Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Chrzest w imię Trójcy? Jakie jest imię Ducha Świętego?
Autor Wiadomość
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2012-11-27, 16:48   Chrzest w imię Trójcy? Jakie jest imię Ducha Świętego?

Teresa napisał/a:
Drugimi są ci, którzy uwierzą zwiastowanej ewangelii przez idących( posłanych) , zostają ochrzczeni przez posłanych , w imię Ojca( tj. w Jego woli) i Syna( jedyną drogę , prawdę i jedynego nauczyciela i pośrednika) , i Ducha Świętego( świętego, tj. oddzielonego od wszelkiej nieprawości).


Mam w związku z tym pytania.
1. Jak ma na imię Ojciec?
2. Jak ma na imię Duch Święty?

Skoro trzeba chrzcić w ich imię, to nie uważasz, że wpierw trzeba to imię znać? Nie wszyscy tutaj znają imię Ojca - ja znam, bo jest nim JHWH - Bóg Wszechmogący, ale idąc dalej...
Imię Jezusa znamy, a w pozostałych fragmentach Ewangelii właśnie w to imię chrzczono i w to imię chrzcić nakazywano. Jest to zrozumiałe, bo to imię naszego Arcykapłana - człowieka Jezusa, Pomazańca.
Chrzest, czyli zanurzenie "W" kimś-czymś. My zanurzamy się w Chrystusie Jezusie, a przez niego w Bogu. Jaki sens zanurzać się nie poprzez Jezusa w Bogu, ale jednocześnie w Bogu i w Jezusie tak, jakby rola i misja Jezusa nie miała żadnego znaczenia. Na dodatek czym różni się zanurzenie w Bogu od zanurzenia w jego Duchu?
Proszę o odpowiedź bez greckich wcieleń i tym podobnych preegzystencjalnych mitów.
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2012-11-27, 20:04   

nesto,

Cytat:
Mam w związku z tym pytania.
1. Jak ma na imię Ojciec?
2. Jak ma na imię Duch Święty?

Skoro trzeba chrzcić w ich imię, to nie uważasz, że wpierw trzeba to imię znać? Nie wszyscy tutaj znają imię Ojca - ja znam, bo jest nim JHWH - Bóg Wszechmogący, ale idąc dalej...
Imię Jezusa znamy, a w pozostałych fragmentach Ewangelii właśnie w to imię chrzczono i w to imię chrzcić nakazywano. Jest to zrozumiałe, bo to imię naszego Arcykapłana - człowieka Jezusa, Pomazańca.
Chrzest, czyli zanurzenie "W" kimś-czymś. My zanurzamy się w Chrystusie Jezusie, a przez niego w Bogu. Jaki sens zanurzać się nie poprzez Jezusa w Bogu, ale jednocześnie w Bogu i w Jezusie tak, jakby rola i misja Jezusa nie miała żadnego znaczenia. Na dodatek czym różni się zanurzenie w Bogu od zanurzenia w jego Duchu?
Proszę o odpowiedź bez greckich wcieleń i tym podobnych preegzystencjalnych mitów.


Myślę że najpierw nalezało by sobie postaiwć pytanie czy chrzest ,,w imię Ojca i Syna i Ducha św '' był praktykowny przez pierwszysch chrześcijan .
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Teresa 

Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 02 Paź 2012
Posty: 201
Wysłany: 2012-11-27, 20:12   

nesto
Cytat:
Mam w związku z tym pytania.
1. Jak ma na imię Ojciec?
2. Jak ma na imię Duch Święty?


W imię, napisane jest tylko raz. W imię Ojca, Syna i Ducha Św. Ale to mało ważne.

A jak myślisz jakie imię objawił Jezus swoim uczniom?

Ew. J 17R 6W Objawiłem imię twoje ludziom, których mi dałeś ze świata; twoimi byli i mnie ich dałeś, i strzegli słowa twojego.

11W I już nie jestem na świecie, lecz oni są na świecie, a Ja do ciebie idę. Ojcze święty, zachowaj w imieniu twoim tych, których mi dałeś, aby byli jedno, jak my.


Co oznacza zachować kogoś w czyimś imieniu?

Jeżeli nie zna się jego woli, czy życzenia to jak zachować w danym imieniu, czy zgodnie z jego życzeniem?

