor Wiadomość
dako 

Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 874
Wysłany: 2011-05-23, 23:34   

Anowi napisał/a:

ze strachu

przed czym ?
_________________
 Niemniej nadchodzi godzina, i teraz jest, gdy prawdziwi czciciele będą czcić Ojca duchem i prawdą, bo właśnie takich szuka Ojciec, aby go czcili.
(Jan 4:23)
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-05-23, 23:55   

ze strachu przed nieznanym - gdy Bóg powiedział "gdy zjecie - umrzecie" - nie wiedzieli co to znaczy - w Raju nie było śmierci, a jeszcze "kolega z podwórka" powiedział, że Ojciec tak tylko straszy, że tak naprawdę o co innego chodzi - o wiedzę, która daje władzę. I nie umarli, choć w trudzie i pocie dnia żyli - śmierć syna była tylko snem - bowiem krew jego z ziemi wołała - a więc gdzieś tam nadal żył. Bardzo biblijna nauka.
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Nabuko 

Dołączył: 28 Paź 2007
Posty: 13
Wysłany: 2011-05-24, 00:45   

dako napisał/a:
Cytat:
Który Cię najbardziej interesuje i od którego zacząć?

interesuje mnie raczej temat skąd się bierze grupowa wiara w ten nie biblijny i nie racjonalny pogląd na temat nieśmiertelności duszy ..


Jak pisałem wcześniej jestem trochę zajęty i cieszę się, że nie zechciałeś mnie rozliczyć z tego co obiecałem się zrobić.
Natomiast sprawa przyczyny tak powszechnej wiary w tę naukę jest dość prosta i oczywista.
Po pierwsze kasa i władza. Nauka o duszy pozwala utrzymywać masy w poddaństwie. Przywódców religijnych przecież nic nie kosztuje, nobilitować wszystkich prowadzących najbardziej nawet nędzny żywot, wmawiając im, że przecież mają nieśmiertelną duszę, co czyni ich równymi bogaczom i władcom i że wszystkie cierpienia i krzywdy jakie doznają teraz, odbiją sobie po śmierci. A w zamian za takie slogany mogą nieustannie czerpać kasę od owieczek na wszelkie "modlitwy za dusze zmarłych" i straszyć ludzi tym co to się niby stanie z ich duszą jeśli będą postępować nie tak jak oni ich nauczają.
W takich religiach jak Hinduizm, bez wiary w duszę upadła by nauka o reinkarnacji, a z nią cała "mitologia o wędrówce dusz".
Po drugie to najlepsza droga do ukrycia prawdy o istotach duchowych, które stale egzystują w naszym otoczeniu
Wystarczy poczytać pierwszą z brzegu Ewangelię Mateusza, by się przekonać, że Jezus na równi poważnie z leczeniem chorych traktował usuwanie z ciał ludzkich "demonów". Nie mamy podstaw twierdzić, że dostęp tych istot do umysłów i ciał ludzkich w naszych czasach został jakoś zablokowany. Tylko gdy ich poczynania przypiszemy jakimś tam duszom zmarłych osób, można udawać że te istoty nie istnieją i nie przebywają wśród nas.
Zatem wiara w nieśmiertelną duszę ludzką jest najważniejsza dla istot duchowych, które dzięki temu ukrywają swoje uczynki i wpływ na ludzi. Trudno się więc dziwić, że doprowadziły naukę o nieśmiertelnej duszy na piedestały myśli teologicznej. Zysk jest obopulny, zarówno dla "duchów", jak i dla "pasterzy".

To tak w skrócie, bo oczywiście to można znowu na wiele sposobów tłumaczyć, to są tylko dwa główne powody.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-05-24, 00:55   

Nabuko napisał/a:

Zatem wiara w nieśmiertelną duszę ludzką jest najważniejsza dla istot duchowych, które dzięki temu ukrywają swoje uczynki i wpływ na ludzi. Trudno się więc dziwić, że doprowadziły naukę o nieśmiertelnej duszy na piedestały myśli teologicznej. Zysk jest obopólny, zarówno dla "duchów", jak i dla "pasterzy".

