Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: kostek
2010-08-19, 15:41
Wymowa Imienia
Autor Wiadomość
din 

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 2289
Wysłany: 2011-08-08, 21:15   

Fedorowicz napisał/a:


Nie mieli wymawiać Tetragramatonu(jod, he, waw, he).Podczas modlitwy oraz odczytywania Tory w synagodze używa się terminu "Ad-naj" czyli "mój Pan", Podczas zwyczajnych rozmów i w tekstach pisanych używa się określenia "Haszem"- "to wyjątkowe Imię".


Czyli znali imię. Nie chodziło o JHWH. Moim zdaniem nie wymawiali imienia dostępnego kapłanom..

Lub również zamieniali na cżąstke Jo.

Czy każdy ma się posługiwać słowem JHWH ? Nie. Moim zdaniem wymowa powinna być taka jaka jest w tekstach biblii..

A tam mamy cząstki "Jeho" "Jo" "Jah"
:
To raczej prawdopodobne że cząstka "Jehom", "Jehmeh", "Jahmeh", "Jahram" czy "Joro"
mogły by być zamiennkiem dla JAHAOH.

Imię Jehowa też jest w tekstach biblijnych bardzo często używana.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2011-08-08, 21:31   

EMET:
User Fedorowicz w swoim post -
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#191685

napisał m.in.:
Tak przetłumaczono błędnie w Biblii Tysiąclecia, ja podałem tłumaczenie ortodoksyjne zgodne z oryginałem.

Zapodane - przez Usera Fedorowicza - tzw. "tłumaczenie ortodoksyjne zgodne z oryginałem" - jest po prostu czczą przechwałką na modłę Usera - takich a nie innych - judaistycznych interpretacji.
Jest to w stylu translacji tekstu Bereszith 2:7b, c, gdzie: zamiast wiernej translacji, mamy wariant interpretacyjny judaistyczny, nie zaś odzwierciedlenie zapisu tekstu Biblii Hebrajskiej.

Proszę więc o ponowne zapodanie owego 'tłumaczenia ortodoksyjnego zgodnego z oryginałem'; bodajże chodzi o tekst Szemoth 3:15...
Ocenimy wtedy, "jak to ze lnem było"...

A zatem...(?)

No, chyba, ze User robi się tzw. 'strażnikiem pieczęci' i to On decyduje jaka translacja spełnia normy ortodoksji?


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-08-08, 21:34   

Cytat:
Mała dygresja z mojej strony.
ortodoksyjnym opiera się na Talmudzie i Torze, natomiast judaizm Tory to judaizm świątynny
Pan nie rozumie,że Tora Pisana,Tora Szebektaw nierozerwalnie łączy się z Torą Ustną - Torą Szebaalpe, którą "Mosze otrzymał na Synaju, przekazał Joszuemu, ten przekazał Starszym, Starsi Prorokom, Prorocy ludziom Wielkiego Zgromadzenia" (Pirke Awot 1:1).Mało tego,Tora Pisana jest niezrozumiała bez Tory Ustnej.Pojęcia takie jak "judaizm świątynny,rabiniczny,tradycja jahwistyczna,elohistyczna,kapłańska"itd.to pojęcia chrześcijańskie,których wymyślanie miało na celu zdyskredytować i pomniejszyć judaizm, przedstawić judaizm jako religię minioną, która już nie obowiązuje.
Cytat:
Czyli znali imię.
Wymawiać mógł tylko Arcykapłan w Bet Hamikdasz – Świątyni, podczas bardzo wyjątkowych modlitw.
Cytat:
User robi się tzw. 'strażnikiem pieczęci' i to On decyduje..

Ja podałem komentarz Rasziego,nie swój.Szkoda,że pana kompletnie nie zainteresował,a od mędrców warto się uczyć(moim skromnym zdaniem).co zalecam wszystkim na forum ;-) .
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
 
 
din 

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 2289
Wysłany: 2011-08-08, 21:44   

Fedorowicz napisał/a:
Wymawiać mógł tylko Arcykapłan w Bet Hamikdasz – Świątyni, podczas bardzo wyjątkowych modlitw. .


To zależy raczej o którą wersje imienia chodziło. A chodziło najpewniej o tą która była nieogólnie dostępna poszczególnym z narodu.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2011-08-08, 22:13   

EMET:

User Fedorowicz napisał w swoim post -
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#191703

m.in.: Ja podałem komentarz Rasziego,nie swój.Szkoda,że pana kompletnie nie zainteresował,a od mędrców warto się uczyć(moim skromnym zdaniem).co zalecam wszystkim na forum .