12W Dopóki byłem z nimi na świecie, zachowywałem w imieniu twoim tych, których mi dałeś, i strzegłem, i żaden z nich nie zginął, prócz syna zatracenia, by się wypełniło Pismo.
26W i objawiłem im imię twoje, i objawię, aby miłość, którą mnie umiłowałeś, w nich była, i Ja w nich.


Jezus objawił swoim uczniom imię Boga, zachował tych, którym to imię objawił i jeszcze objawi, aby miłość, którą obdarował Ojciec Syna była w Jego uczniach.
Napisałam wyraźnie, że dla mnie, to nie jest jakieś konkretne imię, ale to wszystko kim Jest Bóg( Jestem, który Jestem), kim jest Syn i Duch Św.

A razem stanowią jedność w myśleniu i działaniu. Są w jedności duchowej.
Ludzie nazywają Ich Trójcą lub może jeszcze inaczej. Dla mnie, to Bóg, Syn Boży i Duch Św. działający w ten sam identyczny sposób, czyli zgonie, w jedności.
Wiemy, że Żydzi nazywali Boga tak, w jaki sposób im się objawiał i jak o sobie Bóg mówił .

70 imion Boga wymienionych w Torze

HaSzem- Imię-JHWH - jedyne, w którym Bóg nie dał się poznać.
Acharon - jako Ostatni Adir – jako Potężny Adon – Władca Amic – Silny Baruch – Błogosławiony Bore – Stwórca Cadik – Sprawiedliwy Cewaot – Władca Zastępów Chacham – Mądry Chaj – Żyjący Chanun – Łaskawy Chasid – Czyniący Dobro Chasin – Możny Choker – Badający Cur – Skała Cwi – Gazela Dagul – Przewyższający Echad – Jedyny Ehje – Jestem Eljon – Najwyższy Elokim – Sędzia Emet – Prawda Emuna – Ufny Erech Apajim – Cierpliwy Eszkol Hakofer – Do Niego Wszystko Należy Gadol – Wielki Gee – Dumny Gibor – Mocny Goel – Wykupiciel Hajodea – Wiedzący
Izuz – Silny Jaszar – Prawy Joszew Seter – Trwający w Ukryciu Kadosz – Święty Kana – Żądający Karow – Oddany Kawod – Pełen Chwały KEl – Bóg Wszechmocny Melech - Król Mistater – Utajony Necach – Wieczny Nisgaw – Wzniosły Nocer Chesed – ZachowującyDobro Nokem – Mściciel Nora – Przerażający Nose Awon – Wybaczający Winę Nose Chet – Wybaczający Występek Nose Fesza – Wybaczający Bunt
Noter – Wymazujący Urazy Ofer – Jeleń Pode – Zbawca Rachum – Współczujący
Ram – Wzniosły Riszon – Pierwszy Raw Chesed – Bogaty Dobrocią Salach – Wybaczający Sar – Władca Szadaj – Wszechmocny Sela – Wiekuisty Szilton – Panujący Szochen Ad – Istniejący Wiecznie Szofet – Sędzia Szomer - Strażnik Tamim – Doskonały Takif – Mocarz Tehor Ejnajim – Widzących Oczu Tow – Dobry Waed – Świadek Zocher – Pamiętający

A, że Bóg jest wszystkim we wszystkim, więc we wszyskim w swojej Istocie i woli, która jest zgodna z działaniem Jezusa i działaniem Ducha Św.

Skoro trzeba chrzcić w imię Ojca , to trzeba to imię( kim Jest) znać?

Dlatego upoważnionymi, by dokonywać chrztu byli najpierw osobiści uczniowie Jezusa,( oczywiście pomijając Jana Chrzciciela, który był posłany przez Boga przed Jezusem) , a później ich uczniowie , którzy rozumieli i dokładnie wypełniali polecenie dane przez Jezusa.

Mat 28:19 "Idźcie więc i czyńcie uczniów z ludzi ze wszystkich narodów; chrzcząc ich w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,
W to wszystko kim Są.
Ucząc chrzczonych przestrzegać przekazanych przez Jezusa nauk o czczeniu i służeniu Bogu według Jego woli.

20W ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata.”