To tak w skrócie, bo oczywiście to można znowu na wiele sposobów tłumaczyć, to są tylko dwa główne powody.


a gdy poślubiali córki ziemskie - rodziły im herosów, półbogów, silnych, nieśmiertelnych mocarzy
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2011-05-24, 20:37   

Anowi napisał/a:
I nie umarli

umarli umarli, nie od razu, ale umarli, w końcu Bóg nie powiedział kiedy dokładnie umrą, powiedział tylko, że umrą i się stało
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
dako 

Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 874
Wysłany: 2011-05-24, 21:57   

Nabuko napisał/a:
To tak w skrócie, bo oczywiście to można znowu na wiele sposobów tłumaczyć, to są tylko dwa główne powody.

nie mogę się nie zgodzić ...
_________________
 Niemniej nadchodzi godzina, i teraz jest, gdy prawdziwi czciciele będą czcić Ojca duchem i prawdą, bo właśnie takich szuka Ojciec, aby go czcili.
(Jan 4:23)
 
 
Nabuko 

Dołączył: 28 Paź 2007
Posty: 13
Wysłany: 2011-05-24, 22:02   

dako napisał/a:
Nabuko napisał/a:
To tak w skrócie, bo oczywiście to można znowu na wiele sposobów tłumaczyć, to są tylko dwa główne powody.

nie mogę się nie zgodzić ...


A czy mógłbyś szerzej wyjaśnić z czym się nie zgadzasz i dlaczego?

EDIT:
Przepraszam, z rozpędu źle przeczytałem :)

Prośba więc nieaktualna. Ale chętnie bym poczytał co myślisz w tym temacie. Lub może masz jakieś głębsze przemyślenia w temacie który próbowałem rozwijać wcześniej. Czyli jeśli nie dusza nieśmiertelna, to co i jak, nas tak naprawdę łączy ze Stwórcą?
 
 
dako 

Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 874
Wysłany: 2011-05-24, 22:16   

co masz konkretnie na myśli ? co nas pcha w stronę Boga ? czy jaką wspólną cechą się charakteryzujemy ?
_________________
 Niemniej nadchodzi godzina, i teraz jest, gdy prawdziwi czciciele będą czcić Ojca duchem i prawdą, bo właśnie takich szuka Ojciec, aby go czcili.
(Jan 4:23)
 
 
Nabuko 

Dołączył: 28 Paź 2007
Posty: 13
Wysłany: 2011-05-24, 22:22   

dako napisał/a:
co masz konkretnie na myśli ? co nas pcha w stronę Boga ? czy jaką wspólną cechą się charakteryzujemy ?


Chodzi mi o rodzaj "monitoringu", który zgodnie ze zdrowym rozsądkiem musi mieć Stwórca by znać nasze działania i mieć możliwość kontroli. Myślałeś nad tym?
 
 
dako 

Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 874
Wysłany: 2011-05-24, 22:40   

Nabuko napisał/a:
Myślałeś nad tym?

myślałem .. i nieraz kiedy znalazłem się w wielkim tłumie ludzi zastanawiałem się jak Bóg się każdemu przygląda .. trochę światła rzuca tu wszechświat ..
i ilość gwiazd we wszystkich galaktykach . jeśli Bóg zna je po imieniu , to takie przyglądane się ludziom to już raczej mały pryszcz :)
pisze nawet że ptak nie spada bez wiedzy Boga ..
zresztą tak potężna inteligencja która jet w stanie zaprojektować taką różnorodność na naszym świecie , skonstruować najlepszy nośnik pamięci jakim jest dna . to raczej prześwietlenie nas i ocena naszej osoby to dla Boga nie problem .. tak mi wie wydaję ..
a z drugiej strony nie sądzę ze jesteśmy kontrolowani ...raczej obserwowani ...
_________________
 Niemniej nadchodzi godzina, i teraz jest, gdy prawdziwi czciciele będą czcić Ojca duchem i prawdą, bo właśnie takich szuka Ojciec, aby go czcili.
(Jan 4:23)
 