Tak się składa, iż posiadam wydania Biblii Hebrajskiej z komentarzami Rashi'ego; i co z tego? ;-)

Jeśliby User Fedorowicz zapodał najpierw poprawną - wg wymogów filologicznych - translację jakiegoś tekstu Biblii Hebrajskiej a następnie podał obok /czy poniżej/ jakikolwiek komentarz: czy to Rashi'ego, czy to kogoś innego - to moja pełna zgoda.
Lecz, jeśli obowiązującym się czyni translację na judaistyczną modłę interpretacyjną - takiej lub innej szkoły [w tym i Rashi'ego: z jego 'komentarzem ciągłym', np.] - to niejako próbuje ustawić i ukierunkować się kogoś. To przypomina podejście do Księgi Szir Haszszirim [Pieśń nad Pieśniami], gdzie nadrzędną metodą jest alegoryczność wg Rashi'ego, nie zaś wierność wg zapisu tekstu wg BH. Przykładowo: w Targumie Onqelosa mamy w Szir Haszszrim 1:2 wyrażenie od < tălmûdh > -- ותלמודא

Dla przypomnienia mój post -
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#169974


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
Ostatnio zmieniony przez EMET 2011-08-08, 23:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2011-08-08, 22:17   

Fedorowicz napisał/a:
Pan nie rozumie,że Tora Pisana,Tora Szebektaw nierozerwalnie łączy się z Torą Ustną - Torą Szebaalpe, którą "Mosze otrzymał na Synaju, przekazał Joszuemu, ten przekazał Starszym, Starsi Prorokom, Prorocy ludziom Wielkiego Zgromadzenia" (Pirke Awot 1:1).Mało tego,Tora Pisana jest niezrozumiała bez Tory Ustnej.
Jednak tego rodzaju podejściem opieramy się na tym co nie jest napisane, a nie na tym co jest napisane, więc mamy niejako wolną amerykankę, gdzie łatwo o manipulację, bo czy wcześniejsze nad wyraz jasne słowa jakie przytoczyłem z Elleh Haddebarim mogą oznaczać co innego niż czytamy...? Czy nakaz, aby zbierać się w jedynym konkretnym miejscu wybranym przez Boga IHWH w ustalone święta w celu złożenia ofiary oznacza, że w owym miejscu jednak można się nie stawiać, nie ofiarować nic Bogu w tym miejscu, lub jeszcze coś innego...? Czyżbyśmy czytali dwie różne Tory...? A może tłumaczenie na język polski jest całkiem błędne i nie oznacza ono tego co w oryginale...?
Cytat:
Pojęcia takie jak "judaizm świątynny,rabiniczny,tradycja jahwistyczna,elohistyczna,kapłańska"itd.to pojęcia chrześcijańskie,których wymyślanie miało na celu zdyskredytować i pomniejszyć judaizm, przedstawić judaizm jako religię minioną, która już nie obowiązuje.
O ile teoria czterech źródeł wyróżniająca tradycje jahwistyczną, elohistyczną, kapłańską i deuteronomiczną powstała w obrębie chrześcijaństwa, to jednak do Pisma podchodziła z dużą dozą sceptycyzmu, czego efektem było chociażby twierdzenie, że Tora powstała w czasach po niewoli babilońskiej, czym też do dzisiaj posługuje się teologia liberalna, a z czym też nie sposób się zgodzić. Niemniej jednak takie pojęcie jak judaizm rabiniczny różniące się zasadniczo od definicji judaizmu świątynnego to nie tylko puste slogany, ale fakty historyczne, a jak wiadomo z faktami się nie dyskutuje. W tej materii polecam przestudiować co konkretnego dla religijnego świata żydowskiego miało miejsce w wojnie żydowskiej z lat 67-74 n.e. i czy dzisiejszy judaizm ortodoksyjny jest tożsamy z judaizmem sprzed wojny żydowskiej.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-08-09, 16:51   