Jeśli chrzczący sami, nie przestrzegają wszystkiego, co przekazał Jezus i tego nie uczą , to nie są uczniami Jezusa, ale samozwańcami w tym świecie i tak jak napisałam w poście, na który się powołałeś.

Lepiej tego nie potrafię wytłumaczyć. Ja tak to rozumiem , biorąc pod uwagę całe przesłanie Biblii.

Nikt nie musi rozumieć tak samo.
nesto napisał/a:
Na dodatek czym różni się zanurzenie w Bogu od zanurzenia w jego Duchu?


Niczym, ale aby było jasne, w co zostają wchrzeni.
Cytat:
_________________
Iz. 55R 8W " Bo myśli moje, to nie myśli wasze, a drogi wasze, to nie drogi moje - mówi Pan."
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-27, 21:13   Re: Chrzest w imię Trójcy? Jakie jest imię Ducha Świętego?

nesto napisał/a:
Mam w związku z tym pytania.
1. Jak ma na imię Ojciec?
2. Jak ma na imię Duch Święty?


Duch Święty nie musi mieć imienia, bo jest palcem bożym, świętym tchnieniem bożym.
Zobacz me posty tu: http://biblia.webd.pl/for...wy&start=15#top

(p.s. nie mam zielonego pojęcia, czemu słowo chrzest jest tam koloru pomarańczowego :shock:
Administratorzy chyba nieźle któregoś dnia zabalowali i na żarty im się zebrało :crazy: )

Imiona/nazwy mają jedynie:
Bóg - Jehowa (=Absolut, Istniejący, Wiekuisty, Stwórca, Przyczyna Wszystkiego)
Syn - Jezus (Jehoszua = Jehowa Zbawia)
i Nowe Jeruzalem - Jehwah-Szammah (=Jest tam Jehowa)
bowiem te imiona Jezus wypisze
na czołach tych którzy zwyciężą
i których uczyni filarami w świątyni.
(Apokalipsa 3:12)
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-27, 21:37   Re: Chrzest w imię Trójcy? Jakie jest imię Ducha Świętego?

Nibelung napisał/a:

Duch Święty nie musi mieć imienia, bo jest palcem bożym, świętym tchnieniem bożym.
Zobacz me posty tu: http://biblia.webd.pl/for...wy&start=15#top

(p.s. nie mam zielonego pojęcia, czemu słowo chrzest jest tam koloru pomarańczowego :shock:
Administratorzy chyba nieźle któregoś dnia zabalowali i na żarty im się zebrało :crazy: )

Nibelung, masz rację :shock: Tzn. masz rację z kolorem, nie z tym, że zabalowaliśmy.
Edytowałam post, ale żadnego zaznaczenia koloru nie ma ! :shock:
Czary jakie ?! Czy co ?
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4198
Wysłany: 2012-11-27, 21:40   

nesto napisał/a:
My zanurzamy się w Chrystusie Jezusie, a przez niego w Bogu


My to znaczy kto ?
a odnośnie Ducha Świętego to nie ma imienia, ponieważ imię ma Bóg.
W Biblii działanie Boga nazwane jest Duchem Świętym
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
jgs 
jan

Wyznanie: chrystusowy
Pomógł: 3 razy
Wiek: 63
Dołączył: 14 Lis 2012
Posty: 246
Wysłany: 2012-11-27, 23:10   

No a jak już na 100% wszyscy będą dokładnie znać imiona... To co dalej....
Co z tego że ktoś zna imię.... Izraelici znali Boga, który ich wyprowadził.... Pewnie "poprawnie" się do niego odnosili... i co z tego.... Czy to czegoś dowodzi i daje gwarancję>... ciała izraelitów zasłały pustynię i nie tylko... i co z tego, że znali Boga....

O czym my tu tak naprawdę rozmawiamy....

Moje pytanie:::: Co to znaczy znać Boga?
_________________
Jan Gryko
 
 
Iwona19 

Wyznanie: Katoliczka
Pomogła: 10 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 26 Lis 2012
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-27, 23:15   

David77 napisał/a:
nesto,

Cytat:
Mam w związku z tym pytania.
1. Jak ma na imię Ojciec?
2. Jak ma na imię Duch Święty?