 
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2011-05-24, 22:47   

Nabuko napisał/a:
Jak pisałem wcześniej jestem trochę zajęty i cieszę się, że nie zechciałeś mnie rozliczyć z tego co obiecałem się zrobić.
Natomiast sprawa przyczyny tak powszechnej wiary w tę naukę jest dość prosta i oczywista.
Po pierwsze kasa i władza. Nauka o duszy pozwala utrzymywać masy w poddaństwie. Przywódców religijnych przecież nic nie kosztuje, nobilitować wszystkich prowadzących najbardziej nawet nędzny żywot, wmawiając im, że przecież mają nieśmiertelną duszę, co czyni ich równymi bogaczom i władcom i że wszystkie cierpienia i krzywdy jakie doznają teraz, odbiją sobie po śmierci. A w zamian za takie slogany mogą nieustannie czerpać kasę od owieczek na wszelkie "modlitwy za dusze zmarłych" i straszyć ludzi tym co to się niby stanie z ich duszą jeśli będą postępować nie tak jak oni ich nauczają.
W takich religiach jak Hinduizm, bez wiary w duszę upadła by nauka o reinkarnacji, a z nią cała "mitologia o wędrówce dusz".
Po drugie to najlepsza droga do ukrycia prawdy o istotach duchowych, które stale egzystują w naszym otoczeniu
Wystarczy poczytać pierwszą z brzegu Ewangelię Mateusza, by się przekonać, że Jezus na równi poważnie z leczeniem chorych traktował usuwanie z ciał ludzkich "demonów". Nie mamy podstaw twierdzić, że dostęp tych istot do umysłów i ciał ludzkich w naszych czasach został jakoś zablokowany. Tylko gdy ich poczynania przypiszemy jakimś tam duszom zmarłych osób, można udawać że te istoty nie istnieją i nie przebywają wśród nas.
Zatem wiara w nieśmiertelną duszę ludzką jest najważniejsza dla istot duchowych, które dzięki temu ukrywają swoje uczynki i wpływ na ludzi. Trudno się więc dziwić, że doprowadziły naukę o nieśmiertelnej duszy na piedestały myśli teologicznej. Zysk jest obopulny, zarówno dla "duchów", jak i dla "pasterzy".

Wobec głębi tych przemyśleń, przedstawionych przez Ciebie tez i wniosków, walę się w cherlawą pierś i przyznaję, że moje pytania inicjujące ten wątek, były faktycznie bardzo prymitywne... :roll:
_________________
Cytat:
Gość Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)
 
 
Nabuko 

Dołączył: 28 Paź 2007
Posty: 13
Wysłany: 2011-05-24, 23:05   

[quote="Eutychus"]
Nabuko napisał/a:

Wobec głębi tych przemyśleń, przedstawionych przez Ciebie tez i wniosków, walę się w cherlawą pierś i przyznaję, że moje pytania inicjujące ten wątek, były faktycznie bardzo prymitywne... :roll:


Jeśli Ty na poważnie to dziękuję za uznanie. Ale znowu używasz tego słowa "prymitywne". To był przypadek, że wtedy go użyłem. Równie dobrze mogłem napisać "prostych", lub "krótkich" pytań. Nie miałem naprawdę nic do Ciebie i Twoje oburzenie było niepotrzebne.
 
 
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2011-05-24, 23:10   

Nabuko napisał/a:
Jeśli Ty na poważnie to dziękuję za uznanie. Ale znowu używasz tego słowa "prymitywne". To był przypadek, że wtedy go użyłem. Równie dobrze mogłem napisać "prostych", lub "krótkich" pytań. Nie miałem naprawdę nic do Ciebie i Twoje oburzenie było niepotrzebne.

Ok.
Nie było i nie ma sprawy - Szufla? :-D
_________________
Cytat:
Gość Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)
 
 
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2011-05-24, 23:14   

PostScriptum: Zauważ, że na te "proste", "krótkie" pytania, zagorzali zwolennicy nieśmiertelności duszy,
nie zdołali wyartykuować dotąd, żadnych merytorycznych odpowiedzi... 8-)
_________________
Cytat:
Gość Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)
 
 
dako 

Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 874
Wysłany: 2011-05-24, 23:22   

nie wywołuj wYlka z lasu
_________________
 Niemniej nadchodzi godzina, i teraz jest, gdy prawdziwi czciciele będą czcić Ojca duchem i prawdą, bo właśnie takich szuka Ojciec, aby go czcili.
(Jan 4:23)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 10