Cytat:
..nie zaś wierność wg zapisu tekstu
Wierność zapisu to nie dosłowność z pominięciem Tory Ustnej,kontekstu religijnego i kulturowego judaizmu,to nie nadawanie innych znaczeń religijnych.To już pan chyba powinien wiedzieć po tylu dyskusjach na forum.
Cytat:
co nie jest napisane, a nie na tym co jest napisane
Tora Ustna to Talmud,to też chyba nie tajemnica dla pana.
Cytat:
..czy dzisiejszy judaizm ortodoksyjny jest tożsamy
Judaizm od tysięcy lat wzbogacany jest o dzieła wybitnych rabinów i mędrców od których możemy się uczyć ,rozwija się i rozkwita. Nie jest to w żadnym razie pretekstem do zmiany oryginalnych treści i źródłowej,ortodoksyjnej interpretacji Tory ,ani nie daje na takie nadużycie żadnego prawa.
Cytat:
Czyżbyśmy czytali dwie różne Tory...?
Aby czytać Torę,trzeba znać laszon kodesz,ja sugerowałem czytanie ortodoksyjnych,zgodnych z oryginałem tłumaczeń.I tyle. :-D
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2011-08-09, 18:48   

Fedorowicz napisał/a:
Judaizm od tysięcy lat wzbogacany jest o dzieła wybitnych rabinów i mędrców od których możemy się uczyć ,rozwija się i rozkwita. Nie jest to w żadnym razie pretekstem do zmiany oryginalnych treści i źródłowej,ortodoksyjnej interpretacji Tory ,ani nie daje na takie nadużycie żadnego prawa.
Jakieś 2 tysiące lat temu pewien Żyd pochodzący z Nazaretu twierdził co innego, a nawet swego czasu wygarnął ówczesnym rabinom i mędrcom religijnym, że dla własnej nauki przestępowali przykazania Tory.
Cytat:
Aby czytać Torę,trzeba znać laszon kodesz,ja sugerowałem czytanie ortodoksyjnych,zgodnych z oryginałem tłumaczeń.I tyle. :-D
Nie sądzę, aby język hebrajski był na tyle skomplikowany, aby oryginał zasadniczo znaczył co innego niż oddano to w tłumaczeniach na inne języki.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-08-09, 19:11   

wit napisał/a:
..wygarnął..
"Przed siwizną powstań i szanuj oblicze starca"(talmid-chacham ,mędrzec Tory) (Num. 11:6).Jest wielkim grzechem upokarzać talmide-chachamim lub ich nienawidzić. Jerozolima została zburzona właśnie dlatego, że lekceważono tam talmide-chachamim, jak jest napisane: (II Kron. 36:16) Powinno się szanować swojego rabina i bać się go bardziej niż ojca, bo ojciec wprowadził do życia w tym świecie, a rabin wprowadza do życia w Przyszłym Świecie.(Pardes Lauder).
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2011-08-09, 20:48   

Fedorowicz napisał/a:
"Przed siwizną powstań i szanuj oblicze starca"(talmid-chacham ,mędrzec Tory) (Num. 11:6).Jest wielkim grzechem upokarzać talmide-chachamim lub ich nienawidzić. Jerozolima została zburzona właśnie dlatego, że lekceważono tam talmide-chachamim, jak jest napisane: (II Kron. 36:16) Powinno się szanować swojego rabina i bać się go bardziej niż ojca, bo ojciec wprowadził do życia w tym świecie, a rabin wprowadza do życia w Przyszłym Świecie.(Pardes Lauder).
Jezus z całą pewnością nie odniósł się do swoich adwersarzy z kpiną, nienawiścią, czy chęcią upokorzenia ich. Zwyczajnie wypomniał im ich hipokryzję religijną, i to właśnie on stanął w obronie Tory, a nie wbrew Torze.
W innym miejscu Ewangelii ten sam człowiek, na krótko przed swoją śmiercią obarczył winą ówczesnych rabinów i mędrców religijnych za śmierć proroków i posłańców Bożych przepowiadając im zniszczenie świątyni wraz z Jerozolimą i upadek narodu żydowskiego, co miało miejsce u schyłku życia tego pokolenia, któremu przepowiedziano odpłatę Bożą, a co tylko świadczy, kto faktycznie był ignorantem w sprawach religii i kto lekceważył Prawo Boże. Zresztą niedługo później podzielił on los prześladowanych proroków i posłańców Bożych ponosząc śmierć męczeńską z poduszczenia tamtejszych nauczycieli religijnych.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
din 

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 2289
Wysłany: 2011-08-09, 21:21   

Wymowa imienia jest kwestią ciekawą....

Ja uważam że imię to brzmi JAHAOH.