Skoro trzeba chrzcić w ich imię, to nie uważasz, że wpierw trzeba to imię znać? Nie wszyscy tutaj znają imię Ojca - ja znam, bo jest nim JHWH - Bóg Wszechmogący, ale idąc dalej...
Imię Jezusa znamy, a w pozostałych fragmentach Ewangelii właśnie w to imię chrzczono i w to imię chrzcić nakazywano. Jest to zrozumiałe, bo to imię naszego Arcykapłana - człowieka Jezusa, Pomazańca.
Chrzest, czyli zanurzenie "W" kimś-czymś. My zanurzamy się w Chrystusie Jezusie, a przez niego w Bogu. Jaki sens zanurzać się nie poprzez Jezusa w Bogu, ale jednocześnie w Bogu i w Jezusie tak, jakby rola i misja Jezusa nie miała żadnego znaczenia. Na dodatek czym różni się zanurzenie w Bogu od zanurzenia w jego Duchu?
Proszę o odpowiedź bez greckich wcieleń i tym podobnych preegzystencjalnych mitów.


Myślę że najpierw nalezało by sobie postaiwć pytanie czy chrzest ,,w imię Ojca i Syna i Ducha św '' był praktykowny przez pierwszysch chrześcijan .

A ja myślę, że wpierw należałoby zapytać "co to znaczy chrzcić w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego?" Co to znaczy robić cokolwiek w imię kogoś lub czegoś?


Cytat:
My to znaczy kto ?
a odnośnie Ducha Świętego to nie ma imienia, ponieważ imię ma Bóg.
W Biblii działanie Boga nazwane jest Duchem Świętym

Ale Duch Święty to również Istota Boska tak samo jak Ojciec


Cytat:
No a jak już na 100% wszyscy będą dokładnie znać imiona... To co dalej....
Co z tego że ktoś zna imię.... Izraelici znali Boga, który ich wyprowadził.... Pewnie "poprawnie" się do niego odnosili... i co z tego.... Czy to czegoś dowodzi i daje gwarancję>... ciała izraelitów zasłały pustynię i nie tylko... i co z tego, że znali Boga....

O czym my tu tak naprawdę rozmawiamy....

Moje pytanie:::: Co to znaczy znać Boga?

Nie można poznać Boga w 100 %. On się daje poznać stopniowo
 
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-27, 23:20   

jgs napisał/a:
O czym my tu tak naprawdę rozmawiamy....


O tym, że chrzest w imię Ducha Świętego nie oznacza, że Duch święty imię własne posiada :-)
 
 
Iwona19 

Wyznanie: Katoliczka
Pomogła: 10 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 26 Lis 2012
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-27, 23:34   

Nibelung napisał/a:
jgs napisał/a:
O czym my tu tak naprawdę rozmawiamy....


O tym, że chrzest w imię Ducha Świętego nie oznacza, że Duch święty imię własne posiada :-)

wcale to nie oznacza
 
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2012-11-28, 01:18   

Iwona19,


Cytat:
A ja myślę, że wpierw należałoby zapytać "co to znaczy chrzcić w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego?" Co to znaczy robić cokolwiek w imię kogoś lub czegoś?


Droga Iwonko zaprawde powiedam ci że zanim zaczniemy rozmaiwć co oznacza chrzest w Imię Ojc i Syna i Ducha św to najpierw powiniźmy sprawdzić w słowie Bożym czy taka pratktyka chrztu była znana wśród apostołów w jaki sposób chrzcili nowonawróconych apostołwie .

Euzebiusz W swojej Demonstriatio Evangelica pisze (kol. 240, strona 136):

"Bo nie tylko nakazał im czynić uczniów z wszystkich narodów, ale uczynił to z istotnym dodatkiem: "w jego imieniu". Imię to miało tak wielką wagę, że Apostoł mówi "Bóg nadał mu imię ponad wszelkie imię, tak że na imię Jezusa każde kolano się ugnie w niebie i na ziemi i pod ziemią." Słuszną rzeczą było więc nadanie tak wielkiej wagi mocy leżącej w jego imieniu, zakrytej niestety dla wielu, i dlatego też powiedział do swoich apostołów:

Mat 28:19 πορεύοντες μαθητεύοατε πάντα τα Ιθνη (εν τφ ονόματι μου )

Idźcie, i czyńcie uczniami wszystkie narody (w imię moje" )
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Iwona19 

Wyznanie: Katoliczka
Pomogła: 10 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 26 Lis 2012
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-28, 07:38   

David77 napisał/a:
Iwona19,


Cytat:
A ja myślę, że wpierw należałoby zapytać "co to znaczy chrzcić w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego?" Co to znaczy robić cokolwiek w imię kogoś lub czegoś?


Droga Iwonko zaprawde powiedam ci że zanim zaczniemy rozmaiwć co oznacza chrzest w Imię Ojc i Syna i Ducha św to najpierw powiniźmy sprawdzić w słowie Bożym czy taka pratktyka chrztu była znana wśród apostołów w jaki sposób chrzcili nowonawróconych apostołwie .

Euzebiusz W swojej Demonstriatio Evangelica pisze (kol. 240, strona 136):

"Bo nie tylko nakazał im czynić uczniów z wszystkich narodów, ale uczynił to z istotnym dodatkiem: "w jego imieniu". Imię to miało tak wielką wagę, że Apostoł mówi "Bóg nadał mu imię ponad wszelkie imię, tak że na imię Jezusa każde kolano się ugnie w niebie i na ziemi i pod ziemią." Słuszną rzeczą było więc nadanie tak wielkiej wagi mocy leżącej w jego imieniu, zakrytej niestety dla wielu, i dlatego też powiedział do swoich apostołów:

Mat 28:19 πορεύοντες μαθητεύοατε πάντα τα Ιθνη (εν τφ ονόματι μου )

Idźcie, i czyńcie uczniami wszystkie narody (w imię moje" )
 
 
 
Iwona19 

Wyznanie: Katoliczka
Pomogła: 10 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 26 Lis 2012
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-28, 07:41   

Miałam coś takiego w jednym pliku na komputerze. Pierwsza kolumna to przekład Nowego Świata, środkowa to greka, trzecia to z Biblii Tysiąclecia
 
 
 
9RP 

Wyznanie: apostolic pentacostal
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1101
Wysłany: 2012-11-28, 08:49   

nie ma chrztu w imię trójcy bo trójca nie ma imienia
termin taki w Biblii nie występuje
Jest jeden chrzest utożsamienie się z ofiara Jezusa Chrystusa w Jego śmierć
a ponieważ w Nim mieszka pełnia Boża
to chrzest w imię Ojca i Syna i Ducha sw - czyli w imię pełni Bożej /Bóg jest Ojcem Synem i Duchem Sw/
moim zdaniem jest tym samym co chrzest w Imię Jezusa/Chrystusa/
w Biblii nie ma sprzeczności
Jest Jeden Bóg Jeden Chrzest i jedna wiara - dar raz na zawsze przekazany świętym
Więc trzeba robić wszystko w słowie i czynie w imię Jezusa bo tak czynili apostołowie
Czyniąc tak czynimy moim zdaniem słusznie bo pełnia Bożego zbawienia dokonała się w Jezusie
w Nim Bóg świat ze sobą pojednał
Tylko Jezus
_________________
sługa w społeczności
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2012-11-28, 09:18   

To tylko twoja nadinterpretacja bazująca na dogmacie.
Ja pytam konkretnie: Jakie imię ma Ojciec i jakie imie ma Duch tegoż Ojca.
Bo jakie imie ma Jezus wiemy: Jezus.
Ojciec to Bóg nasz i Jezusa, Bóg Izralea a więc - JHWH lub jak kto woli Jest Który Istnieje
A Duch Boga?
Chrzest "trynitarny" ? Tzn w imię Jezusa w imię JHWH i w imię kogo?
A trynitarze twierdzą, że Ojciec, Syn i Duch = JHWH
Więc nie zgadzają się, że sam Ojciel to JHWH, ale jednocześnie się na to godzą.


Usiłuję wam przekazać, że chrzest w imię Ojca, Syna i Ducha nie ma żadnego sensu ani podstaw w Biblii. Jest to prawdopodobnie fałszywy zapis.
Chrzest ma sens jesli jest dokonany w imię Jezusa i tylko Jezusa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10