Jednak ze względu na zastępczość powstały by różne formy

Kieruje tu się po prostu faktem występowania tych cząstek w biblii czyli Jah czy Jeh



Jahwe, Jahram, Jehram, Jahvoh . Jehom, Jehmeh. i tym podobne.



Septuaginta daje nam też pewien pogląd.

Joro, Jozo, (Jo'seph, Jo'el)

Juro ( Jehu'dah czyli Ju'dah czyli)



Uważam że jednak że imię Jehowa jest najpowszechniejsze.
Natomiast imię Jehowa jest formą również formą najstarszą. Imię to znajduje się w większości wersji pisma świętego.

Kwestia decyzji i upodobania.

Żydzi uznają imię Jeszua. Imię to jednak po Polsku brzmi właśnie raczej Jezus. Niektórzy uważają że imię to brzmi Jaszua lub Jahszua. Kwestia chyba zastępczości..
Ostatnio zmieniony przez din 2011-08-09, 21:32, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-08-09, 21:27   

wit napisał/a:
..kpiną, nienawiścią, czy chęcią upokorzenia ich.
Widzi pan,ja nie chciałbym kwestionować pana wierzeń, nawracać pana, czy być nawracanym na coś,obwiniać,czy być obwinianym,tylko dyskutować o zasadach moralnych judeochrześcijaństwa, z których jedno powyżej zacytowałem.W istocie zasady etyczne judaizmu różnią się od religijnych zasad innych wyznań.Czy są one bardziej sprawiedliwe od innych systemów moralnych? W judaizmie jest micwą szacunek do mędrców Tory. I to mówi Tora: (Lev. 26:15) "Jeśli odrzucicie moje prawa" - tzn. jeśli odrzucicie tych, którzy uczą moich praw. Każdy kto lekceważy mędrców - nie ma udziału w Przyszłym Świecie i jest jak ci, którzy lekceważą słowo HASZEM.To mędrcy nakazali nie wymawiać Żydom Imienia i mieli ku temu poważne powody.Noachidzi mogą je wymawiać,chyba,że przez szacunek będą naśladować zwyczaj żydowski.
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2011-08-09, 22:18   

Fedorowicz napisał/a:
I to mówi Tora: (Lev. 26:15) "Jeśli odrzucicie moje prawa" - tzn. jeśli odrzucicie tych, którzy uczą moich praw. Każdy kto lekceważy mędrców - nie ma udziału w Przyszłym Świecie i jest jak ci, którzy lekceważą słowo HASZEM.To mędrcy nakazali nie wymawiać Żydom Imienia i mieli ku temu poważne powody.Noachidzi mogą je wymawiać,chyba,że przez szacunek będą naśladować zwyczaj żydowski.
Odpowiedz proszę, najlepiej sobie samemu, w odniesieniu do wcześniejszych fragmentów, o Jezusie oraz rabinach i uczonych w Piśmie, o jakich wspomniałem, kto z nich zlekceważył Prawo Boże, uchylając niektóre jego przykazania:

1. Jezus;
2. rabini i uczeni w Piśmie.

Kto z nich został wydany na śmierć z zawiści będąc całkowicie bez winy:

1. Jezus;
2. rabini i uczeni w Piśmie.

Kto z nich w późniejszych latach został wypędzony z ojczyzny i rozproszony po wielu narodach, wskutek nieposłuszeństwa i ducha oporu, jak zresztą zostało to przepowiedziane w 3 Księdze Mojżeszowej 26:14-43.

1. Jezus;
2. rabini i uczeni w Piśmie.

Jeżeli odpowiesz sobie na powyższe pytania, będziesz miał czarne na białym kto okazał prawdziwą wierność Prawu Bożemu, a kto przedkładał ludzkie nauki nad przykazania Boga zamieszczone w Torze.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-08-10, 05:42   

Cytat:
najlepiej sobie samemu..
Na dyskusyjnym forum polemizujemy nie z samym sobą, tylko z innymi użytkownikami. Kto nie chce,nie musi uczestniczyć w forum. :-)
Cytat:
..kto z nich zlekceważył Prawo Boże..

Tylko, że temat wątku dotyczy czego innego,nie róbmy OT.
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2011-08-10, 09:37   

Fedorowicz napisał/a:
Na dyskusyjnym forum polemizujemy nie z samym sobą, tylko z innymi użytkownikami.
Czymś dziwnym byłoby prowadzenie polemiki ze samym sobą, chociaż wystąpienie tego rodzaju sytuacji na forum jest całkiem możliwe. :mrgreen:
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11